,

تعویض تایمر ماشین لباسشویی

تعویض تایمر ماشین لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی در واقع یکی از اصلی ترین بخش‌های آن است که مصرف کننده به طور مستقیم هر بار از آن استفاده میکنند و همین موضوع احتمال خراب شدن آن بیشتر است. بنابراین اگر در روند عملکرد ماشین لباسشویی خود اخلالی مشاهده کردید، باید به فکر  تعویض تایمر ماشین لباسشویی باشید.

برایاین  میتوانید از متخصصین این حوزه استفاده کنید و به راحتی با فشردن چند کلید در گوگل میتوانید شماره تماس تعمیرگاه خدمات پشتیبان را پیدا کنید. اما اگر میخواهید خودتان دست به کار شوید، این مقاله دقیقا برای شما است.

اگر تنها کمی فنی باشید، به راحتی میتوانید با توضیحات قدم به قدم که در این مقاله برای شما عزیزان ارائه شده است، نحوه تعویض و تعمیر تایمر لباسشویی را بیاموزید و به راحتی خودتان آن را تعمیر کنید.

تایمر ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟

تایمر اطلاعات را از سنسورها دریافت می کند و دستورالعمل های لازم را در زمان‌های خاصی با توجه به برنامه به پمپ‌ها، موتور لباسشویی و سلونوید‌ها ارسال می‌کند. اگر در تایمر یا قسمت‌های مرتبط با آن اشکالی یافت شود، کار شستشوی لباس به درستی شکل نخواهد گرفت.

Untitled - تعویض تایمر ماشین لباسشویی

در موارد زیر می خواهیم علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی را به شما بگوییم. اگر خودتان فنی کار و دست به آچاری هستید، می توانید خودتان به تعویض تایمر ماشین لباسشویی بپردازید، ولی اگر دست به آچار نیستید، می توانید از یک تعمیرکار مخصوص ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

ارتباط میکروسوئیچ درب با تایمر لباسشویی

زمان فعال شدن تایمر ماشین لباسشویی هنگامی است که درب ماشین لباسشویی کاملاً بسته شده باشد. میکروسوییچی که در قفل درب لباسشویی تعبیه شده است، وظیفه‌ی بررسی بسته بودن درب را دارد. اگر متوجه شدید که تایمر کار نمی‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی قفل و سوییچ درب ماشین لباسشویی است.

Untitled 1 - تعویض تایمر ماشین لباسشویی

اگر درب درست بسته شده باشد، میکروسویچ فعال می‌شود ولی ممکن است تایمر کار نکند، اینکه میکروسوییچ عمل جریان برق را به تایمر هدایت می کند، بررسی نمایید. برای این کار ابتدا دو شاخه برق ماشین لباسشویی را از پریز جدا کرده و میکروسوییچ را با یک دستگاه مولتی‌متر آزمایش کنید. در صورت خراب بودن بایستی تعویض شود.

بررسی تایمر و موتور تایمر لباسشویی

تایمر وظیفه‌ کنترل تمامی عملکردهای ماشین لباسشویی را بر عهده دارد.

  • سیم‌های زیادی به تایمر ماشین لباسشویی وصل می باشند و فرآیند ساختشان پیچیده است و عملکرد خاصی دارند.
  • داخل تایمر شفت قرار گرفته است که این شفت با چرخش و فعال و غیرفعال کردن کلیدهای مخصوص، عملکرد موتور، پمپ و شیر برقی را کنترل می‌کند.
  • این چرخش شفت توسط یکی از موتورهای تایمر انجام می‌گردد.
  • وقتی ماشین لباسشویی را روشن می کنیم، تایمر موتور با یک سرعت مشخصی شروع به چرخش می‌کند.
  • کنترل کردن این موتور نیز توسط تایمر کنترل می‌شود.
  • تایمر ممکن است پس از مدتی دچار خرابی شود.
  • برای تست تایمر باید تمامی ترمینال‌های خروجی و ورودی آن توسط مولتی‌متر در موقعیت‌های مختلف شفت آزمایش شود.
  • موتور تایمر در بعضی مدل‌ها از تایمر جدا می‌گردد ولی در بعضی مدل‌ها جزء ساختار اصلی تایمر می باشد.
  • عیب‌یابی و تعمیر تایمر لباسشویی بدون اینکه دانش فنی باشید، تقریبا غیرممکن است.
  • اگر واقعا فکر می کنید که مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی از تایمر است با یک تعمیرکار مخصوص ماشین لباسشویی تماس بگیرید تا به تعویض تایمر ماشین لباسشویی بپردازد.

ارتباط کنترلر سطح آب (هیدرواستات) با تایمر لباسشویی

تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی توسط کنترلر سطح آب یا هیدرواستات کنترل می گردد. میکروسویچ کنترلر سطح از یک طرف جریان برق شیر برقی را کنترل می‌کند و از طرفی دیگر وقتی آب به سطح مناسبی رسید برق، تایمر را وصل می‌کند. اگر آب به سطح مناسبی در مخزن رسید ولی تایمر شروع به کار نکرد، ایراد باید به میکروسویچ مربوط باشد. اول اجازه دهید تا ماشین لباسشویی عملیات آبگیری را انجام دهد و شیر برقی خاموش شود.

Untitled 2 - تعویض تایمر ماشین لباسشویی

سپس میکروسویچ را با دستگاهی به نام مولتی‌متر بررسی کنید. برای این کار دو شاخه برق را از ماشین لباسشویی قطع کنید و سیم‌های کنترل کننده سطح آب را جدا کنید و تست را با مولتی متر انجام دهید. برای این کار باید نقشه سیم‌کشی که در دفترچه ماشین لباسشویی که توسط کارخانه سازنده نگارش شده است را داشته باشید تا بدانید کدام اتصالات را باید مورد تست و بررسی قرار دهید. اگر مشگلی بود باید به تعویض تایمر ماشین لباسشویی بپردازید.

دستگیره‌ تایمر لباسشویی

تایمرها از قطعاتی مکانیکی مانند، شامل شفت و چرخ دنده‌ها ساخته شده‌اند. چرخش شفت به وسیله موتور تایمر انجام می شود و بدین ترتیب برنامه‌ها یکی پس از دیگری انجام می‌شوند. شفت تایمر ماشین لباسشویی از جلوی ماشین بیرون می آید و به آن یک دستگیره یا ولوم تایمر متصل می باشد که می‌توان با پیچاندن آن برنامه‌ی مورد نظرمان را انتخاب کنیم. برای شروع برنامه شست و شو دستگیره باید به بیرون کشیده شود. معمولا جنس دستگیره از پلاستیک ساخته می شود و قسمتی که به شفت متصل می‌باشد، برای اینکه دستگیره نشکند، با یک فلز محکم شده است.

حتی در استفاده عادی و درست هم این دستگیره و محل اتصال آن ممکن است شکسته شود و چرخاندن و انتخاب برنامه را سخت می‌کند. حتی ممکن است دستگیره بچرخد ولی شفت ثابت بماند. اگر دستگیره ساییده و خراب شده باید تعویض گردد. نحوه‌ی در آوردن دستگیره در مدل‌های مختلف تایمرها کاملا متفاوت می‌باشد. اگر احساس کردید که مشکلی وجود دارد، باید به تعویض تایمر ماشین لباسشویی بپردازید.

ارتباط پمپ تخلیه آب با تایمر ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه، آب را تخلیه می کند. آب کثیف از مخزن ماشین لباسشویی توسط پمپ تخلیه در پایان مراحل شستشو و آب‌کشی جمع‌آوری و خارج می‌شود. اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی دچار خرابی باشد، لباسشویی نخواهد فهمید که مخزن خالی است و تایمر به مرحله‌ی بعد نخواهد رفت. اگر ماشین لباسشویی در پایان مراحل شستشو یا آب‌کشی متوقف می‌شود، باید نحوۀ عملکرد پمپ تخلیه را مورد بررسی قرار دهید.

Untitled 3 - تعویض تایمر ماشین لباسشویی

شاید در ذهنتان خطور کرده باشد که باید به تعویض تایمر ماشین لباسشویی بپردازید ولی لازم است بیشتر بررسی کنید. برخی مدل‌های دیجیتالی در همچین شرایطی یک کد خطا را نمایش می‌دهند. اگر ماشین لباسشویی کد خطایی را نشان داد به دفترچه‌ی راهنمای موجود که در موقع خرید در کارتن لباسشویی قرار داشت، مراجعه کرده و علت را بخوانید. اگر دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان را ندارید می توانید با مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی تماس حاصل فرمایید.

ارتباط شیر برقی آب با تایمر ماشین لباسشویی

یکی از عللی که باعث تعویض تایمر ماشین لباسشویی می شود، شیر برقی آب می باشد. شیر برقی لباسشویی وظیفۀ تأمین نمودن آب گرم و سرد هنگام برنامۀ آبگیری را دارد. این شیر حداقل دو سلنوید دارد که هنگام نیاز دریچه را باز می‌کنند. اگر در حین کار با ماشین لباسشویی  متوجه شدید هنگام برنامه آبگیری و شستشو عملکرد ماشین متوقف می شود، احتمالا مشکل از شیر برقی می باشد. اول مطمئن شوید که شیلنگ‌ها سالم بوده و خم شدگی و گرفتگی ندارند و ابتدای دریچه‌ی دچار گرفتگی نیست. اگر همه چیز درست و در جای خود بود، خود سیم‌هایی که به شیر برقی متصل می باشند را جدا کرده و رسانندگی آن را با دستگاهی به نام مولتی‌متر اندازه بگیرید.

Untitled 4 - تعویض تایمر ماشین لباسشویی

در صورتی که مدار سیم‌پیچ‌ها هیچ رسانندگی از خود نشان نداد، باید تعویض گردند. اگر سلنویدها سالم بودند، باید ولتاژ ورودی به آن‌ها را بررسی کنید. چون این کار در حالت روشن بودن ماشین لباسشویی بایستی توسط یک تعمیرکار ماهر لباسشویی مورد انجام واقع شود. اگر ولتاژی در جریان نبود، باید سیم‌کشی‌ها، تایمر، میکروسویچ سطح آب و میکروسویچ قفل درب مورد بررسی و تست قرار گیرند.

تعمیرات و تعویض تایمر ماشین لباسشویی

تایمر پیچیده‌ترین قسمت ماشین لباسشویی می باشد که دارای بخش‌های الکتریکی و مکانیکی می باشد و روی برد دیجیتالی قرار دارد. تنوع تایمرها و نحوۀ کارکرد با آن‌ها به خصوص انواع دیجیتالی‌شان، تعمیر آن‌ها را به یک کار کاملاً تخصصی تبدیل کرده است. اگر ماشین لباسشویی تان دچار خرابی شده است و یا تایمر آن دچار مشکل گردیده است می توانید با مرکز خدمات پشتیبان تماس حاصل فرمایید تا به تعویض تایمر ماشین لباسشویی بپردازد. مرکز تخصصی خدمات پشتیبان به تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی می پردازد. کارشناسان و تعمیرکاران و متخصصین مرکز آی پی امداد دارای صلاحیت های فنی بسیار بالا در امر تعمیر لباسشویی با برندهای مختلف می باشند. کافیست که گوشی را بردارید و با مرکز خدمات پشتیبان تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان مرکز به راهنمایی شما عزیزان در امر مشکلات به وجود آمده در ماشین لباسشویی‌تان بپردازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *