دلایل یکسره کارکردن موتور یخچال + راهکار های رفع آن

placeholder - دلایل یکسره کارکردن موتور یخچال + راهکار های رفع آن
کمپرسور با استفاده از گازی که در یخچال وجود دارد سرما به وجود آورده و آن را در همه یخچال به وسیله فن و لوله های کندانسور به جریان می‌اندازد. اگر یخچال فریزر یا ساید شما به طور یکسره کار می کند، برای پیدا کردن دلیل یکسره کارکردن موتور یخچال و شیوه برطرف کردن هر کدام از مشکلات آن را در ادامه این مطلب برای شما آورده ایم.

دلایل یکسره کارکردن موتور یخچال و راهکارهای رفع آن

خالی شدن یا نشتی گاز یخچال

کمپرسور با استفاده از گازی که در یخچال وجود دارد سرما به وجود آورده و آن را در همه یخچال به وسیله فن و لوله های کندانسور به جریان می‌اندازد. بنابراین چنانچه گازی نباشد یا نشتی در گاز یخچال وجود داشته باشد، کمپرسور نمی تواند یخچال را به خوبی سرد کند. یکی از راه حل ها این است که گاز یخچال شارژ گردد که کارشناسان نسبت به تعمیر یخچال شما در محل، اقدامات لازم را انجام می دهند.

قرار دادن یخچال در جای نامناسب

یکی از علل یکسره کار کردن یخچال و فریزر شما قراردادن آن در جای نامناسب است. به یاد داشته باشید یخچال را به دور از وسایل گرمازا مانند اجاق گاز و آبگرمکن یا پکیج بگذارید. همین طور باید دقت کنید که یخچال نباید در جای آفتاب گیر قرار بگیرد. این موارد سبب می‌شود که یخچال برای خنک نگه داشتن خود را مرتب کار کند. مخصوصا در فصل های گرم این اتفاق بیشتر می‌افتد.

همین طور دقت کنید که یخچال در فاصله مناسبی از دیوار قرار داشته باشد تا کمپرسور به آسانی بتواند گرمای خود را به محیط بیرونی بدهد. همین طور اگر مکان یخچال آفتاب گیر هست آن را در محیط دیگری قرار داده و یا به وسیله پرده از نفوذ آفتاب به محیط پیشگیری کنید.

خراب شدن کمپرسور

دلیل دیگر یکسره کار کردن یخچال فریزر به کمپرسور مربوط می‌شود. کمپرسور وظیفه خنک کردن یخچال به وسیله گاز مبرد را بر عهده دارد. اگر کمپرسور به علت خراب شدن و پیدایش مشکل فنی سرمای لازم را در یخچال به وجود نیاورد، در نتیجه اتوماتیک کننده جریان برق دمای مورد نظر را از سنسور دریافت نخواهد کرد. به همین جهت کمپرسور یکسره شده و در نتیجه باعث یکسره شدن یخچال می‌شود.

کثیف بودن لوله‌های کندانسور و سرمای دیرزمان

چنانچه لوله‌های کندانسور تمیز نباشد امکان دارد گاز سرد کننده داخل لوله‌ها درست حرکت نکند و دما به طور یکپارچه به وجود آمده و جابجا نشود. کندانسور در پشت یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد. اگر لوله‌های یخچال باید به مدت طولانی‌تری کار کند تا به دمای تنظیم شده برسد.

به همین دلیل سنسور ترموستات سرما را دیرتر تشخیص و فرمانی نیز برای قطع موتور (سرماسازی) فرستاده نمی‌شود و یخچال یکسره کار می‌کند.

خراب شدن دیفراست یخچال

یک دلیل یکسره کار کردن یخچال فریزر خراب شدن دیفراست است. دیفراست در یخچال‌ها در دو نوع است. دیفراست الکترونیکی و مکانیکی. این قسمت در کنترل پنل یخچال در قسمت پشتی طراحی شده است. این قطعه که به اسم تایمر دیفراست معروف است عملیات مربوط به، به کار انداختن برنامه یخ زدایی را بر عهده دارد.

دیفراست مکانیکی بعد از 8 ساعت کار کردن کمپرسور برنامه یخ زدا را فعال می‌ کند. این مراحل به مدت 30 دقیقه طول می‌ کشد. بعد از آن کمپرسور دوباره آغاز به کار می‌کند. در این بخش قسمتی به نام هیتر دیفراست وجود دارد. اگر این هیتر خراب شود، روی لوله‌های یخچال را برفک گرفته و در نهایت باعث اتومات کار نکردن یخچال می‌شود. پس سیستم دیفراست باید بررسی شده و عیب یابی شود.

خرابی لاستیک درب یخچال

یکی از علل یکسره کار کردن یخچال می تواند از خرابی لاستیک درب یخچال باشد. اگر که درب یخچال پوسیده باشد و یا از جای خود جدا شده باشد درب یخچال درست بسته نمی شود و هوای گرم محیط به درون یخچال وارد می شود. در این صورت کمپرسور برای حفظ دمای داخل یخچال باید به صورت یکسره کار کند. برای برطرف کردن این مشکل باید حتما لاستیک درب عوض شود.

خرابی درب جایخی

در یخچال های معمولی، دلیل یکسره کار کردن یخچال را می توان به علت خرابی درب جایخی دانست. همان گونه که می دانید، در یخچال های معمولی جایخی در طبقه بالای یخچال قرار دارد و یک درب جداگانه دارد. چنانچه درب جایخی درست بسته نشود گرما از داخل محفظه یخچال و محیط وارد جایخی می شود و سبب می شود یخ ها آب شده و غذای داخل جایخی به صورت کامل یخ نزند. این کار سبب می شود کمپرسور مجبور به کارکرد طولانی تر برای جبران این افزایش دما در جایخی شود. در صورت پیدایش این مشکل سوئیچ درب جایخی باید حتما تعمیر و یا درب کامل عوض شود.

باز و بسته شدن مدام درب یخچال

یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال، زیاد باز و بسته کردن درب آن است. همان گونه که خرابی لاستیک درب می تواند گرمای محیط را وارد یخچال کند، باز و بسته کردن مرتب درب یخچال و باز نگه داشتن آن برای مدت طولانی گرمای محیط را وارد یخچال نموده و سبب می شود کمپرسور به طور یکسره کار کند. برای برطرف کردن این مشکل باید توجه کنید تا درب به مدت طولانی باز نماند و تا جای ممکن از تعداد باز و بسته کردن درب کم کنید. این کار به خصوص در مناطق گرمسیری خیلی متداول تر است.

قرار دادن غذای گرم در یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال می تواند از گذاشتن غذای گرم داخل یخچال باشد. در این وضعیت به طبیعتا به کمپرسور یخچال فشار وارد می کند. کمپرسور در این وضعیت مجبور است برای رساندن دمای داخل یخچال به سطح تنظیم شده روی درجه یخچال، برای مدت طولانی کار کند.

تنظیم درجه دمای یخچال بر روی درجه نامناسب

یکی از کارهای مهمی که نیاز است برای یخچال حتما به صورت درست انجام شود و یکی از راهکار های رفع مشکل یکسره کارکردن موتور یخچال است، تنظیم دمای یخچال می باشد.

تنظیم درجه دمای یخچال خیلی اهمیت دارد. چون اگر درجه یخچال به صورت نامناسب تنظیم شود یا یخچال گرم می ماند یا یخچال بسیار سرد می شود که سبب یکسره کار کردن موتور یخچال می شود.

خراب شدن برد یخچال

یکی دیگر از علل یکسره کار کردن یخچال ایراد در برد یخچال می باشد. برد قطعه خیلی مهم است که به همه قسمت های گوناگون یخچال دستور ارسال می کند. فرمان خاموش شدن یا ادامه کارکرد از راه برد دستگاه به کمپرسور ارسال می شود. برد یخچال مثل مغز آن عمل می کند و در صورت پیدایش کوچکترین ایراد در آن دستورات به درستی به قطعات گوناگون دستگاه ارسال نمی شود.

چنانچه دلیل یکسره کار کردن یخچال از برد باشد، حتی در صورت سالم بودم همه قطعات یخچال، فرآیند خنک کردن به صورت کامل و درست صورت نمی گیرد. در نتیجه کمپرسور به علت عدم دریافت پیام توقف، مرتب به کار خود ادامه می دهد.

خراب شدن فن یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال می تواند خرابی فن باشد. فن سرما را در همه جای یخچال به گردش در می آورد و سبب خنک شدن مواد غذایی داخل یخچال می شود. بعضی وقتها به علت گذاشتن مواد غذایی فراوان داخل یخچال و یا ایراد در خود فن دستگاه، هوای سرد نمی تواند به خوبی در فضای داخل یخچال به گردش در بیاید که سبب می شود یخچال توان کاهش دمای داخل را نداشته باشد. در این وضعیت ترموستات یا حسگر دمای داخل یخچال، پیام خاموش شدن کمپرسور را ارسال نمی کند و یخچال به طور یکسره به کار خود ادامه می دهد.