علت کم شدن مکش جاروبرقی + راه حل رفع ایراد

کم شدن مکش جاروبرقی یکی از مشکلات رایج این محصول است. برای آشنایی با علت ‌ها و روش های حل این مشکل اساسی با ما همراه باشید.

Untitled 1 - علت کم شدن مکش جاروبرقی + راه حل رفع ایراد

علل ضعیف شدن و کاهش مکش جاروبرقی چیست؟

کم شدن مکش جاروبرقی دلایل زیادی دارد که باید هر کدام از آن‌ها را به صورت ویژه بررسی کنید. با این حال همه این دلایل به راحتی قابل حل است و در کمترین زمان ممکن می‌توان جاروبرقی را به شرایط عادی خود برگرداند و نیازی به تماس با مراکز تعمیرات جاروبرقی نیست. برای اینکه آگاهی بیشتری در این زمینه به دست آورید، این علل‌های خاص را بررسی خواهیم کرد.

پر بودن کیسه جاروبرقی و کثیفی فیلتر

در بیشتر از پنجاه درصد مواقع، علت اصلی کم شدن مکش جاروبرقی پر بودن کیسه زباله آن است. همانطور که می‌دانید این کیسه دارای ظرفیت مشخصی است و باید در زمان لازم آن را تخلیه کرد. زمانی که کیسه پر است، دیگر فضای کافی برای ورود سایر آشغال‌ ها وجود ندارد. در این حالت میزان فشار وارده بر موتور چند برابر خواهد شد. همین موضوع سبب می‌ شود که قدرت مکش جاروبرقی کمتر شود و دستگاه به خوبی کار نکند. به غیر از این مورد حتما باید فیلتر را هم بررسی کنید. کثیفی فیلتر و مسدود بودن آن نیز می‌تواند این مشکل را تشدید کند.

عدم تنظیم درست جاروبرقی

برخی مواقع کم شدن مکش جاروبرقی ربطی به مشکلات فیزیکی آن ندارد. فراموش نکنید که این وسیله دارای تنظیمات زیادی است که باید آن‌ها را به درستی اجرا کنید. این دستگاه برای هر سطحی(سنگ، فرش و موکت) از قدرت مکش خاصی استفاده می کند. مقدر مکشی که برای فرش و قالی استفاه می‌ شود با هم تفاوت دارد. بر روی جاروبرقی حالت قوی و ضعیف قرار دارد که باید آن را تنظیم کنید. زمانی که دستگاه در حالت قوی قرار می‌گیرد، قدرت مکش در بالاترین حد است و موتور از بیشترین توان خود استفاده می‌کند. ممکن است که تنظیمات جاروبرقی شما بر روی گزینه مکش پایین قرار گرفته باشد.

خراب بودن موتور جارو برقی

یکی از مهم‌ترین دلایل کم شدن مکش جاروبرقی، کاهش توان موتور یا خرابی آن است. اگر در هنگام کار کردن با جاروبرقی صدای زیادی از آن شنیده می‌ شود باید آن را جدی بگیرید. همچنین در برخی از موارد دستگاه خود به خود روشن یا خاموش می شود که این مورد هم نشانه ای از خرابی موتور جاروبرقی است. وجود بوی سوختگی در هنگام کار با جاروبرقی نیز نشانه خرابی موتور است. معمولا در این شرایط بخشی از توان موتور از دست می‌رود و دستگاه با ظرفیت پایین‌تری کار می‌کند. تمامی این موارد می‌توانند بر روی کاهش مکش جاروبرقی تاثیر بگذارند. در برخی از موارد موتور حالت نیم سوخته پید می کند و بخش زیادی از توان خود را از دست می دهد.

راهکارهای حل مشکل کم شدن مکش جاروبرقی

حال که با انواع دلایل کم شدن مکش جاروبرقی آشنا شدید، بهتر است که به دنبال حل این مشکلات باشید. برای حل این مساله در ابتدا باید عامل ایجاد مشکل را بشناسید و سپس بر اساس آن از راهکار مناسب استفاده کنید. در ادامه به بررسی کامل روش‌های حل این مساله خواهیم پرداخت.

رعایت نظافت قطعات جاروبرقی

جاروبرقی مانند هر وسیله دیگری به مراقبت نیاز دارد و باید به درستی از آن استفاده کرد. از آنجا که این ابزار برای جارو کردن خانه استفاده می‌ شود، در معرض آلودگی های مختلف قرار دارد. بر همین اساس باید نظافت آن به صورت دوره‌ای و مرتب انجام شود. سعی کنید که در زمان‌های مشخص کیسه جاروبرقی را تخلیه کنید. همچنین همواره مسیر لوله جاروبرقی را بررسی کنید تا چیزی در آن قرار نگرفته باشد. در بسیاری از مواقع علت کم شدن مکش جاروبرقی همین مورد است. بعد از چند بار استفاده کیسه و لوله‌های جاروبرقی را تمیز کنید تا بهترین عملکرد ممکن را از آن دریافت کنید.

تعویض به موقع فیلتر جاروبرقی

یکی از اجزای مهم سازنده جاروبرقی فیلتر آن است که مانع از ورود گردوخاک به داخل موتور می‌شود. بعد از اینکه چند ماه از جاروبرقی استفاده می‌کنید، فیلتر آن کثیف شده و پر می‌شود. تعداد زیادی از فیلترها قابلیت شستشو دارند پس بهتر است بعد از کثیفی آن‌ها را بشویید و در جای خود قرار دهید. در صورتی که فیلتر قابلیت شستشو را نداشت، بهتر است که یک فیلتر جدید را تهیه کرده و جایگزین قبلی کنید. با توجه به اهمیت بالایی که فیلتر در ساختار جاروبرقی دارد، حتما برای پاکسازی یا تعویض به موقع آن اقدام کنید. به یاد داشته باشید که رعایت نکردن این موضوع می تواند عمر مفید دستگاه شما را کاهش دهد.

کم شدن مکش جاروبرقی را جدی بگیرید

اگر با مشکل کم شدن مکش جاروبرقی مواجه شده اید، بهتر است هرچه زودتر آن را رفع کنید. متاسفانه بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع به کار با جاروبرقی ادامه می دهند. اگر این مشکل را جدی نگیرید، احتمال دارد که در آینده مشکلات بزرگتری همچون سوختگی موتور به وجود بیاید. برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی، همین امروز مساله کم شدن مکش را حل کنید.