علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری و همچنین  علت نیامدن اب داخل لباسشویی ممکن است با علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی دیگری متفاوت باشد؛ اما در حالت کلی، دلیل این مشکل را می‌توانید در پایین بودن فشار اب لباسشویی یا مسدود شدن قطعات دستگاه توسط املاح آب ورودی جست‌وجو کنید

گاهی با دانستن چند ترفند ساده می توان آن را حل کرده و از بروز مشکلات بزرگتر در آینده جلوگیری نمایید. اما اگر از لحاظ فنی با قطعات اصلی لباسشویی آشنایی ندارید و حتی نمی دانید خازن چیست؟ بهتر است مشکل را با متخصصان این حوزه در میان بگذارید

دلایل مختلف کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

ماشین لباسشویی یکی از ضروری ترین دستگاه های داخل منزل است که خرابی آن مشکلات زیادی را به‌ خصوص برای خانم ها ایجاد می کند. علل مختلفی برای خرابی دستگاه لباسشویی وجود دارد که یکی از رایج ترین آن، کار نکردن ماشین بعد از عملیات آبگیری است. برای حل این مشکل نیاز داریم با علل بروز آن آشنا شویم تا با تشخیص درست و به موقع، بتوانیم مسئله را حل کنیم. در ادامه دلایل متفاوتی برای کار نکردن و تعمیرات ماشین لباسشویی آورده شده است که با مطالعه آن ها می توانید به تنهایی بخش زیادی از خرابی های دستگاه تان را رفع کنید.

پارگی تسمه یا قرارگیری نادرست آن

تسمه علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری 1 - علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

پارگی یا قرار نگرفتن در جای درست خود می تواند علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری باشد. به همین دلیل اگر بعد از آبگیری مشاهده کردید که ماشین لباس شویی دیگر کار نمی کند بهتر است قبل از هر اقدامی تسمه ماشین را چک کنید. برای این کار درب پشتی لباسشویی را باز کنید و وضعیت تسمه را بررسی کنید. اگر تسمه مورد نظر از حالت خود خارج شده بود باید آن را بردارید و دوباره جا بیندازید. اما اگر مشاهده کردید که تسمه پاره شده است نیاز است آن را تعویض کنید و تسمه ای با همان مشخصات خریداری کنید.

مشکلات برد دستگاه

بعد از مطمئن شدن از سالم بودن تسمه، خرابی در برد دستگاه می تواند علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری باشد. در این مرحله، برد را از دستگاه جدا کنید اگر می توانید آن را عیب یابی و تعمیر کنید در غیر این صورت به افراد متخصص در این زمینه یا نمایندگان وسیله خود مراجعه کنید. در نظر داشته باشید گاهی ممکن است سوکت روی برد در محل اتصال خود شل یا از جا درآمده باشد که با یک جایگذاری ساده می توانید مشکل را حل کنید.

خرابی المنت، بهانه برای روشن نشدن ماشین لباسشویی

المنت لباسشویی ال جی min - علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

ممکن است خرابی المنت یا سنسور المنت، علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری باشد. حتی گاهی خرابی المنت دستگاه باعث طولانی شدن زمان آبگیری شود. در این صورت بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا المنت را بررسی کند در صورتی که المنت با برق گرم شود سالم است در غیر این صورت باید عوض شود.

خرابی هیدروستات علل بهم ریختن دل و روده لباسشویی

هیدروستات یک قطعه مهم و پرکاربرد در تمیز کردن  لباسشویی است که وظیفه اندازه گیری سطح آب داخل دیگ را بر عهده دارد. جالب است بدانید این قطعه کوچک اگر دچار خرابی شود مشکلات زیادی را برای دستگاه به وجود می آورد. از همین جهت در هنگام بررسی علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری حتما باید هیدروستات را چک کنیم. چون ممکن است پلاتین های هیدروستات دچار مشکل شده باشد و در نهایت منجر به کار نکردن دستگاه شود. برای این که بخواهید درستی هیدروستات را بررسی کنید باید در لوله ورودی آن بدمید ببنید پلاتین ها کار می کنند یا نه. در صورتی که پلاتین ها از کار افتاده باشند هیدروستات را باید تعویض کنید.

قطعی سیم رابط موتور تایمر و هیدروستات

اگر در پایان آبگیری، دستگاه لباسشویی از کار افتاد یکی از احتمالاتی که وجود دارد خرابی سیم رابط بین هیدروستات و موتور تایمر است. برای بررسی این سیم باید از یک اهم متر استفاده کنید اگر جریان در سیم برقرار نباشد باید آن را تعویض کنید.

2ffe5335bac04c61879e78e92f3ebc2d - علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

خرابی موتور، از ایراد کلکتور موتور تا کم شدن ذغال ها

یکی از دلایلی که می تواند علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری باشد خرابی موتور آن ها است. مهم ترین و شایع ترین علت خرابی موتور کم شدن ذغال های آن است. اگر اندازه این ذغال ها به نصف یا کمتر رسیده باشد باید حتما برای فعالیت دوباره موتور، تعویض شود. اما اگر از صحت ذغال ها اطمینان حاصل کردید ممکن است ایراد از کلکتور موتور باشد که در این حالت مجبورید کل موتور را عوض کنید.

دقت داشته باشید سوکت های متصل شده به موتور ممکن است مانند سوکت های برد دچار مشکل شده باشند که شما می توانید این مسئله را به راحتی حل کنید.

برای دسترسی به موتور باید درب پشت دستگاه را باز کنید و تسمه را از محل خود جدا کنید تا به موتور برسید و سپس در وهله اول ذغال های موتور را چک کنید. نکته ای که وجود دارد این است که اگر دستگاه شما جدید باشد اصلا تسمه ای در آن وجود ندارد و در صورت بروز چنین مشکلی باید کیت الکترونیکی که موتور متصل است عوض شود.

خرابی شیر آب ورودی

اولین علت پر نشدن آب در لباسشویی، خرابی شیر آب ورودی است. قبل از هرچیز از سالم بودن شیر آب و وارد شدن آب به ماشین لباسشویی مطمئن شوید. دریچه ورودی آب ماشین لباسشویی سامسونگ یا هر برند دیگری وظیفه کنترل جریان آب گرم و سرد را به عهده دارد. اگر این قطعه با مشکل مواجه شود، ماشین لباسشویی قادر به آبگیری نخواهد بود. همچنین اگر با سوال چرا آب گرم وارد ماشین لباسشویی نمی شود درگیر هستید، بررسی دریچه ورودی می‌تواند راه‌حل مشکل دستگاهتان باشد.

توجه کنید که علت اب گیری نکردن لباسشویی با دلایل آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی کاملا تفاوت دارد و این دو مشکل را نمی‌توان یکسان در نظر گرفت.

1 1 - علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

تعمیر شیر آب؛ اولین راه‌حل قطع آب ماشین لباسشویی

پشت ماشین لباسشویی دو خروجی آب گرم و سرد تعبیه شده است. برای برطرف کردن علت آب نکشیدن ماشین لباسشویی، شیلنگ‌ها را از دستگاه جدا کنید؛ سپس یک ظرف بزرگ زیر شیر آب بگذارید تا آب خارج‌شده از شیلنگ‌ها روی زمین نریزد. با استفاده از یک چراغ‌قوه، صفحه‌ای را که درون خروجی اتصال دو شیلنگ شیر آب قرار دارد، چک کرده و درصورت کثیف بودن، آن را با احتیاط تمیز کنید. مراقب باشید که به صفحه آسیبی وارد نشود؛ چون این قطعه اصلا قابل‌تعویض نیست. اگر بعد از تمیز کردن صافی‌های داخل شیلنگ، مشکل نیامدن آب در ماشین لباسشویی رفع نشد، حتما باید شیر ورودی آب را تعویض کنید. برای درست کردن مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باید شیلنگ‌های خروجی را بررسی کنید.

خرابی شیر الکتریکی دستگاه

شیر برقی (شیر الکتریکی) ماشین لباسشویی، وظیفه وارد کردن آب به داخل دستگاه را دارد؛ بنابراین در بسیاری از موارد، علت اینکه آب وارد ماشین لباسشویی نمی شود، خرابی شیر برقی لباسشویی است. درواقع، علت آبکشی نکردن لباسشویی، می‌تواند آسیب دیدن بویین، مجرای ورودی و خروجی آب، لاستیک آب‌بندی، لاستیک دیافراگم و ترمینال موجود در شیر برقی باشد. اگر هر یک از این قطعات شیر الکتریکی ماشین لباسشویی آسیب‌دیده باشد، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود و در نتیجه ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند.

راه‌حل خرابی شیر الکتریکی؛ تعویض یا تعمیر؟

درصورت خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی، باید آن را تعویض کنید. توصیه می‌کنیم که برای تعمیر و تعویض شیر الکتریکی ماشین لباسشویی، حتماً از خدمات فنی مراکز مجاز بهره بگیرید.

گرفتگی جاپودری

آب ورودی دستگاه بعد از رد شدن از شیر الکتریکی، به‌صورت اسپری وارد جاپودری می‌شود. داخل ظرف جاپودری سوراخ‌هایی وجود دارد که بعد از ورود آب به آن و مخلوط شدن با پودر، عمل شست‌وشو را انجام می‌دهد. اگر این سوراخ‌های جاپودری گرفته شوند، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود.

2 1 - علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

نحوه تمیز کردن جاپودری برای وارد شدن آب به ماشین لباسشویی

اگر علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی گرفتگی جاپودری آن باشد، برای برطرف کردن این مشکل، باید ظرف جاپودری را از دستگاه خارج کرده، سپس با فرچه، ظرف را کاملاً تمیز کنید تا رسوبات پاک شود. حالا مخزن کشویی جاپودری را دوباره وارد دستگاه کرده و لباسشویی را روشن کنید.

انسداد فیلتر ورودی دستگاه

در همه ماشین‌های لباسشویی یک فیلتر روی ابتدای شیر برقی لباسشویی و یک فیلتر دیگر در قسمت جلو و پایین دستگاه نصب می‌شود. این فیلترها از ورود آشغال و رسوبات اضافی آب به داخل ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کنند.

معمولاً به‌مرور زمان، فیلترهای ورودی آب ماشین لباسشویی مسدود می‌شوند. چک کردن مستمر و تمیز کردن هر دو فیلتر، افزایش طول عمر دستگاه و بی‌نیازی به تعمیر و سرویس‌دهی را به همراه دارد و در نگهداری از ماشین لباسشویی بسیار موثر است.

چگونه علت قطع شدن اب ماشین لباسشویی به‌دلیل انسداد فیلترها را برطرف کنیم؟

برای تمیز کردن فیلتر پشتی ماشین لباسشویی، دستگاه را از برق بکشید. هر دو شیر ورودی آب را ببندید، سپس لوله‌های آب سرد و گرم را از ماشین و همچنین صفحه فیلتر را از ورودی شیر آب جدا کنید. حالا با استفاده از سرکه سفید یا شوینده‌های سطوح آهکی به تمیز کردن فیلتر بپردازید.

برای تمیز کردن فیلتر جلویی ماشین لباسشویی، درب پایین دستگاه را باز کنید. فیلتر را به سمت چپ و سپس به‌صورت افقی به طرف بیرون بکشید. بعد از تمیز کردن این فیلتر، آن را دوباره سر جایش قرار دهید.

شیلنگ تامین آب ورودی ماشین لباسشویی

برای تامین آب در ماشین‌های لباسشویی، از شیلنگ‌هایی که به شیر آب شهری متصل است، استفاده می‌شود. این شیلنگ‌ها در نقطه اتصال خود به شیر آب، صافی یا فیلترهایی دارند که از ورود رسوبات و موادی که در آب وجود دارد، به دستگاه و شیر برقی جلوگیری می‌کنند. خرابی شیر برقی اصلی‌ترین علت قطع نشدن اب ماشین لباسشویی نیز به شمار می‌رود.

3 1 - علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

بررسی شیلنگ ورودی آب ماشین لباسشویی اسنوا، ال جی و سایر برندها

اگر نمی‌دانید چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند، حتما شیلنگ آب ورودی را بررسی کنید تا فیلتر یا صافی‌ها دچار گرفتگی، پارگی یا پیچ‌خوردگی نشده باشند. نفوذ جسم سخت داخل شیلنگ هم باعث اختلال در آبگیری ماشین لباسشویی ال جی و هر برند دیگری می‌شود. پس هر موقع برایتان سوال پیش آمد که چرا لباسشویی اب نمیگیرد، حتما همه این موارد را بررسی کرده و در صورت مشاهده مشکل، آن را برطرف کنید.

مشکل فشار اب لباسشویی ناشی از خرابی سوئیچ

یکی دیگر از علت‌های اب گیری نکردن لباسشویی را می‌توانیم در خرابی سوئیچ فشار جست‌وجو کنیم. سوئیچ سطح آب که یک سوئیچ فشاری است، ولتاژ برق ورودی به شیر برقی را کنترل می‌کند. درواقع، جریان از تایمر یا برد الکترونیکی به سوئیچ فشار وارد می‌شود و سپس از این قطعه به شیر برقی می‌رسد.

پس از اینکه میزان آب در دیگ لباسشویی به مقدار مناسب رسید، سوئیچ فشاری جریان را از شیر برقی قطع می‌کند و آبگیری متوقف می‌شود؛ سپس جریان به موتور هدایت شده و دیگ شروع به چرخیدن می‌کند.

تعویض سوئیچ فشار را به تعمیرکار بسپارید

درصورتی‌که سوئیچ سطح آب ایراد داشته باشد، ممکن است پیش از رسیدن آب به مقدار مناسب، جریان از شیر برقی قطع شود. در چنین شرایطی، این قطعه نیاز به تعویض دارد. بررسی سلامت سوئیچ فقط با مولتی‌متر امکان‌پذیر است که کاری تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار باتجربه انجام شود.

افت و نوسان فشار اب لباسشویی

علت اب نرفتن داخل لباسشویی را می‌توانید در پایین بودن و نوسان داشتن فشار آب جست‌وجو کنید. این مشکل در ساختمان‌های چندطبقه بیشتر به چشم می‌خورد. ماشین لباسشویی برای آغاز سیکل شست‌وشو نیاز به حجم معینی آب دارد. تامین نشدن آب به میزان موردنیاز، یکی از دلایل مختل شدن روند شست‌وشو است. علاوه‌بر این، شیر برقی دستگاه به‌منظور عملکرد بهینه، نیاز مبرم به حداقل فشار آبی برابر با 20 psi دارد. در چنین شرایطی پایین بودن فشار آب، علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری است.

نقص فنی برد الکترونیکی یا تایمر

بروز اشکال در عملکرد تایمر و برد الکترونیکی دستگاه می‌تواند دلیل دیگری برای آبگیری نکردن لباسشویی باشد. در مدل‌های قدیمی لباسشویی از تایمر مکانیکی استفاده می‌شد؛ اما در مدل‌های جدید برد الکترونیکی جایگزین این قطعه شده است.

کارکرد شیر برقی در لباسشویی به وسیله تایمر امکان‌پذیر است. برد یا تایمر، جریان الکتریکی را به اجزای مختلف دستگاه از جمله شیر برقی هدایت می‌کند. این فرآیند غالبا در مرحله آبگیری ماشین لباسشویی اجرایی می‌شود.

تعویض برد یا تایمر دستگاه؛ راه بهبود عملکرد ماشین لباسشویی

بروز مشکل در تایمر موجب تامین نشدن ولتاژ مناسب برای کارکرد شیر برقی و متعاقب آن، باعث اب گیری نکردن لباسشویی می‌شود. در این شرایط، راهکار مناسب، تعویض برد یا تایمر لباسشویی است که باید توسط تعمیرکار انجام شود.

تعمیر سریع و حرفه‌ای انواع ماشین لباسشویی توسط متخصصان تعمیر آنلاین

اگر پس از مطالعه این مطلب، علت ابگیری نکردن لباسشویی خود را پیدا کردید و  قصد تعویض قطعات دستگاه را داشتید، توصیه می‌کنیم که حتماً این کار را به مراکز تخصصی تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید. به‌دلیل وجود قطعات تقلبی فراوان در بازار و همچنین نیاز به تخصص کافی برای تعویض درست قطعات ماشین لباسشویی انجام این کار برای یک تازه‌کار، کار سختی خواهد بود. همچنین استفاده از قطعات تقلبی، می‌تواند سبب ایجاد اختلال در عملکرد صحیح ماشین لباسشویی نیز شود.

کارشناسان فنی خدمات پشتیبان با استفاده از قطعات اصل و فابریک مدل خاص ماشین لباسشویی شما، به تعمیر دستگاه می‌پردازند. تعمیر آنلاین شعبه‌های متعددی در مناطق تهران  که آماده خدمات‌رسانی به شما مشتریان عزیز هستند. پوشش‌دهی کامل خدمات تعمیر لباسشویی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما عزیزان خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *