علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

f 2 700x321 - علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

شستشو و نظافت لباس‌ها یکی از مسائل ضروری در دنیای امروزه می‌باشد که در گذشته کاری بسیار مشکل و طاقت‌فرسا بوده‌است. اما امروزه با روی کار آمدن ماشین‌های لباسشویی پیشرفته، شستن لباس‌ها تبدیل به کاری بسیار راحت شده. با پیشرفت‌‌های روز افزون تکنولوژی، لباسشویی‌ها نیز پیشرفت قابل توجهی کرده‌اند و دائماً برنامه‌های و قابلیت‌های جدیدی مانند برد الکترونیکی به آن‌ها اضافه می‌شود که خرابی برد الکترونیکی لباسشویی بسیار بروی کار آن تاثیر دارد.

یکی از قطعات کاربردی ماشین‌های لباسشویی، برد آن‌ها می‌باشد. با به روز شدن این قطعه و ایجاد تغییرات در آن، لباسشویی‌ها پیشرفت کرده و قابلیت‌های جدید به آن‌ها اضافه شده‌است. در نتیجه یکی از دلایل برتری لباسشویی‌ها به یکدیگر، پیشرفته‌تر بودن برد آن‌ها می‌باشد. از این رو امروز قصد داریم تا شما را بیشتر با برد ماشین لباسشویی آشنا کرده تا به اهمیت این قطعه پی بیرید.

برد ماشین لباسشویی مانند مغز در بدن انسان می‌باشد. همانگونه که مغز یک فرد، تمام اعمال و رفتار او را کنترل می‌کند، برد لباسشویی نیز اعمال دیگر قسمت‌های دستگاه را کنترل می‌کند و همان قدر که مغز یک انسان اهمیت دارد، این قطعه نیز مهم می‌باشد. هرچه لباسشویی‌ها پیشرفته‌تر می‌شوند، نشان‌دهنده‌ی این است که از بردهای تخصصی‌تر و به روزتری در آن‌ها استفاده شده و همان طور که گفتیم، از جمله مهم‌ترین فکتورها در رتبه‌بندی لباسشویی‌ها می‌باشد.

علت و علائم خرابی برد ماشین لباسشویی به صورت خلاصه

برد الکترونیکی تعبیه شده در ماشین لباسشویی می تواند کارکرد سایر قطعات و بخش های دستگاه را کنترل نماید. در صورتی که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار مشکل شود، دستگاه از کار خواهد افتاد. از این رو به هنگام مواجهه با هرگونه مشکل در کارکرد دستگاه باید نسبت به علت خراب شدن برد ماشین لباسشویی و نشانه های آن اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه این موارد را به صورت خلاصه ذکر خواهیم کرد.

سوال پاسخ
علت خراب شدن برد لباسشویی
 1. نوسانات برق
 2. نفوذ آب به داخل دستگاه و ایجاد اتصالی
 3. معیوب شدن خازن و فیوزهای برد
نشانه های خرابی برد لباسشویی
 • کار نکردن پنل دستگاه
 • خاموشی لباسشویی در حین کار
 • اجرا نشدن برنامه های شستشو
 • خاموش شدن پنل لباسشویی

برد الکترونیکی لباسشویی چیست؟

Untitled 61 - علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

یکی از قطعات ماشین لباسشویی که با پیشرفت تکنولوژی به روز شده است، برد الکترونیکی است که در ماشین لباسشویی های جدید پیشرفته تر شده است. وظیفه اصلی برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی کنترل و هدایت فرمان هایی است که از سمت دکمه استارت برای شروع کار و تایمر که زمان کارکرد شسشتو را معین می کند، است. این قطعه کارکرد بسیار مهمی در ماشین لباسشویی دارد و چنانچه آسیب ببیند، مشکل اساسی در دستگاه به وجود می آید و شما قادر به استفاده از ماشین لباسشویی به هیچ وجه نخواهید بود.

در صورت معیوب شدن برد الکترونیکی، حتی ماشین لباسشویی روشن نیز نخواهد شد. با در نظر گرفتن اینکه ماشین لباسشویی های تولید جدید دارای بردهای تخصصی و پیشرفته تری می باشند که وظیفه آنها کنترل سایر قسمت های ماشین لباسشویی می باشد، اگر برد ماشین لباسشویی دچار مشکل و نقص فنی شود، باید تعمیرات آن را به تعمیرگاه های مجاز بسپارید و از دست کاری کردن آن بپرهیزید.

