علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

دور تند در ماشین های لباسشویی در سرعت های متفاوتی تنظیم شده تا لباس‌ها را خشک کند. این مرحله از کار ماشین که در واقع آخرین کار لباسشویی است.

اگر به خوبی کار نکند و چرخش خوبی نداشته باشد، لباس ها به خوبی خشک نمی شوند. خشک نشدن لباس می تواند مشکلات زیادی را بوجود بیاورد، از جمله چروک شدن و همچنین در بعضی منازل نبود فضای کافی برای آویزان کردن لباس های خیس باعث آزار خانم های خانه دار می شود.

بهتر است که حتما قبل از هرکاری دفترچه راهنمای لباسشویی را مطالعه بفرمایید. معمولا سرعت چرخش ماشین با توجه به پارچه های مختلف متفاوت است. هرچه سرعت و دور ماشین بالاتر باشد لباس ها را چروک تر و آسیب بیشتری به آنها خواهد زد. بهتر است دور تند را براساس نوع پارچه ای که درون ماشین قرار داده اید انتخاب کنید.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

 

 

.jpg - علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

 

۱_ وجود نوسانات برق در ساختمان

کامل قطعات و اجزای ماشین لباسشویی  - علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

اولین و ساده‌ترین علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی، مربوط به وجود مشکل در جریان برق ساختمان و منزل شما می‌باشد. گاهی اوقات وجود نوسانات برق، قطع شدن جریان برق و خراب شدن پریز برق دستگاه می‌تواند این ایراد و مشکل را برای ماشین لباسشویی شما به وجود آورد. از این رو بهتر است که از یک برقکار ماهر برای رفع این مسئله کمک بخواهید تا مشکل سریع‌تر و تخصصی برطرف گردد.

از جمله عواملی که باعث عدم چرخش سریع ماشین لباسشویی می شود نوسانات برق می باشد، همچنین ممکن است نوسانات برق باعث ایجاد خرابی پریز و یا قطع جریان برق شود این عوامل باعث کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می شود در این موارد حتما از یک برقکار ماهر کمک بخواهید و تعمیر لباسشویی را به سرعت انجام دهید.

برق، گشتاور لازم برای چرخش مخزن با سرعت بالا را در موتور ماشین لباسشویی تأمین می‌ کند. گاهی اوقات در جریان این نوسانات برقی، حتی ممکن است پریزها هم خراب شوند که این اتفاق منجر به کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می شود. در این مواقع لباسشویی شما باید توسط یک تعمیرکار متخصص یا یک مرکز معتبر، بررسی و تعمیر شود.

از نحوه تعمیرات ماشین لباسشویی ارج چه میدانید؟

۲_ عدم توجه به حداکثر ظرفیت ماشین لباسشویی

کامل قطعات و اجزای ماشین لباسشویی 1 1 - علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی و قرار دادن بیش ‌از حد لباس در دستگاه باعث وارد شدن فشار به قطعات لباسشویی و خراب شدن دستگاه خواهد شد. از این رو دومین علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی، به خاطر سنگینی بیش ‌از حد دیگ دستگاه نیز خواهد شد. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این ایراد و خرابی در ماشین لباسشویی، بهتر است که همیشه به ظرفیت متعادل دستگاه و قرار دادن میزان لازمه لباس‌ها در ماشین لباسشویی توجه داشته باشید.

همانطور که می دانید هر ماشین لباسشویی دارای ظرفیت خاصی می باشد که بر حسب کیلوگرم مشخص می شود و باید همیشه طوری لباس ها را در داخل دستگاه قرار داد که بعد از آبگیری و خیس شدن لباس ها به آن کیلوگرم مورد نظر برسد تا به دستگاه و موتور آن فشار وارد نشود.

در صورت توجه نکردن به این موضوع و قرار دادن بیش از حد لباس بعد از آبگیری وزن لباسهای خیس زیاد خواهد شد و موتور دستگاه نمی تواند با دور تند بچرخد.

علاوه بر عدم چرخش دیگ خساراتی به قطعات مختلف دستگاه نیز وارد خواهد شد پس حتما به مقدار لباس نسبت به ظرفیت دستگاه دقت و توجه نمایید زیرا توجه نکردن به این نکته ممکن است عملکرد خشک کردن لباس ها را مختل نماید.

آیا یدانید جرم گیری ماشین لباسشویی چگونه انجام میشود؟

۳_ عدم تنظیم درست برنامه خشک‌کن ماشین لباسشویی

کامل قطعات و اجزای ماشین لباسشویی 1 2 - علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

در برخی از اوقات عدم توجه کافی نسبت به برنامه‌های شستشو ماشین لباسشویی و تنظیم نکردن درست آن می‌تواند علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باشد. از این رو در وهله اول شما باید با توجه به جنس البسه که در دستگاه قرار داده‌اید، برنامه شستشو ماشین لباسشویی را تنظیم و نهایی سازید.

البته می‌توانید از دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی نیز برای تنظیم درست برنامه دستگاه کمک بگیرید تا اختلالی در این مورد و بروز مشکل در دستگاه رخ ندهد. چرا که متناسب نبودن برنامه انتخابی ماشین لباسشویی در مقایسه با جنس البسه در دستگاه، باعث ایجاد اختلال در عملیات شستشو و در نهایت ایراد در عملکرد خشک‌کن دستگاه خواهد شد.

برخی از ماشین های لباسشویی دارای برنامه های شستشویی مختلفی هستند که به علت جنس لباس با دور تند کار آبگیری و خشک کن را انجام نمی دهد.

باید در انتخاب نوع شستشو دقت نمایید گاهی به خاطرانتخاب برنامه شستشو دیگ ماشین با دور تند کار نمی کند نه به خاطر ایراد در دستگاه.

۴_ انسداد و گرفتگی در شلنگ تخلیه آب لباسشویی

انسداد و گرفتگی در شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی باعث عدم تخلیه آب دستگاه شده و این مشکل باعث باقی ماندن آب در لباسشویی و جذب آن به لباس‌ها و خشک نشدن آن خواهد شد. از این رو این مشکل ساده و گرفتگی شلنگ تخلیه آب می‌تواند علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی شود که می‌توانید با چک کردن شلنگ تخلیه آب و رفع گرفتگی‌های شلنگ، مشکل را رفع نمایید.

اگر شیلنگ تخلیه دچار گرفتگی باشد یا راه تخلیه توسط شی ای مسدود شده باشد آب لباسشویی به صورت کامل تخلیه نخواهد شد، برای اینکه دستگاه بتواند آبگیری انجام دهد و به مرحله خشک کن برسد باید حتما آب دیگ ماشین لباسشویی تخلیه شود در صورت عدم تخلیه آب خشک کن فعالیت نمی کند در نتیجه باید برای برطرف کردن این مشکل انسداد شیلنگ را بر طرف کنید تا آب دستگاه تخلیه شود تا فرایند های شستشو به ترتیب انجام شود.

۵_ انسداد و گرفتگی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی - علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

قطعه پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وظیفه تخلیه نمودن آب کثیف دستگاه را بر عهده دارد. از این رو اگر ایراد و مشکلی در این قطعه لباسشویی وجود داشته باشد، عمل تخلیه ماشین لباسشویی نیز با مشکل مواجه شده و خشک‌کن دستگاه درست انجام نمی‌شود.

در واقع گاهی اوقات جمع شدن پرز لباسها و یا سایر اشیا کوچک و ریز در داخل پمپ تخلیه باعث انسداد و گرفتگی این قطعه دستگاه و به وجود آمدن مشکل در دور تند ماشین لباسشویی می‌شود. از این رو باید این قطعه ماشین لباسشویی را جدا کرده و آشغالها و پرزهای انباشته شده در پمپ تخلیه را جدا و پاک کنید تا مشکل دستگاه رفع شود.

وظیفه تخلیه آب در ماشین لباسشویی برعهده پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی است، پمپ تخلیه از طریق پمپاژ آب کثیف را به سمت شلنگ تخلیه هدایت می کند.

در برخی موارد ایراد از خود پمپ است و باید پمپ تخلیه تعویض شود و در برخی موارد براثر قرار گرفتن اشیا ریز و یا جمع شدن پرز لباس ها در اطراف پمپ کار تخلیه به درستی انجام نمی شود و به همین علت دور تند لباسشویی برای خشک کردن لباس ها شروع نخواهد شد.

۶_ خرابی موتور ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی - علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

اگر موتور ماشین لباسشویی با مشکلی مواجه شود می‌تواند عملکرد خشک کردن لباس‌ها را نیز مختل کند. از این رو اگر علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی به خاطر خرابی و ایراد در موتور دستگاه باشد، بهتر است که رفع این مشکل و ایراد دستگاه را به یک تکنسین‌کار مجرب بسپارید تا مشکل سریع‌تر و تضمینی برطرف شود. در کل اگر قصد تعمیر ماشین لباسشویی خود را دارید این کار را به ما بسپارید.

یکی از مهمترین علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی مشکل موتور دستگاه می باشد.

برای خشک کردن لباس ها در ماشین لباسشویی موتور ماشین لباسشویی باید با بالاترین سرعت خود بچرخد تا آب از لباس ها خارج شود.

اما ممکن است در صورت مشکلاتی که برای موتور ماشین لباسشویی پیش می آید از جمله داغ کردن موتور، وجود مشکل در سیم کشی و برق رسانی، فشار زیاد به موتور ماشین لباسشویی و… موتور دیگر نتواند دیگ را به سرعت بچرخاند.

در اینجا با برخی از علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی آشنا شدید، مطمئنا برای حل هر یک از این مشکلات باید از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

۷_ ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

وجود ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باعث ایراد و مشکل در عملکرد خشک‌کن دستگاه و خیس باقی ماندن لباس‌ها خواهد شد. در واقع به دلیل حساسیت بالای این قطعه که چک کردن آن نیز به تخصص بالایی نیاز خواهد داشت، بهتر است که تعویض و یا تعمیر برد ماشین لباسشویی و رفع مشکل را به یک تکنسین‌کار بسپارید. فقط قبل از این کار باید به یکسری نکات توجه کنید که ما در مقاله ” نکات تعمیر برد لباسشویی ” به آن اشاره کرده ایم.

در صورت بروز مشکل در برد ماشین لباسشویی ممکن است مرحله خشک کن و دور تند با مشکل مواجه شود، برد هر دستگاه حکم مغز دستگاه را دارد و برد است که فرمان هر کاری را می دهد برد نیز مانند موتور دستگاه بسیار پر اهمیت بوده و حتما در زمان ایراد باید توسط یک تکنسین کاردان تعمیر و یا تعویض شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *