12 علت کار نکردن لباسشویی بعد از روشن شدن + راه حل

گاهی افراد درابتدا متوجه توقف لباسشویی یا کار نکردن لباسشویی نمی‌شوند، اما پس از مدتی می‌بینند ماشین لباسشویی روشن است اما کار نمی کند . در اینجاست که از خود می‌پرسند آیا این مشکل قابل حل است؟ به راستی چه مواردی در لباسشویی قابل تعمیر است؟
در این مقاله قصد داریم 12علت که ماشین لباسشویی بعد از روشن شدن کار نمی کند را بررسی و روش‌های برطرف کردن آن‌ها را بیان کنیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

Untitled 1 7 - 12 علت کار نکردن لباسشویی بعد از روشن شدن + راه حل

یکی از رایج ترین مشکلات کار نکردن لباسشویی بعد از روشن شدن است. از آنجایی که این وسیله جزء لوازم خانگی پرکاربرد هر خانواده‌ای است، ایجاد چنین اختلال و خرابی در ماشین لباسشویی، باید به سرعت برطرف شود.

عوامل و دلایلی کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از روشن شدن

1.خرابی و اختلال در برد

از عوامل اصلی که ماشین لباسشویی روشن است اما کار نمی کند، اختلال و خرابی در برد دستگاه است. برد اصلی از پیچیده‌ترین اجزای ماشین لباسشویی بوده و کنترل همه قطعات و اجزای ماشین لباسشویی، مانند؛ موتور سنسور‌ها و… را برعهده دارد. بنابراین وقتی ماشین لباسشویی بعد ازروشن شدن کار نمی‌کند، احتمالا  اختلالی در برد اصلی آن وجود دارد. بهتر است هرچه سریع‌تر برای عیب یابی و تعمیر با تکنسین و تعمیرکاران خدمات پشتیبان تماس بگیرید.

2.خرابی یا قطعی کابل برق

اگر ماشین لباسشویی روشن است اما کار نمی کند، یکی از بخش‌هایی که باید بررسی و عیب‌یابی شود، بررسی جریان برق ورودی به دستگاه است. در این حالت باید مطمئن شوید که برق وارد ماشین لباسشویی می‌شود یا خیر؟

در اینصورت باید مسیر انتقال جریان برق، وضعیت دوشاخه و سیم دستگاه بررسی شود.

3.خرابی یا اختلال در موتور لباسشویی

دلیل دیگری که ماسین لباسشویی بعد ازروشن شدن کار نمی‌کند، می‌تواند خرابی یا اختلال درعملکرد موتور لباسشویی باشد.

اختلال در موتور ماشین لباسشویی می‌تواند باعث عدم چرخش دیگ دستگاه، ایجاد صدا‌های غیر عادی و … در دستگاه ‌شود. در چنین مواردی، حتما باید با تعمیرکارمجرب تماس بگیرید. البته ممکن است در اثر فشار زیاد و گرم شدن بیش از حد موتور نیز، ماشین لباسشویی بعد ازروشن شدن کار نکند؛ در این حالت، شاید اگر مدتی ماشین لباسشویی را خاموش کنید تا موتور خنک شود، احتمالا اشکال برطرف خواهد شد، در غیراین‌صورت باید از تعمیرکاران خدمات پشتیبان برای رفع مشکل کمک بگیرید.

images 1658224209 - 12 علت کار نکردن لباسشویی بعد از روشن شدن + راه حل

4.پر کردن بیش از ظرفیت ماشین‌ لباسشویی

هر ماشین لباسشویی دارای ظرفیت مخزن مشخصی است و باید وزن لباس‌های درون آن، متناسب با وزن مجاز آن باشد. اگر بیشتر از ظرفیت مجاز دستگاه، لباس درون دیگ بریزید، ماشین لباسشویی متوقف شده و دیگر شروع به کار نخواهد کرد، در این‌صورت لازم است حجم لباس‌ها را کم کنید.

5.بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

شاید ابتدایی‌ترین دلیل کار نکردن لباسشویی بعد از روشن، خراب شدن سویچ درب یا بسته نشدن درب دستگاه باشد. در صورتی‌که درب ماشین‌های لباسشویی به طور کامل بسته نشود، برد اجازه شروع به کار نخواهد داد.

در واقع سوئیچ، قطعه‌ای است که روی درب ماشین لباسشویی نصب شده و با بسته شدن کامل درب، فعال می‌شود. در صورتی‌که این قطعه دچار اشکال شده باشد، باید توسط تعمیرکاران خدمات پشتیبان، نمایندگی تعمیر لباسشویی در تهران، تعمیر یا تعویض شود.

6.خرابی  موتور تایمر

تایمر هم یکی از اجزای مهم ماشین لباسشویی است. در صورت خراب بودن یا وجود اختلال در عملکرد آن، ماشین لباسشویی روشن می‌شود، اما کار نمی‌کند. برای عیب‌یابی، بررسی و رفع این مشکل باید با از یک تعمیرکار کمک بگیرید. زیرا ممکن است موتور تایمر خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

7.خرابی چرخ دنده‌‌ها

اختلال و خرابی در چرخ دهنده‌های ماشین لباسشویی هم یکی از عوامل اصلی توقف و عدم شروع به کار دستگاه است. تشخیص خرابی این قطعه کار تخصصی است و باید توسط  متخصص ماشین لباسشویی انجام شود.

images 1658224576 - 12 علت کار نکردن لباسشویی بعد از روشن شدن + راه حل

8.خرابی کلید استارت یا ولوم

گاهی ماشین لباسشویی  را روشن می‌کنید، پنل هم روشن می‌شود، برنامه شستشو را هم تنظیم می‌کنید، اما با زدن دکمه استارت، دستگاه کار نمی‌کند. ممکن است، خراب بودن کلید استارت یا ولوم، باعث توقف و عدم عملکرد ماشین لباسشویی شده باشد. بررسی و عیب‌یابی این اشکال هم تخصصی بوده و در صورت تشخیص متخصص، ممکن است با تعویض کلید استارت یا ولوم، برطرف شود.

9.ایراد در شیر برقی ماشین لباسشویی

در صورتی‌که شیربرقی ماشین لباسشویی ایرادی داشته باشد، ماشین لباسشویی کار نخواهد کرد. برای تشخیص سالم بودن شیر برقی، باید ماشین لباسشویی باز شود. با توجه به اینکه باز کردن ماشین کار حساسی است باید آن را به یک فرد ماهر بسپارید.

10.پاره یا خراب شدن تسمه

اگر موتور لباسشویی شما تسمه‌ای است، شاید علت اینکه ماشین لباسشویی بعد از روشن شدن کار نمی کند، اشکال در تسمه آن باشد. احتمال دارد تسمه پاره شده یا از جای خودش درآمده باشد.

11.خرابی اتصالات و سوکت‌ها

یکی از عوامل توقف و کارنکردن لباسشویی، اشکال در سوکت‌هایی مانند سوکت اتصال به موتور، شیر برقی یا سایر سوکت‌ها است. در کل زمانی که ماشین لباسشویی روشن می‌شود اما کار نمی‌کند، یکی از قسمت‌هایی که توسط تعمیرکار بررسی می‌شود، اتصالات و سوکت‌ها هستند.

12.خراب شدن بلبرینگ

در اثر خراب شدن بلبرینگ لباسشویی، دیگ قفل شده و موتور نمی‌تواند آن را بچرخاند و در نتیجه دستگاه کار نخواهد کرد.

بررسی این مورد ساده است، برای این کار لباسشویی را خاموش کنید و پس از باز کردن درب، با دست آبکش یا دیگ آن را بچرخانید، اگر دیگ با دست نچرخد، احتمالا بلبرینگ‌های آن خراب شده است.