چرا برد ماشین لباسشویی خراب میشود؟

علت روشن نشدن برد لباسشویی چیست؟ مشکلات مرتبط به قسمت های مختلف دستگاه می تواند الکترونیکی و یا مکانیکی باشد. تشخیص دقیق و به موقع قطعه معیوب شده و سوخته از بروز صدمات جدی در ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. بعضی از مشکلات دیگر که می تواند برای یک دستگاه به وجود آید، می تواند به دلیل استفاده نادرست از وسیله باشد. در این قسمت به دلایلی که می تواند علت خراب شدن برد لباسشویی باشد، می پردازیم. قطعات تشکیل دهنده برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خازن ها و فیوزهای حساس هستند که روی برد تعبیه شده اند.

 • در صورتی که برق دچار نوسان شود، باعث اتصالی در خازن و سپس خرابی برد الکترونیکی خواهد شد.
 • اگر آب به درون ماشین نفوذ کند، باعث ایجاد اتصالی در سیم پیچی داخلی می شود و  برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار خرابی می گردد.
 • در مواردی که خازن و فیوزهای برد الکترونیکی دچار ایراداتی شده و خراب شده باشند، امکان خرابی و از کار افتادگی برد لباسشویی وجود دارد.

پیشنهاد ما: خرابی برد لباسشویی

علائم خرابی برد لباسشویی

Untitled 62 - علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

به طور کلی با بررسی برخی مشکلات به وجود آمده در کارکرد ماشین لباسشویی می توانیم متوجه شویم که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار خرابی شده و کار نمی کند. مشاهده این علائم نشان دهنده رسیدن زمان تعمیر یا تعویض برد لباسشویی بوده و باید حتما جدی گرفته شوند. در اینجا به برخی از مهمترین علائم خرابی برد لباسشویی اشاره می‌ کنیم:

 • ماشین لباسشویی مطابق با برنامه ای که کاربر برای شستشوی لباس ها انتخاب کرده است، کار نکرده و برنامه ای را اجرا نمی کند.
 • در صورتی که پنل جلویی ماشین لباسشویی با ایراد مواجه شده و کارکرد صحیحی نداشته باشد.
 • خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار می تواند نشان دهنده این باشد که ایرادی در کارکرد برد دستگاه رخ داده است.
 • در صورت خرابی برد، پنل جلویی لباسشویی به صورت کامل خاموش شده و امکان تغییر در تنظیمات دستگاه وجود ندارد.

نحوه تست برد لباسشویی

تنها برخی از مشکلاتی که در کارکرد ماشین لباسشویی رخ می دهد، می تواند مربوط به برد باشد. از این رو برای اینکه مطمئن شوید که برد دستگاه دچار ایراد و خرابی شده است، باید اقدام به تست برد لباسشویی نمایید. برای انجام این کار می توانید نکاتی که در ادامه آورده شده را مدنظر قرار دهید.

 • در ماشین لباسشویی های جدید و اتوماتیک می توانید با دقت به اروری که بر روی صفحه نمایشگر لباسشویی نشان داده می شود، پی به خرابی برد دستگاه ببرید.
 • برای تست سالم بودن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می توانید خروجی های برد را بررسی نمایید.
 • جهت تست خروجی برد به صورت دقیق و صحیح می توانید از یک لامپ 220 ولت 100 وات استفاده کنید.
 • برای انجام این کار ابتدا دکمه استارت را زده و برد لباسشویی را روشن کنید.
 • در صورتی که پس از اتصال خروجی ها شاهد روشن شدن لامپ بودید، به این معناست که برد الکترونیکی کاملا سالم است.

علائم خرابی خازن الکترولیتی برد لباسشویی و رفع مشکل آن

اگر مشکلات زیر برای لباسشویی شما به وجود آمد، بدانید که باید اقدام به تعویض خازن نمایید:

 • اگر قصد شستشوی لباس ها در لباسشویی را دارید، اما موتور بعد از 5 ثانیه استارت و خاموش می شود، بدانید که خازن باید تعویض شود.
 • در صورتی که نور قفل درب حالت چشمک زدن پیدا کرده و دستگاه شما بعد از 5 ثانیه استارت مجدد خاموش می شود، بدانید که خازن مشکل دارد.

Untitled 63 - علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

برای رفع مشکل خازن نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • کنترل پنل را کشیده و در نگاه اول هیچ چیز را غیر عادی نمی بینید ، اما پس از بازرسی دقیق تر، یک خازن کوچک 1000 متری با 6.3 ولت  پیدا می کنید ، کلاهک قدیمی که به مرور زمان یا بر اثر حرارت زیاد آب شده است و لحیم ان باز شده است را برداشته و به جای آن خازن جدیدی را نصب می کنید.
 • چگونگی کارکرد این مدار کنترل کمی پیچیده است اما کارایی این خازن ها با قفل درب ماشین لباسشویی در ارتباط است.
 • وقتی درب ماشین لباسشویی قفل نمی شود ماشین نمی تواند کارکرد خود را شروع کند و پیشرفتی نخواد داشت و موتور ماشین تا زمانی که تعمیرات لازم انجام نشود نمی تواند با این مشکل مواجه شود،  بنابراین عملکرد این خازن ها در مدار برد اکترونیکی ماشین لباسشویی بسیار حائز اهمیت است.

نحوه تعمیر برد ماشین لباسشویی

Untitled 64 - علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

در برخی مواقع با تعمیر قسمتی از برد یا تعویض قطعه کوچک برد شما مانند روز اول می‌شود و دیگر نیازی به تعویض آن نیست و شما از قطعات اولیه دستگاه خود استفاده می‌کنید. در بسیاری از موارد تعمیرات برد مقرون‌ به‌صرفه خواهد بود. پس از تلاش های ناموفق برای تشخیص و چک کردن قطعات معیوب معمول و هر چیز دیگری می توان بر روی آن نتیجه گیری کرد که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خراب است. اگر شما اطلاعات فنی کافی برای تعمیرات برد دارید، با طی کردن مراحل زیر می توانید برد لباسشویی را تعمیر یا تعویض کنید. برای تعمیر برد لباسشویی می توانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • برای ایمنی خود و ماشین لباسشویی قبل از شروع تعمیرات، دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید تا با خیالی آسوده بدون صدمه زدن به جان خود و دستگاهتان به تعمیرات بپردازید.
 • کنترل پنل لباسشویی را خارج نمایید.
 • اگر آلودگی و کثیفی مشاهده می کنید، با اسپری تمیز کننده های مخصوص آن را تمیز نمایید.
 • خازن های الکترولیتی باید به طور کامل صاف باشند.
 • هنگامی که تا خوردگی در آن ها باشد، مطمئن باشید شکست خورده اند و یا حداقل در حال خروج از برد الکترونیکی هستند.
 • به دلیل گذشت زمان و کارایی و همچنین وجود حرارت مهر و موم های خازن آب شده، شکسته شده است یا از جای در آمده است.
 • اگر الکترولیت ها از برد خارج شده باشد، باعث خرابی و آسیب دیدن برد الکترونیکی می شود.
 • در صورت خرابی در قسمت خازن، خازن جدیدی روی برد نصب می شود و برد می تواند به فعالیت خود در مجموعه قطعات ماشین لباسشویی ادامه دهد.

تعویض برد الکتریکی ماشین لباسشویی

گاهی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی به قدری صدمه دیده است که نمی توانید آن را تعمیر کنید و باید تعویض شود در این صورت برای کاهش در هزینه و زمان بهتر است قطعه را سریع تر عوض کنید. در این شرایط تعمیر کار بیهوده ای است؛ زیرا بعد از چند بار کار کردن دوباره قطعه دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر خواهد داشت و این کار مقرون به صرفه نیست؛ زیرا مجددا باید هزینه تعمیرات را بپردازید. همچنین ممکن است قطعه معیوب به ماشین لباسشویی آسیب برساند.

از این رو باید با باز کردن پنل، برد معیوب را از دستگاه خود جدا کرده و برد جدید را جایگزین برد معیوب نمایید. البته باید دقت داشته باشید که تعویض برد ماشین لباسشویی باید توسط که تکنسین متخصص انجام شود. در غیر اینصورت ممکن است مشکلات جدی تری برای دستگاه شما رخ دهد. همچنین برد جدید باید کاملا اصل و اورجینال باشد تا موجب خرابی دستگاه شما نشود. برای تعویض برد دستگاه خود می توانید از مرکز تعمیر برد ماشین لباسشویی در آی پی امداد کمک بگیرید.

نقشه برد ماشین لباسشویی

پیش از اینکه اقدام به بررسی و عیب یابی برد لباسشویی خود بپردازید، بهتر است با قسمت ها و اجزای مختلف برد الکترونیکی دستگاه خود آشنا شوید. نقشه برد لباسشویی می تواند در زمینه تعمیرات و عیب یابی برد بسیار کارساز و کاملا کمک کننده باشد. در ادامه بخش های مختلف برد لباسشویی را برای شما بیان می کنیم.

 • پاور مهمترین قسمت برد است که می تواند منجر به خرابی کامل آن شود.
 • خازن ها در عملکرد صحیحی برد نقش اصلی دارند و خرابی آنها موجب از کار افتادن برد خواهد شد.
 • آی سی برد لباسشویی یا تراشه آن در عملکرد اصلی برد نقشی اساسی دارد.
 • رله ها، آی سی رگلاتور و سوییچ های الکترونیکی از دیگر قطعات مهم برد لباسشویی به حساب می آیند.

برد همه کاره لباسشویی

Untitled 65 - علت خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

برد لباسشویی همه کاره که به آن برد جایگزین لباسشویی نیز گفته می شود، می تواند برای زمانی که برد دستگاه از کار افتاده و امکان تعمیر یا تعویض آن وجود نداشته باشد، جایگزین مناسبی به حساب آید. لازم است بدانید که برد همه کاره لباسشویی موتور خازنی امکان نصب آسان بر روی تمامی مدل ها و برندهای مختلف لباسشویی دارد. این برد می تواند برنامه های مختلف شستشو را همراه با سایر امکانات به کاربران ارائه دهد. دقت داشته باشید در صورتی که برد اصلی ماشین لباسشویی شما سوخته باشد و امکان تعمیر آن نیز وجود نداشته باشد، می توانید به جای برد اصلی از این برد همه کاره لباسشویی استفاده کنید؛ زیرا برد فابریک و اورجینال بسیار گران بوده و هزینه نصب و استفاده از این نوع برد می تواند کاملا به صرفه باشد.

هزینه تعمیر برد لباسشویی

این روزها برندهای مختلفی از ماشین های لباسشویی درون بازار وجود دارد که هریک از تولیدکنندگان این دستگاه ها از قطعات متفاوتی برای لباسشویی های تولیدی خود استفاده کرده اند. از این رو می توان گفت قیمت برد ماشین لباسشویی با توجه به عواملی نظیر نوع برند، مدل و همچنین تکنولوژی مورد استفاده در تولید این دستگاه کاملا متفاوت بوده و هزینه ثابتی ندارد. این مسئله می تواند بر روی تعیین هزینه تعمیر برد لباسشویی نیز تاثیرگذار باشد. بنابراین در صورتی که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی شما دچار ایراد و خرابی شده است و نیاز به تعمیر دارد، لازم است بدانید که هزینه تعمیرات می تواند با توجه به مدل لباسشویی، نوع قطعه خراب برد، هزینه تعمیر یا تعویض قطعات و … تفاوت هایی داشته باشد.

نتیجه گیری تعمیرکار خدمات پشتیبان از مقاله برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در این مقاله به طور کامل تمامی نکات مرتبط با خراب شدن برد لباسشویی را برای شما بیان کردیم. باید در نظر داشته باشید که چنانچه با تعمیر برد ماشین لباسشویی مشکل شما حل می شود، نیازی به تعویض نیست و با تعمیر مشکل حل خواهد شد. دقت داشته باشید در صورتی که با علائمی نظیر خاموش شدن پنل و کار نکردن آن، عدم اجرای برنامه شستشو و خاموش شدن ناگهانی لباسشویی مواجه شدید، باید سریعا برای رفع مشکل برد اقدام نمایید. مشکلات زیر شما را نیازمند تعمیر یا تعویض برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می کند:

 • اگر آی سی اصلی برد الکترونیکی لباسشویی سوخته باشد کاری جزء تعمیر در ایران نمیتوان کرد.
 • تنها نماینده های اصلی میتوانند با پروگرمر به آی سی مشکل دار برنامه دهند و مجدد برد راه اندازی شود.
 • با تعمیرات مکرر برد الکترونیکی آسیب میبیند و نیازمند تعویض است.
 • اگر قسمتی از برد آتیش گرفته باشد و با ماژیک هم قابل طراحی مجدد نباشد، باید تعویض گردد.
 • اگر بر روی برد لباسشویی هنگامی که دستگاه به برق است آب ریخته شود، تعویض آن بهتر از تعمیر است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *