Untitled 3 2 700x321 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه عیب یابی و  علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی میپردازیم.

علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی توضیحات
استفاده از شوینده نامناسب
 • استفاده از قرص های همه کاره که از کیفیت پایینی برخوردارند و یا برند معروفی نیستند، باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود.
خراب شدن جا قرصی
 • اگر درب جاقرصی باز نشود، فنر پشت درب، بوبین درب یا خود جاقرصی مشکل دارد.
 • اگر قرص یا شوینده وارد ظرفشویی نشود، ظروف تمیزی نخواهید داشت.
مشکل در گرم شدن آب
 • اگر المنت یا سنسور المنت مشکل داشته باشد، آب به درستی در ماشین ظرفشویی گرم نمیشود و ظروف تمیزی نخواهید داشت.
 • البته توجه نمایید که در ظرفشویی های امروزه با گرم نشدن آب، کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.
عدم آبگیری مناسب
 • اگر شیلنگ وردی خمیدگی داشته باشد یا سوراخ شده باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود.
 • همچنین اگر شیربرقی، آب شمار یا هیدروستات مشکل داشته باشد، آبگیری به درستی انجام نمیشود.
 • توجه داشته باشید که در ظرفشویی های امروزه، مشکل آبگیری با کد خطا نمایان میشود.
ایراد در موتور
 • اگر موتور به درستی آب را در سبدهای ظرفشویی پمپاژ نکند، ظرفشویی تمیز نمیشوید.
مشکل در تخلیه آب
 • مسدود بودن مسیر تخلیه: فیلتر، پمپ، شیلنگ فاضلاب، باعث تمیز نشستن ظروف میشود.

مسدود بودن سوراخ های آب پاش باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

 • املاح موجود در آب باعث میشود تا سوراخ های آبپاش جرم بگیرد.
 • بهتر از هر 6 ماه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنید و با یک سوزن سوراخ های آب پاش را باز نمایید.
خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 • بهتر است مخزن نمک و جلادهنده را شارژ نمایید.
اشتباه در چیدمان ظروف
 • بارگیری نادرست ماشین ظرفشویی می تواند مانع از رسیدن اسپری به همه ظروف شود و در نتیجه رسوبات مواد غذایی گیر کند.
 • همچنین قبل از بارگیری ظروف، غذاهای باقیمانده را از روی آن ها بردارید.
سختی زیاد آب منطقه
 • آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد.
 • متناسب با سختی آب منطقه درجه جلادهنده را افزایش دهید.
 • همچنین اگر سختی آب زیاد است، از فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید.
عمل نکردن مقسم آب
 • اگر مقسم آب یا موتور ساعت کار نکند، آب بین سبد بالا و پایین تقسیم نمیشود.
 • اگر ظرفشویی شما فقط بخشی از ظروف را تمیز میشوید، مشکل از مقسم آب است.

تعمیرات ماشین ظرفشویی

تمیز نشستن ماشین ظرفشویی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟ علت خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی چیست؟ قطعاً یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است در حین کار با دستگاه ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی بد این دستگاه است که علاوه بر آسیب ظروف باعث چند برابر شدن کار مصرف کنندگان می شود. شست و شوی نا مناسب ظروف در ماشین ظرفشویی باعث بروز مشکلاتی چون سفیدک زدن ظروف، ایجاد خط و خش روی ظروف، وجود لکه های غذا روی ظروف، کدر شدن ظرف ها و … می شود.

به همین جهت بهتر است در صورت بروز چنین مشکلی هر چه سریع برای رفع علت آن اقدام شود. در بخش های بعد به بررسی علت سفیدک زدن ظرف در ظرفشویی، علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

11 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

قطعاً شایع ترین مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از ماشین ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی کثیف ظروف توسط ماشین ظرفشویی است. تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی قطعاً به علت های متعددی بستگی دارد. برای مثال ممکن است علت شستن نامناسب ظرف ها در ظرفشویی به دلیل استفاده از شوینده های نامناسب یا خراب شدن برخی از قطعات ظرفشویی باشد که باید جهت رفع این مشکل هر چه سریع تر تعمیر شود. برای اینکه بتوانید مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را رفع کنید، در ابتدا باید شناخت کافی از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بپردازید. 11 علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی عبارت است از:

 1. استفاده از شوینده نامناسب
 2. خراب شدن جاقرصی ظرفشویی
 3. مشکل در المنت یا سنسور المنت
 4. مسدود شدن سوراخ های بازوی آب پاش
 5. مشکل در موتور ظرفشویی
 6. مشکل در آبگیری
 7. مسدود بودن فیلتر پمپ
 8. خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 9. چیدمان اشتباه ظروف
 10. سختی زیاد آب منطقه
 11. عمل نکردن مقسم آب

استفاده از شوینده های نامناسب باعث تمیز نشستن ماشین ظرفشویی میشود

مواد شوینده ماشین ظرفشویی حاوی ترکیبی از آنزیم ها و مواد شوینده است که با هم کار می کنند تا رسوبات مواد غذایی را حل کرده و لکه های آب سخت روی ظروف شیشه ای را کاهش دهند. برای نتایج درخشان، از مواد شوینده ماشین ظرفشویی با سابقه عالی مانند Finish Quantum استفاده کنید.

عمده ترین دلیل تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی، استفاده از شوینده های نامناسب یا بی کیفیت است. قطعاً اگر شوینده ای از کیفیت بالایی برخوردار نباشد و یا مناسب ظرفشویی نباشد، ماشین ظرفشویی نمی تواند شست و شوی ظرف ها را با کیفیت بالایی انجام دهد. شوینده های مختلفی برای شست و شوی ماشین ظرفشویی وجود دارد. انواع قرص، نمک، جلا دهنده، صابون، مایع، ژل و… برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می شوند.

Untitled 9 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

در صورتی که مواد شوینده استفاده شده در ماشین ظرفشویی پودر مخصوص ظرفشویی نباشد، از مواد بی کیفیت تشکیل شده باشد، زمان استفاده از آن گذشته باشد، از برند های نا معتبر خریداری شده باشد، ممکن است لکه آن ها روی ظروف باقی بماند و شستن ظروف با کیفیت مطلوبی انجام نشود. بنابراین همیشه برای شستن ظرف در ماشین ظرفشویی از شوینده مخصوص این دستگاه و از  شوینده برند های معتبر استفاده کنید.

خراب شدن جای مایع و قرص باعث بد شستن ماشین ظرفشویی میشود

دومین علت شسته نشدن تمیز ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است به علت خراب شدن جای مایع یا پودر در ماشین ظرفشویی باشد. در تمام ظرفشویی های موجود در بازار مخزن یا فضایی برای ریختن شوینده وجود دارد. اگر شوینده به هر علتی خراب باشد و یا به هر علتی بسته نشود، ممکن است به دلیل نفوذ آب و مواد دیگر باعث خراب شدن شوینده و شسته نشدن تمیز ظرفشویی شود. به همین جهت از سالم بودن جای مایع در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید.

Untitled 10 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

خراب شدن المنت و ترموستات باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود

در مواقعی ممکن است بعد از خارج کردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی، لکه های سفید رنگ یا سفیدک های کوچکی را روی ظرف مشاهده کنید. عوامل متعددی باعث ایجاد سفیدک روی ظرف ها می شوند اما علت مهم آن ممکن است به دلیل خراب شدن المنت و ترموستات ماشین ظرفشویی باشد. در چنین حالتی آب به درستی گرم نمی شود. گرم نشدن آب در ظرفشویی مانع حل شدن مواد شوینده به صورت کامل می شود. به همین علت مواد شوینده حل نشده به ظروف می چسبند و باعث ایجاد سفیدک در ماشین ظرفشویی می شوند.

در ماشین ظرفشویی های امروزه، مشکل گرم شدن آب با کد ارور بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.

Untitled 11 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

اختلال در عملکرد بازوهای آب پاش منجر به تمیز نشستن ظرفشویی میشود

درون ماشین ظرفشویی قطعه ای تعبیه شده است که باعث پخش شدن آب در دستگاه و شست و شوی ظروف می شود. این قطعه با نام بازوی آب پاش در ظرفشویی شناخته می شود. بازوی آب پاش با چرخش خود باعث پخش شدن آب می شود. در صورتی که بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خراب شده باشد، آب به درستی در سراسر ظروف پخش نمی شود و مواد شوینده به ظروف درون دستگاه می چسبد. بنابراین چهارمین علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی ممکن است به دلیل خراب شدن بازو باشد.

اگر سوراخ های بازوی اسپری به شدت مسدود شده است، سعی کنید آن را با دست تمیز کنید. بازوی اسپری در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و معمولاً قابل جدا شدن است یا با بازکردن درپوش آن جدا می شود. از یک خلال دندان برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده کنید و سپس بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید.

Untitled 12 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

 

اختلال در عملکرد سیستم پمپ آب باعث خوب نشستن ماشین ظرفشویی میشود

پنجمین علت کثیف شستن ظرفشویی ممکن است به اختلال در عملکرد سیستم پمپ ماشین ظرفشویی ربط پیدا کند. هر ماشین ظرفشویی از سیستمی تشکیل شده است که وظیفه آب رسانی و … را بر عهده دارند. سیستم پمپ از بخش های مختلفی چون تسمه، فن و…تشکیل شده است. اختلال در عملکرد هر یک از قطعات می تواند علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی باشد. در این وضعیت ممکن است لکه های مختلفی روی ظروف ایجاد شود. به همین علت بهتر است از تعمیر کار درخواست کنید تا به بررسی سیستم پمپ بپردازید.

Untitled 13 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

مشکل در آبگیری ماشین ظرفشویی

ششمین علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، مشکل در آبگیری است. در صورتی که به هر علتی شیر برقی ماشین ظرفشویی خراب شود، آب به اندازه کافی وارد ماشین ظرفشویی نمی شود و به همین علت شست و شوی ظروف با کیفیت بالایی انجام نمی شود. همچنین اگر شیر ورودی مشکل داشته باشد، شیلنگ ورودی خمیدگی یا پارگی داشته باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکار بخواهید تا با بررسی قطعات ذکر شده، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ظرفشویی را هر چه سریع تر حل کند.

Untitled 14 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

خراب شدن فیلتر یا مشکل در تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از علت های شایع تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن یا کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی است. درون هر ماشین ظرفشویی دو نوع فیلتر وجود دارد که خراب شدن آن ها یا کثیف شدن آن ها باعث خارج نشدن آب های کثیف از ماشین ظرفشویی می شود. وجود آب های کثیف در ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه در ظرف ها می شود. شما می توانید با تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی یا تعویض آن، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را حل کنید.

فیلتر در پایین دستگاه قرار دارد که معمولاً توسط یک کلاه چرخان یا جداشدنی پوشانده شده است. پوشش را بردارید و سپس فیلتر را بردارید. آن را یک شب در سرکه خیس کنید تا رسوبات آن از بین برود و سپس با یک مسواک قدیمی آن را بشویید. برای بهترین نتیجه، فیلتر را هر یا دو ماه یکبار تمیز کنید.

Untitled 15 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

سختی آب منطقه باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد. همچنین می تواند در داخل ماشین ظرفشویی رسوب کند و حرکت چرخش آزاد بازوی اسپری را کاهش دهد و دریچه ها را مسدود کند و در نتیجه عمر ماشین را کوتاه کند. اگر مشکوک هستید که آب شما سخت است، با یک کیت ساده، مانند کیت سختی کل Hach آزمایشی را انجام دهید. اگر نتایج نشان دهنده آب سخت است، از یک فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید. همچنین به نسبت سختی آب در منطقه سکونت، درجه مایع جلادهنده را افزایش دهید تا جلادهنده بیشتری وارد مرحله شستشو شود.

عمل نکردن مقسم آب باعث تمیز نشستن ظرفشویی میشود

مقسم آب یا موتور ساعت، آب را در بین سبد های بالا و پایین تقسیم میکند. اگر مقسم مشکل داشته باشد، آب به درستی توزیع نمیشود و معمولا یک سبد ظروف تمیز و سبد دیگر ظروف کثیف تحویل میدهند. برای رفع مشکل حرکت آب فشان های سبد بالا و پایین را بررسی نمایید.

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان درباره این مشکل

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان با آن مواجه شوند. معمولا در این مواقع افراد به دنبال علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی خود هستند. در ادامه تعمیرکار خدمات پشتیبان به بررسی این مشکل برای شما پرداخته است:

 • در صورتی که پس از اتمام فرآیند شستشوی ظروف در ظرفشویی، ظرف ها به صورت کثیف باقی مانده اند، احتمالا فیلتر تخلیه دستگاه توسط آشغال ها مسدود شده است.
 • ممکن است شیر ورودی آب دستگاه شما کارکرد درستی نداشته باشد که در این شرایط آب درون دستگاه به اندازه کافی وارد نشده و در نتیجه آبگیری ظروف به صورت کامل صورت نمی گیرد.
 • خرابی المنت ماشین ظرفشویی و ترموستات نیز می تواند موجب تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی شود و مانع از حل شدن مواد شوینده در دستگاه شما خواهد شد.
 • در بسیاری از موارد این مشکل ناشی از عدم استفاده از مواد شوینده مناسب و یا خرابی جای پودر یا صابون ظرفشویی است که می تواند موجب کثیف شده شدن ظروف شود.

چگونه مشکل کثیف شستن ظرفشویی را برطرف کنیم؟

پس از اطلاع پیدا کردن از علت کثیف شستن ظرفشویی باید به دنبال راهکارهای مناسب برای رفع مشکل دستگاه خود باشید. برای رفع این مشکل باید نکات مهمی که در ادامه آورده شده است را مدنظر قرار دهید:

 • هرگز از شوینده های بی کیفیت استفاده نمایید.
 • برای تست شوینده هم میتوانید مقداری از آن را در یک لیوان آب ولرم بریزید و هَم بزنید، اگر شوینده با آب حل نشد و ته نشین شد، کیفیت مناسبی ندارد.
 • دقت نمایید تا جای مخزن مواد شوینده سالم باشد.
 • بقایای غذا را پاک کنید و سپس ظروف را زیر آب داغ بشویید تا تکه های بزرگ قبل از بارگیری جدا شوند.
 • هر 6 ماه، ظرفشویی را جرم گیری کنید و به تمیز بودن اجزای آن اهمیت دهید.
 • یکی دیگر از اقدامات مهم در این زمینه پاک کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است.
 • برای انجام این کار می توانید از آب گرم و صابون برای شستشوی فیلتر تخلیه دستگاه خود استفاده کنید.
 • در صورتی که مشکل دستگاه شما از شیر آب ورودی به دستگاه است، باید با استفاده از یک مولتی متر قطعی مدار شیر را به دقت بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن، اقدام به تعویض شیر ورودی آب ظرفشویی خود نمایید.
 • چنانچه ایراد تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی شما به دلیل خرابی المنت و بازوهای آبپاش است، باید هریک از این بخش ها را چک کنید.
 • در صورت خرابی المنت حرارتی باید آن را تعویض نموده و در صورت انسداد بازوهای آبپاش باید آن ها را تمیز نمایید.
 • برخی از ماشین های ظرفشویی توانایی گرم کردن آب را تا دمای ایده آل دارند، میتوانید از این قابلیت هم استفاده نمایید.

نتیجه گیری از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

در مطلب فوق به بررسی علت اینکه چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره، پرداختیم. در صورتی که علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی به دلیل خراب شدن قطعات این دستگاه باشد، باید با تعویض یا تعمیر آن قطعه، به حل مشکل تمیز نشدن ظروف بپردازید. ماشین ظرفشویی دستگاهی پیشرفته و با امکانات متعدد است که بهتر است توسط افراد با تجربه تعمیر شود. خدمات پشتیبان یکی از تعمیرگاه های پیشرفته و تخصصی جهت تعمیر انواع لوازم خانگی است که شما می توانید با خیال راحت تعمیر ظرفشویی را به آن بسپارید.

sfbsfbsfbsfbsfbs 800x321 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

سیستم سختی گیر آب ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله از خدمات پشتیبان به بررسی عیب یابی و راهنمای جامع 0 تا 100 سختیگیر ظرفشویی میپردازیم.

یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه که اخیراً در تمام آشپزخانه‌ها وجود دارد ماشین ظرفشویی است. همانطور که می‌دانید، این وسیله ظرف ‌های مورد استفاده توسط یک خانواده را می‌شوید و هرگونه اشکال و خطا در نحوه شستن ظرف ‌ها ممکن است کار خانم خانه را دو برابر کند.

 

به‌ طور معمول درون آب شهری یون‌هایی مانند کلسیم و منیزیم وجود دارد که این یون‌ها باعث سخت شدن آب می‌شود. استفاده از آب سخت بدون سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه‌های مختلف بر روی ظرف ‌ها و به‌ مرور زمان خراب شدن دستگاه و ظرف ‌هایتان می‌شود.

پیشنهاد ما: باز نشدن قرص لباسشویی

Untitled 3 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پیشنهاد ما به شما این است که درصورتی‌که متوجه سخت بودن آب مورد استفاده در منزلتان شده‌اید یک سیستم سختی گیر مناسب را انتخاب کنید و بر روی ماشین ظرفشویی‌ تان نصب نماید. در این مطلب قصد داریم شما را با این سیستم آشنا کنیم و نحوه کار و عوامل مؤثر در آن را برای شما شرح دهیم

آیا تمام ماشین های ظرفشویی سیستم سختی گیر دارند؟

به طور کلی سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی یکی از قابلیت هایی است که می تواند در زمینه کاهش تاثیر منفی یون های منیزیم و کلسیم موجود درون آب بسیار موثر واقع شود. از این رو می توان به تمیز شستن ظروف در ماشین ظرفشویی کمک بسیاری نماید و وجود آن در دستگاه کاملا ضروری می باشد. این سیستم در انواع مدل های ماشین ظرفشویی تعبیه شده است و روند کار آن در تمامی برندها مشابه و یکسان است.

از آنجایی که افزایش سختی آب می تواند مشکلات بسیاری را برای دستگاه به وجود آورده و برای سلامتی انسان نیز اثرات بسیار نامطلوبی به همراه دارد، برندهای تولید کننده انواع ماشین ظرفشویی این قابلیت را در دستگاه خود قرار می دهند. این امر موجب می شود تا عملکرد ماشین ظرفشویی به میزان زیادی بهبود پیدا کرده و در نتیجه شستشوی ظروف مختلف به صورت کاملا صحیح انجام گردد.

انواع مخزن ‌های سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی

 • در سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی برای گرفتن سختی آب دو مخزن شامل مخزن رزین و مخزن نمک وجود دارد.
 • این دو مخزن با یکدیگر به‌واسطه یک شیر که فشار آب آن زیاد است در ارتباط می‌باشند.
 • نحوه ارتباط این دو مخزن بدین‌صورت است که آب از قسمت پشت سپر وارد مخزن نمک می‌شود و بانمک موجود در مخزن مخلوط شده و به‌طرف شیر حرکت می‌کند.
 • آب به همراه نمک موجود در آن به شیری که مابین مخزن آب و رزین وجود دارد و به دلیل بالا بودن فشار آب باعث باز شدن شیر و سپس از درون شیر به مخزن رزین وارد می‌شود.

Untitled 4 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

 

 

Untitled 5 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی
اگر میخواهید بدانید که چگونه باید از نمک در ظرفشویی استفاده نمایید و یا طریقه ریختن نمک در این دستگاه چگونه است، کلیک نمایید.

سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی به چه منظور استفاده می‌شود؟

سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی همان طور که از اسم آن مشخص است برای گرفتن سختی آب کاربرد دارد. ممکن است با خواندن این مطب سؤالات زیادی ذهن شما را درگیر کند که اصلاً آب سخت چیست و به چه دلیلی لازم است سختی آب‌گرفته شود؟ در ابتدا بهتر است شما را با تعریف آب سخت آشنا کنیم؛

 • آب سخت به آبی گفته می‌شود که درون آن مقادیر زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، بیکربنات، منیزیم و… وجود دارد.
 • وجود این مواد معدنی در آب باعث می‌شود که در هنگام شستن ظرف در ماشین ظرفشویی ظرف ‌ها به‌ خوبی شسته نشوند و یا اینکه لکه‌های غذا بر روی آن باقی بماند.
 • اگر در ماشین ظرفشویی سیستم سختی گیر آب وجود نداشته باشد سختی آب باعث تمیز شسته نشدن ظرف ‌ها می‌ شود و حتی ممکن است خیلی از افراد فکر کنند که ماشین ظرفشویی آن‌ها خراب ‌شده است.
 • اما با وجود سختی گیر آب ماشین ظرفشویی این مشکل برطرف شده و ظرف ‌ها به ‌خوبی و بدون هیچ‌ گونه آلودگی شسته می‌شوند.

نحوه کار سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

همان طور که در بالا نیز اشاره شد سختی آب به دلیل وجود یون کلسیم و منیزیم در آن است؛ سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی با جذب یون کلسیم و منیزیم در آب باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.

 • نحوه کار سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی بدین ‌صورت است که رزین موجود ماشین ظرفشویی که میل زیادی به جذب یون کلسیم و منیزیم دارد این دو فلز را از آب جذب کرده و در عوض یون سدیم را به آب تحویل می‌دهد.

احتمالاً برای شما نیز در این قسمت سؤال پیش‌آمده است که با اضافه شدن سدیم به آب ممکن است میزان این یون در بدن افزایش پیدا کند و مشکلاتی نظیر افزایش فشارخون برای فرد ایجاد شود؟

 • در مورد این مسئله باید بدانید که سدیم جذب‌شده توسط آب هیچ نقشی در شستشوی ظرف‌ ها در ماشین ظرفشویی ندارد و هیچ‌گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

سخت بودن آب چه مشکلاتی را برای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند

سخت بودن آب علاوه بر اینکه باعث خوب شسته نشدن ظرف‌ها و برجای ماندن لکه‌های مختلف بر روی آن می‌شود مشکلات فروانی را نیز برای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • تشکیل رسوب بر روی المنت‌ ماشین ظرفشویی
 • تشکیل رسوب بر روی لوله ‌های داخلی ماشین ظرفشویی
 • افزایش مصرف انرژی توسط ماشین ظرفشویی
 • افزایش میزان مصرف شوینده توسط ماشین ظرفشویی

Untitled 6 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

تمام موارد گفته‌شده در بالا افزایش هزینه‌ های شمارا به دنبال دارد پس اگر در ماشین ظرفشویی شما سیستم سختی گیر آب وجود ندارد پس از مشورت با یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه ماشین ظرفشویی اقدام به نصب یک سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی مناسب برای دستگاه خود کنید.

مزایای سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

استفاده از سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی مزایای فراوانی برای کاربران و خود دستگاه دارد. از جمله مزایای این سیستم عبارتند از:

 • افزایش طول عمر ظرفشویی
 • کاهش تولید رسوب در لوله‌ های ماشین ظرفشویی
 • تمیز شسته شدن ظرف ‌ها، این مسئله به‌خصوص برای افرادی که به تمیزی ظرف‌ هایشان حساسی زیادی دارند بسیار حائز اهمیت هست.
 • باقی نماندن لکه ‌های سفید رنگ بر روی ظرف
 • کاهش میزان مصرف مواد شوینده

چگونه رزین ‌های موجود در سختی گیر ماشین ظرفشویی بازسازی می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در زمینۀ سختی گیر ماشین ظرفشویی و رزین ممکن است برای کاربران ایجاد شود این است که رزین‌ها تا چه زمانی قابلیت جذب یون ‌های کلسیم و منیزیم را در آب ‌دارند؟ آیا این تبادل یونی همیشگی است؟

Untitled 7 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پاسخ به این سؤال این است که:

 • رزین‌ها بعد از مدتی از یون ‌های کلسیم و منیزیم پوشیده می ‌شود و یون‌ های سدیم در آن کاهش پیدا می‌کند.
 • این مسئله کاهش عملکرد این سیستم را به دنبال دارد.

آیا می‌دانید برای حل این مشکل چه راه حلی وجود دارد؟

 • در این هنگام شما باید با استفاده از محلول آب ‌نمک رزین‌های موجود در سیستم سختی گیر آب را بشویید و این یون ‌ها را در رزین کاهش دهید.

نحوه شستن رزین‌ها

اگر به دنبال این هستید که سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی عملکرد خود را به‌ درستی انجام دهد بهتر است در هر بار شستشو ابتدا مخزن نمک موجود در دستگاه را با استفاده از آب ‌نمک بشویید و کاملاً آن را تمیز نمایید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا این محلول آب ‌نمک یون ‌های موجود در رزین‌ها را نیز شسته و آن را کاملاً پاک کند.

این مسئله به این دلیل اهمیت دارد که ممکن است رزین‌های موجود در دستگاه با یون‌های کلسیم و منیزیم اشباع ‌شده باشد و نتواند کار خود را به ‌درستی انجام دهید. با شستن رزین ها با آب نمک، مواد اضافی موجود در این سیستم را حذف کرده و به عملکرد صحیح آن کمک می کنید.

سنسور نمک

یکی از مهمترین اجزای سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی، سنسور نمک است. بهتر است بدانید با توجه به نحوه تنظیم دستگاه، پس از چندین بار استفاده از ماشین ظرفشویی که معمولا بین 15 تا 35 بار شستشو متغیر است، نمک موجود در دستگاه تمام می شود و باید دوباره مخزن نمک را شارژ کنید.

اما شما چگونه می‌توانید از تمام شدن نمک در این سیستم مطلع شوید؟

 • در داخل مخزن نمک، سنسوری طراحی شده است که با تمام شدن نمک، چراغ های LED را روشن می کند.
 • به محض روشن شدن چراغ ها باید به مقدار لازم نمک داخل مخزن بریزید.

آیا نمک مورد استفاده در ماشین ظرفشویی همان نمک خوراکی است؟

در مورد نمکی که برای شستشوی رزین ‌ها و مخزن نمک در سختی گیر آب ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود بهتر است بدانید که این نمک با نمک مورد استفاده در غذا تفاوت دارد و کمی بزرگ‌تر از نمک خوراکی است و معدنی مختلفی مانند آهن، منگنز و… نیز درون آن موجود می‌باشد.

Untitled 8 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پیشنهاد می‌کنیم به هیچ دلیلی از نمک خوراکی و سایر مواد شوینده دیگر در مخزن نمک برای شستشو استفاده نکنید؛ چون این مواد ممکن است کل سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی را دچار اشکال کند.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

برای اینکه در خدمات پشتیبان وقت کمتری برای مطالعه از شما عزیزان بگیریم، نتیجه گیری و خلاصه مقاله سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی را با تعمیرکار خدمات پشتیبان مطرح کرده ایم:

 • نمک وظیفه احیا کردن رزین و سختی گیری آب را عهده دار میباشد.
 • سختی گیر ظرفشویی، با جذب یون کلسیم و منیزیم در آب باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.
 • اگر نمک و رزین در سیستم ظرفشویی نباشد، ظروف تمیزی را بعد از شستشو در ظرفشویی نخواهید داشت.
 • سختی گیر ظرفشویی، به حفظ کیفیت دستگاه و طول عمر ظرفشویی کمک میکند.
 • سختی گیر ظرفشویی باعث کم مصرف شدن انرژی، رسوبات کم و عدم لکه روی ظروف میشود.
 • توجه داشته باشید که امروزه، با وجود قرص های فول ظرفشویی که حاوی نمک، شوینده و جلادهنده است، دیگر نیازی به نمک نیست.

آیا ماشین ظرفشویی شما به دلیل سخت بودن آب منزلتان خراب ‌شده است؟ به دنبال یک سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی هستید؟ آیا در تهران زندگی می‌کنید و به دنبال یک نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی می‌باشید؟ اگر به هر دلیلی ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شد، پیشنهاد می کنیم با خدمات پشتیبان تماس بگیرید و مشکل ماشین ظرفشویی خود را در محل حل کنید.

456 700x321 - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

مواد شوینده ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین عواملی است که علاوه بر طول عمر ماشین ظرفشویی، کیفیت شستشو را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل برای شستن ظروف با ماشین ظرفشویی باید شوینده مناسبی را انتخاب کنید. انتخاب مناسب ترین شوینده برای ظرفشویی بسیار مهم است.

به همین دلیل در این مقاله از خدمات پشتیبان بررسی می کنیم که چه شوینده ای برای شستن ظروف مناسب است؟ 

خدمات پشتیبان در این مقاله سعی دارد شما را با انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده و بهره مندی از هر کدام آشنا کند. در پایان این مقاله می توانید بهترین مواد شوینده ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید.

آب گیری نکردن ظرفشویی

خلاصه ای از انتخاب شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی

در این قسمت به مهمترین سوالات در مورد مواد شوینده ماشین ظرفشویی پاسخ می دهیم. اگر می خواهید در وقت خود صرفه جویی کنید، خواندن جدول زیر کافی است.

سوالات در زمینه شوینده ماشین ظرفشویی پاسخ

انواع مواد شوینده ظرفشویی چیست؟

شوینده های اصلی 
 • قرص ماشین ظرفشویی
 • پودر ماشین ظرفشویی
 • مایع یا ژل ماشین ظرفشویی

شوینده های جانبی

 • جلادهنده ماشین ظرفشویی
 • نمک ماشین ظرفشویی
 • جرم گیر ظرفشویی

مقایسه انواع شوینده ماشین ظرفشویی

قرص ها: 
 • در سه نوع معمولی، کوانتومی و همه کاره وجود دارند.
 • برای هر شستشو یک قرص کافی است.
 • به مرور آب می‌شوند.
 • دارای جلادهنده و نمک می‌باشند و نیازی به اضافه کردن جداگانه نیست.
 • قرص کوانتومی انحلال پذیری بیشتری به نسبت قرص چندکاره در آب دارد.

پودر ها:

 • قیمت پایین تری به نسبت قرص های شوینده دارند.
 • به راحتی در آب حل میشوند.
 • باید از جلادهنده و جرم گیر جداگانه استفاده کرد.
 • به دلیل خاصیت سایندگی بالا، بهتر است برای ظروف شیشه ای حساس استفاده نشوند.

مایع یا ژل:

 • به نسبت قرص و پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری دارند.
 • قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • قدرت چربی زدایی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • موجب سایش و ایجاد خط و خش روی ظروف نمی‌شوند.
 • برای ظروف شیشه ای ظریف مناسب هستند.
 • برای ظروف بزرگ مانند قابلمه یا ظروف خیلی کثیف مناسب نیستند.
 • به معنای جلادهنده نیستند.

جلادهنده

 • به همراه شستشو دهنده های اصلی مثل قرص، پودر و ژل استفاده می‌شوند.
 • در خشک کردن ظروف کمک بسزایی می کند.
 • از لک افتادن ظروف جلوگیری می‌کند.
 • باعث براق شدن ظرف ها می‌شود.

نمک

 • به همراه شوینده های اصلی استفاده می‌شود.
 • موجب کاهش سختی آب می‌شود.
 • از رسوب گرفتن دستگاه جلوگیری می‌کند.

مایع جرم گیر

 • به همراه دیگر شوینده های اصلی ظرفشویی استفاده میگردد.
 • از رسوب گرفتن دستگاه توسط مواد غذایی و املاح آب جلوگیری می‌کند.

چگونه میتوان از شوینده ماشین ظرفشویی بیشترین بهره را برد؟

 • از مواد شوینده ماشین ظرفشویی جدید (اخیرا خریداری شده) استفاده کنید.
 • پر کردن دیسپنسر بر اساس حجم ظروف و سختی آب
 • قرار دادن قرص ها در دیسپنسر
 • قبل از شروع چرخه شستشو شیر آب را روشن کنید
 • ماشین ظرفشویی خود را هر ماه یکبار به صورت اساسی تمیز کنید.

آیا می توان از شوینده های معمولی برای شست و شوی ظروف در ظرفشویی استفاده کرد؟چرا؟

 • قطعاً بزرگ ترین اشتباهی که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی انجام دهند، استفاده از شوینده های معمولی در ماشین ظرفشویی است.
 • معمولاً شوینده های معمولی دارای کف بسیاری هستند و ممکن است در هنگام شستن ظروف با استفاده از این مواد شوینده، کف از دستگاه خارج شده  و باعث خراب شدن برخی از اجزای ماشین ظرفشویی شود.

در صورت نبود شوینده مخصوص چه اقدامی باید انجام داد؟

 • ابتدا مقدار بسیار کمی از شوینده معمولی را درون مخزن دستگاه ریخته و سپس به آن جوش شیرین اضافه کنید.
 • اضافه کردن جوش شیرین به مقدار بسیار کمی مایع، باعث تمیزی بیشتر ظروف می شود و از کف کردن بیش از حد مایع جلوگیری می کند.
 • ضمناً ترکیب جوش شیرین و مایع به مانند شوینده های مخصوص ماشین ظرفشویی است.

انواع شوینده های ماشین ظرفشویی و موارد استفاده آن‌ها

شوینده های ماشین ظرفشویی یکسان نیستند و معمولا در شکل و فرمول شیمیایی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. این امر موجب می‌شود تا افراد در انتخاب نوع شوینده ماشین ظرفشویی دچار سردرگمی و تردید شوند. در ادامه این مطلب به معرفی انواع شوینده های ظرفشویی و نحوه استفاده هرکدام خواهیم پرداخت.

انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی به دو دسته تقسیم میشوند که به شرح زیر هستند:

شوینده های اصلی

 • قرص ماشین ظرفشویی
 • پودر ماشین ظرفشویی
 • مایع یا ژل ماشین ظرفشویی

شوینده های جانبی

 • جلادهنده ماشین ظرفشویی
 • نمک ماشین ظرفشویی
 • جرم گیر ظرفشویی

از قرص های شوینده برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید

چه ماده شوینده ای برای ماشین ظرفشویی مناسب است؟ یکی از بهترین مواد شوینده برای ماشین ظرفشویی قرص های شوینده است. شوینده های قرصی انواع مختلفی دارند که برای همه ماشین های ظرفشویی مناسب هستند. این قرص ها به راحتی در آب حل می شوند و به تمیزی ظروف کمک می کنند.

قرص های ماشین ظرفشویی در سه نوع کوانتومی و قرص معمولی و همه کاره در بازار موجود هستند. یکی از بهترین نمونه های قرص ظرفشویی قرص کوانتومی است. قرص کوانتوم ظروف را با بهترین کیفیت شستشو می دهد. قرص های همه کاره نیز با توجه به کیفیت بالای شستشو میزان انحلال پذیری در آب کمتری نسبت قرص کوانتومی دارند.

طریقه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی:

 • قرص های ظرفشویی را میتوان به راحتی در جاپودری دستگاه قرار داد و برنامه شستشو را آغاز کرد.
 • قرص ها به آرامی در ظرفشویی آب شده و این امر باعث میشود دستگاه به یکباره از کف حاصل قرص پر نشود.
 • باید دقت کنید که اکثر قرص های ماشین ظرفشویی در ساختار خود نمک و مواد جلادهنده دارند.
 • بنابراین استفاده از این مواد به همراه قرص ظرفشویی ضرورتی ندارد.
 • قرص ها برای کل ظرفیت ماشین ظرفشویی طراحی شده اند، بنابراین ظرفشویی را تا حد استاندارد پر کنید.

 

Untitled - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

استفاده از شوینده های پودری شکل برای ماشین ظرفشویی

بهترین مواد شوینده ماشین ظرفشویی چیست؟ یکی از شوینده های مناسب برای ماشین ظرفشویی، پودر شوینده است. شوینده های پودری از گذشته تا کنون بسیار محبوب بوده و ظروف را با کیفیت بالایی می شویند. اما باید به این نکته توجه کنید که شوینده مورد نظر باید برای ماشین ظرفشویی مناسب باشد. همچنین در خرید مواد شوینده پودری به اصالت آن توجه کنید; زیرا امروزه شرکت های زیادی هستند که با تولید مواد شوینده غیر استاندارد به دستگاه آسیب می رسانند.

پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری به نسبت دیگر مواد شوینده دارند و به راحتی در آب حل می‌شوند. از آنجا که پودر های ماشین ظرفشویی ساختار پیچیده ای ندارند، بنابراین بهتر است به همراه پودر از جلادهنده و جرم گیر نیز استفاده شود. همچنین پودرهای ماشین ظرفشویی خاصیت سایندگی دارند و موجب خش افتادن ظروف حساس و ظریف شیشه ای میشوند.

نحوه استفاده از پودر ماشین ظرفشویی:

 • با توجه به حجم ظروف خود، پودر را به همراه جلادهنده و رسوب گیر در محفظه جاپودری بریزید.
 • دقت داشته باشید که استفاده زیاد از پودر، برای ظروف و سلامت دستگاه مضر است.

Untitled 1 - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

آموزش تعمیر ظرفشویی

از شوینده های مایع (یا ژلی) برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید

آیا شوینده مایع برای شستن ظروف مناسب است؟ از دیگر شوینده های محبوب موجود در بازار می توان به شوینده های مایع یا ژلی اشاره کرد. شوینده های مایع مقرون به صرفه تر از قرص های ماشین ظرفشویی و پودرهای ماشین ظرفشویی هستند. بنابراین با خرید شوینده ظرفشویی مایع می توانید هزینه مواد شوینده را تا حد زیادی کاهش دهید. مواد شوینده مایع ظرفشویی برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی بسیار مناسب است زیرا باعث رسوب و آسیب به قطعات ظرفشویی نمی شود. کاربران گرامی توجه داشته باشید که شوینده مایع به معنای پولیش و جلادهنده نیست.

قدرت پاک کنندگی شوینده های ژلی کمتر از قرص و پودرهای شوینده ماشین ظرفشویی است. شوینده های ژلی را عموما برای ظرف‌های شیشه ای ظریف استفاده می‌کنند، چرا که به آرامی روی ظروف پاشیده می‌شوند. شوینده های ژلی به نسبت دیگر شوینده های از قدرت چربی زدایی کمتری برخوردار هستند، بنابراین بهتر است برای ظروف خیلی کثیف استفاده نشوند.

روش استفاده از شوینده های مایع یا ژلی در ظرفشویی

 • با توجه به حجم ظروف خود، شوینده ژلی را در محفظه بریزید.
 • بهتر است ظروف بزرگ مانند قابلمه و ظروف خیلی کثیف را با مایع ژلی ظرفشویی نشویید.

Untitled 2 - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

ویژگی های جلادهنده ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آن

جلادهنده ماشین ظرفشویی را معمولا به همراه دیگر شستشو دهنده های اصلی (قرص-پودر-مایع یا ژل) استفاده می‌کنند. فرمول شیمیایی جلادهنده با مواد شوینده اصلی متفاوت است و به تنهایی جهت شستشوی ظروف در ظرفشویی استفاده نمی‌گردد. جلادهنده خاصیت آب گریزی را افزایش داده و در خشک کردن ظروف نیز کمک می‌کند. این امر موجب می‌شود تا لکه ها روی ظروف باقی نمانند و براق تر شوند.

طریقه استفاده از مواد جلادهنده ماشین ظرفشویی:

 • بهتر است جلادهنده را در ده دقیقه پایانی شستشو اضافه کنید.
 • اگر مواد شوینده اصلی خود دارای جلادهنده هستند، نیازی به استفاده جلادهنده جداگانه نیست.

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی به چه منظور است؟

نمک ماشین ظرفشویی به صورت مستقیم بر روی میزان سختی آب تاثیرگذار است. این ماده موجب می‌شود تا دستگاه رسوب نگیرد و املاح موجود در آب ته نشین نشوند. عموما فیلتر ها، بازوهای آبپاش و المنت های گرمایی مستعد جرم گرفتن هستند. علاوه بر آن گرفتن سختی آب موجب جلوگیری از آسیب دیدگی ظروف می‌شود. نحوه عملکرد نمک به این شکل است که با کمک به رزین موجب گرفتن سختی آب می‌شود. رزین ها وظیفه ی گرفتن سختی آب و جداکردن املاح از آن در طی یک واکنش شیمیایی را دارند.

نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی:

 • نمک را در ابتدای فرآیند چرخه شستشو به مخزن اضافه کنید.

از مایع جرم گیر ماشین ظرفشویی استفاده کنید

از دیگر شوینده های جانبی دستگاه میتوان به جرم گیر ماشین ظرفشویی اشاره کرد. این شوینده جانبی موجب می‌شود که رسوب مواد غذایی و رسوب ناشی از املاح آب عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار ندهند.

طریقه استفاده از جرم گیر ظرفشویی:

 • ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.
 • جرم گیر را داخل جا پودری بریزید و دمای آب را روی 70 درجه تنظیم کنید.
 • برنامه شستشو را بر روی قابلمه قرار دهید و دکمه شروع را بفشارید.

مقایسه انواع شوینده‌های ماشین ظرفشویی

تا به اینجا با انواع شوینده های ماشین ظرفشویی آشنا شده و نحوه استفاده صحیح از هر کدام را مرور کردیم. در جدول زیر با مقایسه هر کدام میتوانید شوینده مناسب ماشین ظرفشویی را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید:

شوینده های ماشین ظرفشویی نکات و کاربرد شوینده
قرص شوینده ماشین ظرفشویی (اصلی)
 • در سه نوع معمولی، کوانتومی و همه کاره عرضه می‌شود.
 • به شکل قالب عرضه می شوند و برای هر شستشو یک قرص کافی است.
 • دیر آب می‌شود و بنابراین دستگاه به یکباره پر کف نمی‌شود.
 • قرص های ظرفشویی عموما دارای جلادهنده و نمک می‌باشند و نیازی به اضافه کردن جداگانه نیست.
 • قرص کوانتومی انحلال پذیری بیشتری به نسبت قرص چندکاره در آب دارد.
پودر شوینده ظرفشویی (اصلی)
 • پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری به نسبت قرص های شوینده دارند.
 • به راحتی در آب حل میشوند.
 • به همراه پودر ظرفشویی باید از جلادهنده و جرم گیر جداگانه استفاده کرد.
 • به دلیل خاصیت سایندگی بالا، بهتر است برای ظروف شیشه ای حساس استفاده نشوند.
شوینده های مایع یا ژلی ماشین ظرفشویی (اصلی)
 • به نسبت قرص و پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری دارند.
 • قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • قدرت چربی زدایی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • موجب سایش و ایجاد خط و خش روی ظروف نمی‌شوند.
 • برای ظروف شیشه ای ظریف مناسب هستند.
 • برای ظروف بزرگ مانند قابلمه یا ظروف خیلی کثیف مناسب نیستند.
 • به معنای جلادهنده نیستند.
جلادهنده ماشین ظرفشویی (جانبی)
 • به همراه شستشو دهنده های اصلی مثل قرص، پودر و ژل استفاده می‌شوند.
 • در خشک کردن ظروف کمک بسزایی می کند.
 • از لک افتادن ظروف جلوگیری می‌کند.
 • باعث براق شدن ظرف ها می‌شود.
نمک ماشین ظرفشویی (جانبی)
 • به همراه شوینده های اصلی استفاده می‌شود.
 • موجب کاهش سختی آب می‌شود.
 • از رسوب گرفتن دستگاه جلوگیری می‌کند.
مایع جرم گیر ظرفشویی (جانبی)
 • به همراه دیگر شوینده های اصلی ظرفشویی استفاده میگردد.
 • از رسوب گرفتن دستگاه توسط مواد غذایی و املاح آب جلوگیری می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده میتوانید به راحتی و با توجه به مورد استفاده مدنظرتان، بهترین شوینده ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید.

چگونه میتوان از مواد شوینده ظرفشویی حداکثر استفاده را برد؟

در ادامه به جواب سوالاتی مبنی بر اینکه: شوینده مناسب برای ظرفشویی چگونه است؟ نحوه استفاده مواد شوینده ظرفشویی چگونه باید باشد تا بیشترین کارایی را داشته باشد؟ بهترین شوینده برای ماشین ظرفشویی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ و …. . میپردازیم.

نکات مهمی که در این زمینه باید بدانید به شرح زیر هستند:

 1. از مواد شوینده جدید برای ظرفشویی استفاده کنید.
 2. مخزن شوینده را متناسب با کثیفی ظروف و سختی آب منطقه پُر نمایید.
 3. قرص ظرفشویی را در مخزن مخصوص خود بیندازید.
 4. دقت نمایید تا شیر آب باز باشد.
 5. به تمیز کردن ظرفشویی خود اهمیت دهید.

از مواد شوینده ماشین ظرفشویی جدید استفاده کنید

هر چه مواد شوینده ماشین ظرفشویی تازه تر باشد، کارایی بهتری خواهد داشت. خرید مواد شوینده ظرفشویی به صورت زیاد و عمده ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما بهتر است برای حداکثر دو ماه خرید کنید. رطوبت زدگی و تاریخ خرید دو فاکتور مهم در کارایی مواد ماشین ظرفشویی هستند.

پر کردن دیسپنسر (محل شوینده ظرفشویی) بر اساس حجم ظروف و سختی آب

بیشتر برچسب های توصیه کننده میزان مصرف مواد شوینده ماشین ظرفشویی، بیان می کنند که دو فنجان دیسپنسر را کاملا پر کنید. اما توصیه ما بر آن است که میزان استفاده از مواد شوینده باید بر اساس سختی آب و میزان کثیف بودن ظروف استفاده شود. برای آب هایی با سختی بالا یا ظروف خیلی کثیف از مواد شوینده بیشتر و برای آب های با سختی پایین و کم بودن میزان کثیفی، از مواد شوینده کمتر استفاده کنید.

قرار دادن قرص ها در دیسپنسر

ممکن است وسوسه شوید که آنها را به ته دستگاه بیندازید، اما این کار را نکنید. انجام این کار می تواند باعث حل شدن و شستشوی آنها پیش از شروع قسمت اصلی شستشو شود. با قرار دادن قرص ها در دیسپنسر، آن ها در زمان مناسب رها خواهند شد.

قبل از شروع چرخه شیر آب را روشن کنید

اگر آب سردی که در لوله های شما نشسته است به محض فشار دادن دکمه “START” وارد دستگاه شود، می تواند بر عملکرد ظرفشویی و میزان تمیز کردن ظروف تأثیر بگذارد. در عوض، آب گرم را در نزدیکترین سینک قرار دهید تا آب سرد از خط خارج شود و مطمئن شوید که فقط آب گرم وارد ماشین ظرفشویی می شود.

ماشین ظرفشویی خود را به صورت اساسی تمیز کنید

یک بار در ماه، ماشین ظرفشویی خود را با یک پاک کننده مناسب ماشین ظرفشویی، به طور کامل تمیز کنید. باقی مانده مواد غذایی که به دستگاه چسبیده یا رسوب کرده است را با دقت تمیز کنید. فیلتر ظرفشویی را هر هفته خارج کرده و آبکشی کنید و بعد از هر شستشو، تکه‌های مواد غذایی که در فیلتر قرار گرفته‌اند را بررسی و جدا نمایید.

آیا می توان از شوینده های معمولی برای شست و شوی ظروف در ظرفشویی استفاده کرد؟

قطعاً بزرگ ترین اشتباهی که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی انجام دهند، استفاده از شوینده های معمولی در ماشین ظرفشویی است.

چرا نمی توان از شوینده معمولی در ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

معمولا شوینده های معمولی کف زیادی دارند و هنگام شستن ظروف با استفاده از این مواد شوینده ممکن است کف از دستگاه خارج شده و به اجزای ماشین ظرفشویی آسیب برساند. بنابراین حتی اگر مواد شوینده اصلی تمام شده است، از مواد شوینده معمولی در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

در صورت نبود شوینده مخصوص چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر با مشکل تمام شدن مواد شوینده در ماشین ظرفشویی مواجه شده اید، اصلا نگران نباشید. در صورت تمام شدن ماده شوینده اصلی ابتدا مقدار بسیار کمی از مواد شوینده معمولی را داخل مخزن دستگاه بریزید و سپس جوش شیرین را به آن اضافه کنید. افزودن جوش شیرین به مقدار بسیار کمی به مایع باعث تمیزتر شدن ظروف شده و از کف کردن بیش از حد مایع جلوگیری می کند. علاوه بر این، ترکیب جوش شیرین و مایع مشابه مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی عمل می‌کند. اما به این نکته توجه داشته باشید که فقط در مواقع ضروری از این ترکیب استفاده کنید و از ریختن مایع ظرفشویی بیش از حد به داخل دستگاه بدون جوش شیرین خودداری کنید.

سخن پایانی درباره اینکه چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

در مطالب بالا بررسی کردیم که چه شوینده ای برای ماشین ظرفشویی مناسب است؟ . انتخاب ماده شوینده مناسب نقش زیادی در کیفیت شستشو و عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی دارد. بنابراین در خرید مواد شوینده ماشین ظرفشویی به تمامی نکات ذکر شده توجه کنید. اگر به هر دلیلی ماشین ظرفشویی شما خراب شده و نیاز به تعمیر دارد، توصیه می کنیم برای تعمیر ظرفشویی خود با هر برندی به شرکت بزرگ خدمات پشتیبان مراجعه کنید. گروه خدمات پشتیبان کارشناسان و متخصصان برتر و حرفه ای برای تعمیر لوازم خانگی استخدام می کند. این مجموعه باعث کاهش ۲۵ درصدی هزینه تعمیرات و صرفه جویی در هزینه می شود.

Untitled 44 732x321 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

تراز کردن لباسشویی را میتوان اولین قدم پس از خرید دستگاه دانست.  تراز نبودن لباسشویی میتواند آسیب‌های جدی به دستگاه وارد نموده و ضررهای زیادی را متحمل شوید.

ماشین لباسشویی به گونه ای طراحی شده است که روی یک سطح ثابت و بدون هیچ گونه لرزشی کار کند.

یکی از بزرگترین مشکلات هر ماشین لباسشویی لرزش آن در حین کار است.

چگونه مشکل تراز نبودن لباسشویی را رفع کنیم؟

برای تنظیم ارتفاع لباسشویی می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

سوالات و نکات تراز کردن ماشین لباسشویی توضیحات
در صورت تراز نبودن لباسشویی چه مشکلاتی به وجود می آید؟
 • در صورتی که تنظیم پایه لباسشویی انجام نشده باشد، لرزش و حرکت زیاد باعث آسیب رساندن به سلامت لباسشویی می شود.
دلایل خارج شدن ماشین لباسشویی از تراز چیست؟
 • کفپوش زمین پوسیده شده باشد.
 • عدم وجود کف زیرین و تیرچه
 • ماشین لباسشویی به گونه ای طراحی شده که بر روی کف نرم مانند فرش تراز می‌شود.
 • ممکن است کف تراز نباشد.
 • چرخش با تجهیزات سنگین یا نامناسب مانند تجهیزات جا به جایی تخت خواب
 • تغییر تنظیم پایه زیرین ماشین لباسشویی
 • عموما ماشین لباسشویی درب از جلو سریعتر از ماشین لباسشویی درب از بالا می چرخد و باعث ناهماهنگی می شود. این ممکن است دستگاه را از تراز خارج کند.
 • قاب پلاستیکی ماشین لباسشویی از حالت عادی خود خارج شده و موجب میشود دستگاه از تراز خارج شود.
 • شل شدن پدهای ضد لرزش ماشین لباسشویی
آیا به آچار تنظیم پایه لباسشویی نیاز داریم؟ بله.
پایه های لباسشویی را بررسی کنید
 • در زمان تنظیم ارتفاع لباسشویی، حتما پایه ها را چک کنید تا فوم یا یونولیت بسته بندی در آن ها گیر نکرده باشد.
چگونه تراز بودن یا نبودن لباسشویی را بررسی کنید؟
 • برای این کار می توانید از یک دستگاه تراز استفاده کنید.
 • در صورتی که حباب دستگاه تراز وسط قرار نگیرد، لباسشویی تراز نیست.
پیچ حمل و نقل لباسشویی را باز کنید
 • پیچ حمل و نقل یا پیچ ترنسلیت در پشت ماشین لباسشویی تعبیه شده است و برای تراز کردن لباسشویی باید آن را باز کنید.
چگونه برای تراز کردن دیگ لباسشویی اقدام کنیم؟
 • پایه های لباسشویی را به حالت اولیه بازگردانید.
 • سپس پیچ دیگ را به خوبی محکم کنید.
باز کردن ضامن قفل پایه های جلویی
 • در بیش تر مدل های لباسشویی، پایه های جلویی دارای ضامن هستند که باید برای تراز کردن لباسشویی آن ها را باز کنید.
نحوه تنظیم پایه های جلویی زیر ماشین لباسشویی
 • برای این کار نباز به انبردست دارید.
 • به منظور کوتاه کردن پایه های جلویی باشد پیچ ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • برای تنظیم ارتفاع پایه های جلویی لباسشویی، باید پایه ها را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • باید پایه ها به صورت کامل بر روی زمین و یک سطح صاف قرار بگیرند.
 • می توانید از پد های ضد لرزش و مخصوص لباسشویی برای تراز کردن لباسشویی استفاده کنید.
چگونه پایه های عقبی لباسشویی را تنظیم کنیم؟
 • هر چه ارتفاع پایه ها کم تر باشد، احتمال لرزش لباسشویی کم تر است.
 • این پایه ها با کج نمودم لباسشویی به روی پایه های جلویی، تنظیم خواهند شد.
 • در صورت نیاز می توانید از آچار تنظیم پایه لباسشویی استفاده کنید.
ضامن قفل را ببندید
 • پس از تراز کردن لباسشویی و تست آن، حتما ضامن پایه ها را به خوبی محکم کنید.
تست تراز بودن لباسشویی
 • با استفاده از یک دستگاه تراز، صاف بودن لباسشویی را بررسی کنید.
 • این کار را در قسمت عقب و جلوی لباسشویی به صورت مجزا انجام دهید.
 • در صورتی که متوجه لرزش شدید، مجدد با استفاده از موارد گفته شده اقدام به تراز کردن لباسشویی کنید.

پیشنهاد ما: اجزای هیدروستارت لباسشویی

دلایل خارج شدن ماشین لباسشویی از تراز چیست؟

در صورتی که ماشین لباسشویی که خریده اید تراز نمی‌شود یا دستگاهی که قبلا خریداری کرده اید از تراز خارج شده است، در ادامه مقاله نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی با ما همراه باشید تا دلایل این امر را بررسی کنیم.

 • کفپوش زمین پوسیده شده باشد.
 • عدم وجود کف زیرین و تیرچه
 • ماشین لباسشویی به گونه ای طراحی شده که بر روی کف نرم مانند فرش تراز می‌شود.
 • ممکن است کف تراز نباشد.
 • چرخش با تجهیزات سنگین یا نامناسب مانند تجهیزات جا به جایی تخت خواب
 • تغییر تنظیم پایه زیرین ماشین لباسشویی
 • عموما ماشین لباسشویی درب از جلو سریعتر از ماشین لباسشویی درب از بالا می چرخد و باعث ناهماهنگی می شود. این ممکن است دستگاه را از تراز خارج کند.
 • قاب پلاستیکی ماشین لباسشویی از حالت عادی خود خارج شده و موجب میشود دستگاه از تراز خارج شود.
 • شل شدن پدهای ضد لرزش ماشین لباسشویی

آیا برای مشکل تراز نبودن لباسشویی به آچار تنظیم پایه لباسشویی نیاز داریم؟

آچار لباسشویی که با نام آچار تنظیم پایه لباسشویی نیز شناخته می شود، یکی از ابزار آلاتی است که باید در زمان تنظیم پایه های ماشین لباسشویی از ان کمک بگیرید. اگر دسترسی به این آچار ندارید، می توانید از تکنسین های آی پی امداد در این زمینه کمک بگیرید.

نحوه تراز کردن و تنظیم پایه لباسشویی در 9 مرحله

راهنمای تراز کردن ماشین لباسشویی بیان می کند که اگر ماشین لباسشویی با چهار پایه خود همسطح زمین نباشد، می تواند به دیوار برخورد کند و به عقب و جلو غلت بخورد. این نه تنها برای خود ماشین لباسشویی خوب نیست، بلکه می تواند به دیوارها، کف و هر چیز دیگری در نزدیکی ماشین آسیب برساند. این لرزش ها مشکلات مختلفی را در لباسشویی ایجاد می کنند که عبارتند از:

 • لرزش بیش از حد نه تنها پر سر و صدا است، بلکه می تواند به مکانیزم ماشین لباسشویی آسیب برساند و منجر به آسیب های جدی و پرهزینه شود.
 • مسطح نبودن زمینی که ماشین روی آن قرار دارد یا هم تراز نبودن پایه های ماشین لباسشویی یا خوردگی و سایش نوارهای ضد لرزش داخلی می تواند علت لرزش ماشین لباسشویی باشد. این همیشه اتفاق می افتد و اگر آن را اصلاح نکنید، می تواند منجر به موارد جدی تر و خطرناک تر شود.
 • بهترین کار این است که با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا عیب ماشین لباسشویی شما را برطرف کند. اما قبل از تماس با تعمیرکار، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. در این مقاله از خدمات پشتیبان با آموزش تراز کردن ماشین لباسشویی آشنا می شویم.

معرفی 9 مرحله تنظیم ارتفاع لباسشویی:

 1. بررسی زیر لباسشویی
 2. بررسی تراز بودن یا نبودن لباسشویی
 3. نحوه باز کردن پیچ ترنسلیت
 4. محکم کردن دیگ لباسشویی
 5. باز کردن ضامن قفل پایه
 6. تنظیم پایه های جلویی
 7. تنظیم پایه های عقبی
 8. بستن ضامن قفل
 9. تست تراز بودن

بررسی زیر لباسشویی برای تراز کردن ماشین لباسشویی

در اولین گام طریقه تراز کردن ماشین لباسشویی با دقت نگاه کنید تا ببینید:

 • آیا چیزی مانند فوم زیر ماشین لباسشویی از بسته بندی آن باقی مانده است؟
 • اگر چیزی زیر ماشین لباسشویی نمانده است، می توانید تست لرزش را انجام دهید.

Untitled 36 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

بررسی تراز بودن یا نبودن ماشین لباسشویی

در واقع عدم تراز بودن زمین تاثیر بسیاری بر روی لرزیدن ماشین لباسشویی می گذارد. نخستین قدم این است که تراز بودن ماشین لباسشویی را کنترل کنید. برای این کار:

 • یک تراز حباب دار روی ماشین لباسشویی قرار دهید تا میزان تراز مورد نیاز را درک کنید.
 • اگر حباب ها در مرکز هستند، ماشین لباسشویی به درستی قرار گرفته است.

قرار گرفتن حباب در اطراف لوله به این معنی است که ماشین لباسشویی تراز نیست و باید آن را اصلاح کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. می توانید از ابزار تراز نجاری یا نرم افزارهای مشابه روی گوشی خود استفاده کنید.
 2. اگر این ابزار را ندارید، دستگاه را روی یک تخته قرار دهید.
 3. تراز مورد نظر را روی دستگاه قرار دهید و حباب داخل لوله را دنبال کنید.
 4. ابتدا دستگاه را از چپ به راست و سپس از جلو به عقب بررسی کنید تا از همسطح بودن آن با زمین مطمئن شوید.

پیچ ترنسلیت ماشین لباسشویی کجا است؟

لازم است برای راه اندازی ماشین لباسشویی، پیچ ترنسلیت آن را باز کنید. این پیچ در بخش پشتی لباسشویی تعبیه شده است. در ادامه مراحل آن را برای شما شرح داده ایم:

 • پیچ ترنسلیت را از پشت آن باز کنید.
 • این پیچ یا بست ها برای جلوگیری از حرکت کردن دیگ لباسشویی در هنگام حمل و نقل تعبیه شده اند.

Untitled 38 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

نحوه تراز کردن دیگ لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی برای مدت طولانی از حالت تراز خارج شده باشد، احتمالاً لگن آن شل شده است. اگر پایه های ماشین لباسشویی را به حالت اولیه برگردانید، ممکن است لباسشویی تکان بخورد و حرکت کند. برای تراز کردن ماشین لباسشویی باید بررسی کنید که لگن آن سفت باشد. اگر لگن کمی شل است، آن را سفت کنید.

Untitled 39 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

باز کردن ضامن قفل پایه برای تراز کردن لباسشویی

معمولا در اکثر مدل های ماشین لباسشویی، دو پایه‌ی قرار گرفته در جلوی دستگاه به صورت پیچ شدن قابل تنظیم اند و می توان آنها را بالا و پایین نمود.

 • قبل از انجام این کار ضامنی که موجب تغییر در ارتفاع و پیچ نمودن پایه ها می باشد را باز نمایید.

روش تنظیم پایه های جلویی لباسشویی

دو پایه جلویی ماشین لباسشویی از یک مکانیزم ترازبندی به همراه یک قفل برخوردار می باشند.

 • اگر پایه های جلو بلند هستند، پیچ های آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • برای سهولت در چرخش می توانید مقداری روغن روان کننده روی پیچ ها اسپری کنید.
 • اگر دستگاه نزدیک به زمین باشد، احتمال لرزش آن کمتر خواهد بود.
 • برای پایین آوردن دستگاه با پیچ کردن یکی از پایه های جلو به داخل و سپس تنظیم پایه های دیگر به گونه ای که حباب ابزار تراز در مرکز قرار گیرد، ماشین لباسشویی را به زمین نزدیک کرده و تراز کنید.
 • در حین انجام تنظیمات، چند بار میزان تراز بودن لباسشویی را بررسی کنید.
 • تنها یک تغییر کوچک می تواند تعادل مورد نظر را ایجاد کند.
 • حتما تراز ماشین لباسشویی را از پهلو، جلو و عقب چک کنید.
 • باید از هر دو طرف همسطح باشد.
 • اگر ماشین لباسشویی قدیمی است و پایه قابل تنظیم ندارد، از یک تکه چوب یا مقوای ضخیم برای تراز کردن آن استفاده کنید.
 • همچنین پد ضد لرزش ماشین لباسشویی در تراز کردن و از بین بردن لرزش و صدای بیش از حد موثر است.
 • در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد نحوه تراز کردن لباسشویی با کارشناسان آی پی امداد تماس بگیرید.

Untitled 40 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

نحوه تنظیم پایه های عقبی ماشین لباسشویی

برخی از ماشین‌ها دارای همان نوع از پایه‌ها در عقب هستند که باید تنظیم شوند. برای نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی:

 • دستگاه را تا حد امکان نزدیک به زمین نگه دارید، یعنی ارتفاع پایه را زیاد بالا نبرید.
 • هرچه پایین تر باشد، احتمال لرزش کمتر می شود.
 • این پایه‌ها با کج کردن کل دستگاه روی پایه‌های جلو به طوری که پایه‌های عقب به اندازه‌ سه تا چهار اینچ از کف فاصله داشته باشند و سپس گذاشتن دستگاه بر روی سطح، تنظیم می‌شوند.
 • پایه ها باید به صورت خودکار تنظیم شوند.
 • اگر تنظیم نشده باشند، ممکن است مجبور شوید ماشین را دوباره به جلو بچرخانید و پایه های عقب را با آچار باز کنید.
 • دستگاه را روی زمین قرار دهید و آن را تکان دهید تا مطمئن شوید که 100% به درستی تراز شده است.
 • اگر پایه های دستگاه شکسته یا بدون درپوش پلاستیکی است، پایه های جدید را مطابق مدل دستگاه تهیه و تعویض کنید.

Untitled 41 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

بستن ضامن قفل برای تراز کردن ماشین لباسشویی

پس از تراز کردن ماشین لباسشویی و آزمایش آن برای اطمینان از انجام صحیح کار، نوبت به قفل کردن ضامن پایه های لباسشویی می رسد. برای انجام این:

 • ضامن پایه ها را مجددا ببندید تا از چرخش پایه ها جلوگیری شود.
 • مطمئن شوید که با تکیه دادن به دستگاه به جلو یا عقب حرکت نمی کند.

Untitled 42 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

تست تراز بودن ماشین لباسشویی

یکی از بهترین راه‌های دانستن اینکه به تراز کردن ماشین لباسشویی نیاز است یا خیر، این است که دستگاه خود را آزمایش کنید. برای این کار:

 • ابتدا دستگاه را از یک طرف به طرف دیگر و همچنین از پشت به جلو چک کنید.
 • در مرحله پایانی کار باید ماشین لباسشویی را روشن کنید تا چرخش مخزن داخل آن شروع شود و لرزش اضافی آن بررسی شود.
 • اگر ماشین همچنان می لرزد، دوباره چک کنید که همه پیچ ها محکم باشند.
 • سپس کف ماشین را چک کنید.
 • نشت آب از زیر لباسشویی ممکن است باعث آسیب به زمین زیر آن شود که باید تعویض شود.
 • همچنین باید مرحله چرخش سریع را فعال کنید تا هرگونه لرزش اضافی را بتوان تشخیص داد.
 • بنابراین سطح کف اتاق لباسشویی را بررسی کنید.
 • نشتی ممکن است باعث تورم یا ناهمواری کف شده باشد که نیاز به تعمیرات جداگانه دارد.

Untitled 43 - نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

نکات تراز کردن ماشین لباسشویی

در نظر داشته باشید که حجم غیرعادی لباس درون مخزن لباسشویی می تواند باعث لرزش هنگام چرخش مخزن شود.

 • بنابراین اگر حجم لباس ها زیاد است آن ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در سری های مختلف داخل دستگاه قرار دهید.
 • بار بیش از حد ماشین لباسشویی باعث برهم خوردن تعادل ماشین و ایجاد لرزش می شود.
 • بنابراین در نظر داشته باشید که در مدل های درب بالا، چیدمان نامتعادل لباس ها در داخل دستگاه می تواند باعث ایجاد لرزش در مرحله چرخش سریع شود.
 • پس لباس ها را یکنواخت بچینید.
 • همچنین تعادل دستگاه هایی که از جلو باز می شوند را هر چند ماه یکبار بررسی کنید.
 • زیرا این مدل ها سرعت چرخش بسیار بالاتری نسبت به مدل های دیگر دارند.
 • همیشه این قانون را در نظر داشته باشید که مقدار لباس هایی که در ماشین لباسشویی قرار میدهید باید کمتر از ظرفیت ماشین باشد تا لباس ها آزادانه حرکت کنند و ماشین بدون مشکل کار خود را انجام دهد.
 • ظرفیت ماشین لباسشویی مقدار لباس خشکی است که می خواهید در ماشین لباسشویی قرار دهید که معمولا با واحد کیلوگرم روی بدنه ماشین نوشته می شود.
 • همچنین تراز بودن مخزن جلوی ماشین لباسشویی خود را هر چند ماه یکبار بررسی کنید.
 • زیرا این قطعات از سرعت چرخش بالاتری نسبت به سایر قطعات دستگاه استفاده می کنند.
 • خانه شما ممکن است در طول سال نشت داشته باشد و یا در طول فصول مختلف اندکی جابجا شود.
 • در صورت مشاهده لرزش مضاعف، تراز دستگاه را دوباره بررسی کنید.

نتیجه گیری از آموزش تراز کردن ماشین لباسشویی

تراز کردن لباسشویی نیاز به تخصص دارد و برای رفع این مشکل باید چند مورد بررسی شود. با مطالعه مطلب فوق به راحتی می توانید ماشین لباسشویی خود را تراز کنید در غیر این صورت می توانید با خدمات پشتیبان تماس بگیرید. نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی آی پی امداد با سابقه بالا و کادری متخصص در تمام ایام سال آماده خدمت رسانی به شهروندان پایتخت می باشد. پس دیگر نگران اتلاف وقت خود نباشید و با یک تماس عیب ماشین لباسشویی و سایر لوازم خانگی خود را به ما اطلاع دهید و خود را از مشغله ذهنی رها کنید.

2 11 800x321 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

علت نچرخیدن دیگ لباسشویی یا کار نکردن آن را همراه با دلیل سفت یا بد چرخیدن به صورت کامل در خدمات پشتیبان شرح داده ایم.

چنانچه مشکلی با دیگ لباسشویی خود داشتید بدون پرداخت هزینه بتوانید به عیب یابی و تعمیر بپردازید ، خدمات پشتیبان در این مقاله به راهنمای 0 تا 100 عیب یابی دیگ لباسشویی پرداخته است.

 

خلاصه عیب یابی علت نچرخیدن ماشین لباسشویی در یک نگاه

خلاصه عیب یابی نچرخیدن ماشین لباسشویی:

سوال جواب
دیگ لباسشویی چگونه میچرخد؟
 • دیگ نمیچرخد، آبکش داخل دیگ میچرخد.
 • آبکش توسط سه نظام و شفت به دیگ متصل است.
 • شفت هم با بلبرینگ و کاسه نمد به دیگ متصل شده است.
 • فولی بزرگ هم به میل شفت متصل است.
 • فولی کوچک هم روی موتور نصب شده است.
 • تسمه هم روی جفت فولی ها قرار گرفته است.
 • برد الکترونیکی یا تایمر به موتور فرمان چپ گرد یا راست گرد را میدهد.
 • در مدل های بدون تسمه، به جای فولی یک بوبین و تاخو تعبیه شده است.
علت نچرخیدن لباسشویی قدیمی چیست؟
 • لباسشویی قدیمی دارای تسمه هستند.
 • آبکش داخل دیگ توسط موتور میچرخد.
 • خازن، برد الکترونیکی کنار موتور اینورتر یا ذغال راه انداز موتور میباشند.
 • تاخو هم وظیفه تنظیم دور موتور را بر عهده دارد.

خرابی قطعات زیر باعث نچرخیدن دیگ لباسشویی قدیمی میشود.

 • پارگی یا شل شدن تسمه
 • ساییدگی بلبرینگ
 • شکستگی شفت یا فولی
 • خرابی موتور یا اجزای داخلی آن به مانند خازن یا ذغال
 • اشکال در برد الکترونیکی یا تایمر
دلیل نچرخیدن لباسشویی جدید چیست؟
 • در لباسشویی های جدید که تسمه ندارند، به جای فولی، بوبین یا تاکو وصل میکنند.
 • همچنین تاکو وظیفه تنظیم دور موتور را برعهده دارد.
 • اگر موتور اینورتر باشد، در کنار موتور یک برد الکترونیکی تعبیه شده که وظیفه راه اندازی را برعهده دارد.

خرابی قطعات زیر باعث نچرخیدن لباسشویی جدید میشود.

 • خرابی بلبرینگ
 • شکستگی شفت
 • مشکل در برد الکترونیکی
 • خرابی تاکو یا برد الکترونیکی کنار موتور اینورتر یا دیگر قطعات موتور
چرا لباسشویی روشن میشود ولی نمیچرخد؟
 • اگر لباسشویی روشن میشود ولی نمچرخد، باید علاوه بر قطعات بالا، مجموعه قفل درب هم چک شود.
 • چنانچه درب به درستی بسته نشود و میکروسوئیچ عمل نکند، لباسشویی کار نمیکند و در نهایت آبکش دیگ نمیچرخد.
چرا لباسشویی آبگیری میکند ولی نمیچرخد؟
 • آبگیری لباسشویی ارتباطی با عملکرد موتور و دیگر قطعات برای چرخش آبکش ندارد.
 • زمانیکه مجموعه قفل درب سالم باشد و میکروسوئیچ عمل کند، شروع به آبگیری میکند.
 • اما مشکل نچرخیدن لباسشویی، همچنان پابرجا است.

دیگ لباسشویی چگونه میچرخد؟

برای اینکه بتوانید مشکل نچرخیدن لباسشویی را برطرف کنید، بهتر است با نحوه چرخیدن آبکش در دیگ آشنا شوید.

 • دیگ ماشین لباسشویی، توسط دو فنر از بالا و دو کمک از پایین (در بعضی مدل ها 3 کمک فنر تعبیه شده) به لباسشویی متصل شده است.
 • در هنگام کار کردن لباسشویی، فنرها بازی میکنند تا دیگ به بدنه برخورد نکند.
 • آبکش داخل دیگ لباسشویی، توسط سه نظام و شفت به دیگ متصل می‌شود.
 • شفت هم با دو تا بلبرینگ و کاسه نمد به دیگ چفت شده است.
 • فولی بزرگ به میل شفت متصل است.
 • فولی کوچک هم به موتور متصل است.
 • تسمه هم روی جفت فولی ها سوار شده است.
 • برد الکترونیکی یا تایمر به موتور فرمان میدهد تا چپگرد و راستگرد کند تا توسط تسمه و اجزایی که توضیح داده ایم، آبکش داخل دیگ بچرخد.
 • در مدل های جدید که تسمه وجود ندارد، موتور DC وصل شده تا توسط تاخو و برد الکترونیکی موتور، چرخش آبکش انجام شود. به این مدل ها دایرکت درایو میگویند.

علت نچرخیدن دیگ لباسشویی

یکی از مشکلاتی که در استفاده از ماشین لباسشوی با آن مواجه میشوید نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. ما در خدمات پشتیبان  برای راحتی شما علت این مسئله را توضیح دادیم تا اگر از تعمیرات سر رشته دارید، خودتان اقدام به تعمیر آن کنید. در غیر این صورت درباره مشکل پیش آمده آگاهی داشته باشید تا بتوانید از آن پیشگیری کنید.

برای اینکه متوجه شوید علت نچرخیدن لباسشویی چیست، در ابتدا باید مدل دستگاه شما مشخص شود. لباسشویی شما با یا بدون تسمه است.

علت نچرخیدن لباسشویی قدیمی و تسمه دار

لباسشویی‌هایی که تسمه دارند، فولی هم دارند و موتور آنها AC است که برای راه اندازی ذغال یا خازن دارند.

اگر لباسشویی شما تسمه دارد، دلیل نچرخیدن آن مربوط به مشکلات زیر است:

 1. اگر تسمه پاره شود و یا شل باشه، دیگ لباسشویی نمیچرخد.
 2. اگر موتور و یا اجزای داخلی آن به مانند، تاخو یا ذغال مشکل داشته باشد، دیگ نمیچرخد.
 3. اگر بلبرینگ آسیب ببیند یا ساییدگی داشته باشد، دیگ ماشین لباسشویی نمیچرخد.
 4. چنانچه شفت شکسته باشد، دیگ قفل میکند و نمیچرخد.
 5. اگر فولی بشکند، تسمه روی فولی قرار نمیگیرد.
 6. برد الکترونیکی یا تایمر، فرمان دهنده به موتور میباشند و با خرابی آن ها، موتور کار نمیکند و دیگ نمیچرخد.
 7. استفاده بیش از حد ظرفیت لباس در ماشین لباسشویی، در بلند مدت باعث مشکل در چرخیدن دیگ و آسیب به دستگاه میشود.

دلیل نچرخیدن لباسشویی جدید و بدون تسمه

در تکنولوژی امروزه، لباسشویی های بدون تسمه با بازار آمده است. در این مدل ها تسمه حذف شده و به جای فولی، بوبین و تاخو قرار گرفته است. این مدل‌ها دایرکت درایو نامیده می‌شوند که دارای موتور DC هستند که تاخو (تاکو) وظیفه راه اندازی موتور را برعهده دارد. همچنین در بعضی از مدل های بدون تسمه، موتور آن‌ها از نوع اینورتر میباشند که در کنار موتور یک برد الکترونیکی قرار گرفته و راه انداز موتور میباشد.

اگر لباسشویی شما بدون تسمه است، علت نچرخیدن آن مربوط به مشکلات زیر است:

 1. ساییدگی یا خرابی بلبرینگ
 2. شکستگی شفت
 3. ایراد در برد الکترونیکی
 4. مشکل در موتور DC / AC یا اجزای داخلی آن به مانند: تاخو (تاکو)، خازن، ذغال، سیم پیچ، روتور، …
 5. اگر موتور اینورتر باشد، به جای تاخو یک برد کنار موتور تعبیه شده است، که وظیفه راه اندازی را دارد و در صورت نچرخیدن دیگ، برد هم باید بررسی شود.
 6. استفاده بیش از حد ظرفیت لباس در ماشین لباسشویی، در بلند مدت باعث مشکل در چرخیدن دیگ و آسیب به دستگاه میشود.

توجه: اگرا برای تعمیر ماشین لباسشویی نیاز به تعویض بلبرینگ، کاسه نمد، سه نظام، دیگ و یا هر خدمات دیگری داشتید حتما جهت استفاده از قطعات فابریک و ضمانتنامه با تعمیرگاه مجاز خدمات پشتیبان تماس حاصل نمایید.

خرابی در متصل کننده مستیم موتور درایو یکی از علت های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی درب از بالا می باشد

اولین چیزی که باید در تعمیر دیگ ماشین لباسشویی بررسی شود همین قطعه ی متصل کننده مستقیم موتور و درایو است. در طراحی برخی لباسشویی ها از یک موتور دوتایی و یک درایو مستقیم برای انتقال برق از موتور استفاده می کنند. سوکتی درایو موتور را به انتقال متصل می کند که شامل دو چنگال پلاستیکی با اتصال لاستیکی بین آنها است. یکی از چنگال های درایو به شفت موتور درایو متصل است و دیگری به شفت ورودی انتقال متصل است. همانطور که شفت موتور چرخش می یابد، اتصال لاستیکی بین دیسک های درایو گشتاور را جذب می کند تا از شکسته شدن جلوگیری کند.

استفاده نادرست از لباسشویی موجب آسیب دیدگی در اتصال لاستیکی بین دیسک های درایو میشود در نهایت لغزش بیش از حد دیگ و به دنبال آن صدای دیگ ماشین لباسشویی و پس از مدت کوتاهی همین مسئله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شود. برای سترسی به درایو باید اطراف لباسشویی را آزاد کنید اما توجه داشته باشید قبل از هر کاری برق دستگاه را قطع کنید.

دلیل نچرخیدن ماشین لباسشویی سطلی

دلیل نچرخیدن ماشین لباسشویی سطلی، مربوط به خرابی در یکی از قطعات زیر است:

 • تسمه
 • موتور و اجزای آن

اگر تسمه مشکل داشته باشد دیگ لباسشویی بد یا سفت میچرخه یا اصلا نمیچرخه

Untitled 31 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

فولی توسط تسمه به موتور متصل شده است. تسمه ماشین لباسشویی علت رایج نچرخیدن دیگ میباشد، اگر تسمه به کل پاره شده باشد دیگ لباسشویی نمیچرخد و اگر از حالت خود خارج شده باشد دیگ لباسشویی بد میچرخد، بنابراین با چک کردن تسمه میتوانید مشکل چرخش دیگ در لباسشویی را برطرف کنید.

 • دقت نمایید که اگر پولی گیر کرده باشد باعث پاره شدن تسمه می شود.
 • اگر تسمه را جایگزین کنید ولی قرقره را درست نکنید باز هم این مشکل تکرار می شود.
 • همچنین چرخه تسمه که به طبلک شستشو متصل است را چک نمایید.

خرابی موتور یکی از دلایل نچرخیدن دیگ لباسشویی می باشد

Untitled 32 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

وظیفه چرخاندن آبکش داخل دیگ لباسشویی بر عهده موتور میباشد. در مدل‌هایی که تسمه وجود دارد، تسمه توسط فولی به موتور متصل است و طبق زمانبندی و برنامه تایمر یا برد الکترونیکی، موتور چپگرد یا راستگرد میکند و تسمه، آبکش داخل دیگ را میچرخاند.

موتور توسط ذغال، خازن یا تاکو راه اندازی میشود.

 • در مدل های قدیمی خازن
 • در مدل های یونیورسال (AC) ذغال
 • مدل های DC یا دایرکت درایو که بدون تسمه هستند، تاکو یا برد الکترونیکی کنار موتور اینورتر، وظیفه راه اندازی را برعهده دارند.

همچنین از قطعات موتور لباسشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیم پیچ
 • ثانویه / اولیه
 • روتور
 • ذغال / تاکو / خازن

خرابی بلبرینگ دیگ یکی دیگر از علت های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می باشد

Untitled 33 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی شما اگر مشکلی داشته باشد دیگ نمی چرخد، در اینجا به شرح کامل این مشکل میپردازیم.

 • بلبرینگ برای اتصال موتور درایو به سبد شستشو در بسیاری از ماشین لباسشوی های درب از جلو استفاده می شود.
 • اگر دیگ ماشین لباسشویی شما نمی چرخد، باید بلبرینگ دیگ را بررسی کنید که بیش ازحد داغ نشود و یا دچار سایش نشده باشد.
 • قبل از تعمیر دیگ لباسشویی در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که تسمه های لباسشویی به درستی عمل و آزادانه حرکت میکنند.
 • در ماشین لباسشویی های درب از جلو باید بررسی کنید که گیره انتقال آزادانه در هر دو جهت چرخشی و کششی حرکت میکند و هیچ چیز مانع از حرکت همزن یا سبد شستشو نمی شود که در کار بلبرینگ دیگ لباسشویی نیز اختلال ایجاد شود.
 • نکته ی اخر که باید قبل از تعمیر بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی به آن دقت کنید این است که دیگ را با دست بچرخانید و از حرکت بدون مانع و راحت آن مطمئن شود.

چرا ماشین لباسشویی روشن میشه ولی نمیچرخه؟

چرا ماشین لباسشویی روشن میشه ولی نمیچرخه؟

 • اگر ماشین لباسشویی روشن میشود ولی نمیچرخه، مشکل از میکروسوئیچ، موتور، تسمه، برد الکترونیکی، خازن، تاکو یا تمام شدن ذغال موتور میباشد.
 • روشن شدن ارتباطی به نچرخیدن دیگ لباسشویی ندارد.
 • اگر لباسشویی تسمه دار شما روشن میشود ولی نمیچرخد، به بررسی: مجموعه قفل درب، میکروسوئیچ، تسمه، شفت، فولی، موتور و قطعات آن، بلبرینگ و برد الکترونیکی بپردازید.
 • چنانچه ماشین لباسشویی بدون تسمه شما روشن میشود ولی نمیچرخد، به بررسی مجموعه قفل درب، شفت، موتور و قطعات آن، بلبرینگ و برد الکترونیکی بپردازید.

اگر قطعات زیر (مجموعه قفل درب ماشین لباسشویی) کار نکند دستگاه شما عملیات فرایند شستشو را انجام نمیدهد و باعث کار نکردن دیگ لباسشویی می شود، بنابراین در اینجا به خلاصه این موارد و در ادامه به شرح بیشتر میپردازیم:

 • قفل درب لباسشویی تا موقعی که درب را چفت نکند عملیات شستشو آغاز نمیشود و به همین منظور دیگ لباسشویی کار نمیکند.
 • میکروسوئیچ درب اولین فرمان دهنده شستشو در دستگاه است که اگر کار نکند عملیات شستشو آغاز نمیشود و طبیعتا دیگ لباسشویی نمیچرخد یا به عبارتی کار نمیکند.

خرابی قفل درب علت کار نکردن دیگ ماشین لباسشویی می باشد

Untitled 34 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

در مقاله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به خرابی قفل درب در این دستگاه میپردازیم تا بداید که اگر قفل درب به درستی درب لباسشویی را چفت نکند، کلا دستگاه کار نمیکند و این موضوع هم باعث کار نکردن دیگ لباسشویی می شود.

 • قفل درب با مکانیسم ایمنی نصب شده بر روی ماشین های شستشوی مستقیما در ارتباط است.
 • این سیستم به درست قفل شدن و بسته شدن درب لباسشویی حساس است.
 • مکانیزم قفل شامل یک سوئیچ است که به کنترل پنل یا تایمر هنگامی که درب قفل شده است فرمان میدهد و اجازه می دهد عملیات چرخیدن دیگ لباسشویی آغاز شود.
 • هنگامی که قفل درب به درستی کار نکند، مکانیزم قفل نمیتواند فرمان را صادر کند و اجازه نمیدهد دیگ ماشین لباسشویی شروع به چرخش کند.
 • ماشین لباسشویی های مدرن با صفحه نمایش دیجیتال یک کد خطا را نشان میدهند که دقیقا به شما میگوید مشکل از قفل است و باید در را مجددا باز و بسته کنید.
 • اگر با این کار مشکل حل نشد قفل درب لباسشویی مشکل پیدا کرده است و باید تعویض گردد.

مشکل در موتور محرک دلیل نچرخیدن دیگ لباسشویی می باشد

Untitled 35 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

برخی از لباسشویی های درب از جلو، موتورهای محرک را برای عملکرد قفل درب استفاده می کنند.

 • هنگامی که یک چرخه شروع می شود، یک جریان الکتریکی به موتور محرک عرضه می شود، یک پین به سمت جلو حرکت می کند و درب را قفل می کند.
 • هنگامی که موتور محرک آسیب دیده باشد، درب به درستی قفل نخواهد شد و به ماشین اجازه چرخش نخواهد داد.

برای بررسی مشکل موتور محرک ماشین لباسشویی :

 •  قبل از باز کردن لباسشویی با استفاده از یک اهم سنج دستگاه را آزمایش کنید.
 • اگر مقاومت حدود 1500 تا 1900 را داشته باشد موتور محرک سالم است در غیر این صورت باید دستگاه را باز کرده و به تعمیر بپردازید.

خرابی در کلید سوئیچ درب میتواند دلیل کار نکردن دیگ لباسشویی باشد

در مقاله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به خرابی در کلید سوئیچ درب میپرردازیم و بدانید که اگر این قطعه کار نکند لباسشویی اجازه شستشو ندارد و در نهایت دیگ لباسشویی کار نمیکند.

 • کلید سوئیچ درب ماشین لباسشویی درب از جلو به عنوان یک وسیله ایمنی برای جلوگیری از کارکرد مدار موتور در هنگام باز شدن درب در حین عملکرد استفاده می شود.
 • اگر سوئیچ درب نتواند به درستی عمل کند ،باعث کارنکردن موتور و به دنبال آن نچرخیدن دیگ لباسشویی میشود.
 • سوئیچ درب به طور معمول در زیر صفحه اصلی قرار دارد.
 • یک پین متصل به درب است که سوئیچ را هنگامی که درب بسته است ، فعال می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که این سوئیچ مکانیکی فعال شده و هر اهرم یا آرگومانی که در آن جا نشی دارد آسیب ندیده باشند.
 • اگر سوئیچ فعال شده باشد ، اما هیچ نیرویی برای شروع عملکرد موتور ایجاد نشده باشد ، سوئیچ معیوب است.
 • برق را از دستگاه جدا کنید همچنین سیم های متل به سوئیچ را از آن جدا کنید.
 • سپس سوئیچ را بایک اهم سنج بررسی کنید.
 • به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ درب را دور نریزید و آن را به درستی در سر جای خود قرار دهید زیرا سوئیچ درب لباسشویی یک ویژگی ایمنی مهم به حساب ی آید اگر نباشد و آسیب جدی می تواند به لباسشویی وارد شود.

علت سفت یا بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

اگر دیگ لباسشویی شما سفت میچرخد یا به عبارتی بد کار میکند باید موارد زیر را برای رفع این مشکل چک نمایید :

 • بلبرینگ لباسشویی

در بالا توضیح دادیم که خرابی در بلبرینگ میتواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد، اما لازم است بدانید که بلبرینگ از ابتدا یک شبه خراب نمیشود و به مرور زمان کارکرد خود را از دست میدهد. بنابراین در حین اینکه کارکرد خود را کم کم دارد از دست میدهد شما با مشکل سفت چرخیدن دیگ لباسشویی مواجه خواهید شد.

 • تسمه لباسشویی

اگر تسمه به صورت کامل پاره شود، دیگ لباسشویی نمیچرخد. اما اگر تسمه پارگی یا ترگ داشته باشد یا از حالت خود خارج شده باشد میتواند علت بد چرخیدن دیگ لباسشویی باشد.

 • موتور لباسشویی

از کار افتادن موتور باعث عدم چرخش دیگ لباسشویی می شود، اما باید در نظر داشته باشید که اگر ذغال ها، بالشتک، بلبرینگ، آرمیچر موتور آسیب ببینید و هنوز موتور به صورت کامل از کار نیفتاده باشد میتواند دلیل سفت چرخیدن دیگ لباسشویی باشد.

همچنین در هنگام نچرخیدن دیگ لباسشویی، خازن یا تاخو موتور را بررسی نمایید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

 • استفاده از مقدار بیش از حد لباس در لباسشویی

اسفاده بیش از حد لباس در لباسشویی باعث عدم تعادل دستگاه می شود و موتور نمیتواند درام دیگ لباسشویی را به خوبی بچرخاند و همین امر باعث علت بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می شود.

نتیجه گیری مطالعه مقاله علت نچرخیدن دیگ لباسشویی از زبان تعمیرکار خدمات پشتیبان و آموزش محافظت از دیگ

با مطالعه مقاله بالا متوجه شدید که اگر دیگ لباسشویی شما نمیچرخد، موتور، تسمه یا بلبرینگ را باید چک نمایید. لازم به ذکر است که نحوه رفع مشکل نچرخیدن دیگ در لباسشویی نیازمند تخصص است و حتما باید توسط تعمیرکار آموزش دیده عیب یابی شود و در حین رفع مشکل موارد ایمنی رعایت شود.

در این قسمت قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که با رعایت کردن آن ها دیگر به دیگ لباسشویی خود آسیب نرسانید.

 • به مقدار لباس در لباسشویی طبق استاندارد دفترچه راهنما دقت نمایید.
 • هر از گاهی مقداری صابون به تسمه لباسشویی خود بزنید تا از حالت خشکی خارج شود.
 • استفاده مکرر و پشت سر هم از لباسشویی به دستگاه شما آسیب میرساند و در نهایت منجر به مشکل در دیگ میشود.
 • بنابراین بعد از یک بار فرایند شستشو به لباسشویی خود استراحت دهید.

برای تعمیر دیگ ماشین لباسشویی به کجا مراجعه کنیم؟

تعمیر دیگ لباسشویی شامل، بررسی شفت، کاسه نمد و بلبرینگ میباشد. شفت رابط بین کاسه نمد و بلبرینگ به دیگ است. اگر دیگ لباسشویی نمیچرخد، باید تسمه، موتور، بلبرینگ بررسی شود. اما اگر دیگ لباسشویی نیاز به تعمیر داشته باشد، باید کاسه نمد، شفت و بلبرینگ عیب یابی شود. توجه داشته باشید که برای تعمیر دیگ ماشین لباسشویی، باید بلبرینگ ها و کاسه نمد لباسشویی تعویض شوند و شفت تراش بخورد. مجموعه خدمات پشتیبان با رعایت اصول فنی به تعمیر دیگ لباسشویی در محل میپردازد.

تعمیر دیگ ماشین لباسشویی در محل بدین منظور نیست که تراشکاری شفت، یا تعویض کاسه نمد و بلبرینگ در منزل شما انجام شود. دیگ لباسشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان در محل شما باز میشود و به کارگاه جهت عیب یابی و رفع مشکل منتقل میشود.

3 11 1 700x321 - نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی به دلیل اهمیت این قطعه در ماشین لباسشویی بسیار اهمیت بالایی دارد.

وسایل مورد نیاز برای تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی نیز تقریبا در دسترسی همه بوده و هست.

در این مقاله از خدمات پشتیبان به نکات بسیار مهمی مانند شلنگ تخلیه لباسشویی چیست؟ و نحوه تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی اشاره خواهیم کرد.

خلاصه ای از طریقه عوض شدن شلنگ تخلیه لباسشویی

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای اینکه وقت کمتری از شما بگیریم، در این قسمت خلاصه ای از چگونگی عوض کردن شلنگ تخلیه لباسشویی را مطرح کرده ایم.

کاربرد شلنگ تخلیه لباسشویی چیست؟
 • شلنگی است که آب را از داخل لباسشویی به فاضلاب هدایت می کند.
وسایل مورد نیاز برای تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی:
 • آچار
 • پیچ گوشتی
 • شیلنگ جدید
چگونگی تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی
 • آب و برق را قطع کنید.
 • شلنگت تخلیه آسیب دیده را جدا کنید.
 • نصب شلنگ تخلیه جدید
 • تست شلنگ تخلیه لباسشویی
 • تست پمپ تخلیه

شلنگ تخلیه لباسشویی چیست؟

شلنگ تخلیه لباسشویی شلنگی است که آب موجود در لباسشویی را به بیرون و در داخل چاه فاضلاب هدایت می کند. این شلنگ قسمت آخر و پایانی عملیات خروج آب کثیف از داخل لباسشویی است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

Untitled 25 - نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

پیشنهاد ما: آموزش نگهداری لباسشویی

وسایل مورد نیاز برای تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

در ادامه وسایل مورد نیاز برای تعویض شلنگ لباسشویی را ذکر خواهیم کرد:

 • شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی جدید برای جایگزینی شیلنگ آسیب دیده
 • پیچ گوشتی تخت و چهارسو برای جداسازی قطعه قبلی
 • ابزارهایی مانند آچار، پیچ گوشتی و …
 • تشت آب برای تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی پس از تعویض شلنگ

Untitled 27 - نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

طریقه عوض کردن شلنگ تخلیه لباسشویی

شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی با عملکرد مهم انتقال آب باقیمانده به فاضلاب طراحی شده است. بنابراین تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی برای استفاده صحیح از انواع ماشین لباسشویی، عملیاتی حساس و ضروری تلقی می شود که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. آب و برق را قطع کنید
 2. شلنگ تخلیه آسیب دیده را جدا کنید
 3. نحوه نصب شلنگ تخلیه جدید
 4. تست شلنگ تخلیه لباسشویی
 5. تست پمپ تخلیه

آب و برق را قطع کنید

روش تعویض شلنگ ماشین لباسشویی در این مرحله به این صورت است که از قطع شدن سیم های ماشین لباسشویی مطمئن شوید و برای ایمنی بیشتر، منبع تغذیه ماشین لباسشویی را قطع کنید. پس از آن آب ورودی به ساختمان را نیز قطع کنید.

شلنگ تخلیه آسیب دیده را جدا کنید

شلنگ تخلیه لباسشویی به وسیله بست هایی به پشت ماشین لباسشویی متصل می شود. برای جدا کردن آن باید این گیره ها را با انبردست نگه دارید و با استفاده از پیچ گوشتی آنها را شل و باز کنید. بعد از باز کردن گیره، ظاهر آن را بررسی کنید، در صورت عدم زنگ زدگی و آسیب دیدگی می توانید دوباره از آن استفاده کنید.

Untitled 28 - نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

نحوه نصب شلنگ تخلیه جدید در تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

در این صورت پس از مشاهده محل شلنگ آسیب دیده در ماشین لباسشویی، نصب شیلنگ جدید را با دقت شروع کنید. ابتدا گیره را روی شلنگ قرار دهید و سپس شلنگ تخلیه جدید را نصب کنید و گیره را روی آن سفت کنید. به عنوان بخشی از تعویض شیلنگ تخلیه در این ماشین لباسشویی، باید این قسمت را به جای خود مانند پشت ماشین منتقل کنید و با آچار شروع به سفت کردن آن کنید. پس از انجام این کار حتما لوله های نصب شده را از نظر نشتی بررسی کنید.

Untitled 29 - نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

تست شلنگ تخلیه لباسشویی

در نهایت ماشین لباسشویی را در جای خود قرار دهید و شیلنگ تخلیه را دوباره به لوله تخلیه وصل کنید. آب را باز کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید تا همه چی تست شود.

تست پمپ تخلیه در تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب از ماشین لباسشویی همیشه به دلیل آسیب به لوله تخلیه نیست و گاهی اوقات به دلیل مشاهده مشکل در عملکرد پمپ تخلیه ایجاد می شود. بنابراین اکثر متخصصین با مشاهده گزارش تخلیه نشدن پمپ و شکستن لوله، پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را بررسی می کنند.

Untitled 30 - نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

نکات مهم هنگام در تعویض شلنگ لباسشویی

در زمان تعویض و نصب شلنگ تخلیه لباسشویی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • حتما پیش از انجام کار باید نکات ایمنی نظیر قطع برق و آب دستگاه را رعایت نکنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.
 • از آنجایی که شلنگ نامرغوب می تواند به لباسشویی شما آسیب برساند، حتما باید اقدام به تهیه شلنگ اورجینال نمایید.
 • در صورتی که به هنگام تعویض شلنگ متوجه شدید که گیره های آن نیز دچار خرابی یا پوشیدگی شده است، باید آنها را نیز تعویض نمایید.
 • دقت داشته باشید که شلنگ تخلیه باید در پشت دستگاه از 60 سانتی متر ارتفاع برخوردار باشد.
 • چنانچه پس از نصب شلنگ متوجه شدید که دچار نشتی آب است، بهتر است از یک تکنسین متخصص برای رفع مشکل کمک بگیرید
علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی را همراه با نحوه رفع این مشکل به صورت کامل در خدمات پشتیبان شرح داده ایم تا دیگر از شر لباس های کثیف رهایی یابید.

برای اینکه لباس های کثیفی نداشته باشید به مطالعه ادامه مقاله بپردازید. ماشین لباسشویی در چند سال اخیر جزء یکی از پیشرفته ترین لوازم برقی منزل به شمار می آید. لباس ها علاوه بر قرار گرفتن در آب نیاز به یک فشار پر شدت به پارچه دارند تا کثیفی از آن ها خارج شود.

اغلب مواقع لباس ها پس از خارج شدن از ماشین لباسشویی بسیار تمیز و خوشبو خواهند بود و گاهی اوقات دیگر علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل حجم بالا لباس ها، تنظیم نکردن زمان مناسب برای شستشو لباس و یکی از اصلی ترین موارد، تخریب یکی از اجزای ماشین لباسشویی است و بسیاری از موارد دیگر که در ادامه مطلب حتما به آن ها اشاره خواهیم کرد.

خلاصه علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی میپردازیم.

علت های تمیز نشستن ماشین لباسشویی توضیحات
استفاده از پودر بی کیفیت
 • اولین علت خوب نشستن ماشین لباسشویی، مربوط به استفاده از پودر های بی کیفیت است.
 • پیشنهاد میشود از مایع لباسشویی با کیفیت و برند مطرح استفاده نمایید.
استفاده نادرست از مواد شوینده
 • استفاده بیش از اندازه مواد شوینده، باعث شستن بهتر لباس ها نمیشود.
 • اگر بیش از حد از شوینده لباسشویی استفاده کنید، دستگاه کف زیادی میکند و طبیعتا لباس ها تمیز شسته نمیشود.
استفاده بیش از حد ظرفیت مجاز لباس
 • به ظرفیت ماشین لباسشویی خود دقت نمایید.
 • اگر بیش از حد مجاز لباس لباسها به هم ساییده نشن و در جای خود ثابت قرار گیرند
رسوب گرفتن قطعات لباسشویی
 • به تمیز کردن دوره ای ماشین لباسشویی خود اهمیت دهید.
 • هر ماه یکبار، لباسشویی را جرم گیری نمایید.
 • رسوب موجود در قطعات باعث کم کردن کیفیت شستشو میشود.
گرفتگی در مسیر تخلیه
 • اگر مسیر تخلیه مسدود باشد و یا آب به درستی تخلیه نشود، در فرایند شستشو با مشکل مواجه خواهید شد.
 • البته در لباسشویی های امروزه، کد ارور، علت خطا را نمایان میکند.
 • اما اگر پمپ تخلیه با قدرت کار نکند و یا مسیر تخلیه (شیلنگ خروجی، فیلتر کف، پروانه پمپ تخلیه) گرفتگی داشته باشد، فرایند تخلیه به درستی انجام نمیشود.
انتخاب برنامه اشتباه
 • هر لباس یک جنس متفاوت دارد.
 • بنابراین انتخاب برنامه با دمای درست، برای تمیز شستن لباس ها بسیار موثر است.
مشکل آبگیری یا گرم نشدن آب در لباسشویی های قدیمی
 • مشکل آبگیری در لباسشویی های امروزه با کد خطا بر روی صفحه نمایش مشخص میشود.
 • اما در لباسشویی های قدیمی، اگر آبگیری ضعیف باشد، اروری مشخص نمیشود و شستشو تا آخر ادامه پیدا میکند.
 • آبگیری کم در لباسشویی، باعث تمیز نشستن لباس ها میشود.
 • همچنین اگر لباسشویی، آب را گرم نکند، لباس های تمیزی نخواهید داشت.

پیشنهاد ما: آموزش تعمیر لباسشویی

چرا لباسشویی تمیز نمیشوره؟ بررسی 5 دلیل

وقتیکه در رابطه با تمیز نشستن ماشین لباسشویی صحبت میکنیم، یعنی لباسشویی فرایند شستشو را تا آخر انجام داده، اما لباس‌ها خوب شسته نشده اند. کاربران گرامی خدمات پشتیبان توجه داشته باشید که مشکل آبگیری، گرم نشدن آب، چرخه خشک کن و … با نمایش خطا در صفحه نمایشگر مشخص می شود. اما در مدل های قدیمی، اروری نمایش داده نمیشد. اگر از ماشین لباسشویی قدیمی استفاده میکنید و لباس ها تمیز شسته نمیشوند، حتما به آبگیری و فرایند شستشو دقت نمایید.

تمیز نشستن ماشین لباسشویی، از گذشته تا امروزه دارای دلایل متفاوتی داشته است؛ که هر یک باعث ایجاد یک دغدغه خواهد بود. تعمیر ماشین لباسشویی جزء آن دسته از مواردی است که سپردن تعمیر آن به دست افراد نا بلد باعث به وجود آمدن خسارت های زیان آور خواهد بود.

در این بخش به 5 علت کثیف شستن ماشین لباسشویی و در ادامه به شرح کامل مشکل میپردازیم:

 1. استفاده از شوینده های بی‌کیفیت یا استفاده بیش از اندازه از شوینده‌ها
 2. انتخاب برنامه نامناسب و تایم کم برای شستشو
 3. کثیفی محفظه جاپودری، آبکش دیگ و یا رسوب گرفتن قطعات
 4. مشکل در مسیر تخلیه
 5. استفاده بیش از حد ظرفیت مجاز لباس

تاثیر استفاده نادرست از مواد شوینده در تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی

Untitled 20 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

کاربران خدمات پشتیبان توجه نمایید که اولین علت خوب نشستن ماشین لباسشویی مربوط به پودر یا مایع شستشوی بی کیفیت میباشد. بهتر است از مایع به جای پودر استفاده کنید و از خرید شوینده های متفرقه و بی کیفیت خودداری نمایید. برای تست این موضوع هم میتوانید یک قاشق شوینده را در یک لیتر آب حل کنید، اگر ته نشین شد و با آب محلول نشد، شوینده مناسبی نمیباشد.

همچنین دقت نمایید که استفاده بیش از اندازه شوینده های در لباسشویی باعث تمیز شدن لباس ها نمیشود. شاید شما هم دچار این سوء تفاهم شده باشید که اضافه کردن موادی مانند تاید و نرم کننده های لباس که برای تمیزی و خوشبو شدن لباس ها استفاده خواهد شد، هر چه مقدار آن بیشتر باشد البسه ها تمیزتر خواهند شد، اما باید بدانید که این نظریه اشتباه باعث تخریب دستگاه و تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی شما خواهد شد.

حجم بالای لباس ها و تایم کم برای شست و شو علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

Untitled 21 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

ممکن است ماشین لباسشویی شما 7 کیلویی و یا 5 کیلویی باشد و حجم لباس قرار گرفته در ماشین لباسشویی 5 کیلو باشد و درجه زمان را نیم ساعته و یا کمتر بگذارید. حجم بالای لباس ها و اندک زمان برای شستشو، لکه ها را از بین نمی برد و بنابرین متواند دلیلی بر تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی باشد.

اهمیت جرم گیری و تمیز کردن ماشین لباسشویی برای رفع مشکل کثیف شستن لباس ها

به تمیز کردن ماشین لباسشویی اهمیت دهید. سرویس دوره ای و جرم گیری ماشین لباسشویی باعث کیفیت بهتر شستشو می‌شود. تمیز بودن جاپودری، آبکش دیگ شستشو مهم میباشد. شاید تمیز نبودن لباسشویی یا جرم گرفتن قطعات ماشین لباسشویی ارتباط مستقیمی با کثیف شستن ماشین لباسشویی نداشته باشد، اما در خدمات پشتیبان به شما پیشنهاد میکنیم، به تمیزی دستگاه و جرم گیری دوره ای اهمیت دهید.

Untitled 22 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

عمده علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی شما به این دلیل است که خط منتهی از محفظه مواد شوینده به درام با پودر مسدود شده است، یعنی جای پودر ماشین لباسشویی کثیف است. این بدان معنی است که فقط مقدار کمی مواد شوینده در واقع به درام می رسد و بقیه آن در پشت محفظه گیر می کنند.

آیا می دانید که در واقع لازم نیست پودر و مایع شستشو را درون محفظه مواد شوینده قرار دهید؟ می توانید پودر را مستقیماً درون آبکش دیگ در بالای لباس خود قرار دهید، یا کپسول مایع شستشو بخرید و این ماده را قبل از روشن کردن دستگاه در درام قرار دهید. اگر این کار لباس شما را با موفقیت تمیز کرد، بهتر است با پاک کردن محفظه مواد شوینده و مسیر حرکت پودر به داخل درام، ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید. همچنین توصیه می شود در آینده از مواد شوینده کمتری استفاده کنید. مواد شوینده زیاد در داخل دستگاه باعث انسداد مسیر می شود. دستورالعمل های روی بسته بندی مواد شوینده را دنبال کنید.

نحوه تمیز کردن محفظه جاپودری برای رفع مشکل کثیف شستن ماشین لباسشویی

Untitled 23 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

اگر می خواهید نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی خود را بدانید، دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید. برخی از ضمانت های ماشین لباسشویی وقتی مالک از محصولات غیر استاندارد استفاده کند نامعتبر می گردد. پاک کننده های ماشین لباسشویی در بیشتر سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ دیگر موجود هستند. اگر دفترچه راهنمای لباسشویی تان می گوید شما می توانید از این موارد استفاده کنید، یک بسته را انتخاب کنید و دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید.

شستشو و پاک کردن لباسشویی از نیاز به تعمیر لباسشویی جلوگیری می کند. جاپودری ماشین لباسشویی را بیرون آورده و آن را در آب گرم قرار دهید. با مواد شوینده ملایم مثل صابون و به کمک یک مسواک محفظه را شستشو دهید. اگر لکه های قدیمی و سختی در محفظه وجود دارد بهتر است زمان خیساندن در آب بیشتر باشد.

ماشین لباسشویی خود را به بالاترین درجه حرارت ممکن برسانید و سرکه سفید یا تمیز کننده ماشین لباسشویی را به آن اضافه کنید و شستشو را بدون هیچ لباسی شروع کنید. پس از اتمام چرخه، درب را باز کنید، اگر هنوز تمیزی حاصل نشده، دوباره شستشو را اجرا کنید. اگر تمیز به نظر می رسد، هر نوع مهر و موم لاستیکی و سایر نواحی را با یک پارچه مرطوب تمیز پاک کنید.

کثیف بودن آبکش دیگ علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

Untitled 24 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

آخرین باری که درام ماشین لباسشویی خود را تمیز کردید را به یاد دارید؟ اگر جوابتان به این سوال این است «یادم نیست» یا «هرگز»، پس علت اصلی تمیز نشدن لباسها پس از شستشو مشخص است و دیگر نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی نخواهید داشت.

اگرچه به نظر می رسد که ماشین لباسشویی شما به دلیل تمام مواد شوینده ای که برای هر شستشو مصرف می کنید تمیز است، در اشتباهید. لباسشویی گاهی اوقات نیاز به تمیز کردن عمیق دارد تا تمام آلودگی ها و زباله هایی که به مرور زمان با شستشوی کثیفی لباستان ایجاد می شود، از بین برود.

پیشنهاد ما: آموزش تعمیر موتور لباسشویی

اگر مسیر تخلیه لباسشویی مسدود شده باشد از علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

Untitled 25 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

مسیر تخلیه ماشین لباسشویی عبارت است از:

 • شیلنگ تخلیه که خروجر پمپ میباشد.
 • پمپ تخلیه
 • فیلتر پمپ
 • فاضلاب

اگر تخلیه آب مشکل داشته باشد، لباس ها به خوبی آبکشی نمیشوند و طبیعتا علت کثیف شستن ماشین لباسشویی میباشد. البته توجه داشته باشید که احتمالا با مشکل مسدود بودن مسیر تخلیه، در لباسشویی های امروزه کد ارور نمایش داده می‌شود. اما اگر مشکل تمیز نشستن لباس در لباسشویی را داشتید و دستگاه شما قدیمی بود یا حتی اروری مشاهده نکردید، حتما مسیر تخلیه را بررسی نمایید تا مسدود نباشد و یا پمپ تخلیه با قدرت آب را تخلیه نماید.

دلیل دیگر اینکه چرا لباس‌هایتان به اندازه کافی تمیز نمی شود این است که شلنگ تخلیه لباسشویی به علت انسداد لوله به درستی تخلیه نمی‌شود. این اتفاق گاهی ممکن است زمانی رخ دهد که یک شی کوچک مسیر تخلیه آب را مسدود کرده باشد، مثل سکه ای که در جیب شلوارتان بوده یا دکمه ای که از لباستان جدا شده یا حتی جوراب های کودکتان.

برای چک کردن شلنگ لوله تخلیه، آن را جدا کنید و به دنبال هر گونه موانع باشید و در صورتی که آن‌ها را پیدا کردید بردارید. در صورتی که شلنگ فرسوده و یا آسیب‌دیده به نظر می رسد، باید آن را تعویض کنید تا لباسشویی بهتر تخلیه شود. در صورتی که به وضوح هیچ موردی یافت نشد، لوله را دوباره متصل کنید؛ حالا برای مشکل تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی، نوبت به بازرسی فیلتر تخلیه می رسد.

اگر فیلتر تخلیه پمپ مسدود شده باشد لباس های تمیزی از لباسشویی تحویل نمیگیرد

Untitled 26 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

اگر علت تمیز نشدن لباسها، مشکل در تخلیه لباسشویی باشد، همانطور که ذکر شد ابتدا باید شلنگ تخلیه بررسی شود، سپس فیلتر تخلیه را چک کنید. اشیاء کوچک مانند کلید، جواهرات یا دکمه ها می توانند توسط فیلتر اسیر شوند، اما با گذشت زمان می تواند آنقدر مانع ایجاد کنند که بر عملکرد لباسشویی تأثیر بگذارد. برای پاک کردن فیلتر لباسشویی در پانل جلویی قسمت پایین درب کوچک را برداشته تا فیلتر را باز کنید. فراموش نکنید قبل از شروع هر گونه تعمیرات دوشاخه را از پریز جدا کنید؛ درب دسترسی را باز کنید و یک سطل کم عمق را در زیر آن قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. دستگیره فیلتر را به آرامی در جهت عقربه های ساعت چرخانید و اجازه دهید آب درون ظرف تخلیه شود.

فیلتر پمپ را خارج کنید و هر گونه زباله ای که گرفتار شده را از بین ببرید. فیلتر را به داخل بکشید و در جهت عقربه های ساعت چرخانید تا آن را محکم کنید. درب دسترسی را ببندید و سپس یک چرخه شستشو را آزمایش کنید تا ببینید آب به درستی تخلیه می شود یا خیر.

بارگیری بیش از حد یا انتخاب برنامه اشتباه با دمای نامناسب باعث تمیز نشستن لباسشویی میشود

استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی، باعث می شود تا شستشو در تمیز کردن لباس ها کمتر موثر باشد و می تواند باعث آسیب به اجزای آبکش دیگ شود و شما را نیازمند تعمیر لباسشویی کند. ماشین لباسشویی هرگز نباید از سه چهارم فضای درام بیشتر پر شود. وقتیکه لباس ها را داخل لباسشویی می اندازید، دقت نمایید تا به اندازه یک کف دست، با سقف آبکش فاصله داشته باشد.

در حالی که شستشوی سازگار با محیط زیست، با درجه حرارت پایین و چرخه سریع ، برای اکثر لباس ها مناسب است (و از نظر محیط زیست سازگارتر هستند) اما لباس های کثیف و یا دارای بوی بد عرق به شستشوی طولانی تری نیاز دارند. اگر مطمئن نیستید که برنامه انتخابی شما می تواند با لکه ها مقابله کند، دما را افزایش دهید. دمای نامناسب می تواند علت تمیز نشدن لباس‌ها در لباسشویی باشد.

اگر دفترچه راهنمای خود را نخوانده اید، همین حالا اقدام به مطالعه آن کنید، ممکن است این دکمه ها روی توانایی شما در تمیز کردن صحیح لباس تأثیر بگذارد و علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی همین انتخاب نادرست تنظیمات باشد.

تنظیم معمول مناسب شستشوی همه لباسهایتان نیست، وقت بگذارید تا با تمامی برنامه های لباسشویی خود آشنا شوید، لباسهایتان را به گروه های کوچک و مناسب تقسیم کنید، همانگونه که لباس های رنگ روشن و تیره را از هم جدا می کنید، این عمل نیز اهمیت دارد.

چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟

قطعا مواجه شدن با صحنه ای که لباس ها را از لباسشویی بیرون میاورید و لباس ها همچنان لک دار هستند برای شما ناخوشایند و آزار دهنده است اما چه عواملی سبب ایجاد این موضوع میشوند در ادامه این مقاله سعی داریم برای شما به بررسی این موضوع که چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟ بپردازیم:

 • ممکن است در هنگام اعمال تنظیمات بر روی ماشین لباسشویی خود این تنظیمات را به درستی انجام نداده باشید، که این موضوع سبب تمیز نشدن و لک داشتن لباس ها پس از بیرون آوردن از لباسشویی میشود.
 • ممکن است دمای آب استفاده شده در شستشو برای لباس های داخل لباسشویی مناسب نباشد که این موضوع نیز سبب ماندن لک روی لباس ها میشود.
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم همچنان لک داشته باشد میتوان حجم زیاد لباس های داخل لباسشویی باشد.
 • لک داشتن لباس ها بعد از بیرون آوردن لباس ها از لباسشویی میتواند به دنبال نامرغوب بودن پودر و ماده شوینده استفاده شده در لباسشویی باشد.
 • ممکن است بیرون آوردن لباس ها را از لباسشویی با تاخیر انجام داده باشید که این موضوع سبب میگردد وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک داشته باشد.
 • امکان دارد مخزن لباسشویی شما به دلایل مختلف کثیف و یا روغنی باشد که این امر دلیلی است برای ایجاد لک روی لباس بعد از بیرون آوردن از لباسشویی میگردد.
 • ممکن است در جیب یکی از لباس ها خودکار و یا تکه ای ماده غذایی وجود داشته باشد که در صورت بیرون نیاوردن و خیس شدن بقیه لباس ها را نیز لک دار کرده باشد.

چرا لباس ها در لباسشویی درست تمیز نمیشوند؟ نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان

چرا لباس ها در لباسشویی درست تمیز نمیشوند؟ این سوالی است که اکثر کاربران سایت خدمات پشتیبان از تعمیرکاران این مجموعه در بخش پرسش و پاسخ و مقاله “تمیز نشستن لباس در لباسشویی” میپرسند. بدین منظور در ادامه به شرح کامل این مشکل میپردازیم:

 • اگر از ماشین لباسشویی خود استفاده بهینه نداشته باشید، منجر به تمیز نشستن لباس ها میشود.
 • به میزان وزن ماشین لباسشویی خود در حین ریختن البسه برای شستشو توجه نمایید.
 • به سرویس و جرم گیری 6 ماهه لباسشویی خود اهمیت دهید.
 • جرم گرفتن قطعات داخلی لباسشویی و همینطور جا پودری میتواند از دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی باشد.
 • بعد از هر بار شستشو فیلتر کف لباسشویی را تمیز نمایید و اگر آب به درستی تخلیه نمیشود، حتما چک نمایید تا مسیر تخلیه گرفتگی نداشته باشد.
 • اگر آب به درستی در لباسشویی وارد نشود، لباس ها تمیز نخواهند شد.

مشکل آبگیری در لباسشویی را با بررسی شیلنگ ورودی آب، شیربرقی و هیدروستات چک نمایید.

 • استفاده از شوینده های بی کیفیت مثل شامپو به کیفیت میماند.
 • مهم ترین دلیل تمیز نبودن لباس ها بعد از فرایند شستشو در لباسشویی، مربوط به مشکل گرم نبودن آب میباشد.

نتیجه گیری مقاله علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

اگر لباس های کثیفی دارید و لباسشویی شما به خوبی لباس ها را نمیشوید، بدانید که تا حدی میتوانید این مشکل را رفع نمایید. ما در اینجا به نکات مهمی در این باره پرداخته ایم تا با رعایت کردن آن ها لباس های تمیزی داشته باشید.

 • اگر آب به درستی تخلیه نشود لباس های تمیزی نخواهید داشت.
 • فیلتر کف لباسشویی و پمپ تخلیه را چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد.
 • اگر دمای ماشین لباسشویی برای شستن لباس در لباسشویی نباشد ، البسه تمیزی نخواهید داشت.
 • انتخاب برنامه مناسب و دانستن ظرفیت لباسشویی به شستن لباس های تمیز کمک میکند.

فراموش نکنید ، خدمات پشتیبان طیف وسیعی از تعمیرات لوازم خانگی را پوشش می دهد تا اطمینان حاصل کند که در صورت مشاهده تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی خود اقدامات بالا را انجام دهید.

اگر موفق به برطرف کردن مشکل نشدید آرامش خاطرتان را حفظ کنید و خودتان سعی نکنید تعمیرات ماشین لباسشویی را انجام دهید، مگر اینکه واقعاً مطمئن باشید که چه کاری انجام می دهید.

اشتباهات ممکن است به برق گرفتگی، سوختن، بریدن و آتش سوزی منجر شود. جهت تعمیرات لوازم خانگی و مخصوصا ماشین لباسشویی با خدمات پشتیبان تماس بگیرید.

عیب یابی آکواستاپ ظرفشویی

در این مقاله از خدمات پشتیبان  به بررسی عیب یابی آکواستاپ ظرفشویی پرداخته ایم تا با شناخت بیشتر به تعمیر دستگاه خود بپردازید. در این مقاله سعی کرده ایم تا ابتدا شما را با این قطعه در ماشین ظرفشویی آشنا نموده و نحوه کارکرد و عملکرد آن را توضیح دهیم.

سپس محل دقیق آن را مشخص نماییم تا در صورت نیاز به دسترسی به این قطعه محل دقیق آن در ماشین ظرفشویی را بدانید. در انتها مشکلات و ایرادات رایجماشین ظرفشویی را نیز بررسی کرده ایم تا کاربران از این طریق زمان دقیق خرابی این قطعه را بدانند.

در صورت نیاز به بررسی این قطعه و علاقمندی به مسائل فنی می توانید از نکات بیان شده در مقاله حاضر برای عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی استفاده نمایید.

خلاصه عیب یابی مشکلات آکو استاپ ماشین ظرفشویی

کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در ابتدا به خلاصه عیب یابی مشکلات آکواستاپ ماشین ظرفشویی میپردازیم.

آکواستاپ ماشین ظرفشویی چیست؟
 • آکواستاپ همان شیربرقی میباشد.
 • در مدل های جدید، از آکواستاپ استفاده میشود.
 • آکواستاپ وظیفه آبگیری در ظرفشویی را بر عهده دارد.
 • همچنین به دلیل ایمنی در ظرفشویی و رفع مشکل نشتی آب، آکواستاپ تعبیه شده است.
آکواستاپ ظرفشویی چگونه عمل میکند؟
 • برد الکترونکی، آکواستاپ را در مدار قرار میدهد.
 • آبگیری شروع میشود.
 • وقتی که شیر آکواستاپ از برد فرمان ورود آب را می‌گیرد آب از طریق آن وارد ایرگاد یا همان مخزن کنار ماشین ظرفشویی می‌شود.
 • وقتی که آب شمار میزان آب را، کافی تشخیص داد برق از آکواستاپ قطع می‌شود و عمل آبگیری به اتمام می‌رسد.
 • در زمان اتمام کار ماشین مقدار آبی که در مخزن کنار ذخیره شده وارد مخزن نمک و سپس مخزن رزین شده و آن را احیا می‌کند.
 • سپس آب وارد ظرفشویی میشود تا چاهک پُر شود.
 • در نهایت موتور، آب را در سبدها پمپاژ میکند.
نشانه های خرابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی چیست؟
 • عدم آبگیری ظرفشویی، از نشانه های خرابی آکواستاپ میباشد.
 • جمع شدن آب تمیز در ظرفشویی که خاموش است.
 • آبریزی در پشت دستگاه به دلیل مشکل در اتصالات ورودی آب.
علت خرابی آکواستاپ ظرفشویی چیست؟
 • وصل کردن آب ورودی به شیر آب گرم، باعث خرابی آکواستاپ میشود.
 • وجود املاح در آکواستاپ از دیگر علت های خرابی آن است.
 • نوسان برق
 • ریختن آب روی سیم های برق آکواستاپ هم باعث خرابی این قطعه میشود.
نحوه تست آکواستاپ ظرفشویی چگونه است؟
 • آکواستاپ ماشین ظرفشویی را با برق مستقیم یا اهم متر تست نمایید.
 • همچنین میتوانید آکواستاپ را از دستگاه جدا کنید.
 • فیش ها را جدا نمایید و با سیم تست امتحان نمایید.
 • به شیر آب وصل کنید.
 • اگر آب آمد یعنی سالمه.

پیشنهاد ما: شستن ظروف در ماشین ظرفشویی

آکو استاپ ظرفشویی چیست؟

به عبارت ساده، آکو استاپ همان شیر برقی ماشین ظرفشویی است که در بعضی از مدلهای ظرفشویی به جای شیربرقی از این قطعه استفاده میکنند. آکواستاپ یک قطعه در ماشین ظرفشویی میباشد که وظیفه آن آبگیری برای شستشو در دستگاه است. معمولا دستگاه هایی که قطع کننده هیدروستات ندارند و آب شمار دارند، از آکواستاپ استفاده میکنند. توجه داشته باشید که شیربرقی با فشار، آب را وارد دستگاه میکند و با فشار هوا، هیدروستات قطع میشود. اما آکواستاپ آب را به آرامی وارد ظرفشویی میکند تا توسط آب شمار میزان ورود آب سنجیده شود.

 • توجه داشته باشید که در ماشین ظرفشویی های قدیمی که فرمان قطع آب توسط هیدروستات انجام میشد، از شیر برقی استفاده میکردند و امروزه آکواستاپ از برد الکترونیکی فرمان میگیرد و جایگزین شیر برقی در ظرفشویی های جدید شده است.
 • AQUA STOP قطعه‌ای است که اگر در هر نقطه‌ای در ماشین ظرفشویی از مسیر عبور آب با نشتی روبرو شود بلافاصله آب ورودی را قطع می‌کند و سریعا پمپ تخلیه شروع به کار میکند.
 • اگر هم ظرفشویی را خاموش کنید باز هم پمپ تخلیه کار میکند.
 • باید دستگاه را خاموش کنید و به دنبال نشتی آب بگردید تا مشکل برطرف شود.

اما چرا این اتفاق می افتد؟

 • در کف ظرفشویی یک سوئیچ تعبیه شده است که به آکواستاپ متصل است.
 • زمانیکه نشتی آب رخ دهد، به دلیل ایمن بودن ظرفشویی های جدید، دستگاه از کار می افتد و فقط پمپ تخلیه کار میکند تا آب حاصل از نشتی تخلیه شود.
 • فن‌آوری AQUA STOP باعث می شود ماشین ظرفشویی و خانه خود را در برابر خسارت‌های ناشی از نشتی آب ایمن کنید.
اگر میخواهید بدانید که چرا آب به ظرفشویی شما وارد نمیشود و یا برای رفع مشکل چیکار باید کنید، کلیک نمایید.

آکو استاپ چگونه آب را وارد ظرفشویی میکند؟

آکواستاپ چگونه آب را وارد ظرفشویی میکند؟ مراحل ورود آب در ظرفشویی توسط آکواستاپ چگونه است؟

 • شیر ورودی آب با یک شیلنگ به آکواستاپ متصل شده است.
 • قسمت دیگر آکواستاپ به ایر گاد (واتر گاد) یا همان مخزن کنار ظرفشویی وصل است.
 • برد الکترونیکی، آکواستاپ را در مدار قرار میدهد تا آبگیری شروع شود.
 • آکواستاپ برعکس شیربرقی آب را به آرامی وارد ظرفشویی میکند. به عبارتی آکواستاپ فشار شکن میباشد.
 • آب وارد مخزن کنار ظرفشویی و سپس مخزن نمک و رزین (گرفتن سختی آب) میشود.
 • در نهایت آب وارد کف ظرفشویی میشود تا چاهک پُر شود.
 • و موتور؛ آب را داخل سبد ها پمپاژ میکند.
 • توجه نمایید که سنسور آبشمار تشخیص میدهد که چه میزان آب برای ظرفشویی کافی است.
 • در برندهای مختلف ظرفشویی، میزان آبگیری را 4، 5 لیتر یا … در نظر میگیرند. یعنی طبق برنامه تعیین شده در برد الکترونیکی، یک میزان مشخص آبگیری انجام میشود.
 • سنسور آبشمار پایان آبگیری را به برد الکترونکی اطلاع میدهد و در نهایت بُرد، آکواستاپ را از مدار خارج میکند.

سیستم ایمنی اکوا استاپ ماشین ظرفشویی چگونه عمل میکند؟

سیستم ایمنی اکوا استاپ، برای پیشگیری از نشت آب اختراع شده است، سوپاپ ایمنی دوگانه به طور مستقیم به سوپاپ آب متصل است، سنسور کف ظرفشویی، در صورت نشت آب، فورا نشت را در چند ثانیه کوتاه تشخیص می دهد و به طور خودکار آب را قطع می کند و ماشین ظرفشویی را خاموش می کند و پمپ تخلیه شروع به کار کردن میکند.

آکوا استاپ که به شیلنگ تامین آب متصل شده و به طور خودکار آبگیری را قطع میکند.  هنگامی که شلنگ آسیب دیده است و همچنین نشانگر هشدار دهنده را نمایش می دهد عمل می کند. اگر نشانگر هشدار دهنده به طور دائم نشان داده شود یا تغییر نکند، باید کف ظرفشویی را خشک نمایید و دنبال نشتی بگردید.

جایگاه شیلنگ آکو استاپ ظرفشویی Aqua-stop

اکوا استاپ به یک شیلنگ که داخل شیر ورودی است، متصل میشود. شیلنگ بیرونی از پلاستیکی ساخته شده است که برای انقال آب از شیر ورودی استفاده می شود. اگر شیلنگ آکواستاپ دچار نشت آب شود، سنسور کف ظرفشویی قادر به شناسایی حادثه و جلوگیری از ورود بیشتر آب به آن است. اگر این اتفاق بیفتد، آبگیری قطع میشود. در صورت خرابی آکوا استاپ و شیلنگ آن تعمیر بی فایده است و باید تعویض گردد.

Untitled 19 - عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی

نشانه های خرابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی چیست؟

بررسی نشانه های خرابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی:

 • اگر آکواستاپ آسیب ببیند، بر روی صفحه نمایش ظرفشویی شما کد خطای مربوطه نمایان میشود.
 • با خرابی آکواستاپ، آب وارد ظرفشویی نمیشود.
 • اگر آکواستاپ معیوب شود، ظرفشویی قادر به شستشوی ظروف نمیباشد.
 • اگر مشکلی برای آکواستاپ ظرفشویی به وجود بیاید، هنگام خاموشی دستگاه آب وارد مخزن میشود.
 • نشتی آب از ظرفشویی، دیگر دلایل خرابی آکواستاپ است.
 • اگر آکواستاپ خراب شود، سنسور آب به درستی عمل نمیکند.

علت خرابی آکواستاپ ظرفشویی چیست؟

علت خرابی آکواستاپ ظرفشویی چیست؟ چرا آکواستاپ خراب میشود؟

 • وصل کردن شیر ورودی به گرم باعث خرابی آکواستاپ میشود.
 • نوسان برق هم این قطعه را خراب میکند.
 • وجود املاح، شن و ماسه در آب هم از دیگر دلایل خرابی آکواستاپ است. پیشنهاد میشود در مسیر ورودی آب فیلتر نصب نمایید.
 • ریختن آب روی سیم های آکواستاپ هم باعث خرابی شیربرقی میشود.

آیا شلنگ اکوا استاپ ظرفشویی را می توان با یک شلنگ معمولی جایگزین کرد؟

بسیاری از شیلنگ های آبی، فقط آب را متوقف می کنند و هیچ کاری برایشان انجام نمی دهند، مگر اینکه خود را از یک مکانیسم متوقف کردن؛ توسط آب، درون شیلنگ محافظت کنند.. با این حال، برخی از شیلنگ های اکوا استاپ در واقع دارای یک دریچه الکتریکی در داخل آنها هستند، سیم ها از طریق شستشو از ماشین ظرفشویی عبور می کنند، در این حالت شیلنگ اکوا استاپ مانند یک سوپاپ عمل می کند. توجه نمایید که شیلنگ آکواستاپ ماشین ظرفشویی به دلیل مکانیزمی که دارد و پرسی هست، قابل تعویض با شیلنگ معمولی نیست.

نحوه تعویض آکواستاپ ماشین ظرفشویی

نحوه تعویض آکواستاپ ماشین ظرفشویی به شرح زیر ایت:

 • ابتدا جهت ایمنی ظرفشویی را از برق بکشید.
 • آب شیر را ببندید.
 • آکواستاپ ظرفشویی دارای دو سر میباشد.
 • یک سر آن را به شیر ورودی آب وصل نمایید.
 • سر دیگر آکواستاپ را به شیر ورودی آب در پشت ظرفشویی وصل نمایید.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله آموزش عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

برای اینکه وقت کمتری جهت مطالعه از شما عزیزان گرفته شود، به نتیجه گیری و خلاصه مقاله آموزش عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان پرداخته ایم:

 • آکواستاپ به مانند شیربرقی در دیگر مدل های ظرفشویی عمل میکند.
 • آکو استاپ ماشین ظرفشویی دارای فشار شکن میباشد که تفاوت آن با دیگر شیربرقی ها در این است که؛ تنظیم آب و آبشمار دارد.
 • شیربرقی های معمولی آب را با فشار داخل دستگاه میدهند، اما آکواستاپ از فشار آب جلوگیری میکند.
 • اگر آکواستاپ خراب شود، مشکل نشتی آب و پرشدن دستگاه از آب برای ظرفشویی به وجود می آید.
 • شیلنگ آکواستاپ یک شیلنگ معمولی نیست.
 • آکواستاپ قابل تعمیر نمیباشد و برای رفع مشکل باید آن را تعویض نمود.
Bosch Dishwasher 700x321 - نحوه تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

در راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی نحوه تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی در صفحه کنترل توضیح داده‌شده است.

فیوز حرارتی یک وسیله ایمنی است و در صورت اتصال کوتاه در مدار، برق دستگاه را قطع می‌کند. خرابی یک قطعه مثل المنت گرم‌کننده یا پمپ باعث قطع فیوز می‌شود. شما در کمتر از ۳۰ دقیقه می‌توانید فیوز حرارتی را با قطعه مورد تائید کارخانه تعویض کنید.

دستورالعمل‌های زیر برای تعویض فیوز حرارتی ماشین‌های ظرفشویی ویرپول کنمور ال جی سامسونگ حایر دوو جنرال الکتریک مایتک آمانا پاکشوما کرال بهی بکو کندی زیرووات باکنشت به کار می‌آید.

تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی به قطعه ای گفته می شود که در صورت سوختن و آسیب دیدن، امکان روشن نشدن و کار نکردن ماشین‌ ظرفشویی را دو چندان می کند. این فیوز می تواند به دلایل مختلفی آسیب ببیند. به همین خاطر امکان دارد که شما نیاز داشته باشید برای صرفه جویی در هزینه عیب یابی و تعمیرات، نحوه تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی را به صورت مفصل آموزش ببینید.خدمات پشتیبان برای شما تمامی نکات حائز اهمیت را در این مطلب آورده است و آموزش های لازم در جهت تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی را به شما خواهد داد.

چه زمان نیاز است تا اقدام به تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی کنیم؟

همان طور که پیش تر گفتیم، دلایل مختلفی می تواند منجر به آسیب دیدن و سوختن فیوز حرارتی شود. به طور مثال نوسانات ناشی از قطع و وصل شدن برق، می تواند یکی از دلایل سوختن فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی به شما آید. اگر می خواهید که به صورت مستقیم دو شاخه و سیبم برق دستگاه ماشین ظرفشویی را به پریز برق متصل کنید، به شما توصیه می کنیم که حتما از محافط های برق استفاده نمایید. تا جریان برق کنترل شده به دستگاه ماشین ظرفشویی برسد و سوختن فیوز حرارتی جلوگیری شود.

Untitled 18 - نحوه تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل سوختن فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی می تواند استفاده بیش از حد مجاز از این دستگاه باشد. همچنین اختلال در یکی از قطعات ماشین ظرفشویی می تواند باعث داغ شدن فیوز حرارتی شده و در آخر منجر به سوختن آن شود. همچنین امکان دارد بعد از روشن کردن ظرفشویی فیوز می پرد. شما می توانید برای مطلع شدن از آسیب دیدن  فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی، آن را به وسیله یک مولتی متر تست کنید. اگر جریان مناسب را مشاهده نکردید، باید هر چه زودتر جهت تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی اقدام نمایید. در ادامه به توضیح مفصلی درباره نحوه تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی پرداخته ایم.

وظیفه فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی

فیوزهای حرارتی در ساختار دستگاه ماشین ظرفشویی وظیفه محافظت از برد کنترل دستگاه را بر عهده دارند. در صورتی که این قطعه آسیب ببیند، می تواند عملکرد کنترل الکترونیک دستگاه ماشین ظرفشویی را دچار اختلال کرده و مانع از روشن شدن دستگاه شود.

 • همچنین هرگاه که فیوز حرارتی تشخیص دهد ماشین ظرفشویی بیش از اندازه مجاز داغ شده است، مانع از رسیدن جریان برق به موتور و برد دستگاه شده و با قطع کردن جریان برق، به حفظ سلامت دستگاه ماشین ظرفشویی کمک می نماید.
 • وجود این قطعه در دستگاه ماشین ظرفشویی می تواند باعث افزایش طول عمر ظرفشویی شده و دستگاه ماشین ظرفشویی را از اتصالی و داغی بیش از اندازه محافظت نماید.
 • اگر شما هم جزء افرادی هستید که تصمیم به تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی خود دارید، به شما توصیه می کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ابزار آلات مورد نیاز جهت تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

جهت تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی، شما نیاز به ابزار الات مخصوص دارید تا بتوانید کار خود را راحت تر و بدون هیچ گونه دردسری انجام دهید. در ادامه به شرح این ابزار آلات پرداخته ایم:

 • پیچ گوشتی چهار سو
 • پیچ گوشتی دو سو
 • دستکش کار

نکات ایمنی در زمان تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

توجه داشته باشید که برای تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی باید اتصال سیم و دو شاخه را از پریز برق جدا کنید. هم چنین برای ایمنی بیش تر می توانید از طریق جعبه فیوز خانه، به طور کلی برق آشپزخانه را قطع کنید. حتما پس از قطع نمودن جریان برق ماشین ظرفشویی، دکمه های ماشین ظرفشویی را فشار دهید تا از برق نداشتن آن اطمینان خاطر کسب کنید.

باز کردن صفحه کنترل در هنگام تعویض فیوز

از اولین اقداماتی که باید در جهت تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی انجام دهید، باز نمودن صفحه کنترل است. در ادامه در چند مرحله باز کردن آن را توضیح داده ایم:

 • پیچ هایی که بر روی صفحه داخلی درب تعبیه شده اند را باز نمایید.
 • این درب داخلی از صفحه کنترل در مقابل درب جلویی ماشین ظرفشویی محافظت می نماید.
 • برای دسترسی بهتر به فیوز حرارتی، صفحه کنترل را به سمت جلو و پایین خم نمایید.
 • توجه داشته باشید که نیازی نیست صفحه را به طور کامل باز کنید.

نحوه تعویض فیوز ظرفشویی

شاید بهتر باشد که بدانید محل قرار گیری فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی بر روی برد مدار کنترل می باشد. به همین خاطر باید آن را از محل خود بیرون بیوارید. در ادامه نحوه بیرون کشیدن و درآوردن فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی را آموزش داده ایم:

 • فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی بر روی محفظه برد کنترل قرار دارد.
 • زبانه اصلی را فشار دهید تا فیوز از زبانه های قفل خارج شود.
 • حال می توانید فیوز حرارتی را از زیر زبانه های دیگر به جلو و بیرون بکشید.
 • برای این کار باید قفل زبانه های روی فیوز حرارتی را باز نمایید.
 • حال فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی را به بیرون بکشید.
 • در نظر داشته باشید که اتصالات سیم ها را باید از فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی جدا نمایید.

نحوه نصب فیوز حرارتی ظرفشویی جدید

پس از جدا سازی فیوز حرارتی سوخته و آسیب دیده، نوبت به قرار دادن فیوز حرارتی نو و جدید می رسد. در ادامه می توانید نحوه جای گیری فیوز حرارتی جدید را دنبال کنید:

 • ابتدا اتصالات سیم ها را به فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی جدید متصل کنید.
 • حال فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی را در جای خود قرار دهید.
 • زبانه های قفل را بر روی آن قرار دهید.
 • سپس با یک فشار آرام و بدون آسیب رساندن به فیوز حرارتی جدید، آن را در جای خود فشار دهید.

بستن صفحه درب داخلی پس از نصب فیوز حرارتی ظرفشویی جدید

برای اتمام کار خود و در جهت برگرداندن سیستم اصلی ماشین ظرفشویی لازم است تا صفحه درب داخلی را در جای خود قرار دهید. می توانید در این باره از طریق مراحل زیر اقدام کنید:

 • پیچ های صفحه درب داخلی را نصب نمایید.
 • از محکم بودن پیچ ها اطمینان خاطر کسب کنید.
 • از زیاد پیچاندن پیچ ها خودداری کنید.
 • چرا که منجر به هرز شدن آن ها خواهد شد.

وصل نمودن اتصالات برق پس از نصب فیوز حرارتی ظرفشویی جدید

پس از آن که مراحل گفته شده را در جهت تعویض فیوز حرارتی  انجام دادید، باید سیم و دو شاخه ماشین ظرفشویی را به پریز برق متصل نمایید و فیوز خانه را روشن کنید. هم چنین برای کسب اطمینان خاطر در جهت تعویض درست فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی، آن را برای امتحان روشن نمایید.

بررسی تعویض فیوز ظرفشویی

تعویض فیوز  ظرفشویی به طور کلی جزو کار ها و تعمیرات تخصصی ماشین ظرفشویی به شمار می آید که باید توسط یک تکنسین و یا تعمیرکار ماهر انجام شود. در غیر این صورت امکان دارد که به سلامت سایر بخش های دستگاه ماشین ظرفشویی آسیب وارد شود. شما می توانید در جهت تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی خود با تکنسین های خدمات پشتیبان و نمایندگی تعمیرات ظرفشویی خدمات پشتیبان  در تماس باشید.

ظرفشویی 775x321 - علت سوختن و خراب شدن موتور ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی راحتی زیادی در زندگی‌ به وجود آورده‌اند. فرآیند خسته کننده و طولانی شستن ظرف‌ها از صبر و حوصلۀ عدۀ زیادی خارج است. شهرنشینان و به خصوص آنان که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند به خوبی از اهمیت این وسیله آگاه هستند. در این مقاله از خدمات پشتیبان به علت خراب شدن موتور ظرفشویی می پردازیم.

برای افراد شاغل، جدا از ساعات کاری، زمان زیادی که در مسیر تردد به محل کار و برعکس آن صرف می‌شود، خستگی زیادی را به دنبال دارد. تصویر کوهی انباشته از ظرف‌ها در پیشخوان آشپزخانه واقعاً صحنۀ رنج آوری خواهد بود.

همین‌طور زمانی که مهمانی تمام شده و ظرف‌های کثیف زیادی به جای مانده‌اند. در این حالت هم شستن ظرف‌ها با دست و با خستگی بعد از مهمانی کار سختی خواهد بود. اینجاست که یک ماشین ظرفشویی می‌تواند کار را بسیار ساده کند. بنابراین، سوختن ماشین ظرفشویی اتفاقی آزاردهنده است. در صورت تجربه چنین مواردی می بایست از تعمیر ماشین ظرفشویی تعمیرسرا استفاده نمایید زیرا این مشکل باید به صورت ریشه ایی حل شود.

سوختن موتور ظرفشویی با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

چگونه تشخیص دهیم موتور ظرفشویی سوخته است؟ نشانه ها و علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی چیست؟ قطعاً خراب شدن هر قطعه در لوازم برقی با علائم و نشانه هایی همراه است که نشان می دهد قطعه از دستگاه دچار آسیب شده است. دانستن این علائم کمک می کند تا شما بتوانید طی زمان کوتاه تری به تشخیص علت خراب شدن موتور ظرفشویی بپردازید.

Untitled 16 - علت سوختن و خراب شدن موتور ظرفشویی

پیشنهاد ما: خرابی پمپ تخلیه ظرفشویی

چند نشانه سوختن موتور ظرفشویی عبارتند از:

 • دستگاه بلافاصله بعد از روشن شدن خاموش می شود.
 • ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند.
 • قدرت و عملکرد ماشین ظرفشویی به شدت کاهش پیدا می کند.
 • صدای ماشین ظرفشویی در حین کار زیاد است.
 • ممکن است بوی ناخوشایند سوختگی از دستگاه خارج شود.
 • بازوهای آب پاش توانایی خود را برای اسپری کردن آب در ظرفشویی از دست می دهند.

روش تعویض موتور ماشین ظرفشویی چگونه است؟

در مواقعی ممکن است عیب موتور ظرفشویی به گونه ای باشد که با تعمیر درست نشود. در واقع تنها را برای راه اندازی مجدد ظرفشویی، تعویض کردن موتور ظرفشویی است. برای تعویض موتور ظرفشویی ابتدا باید موتور اصل و با کیفیت را مطابق با نوع برند و مارک خریداری کنید‌. بعد از خرید موتور ظرفشویی، باید سقف و دیواره این دستگاه را جدا کنید تا بتوانید قطعات آن را از هم جدا کرده و به موتور دسترسی پیدا کنید.

Untitled 17 - علت سوختن و خراب شدن موتور ظرفشویی

در ابتدا پتو یا حوله ای که مقداری ضخامت دارند را در کف زمین پهن کنید که تا صدمه به سایر اجزای ماشین ظرفشویی وارد نشود. برای تعویض موتور ماشین ظرفشویی، برد و منبع ظرفشویی را از آن جدا کنید و در گوشه ای قرار دهید.  در ادامه پیچ های متصل به کف دستگاه را باز کنید و لوله ها را جدا کنید. محافظ، قرقره و فنر را با کمک خارهای محافظ جدا کنید. حال تمام پیچ ها و اتصالاتی که باعث اتصال موتور به کف ظرفشویی می شوند را جدا کنید. در ادامه موتور آسیب دیده را از دستگاه خارج کرده و با موتور جدیدی جایگزین کنید.

بعد از قرار دادن موتور جدید در جایگاهش تمام اتصالات، سوکت ها و سایر اجزای ظرفشویی را در جای اصلی قرار دهید. در ادامه دستگاه را به پریز وصل کرده و دستگاه را روشن کنید. تعویض موتور ظرفشویی مانند تعمیرات موتور ماشین ظرفشویی به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد و توسط افراد عادی امکان پذیر نمی باشد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن موتور، از تکنسین های حرفه ای برای تعمیر موتور ظرفشویی استفاده کنید.

نحوه تعمیر موتور ماشین ظرفشویی

در صورتی که موتور ظرفشویی خراب شده باشد، باید برای راه اندازی مجدد ظرفشویی آن را تعویض یا تعمیر کرد. تعمیر کردن موتور ظرفشویی تنها زمانی امکان پذیر است که بتوانید بعد از باز کردن دستگاه، عیب یابی موتور ماشین ظرفشویی را انجام دهید. قطعاً می دانید که علت های متعددی موجب خراب شدن موتور ظرفشویی می شوند. برای تشخیص این موضوع و بررسی اینکه کدام قطعه از موتور دچار خرابی شده است، در ابتدا باید موتور را باز کنید.

برای تعمیر موتور ماشین ظرفشویی توصیه می شود ابتدا پنل های ظرفشویی را از دستگاه جدا کنید. سپس فیلتر ظرفشویی را باز کنید و آب درون آن را خارج کنید. در ادامه پیچ هایی که در پنل زیری هستند را باز کرده و آن را از دستگاه جدا کنید. برای تعمیر یا دسترسی به موتور ظرفشویی بهتر است سنسور آنتی فلور را جدا کنید. شلنگ ها و پمپ ها و سایر اجزایی که مانع دسترسی به موتور ظرفشویی می شوند را از دستگاه جدا کنید.

 • اگر سیم پیچ موتور ماشین ظرفشویی سوخته، بهتر است آن را تعویض کنید.
 • چنانچه سیم پیچ نسوخته است، میتوانید به بررسی قطعات داخلی موتور بپردازید و در صورت خرابی، هر کدام را تعویض کنید.
 • اگر پروانه موتور شکسته، میتوانید آن را تعویض کنید.
 • بلبرینگ های موتور ظرفشویی قابل تعویض است.
 • کاسه نمد، مرز بین خشکی و آب در موتور ظرفشویی میباشد، آن را چک نمایید و در صورت خرابی تعویض کنید.
 • روتور هم قابل تعویض میباشد.

نحوه تست موتور آب ماشین ظرفشویی

قبل از تست موتور آب ماشین ظرفشویی، بررسی کنید که آیا ماشین ظرفشویی شما کد خطای موتور پمپ را ارسال می کند یا خیر. اگر نه، علائم خرابی موتور پمپ را بررسی کنید. اگر هنوز به شواهد بیشتری از خرابی موتور نیاز دارید، از یک مولتی متر برای خواندن مقاومت موتور استفاده کنید. یک موتور خوب فقط مقاومت 30-40 اهم خواهد داشت.

 • اگر موتور ظرفشویی شما از نوع خازنی است، میتوانید با برق مستقیم تست نمایید.
 • موتورهای دایرکت را با اهم متر تست نمایید.
 • اگر موتور ظرفشویی شما اینورتر است، در ابتدا برد الکترونیکی آن را تست نمایید.

نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان درباره عیب یابی مشکلات موتور ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی یکی از اصلی ترین اجزایی است که در صورت خرابی و معیوب شدن، دیگر دستگاه روشن نخواهد شد. از این رو باید در سریع ترین زمان اقدام به بررسی و عیب یابی مشکلات موتور ظرفشویی و رفع آن ها نمایید. البته لازم به ذکر است که عیب یابی موتور ماشین ظرفشویی و رفع مشکلات مربوط به آن نیازمند برخورداری از دانش تخصصی در رابطه با نحوه عملکرد موتور و کارکرد و وظایف آن می باشد. در نتیجه بهتر است برای عیب یابی تخصصی دستگاه خود از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

 • در صورتی که موتور ماشین ظرفشویی دچار خرابی شود، هر زمانی که ظرفشویی را روشن می کنید، آبی وارد دستگاه نخواهد شد و ورودی آب ماشین ظرفشویی متوقف می گردد.
 • همچنین وجود صداهای غیرعادی و بلند مانند صدایی وزوز و سوت در ماشین ظرفشویی نشان دهنده سوختن موتور است که این مشکل ممکن است در اثر کاهش عمر مفید دستگاه رخ داده باشد.
 • در برخی موارد از بازوی آبپاش ظرفشویی هیچگونه آبی اسپری نمی شود؛ زیرا موتور دچار خرابی شده و با معیوب شدن آن آبی وارد بازوی آبپاش نمی گردد.
 • در این موارد باید نشتی شیلنگ آب و شیر برقی ورودی آب را نیز بررسی نمایید تا از خرابی موتور ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل نمایید.
 • چنانچه بوی بد ظرفشویی به مشام می رسد، از علائم سوختن موتور دستگاه بوده و باید سریعا ظرفشویی را خاموش نمایید.
 • به طور کلی عوامل مختلفی می تواند موجب خراب شدن موتور ظرفشویی شود که از میان آن ها می توان به استفاده بیش از حد، ساییدگی دنده موتور، نوسانات برق و عدم سرویس به مواقع موتور اشاره نمود.
 • در صورت مواجهه با هریک از این موارد و برای عیب یابی مشکلات موتور ظرفشویی و برطرف کردن آن ها می توانید از تعمیرکار ظرفشویی متخصص خدمات پشتیبان کمک بگیرید.

نتیجه گیری از علت خراب شدن موتور ظرفشویی

در مطالب بالا به بررسی اینکه چه عواملی باعث خراب شدن موتور ظرفشویی می شوند؟ نشانه های خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی و روش هایی که جهت تعمیر موتور ظرفشویی کاربرد دارد، می پردازیم. در صورتی که ظرفشویی شما کار نمی کند، باید در صورت خراب شدن موتور آن را تعویض یا تعمیر کنید. تعمیر و تعویض موتور ماشین ظرفشویی باید توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود.

ظرفشویی دستگاه بسیار حساسی است که تعمیرات آن باید با دقت بالایی انجام شود. بنابراین اگر دانش کافی برای تعمیر و تعویض موتور ظرفشویی را ندارید، می توانید جهت تعمیرات به مجموعه بزرگ خدمات پشتیبان مراجعه کنید.

این مجموعه نیروهای خود را در کمتر از یک ساعت بعد از تماس و ثبت درخواست شما به محل می فرستد. همچنین مجموعه خدمات پشتیبان از اعتبار بالایی برخوردار است و هزینه تعمیرات ماشین ظرفشویی را تا ۷۵ درصد کاهش می دهد. شما می توانید با خیال راحت به این مجموعه مراجعه کنید.