علت داغ شدن موتور لباسشویی / علت داغ شدن دوشاخه برق لباسشویی

علت داغ شدن موتور ماشین لباسشویی

داغ شدن موتور لباسشویی  از اتفاقات سؤال برانگیز برای مشتریان است. ماشین لباسشویی از جمله وسایل کاربردی و پرمصرف در خانه است.

ماشین‌های لباسشویی امروزی توانسته‌اند امکانات جالب توجهی را کسب کنند. برنامه‌های مختلف شست و شو، سیستم عیب یاب و استهلاک کمتر قطعات از جمله پیشرفت‌های این دستگاه‌ها هستند. ماشین‌های لباسشویی قابلیت این را دارند که شست و شو را با دماهای مختلف آب انجام دهند.

در صورت نیاز به تعمیرات، می توانید از خدمات تعمیر لباسشویی خدمات پشتیبان استفاده کنید.

علت داغ شدن ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین لباسشویی یک دستگاه پر مصرف با برنامه‌های بسیار متنوع است که باید به درستی از آن‌ها استفاده کنید. این دستگاه به طور مرتب نیاز به سرویس و رسیدگی دارد. داغ شدن بیش از حد لباسشویی نشانه‌ای است که دستگاه و اجزای آن دچار مشکل شده و نمی‌توانند به خوبی کار کنند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما به مهم‌ترین علت داغ شدن ماشین لباسشویی پرداخته‌ایم.

درباره افزایش طول عمر لباسشویی بیشتر بدانید

۱- بورد آسیب‌دیده

tamir board - علت داغ شدن موتور لباسشویی / علت داغ شدن دوشاخه برق لباسشویی

بورد ماشین لباسشویی قطعه بسیار مهمی است و نقش اساسی را برای دستگاه ایفا می‌کند. یکی از وظایف بورد، متوقف کردن جریان انرژی هیتر المنت است. در واقع بورد باید زمانی که دما به اندازه مورد نظر رسید اتصالات برق را قطع کرده تا دما بیش از حد بالا نرود.

در صورتی که بورد ماشین لباسشویی دچار آسیب شده و نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، هیتر المنت به کار خود ادامه داده و دما بالا می‌رود.
برطرف کردن ایرادات بورد لباسشویی بسیار تخصصی است و چنانچه دستگاه شما در این قطعه دچار مشکل است، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق یک متخصص اقدام کنید.

ماشین لباسشویی های جدید دارای بورد هستند که تنظیم دستگاه روی دماهای مختلف را ممکن میسازند. یکی از وظایف بورد در ماشین های لباسشویی قطع برق هیتر المنت در زمان رسیدن آن به دمای مطلوب است.
اگر بورد ماشین لباسشویی معیوب باشد، دستور توقف را به هیتر المنت نمیفرستد و دما بی وقفه بالا میرود.

ماشین‌های لباسشویی به خصوص ماشین های لباسشویی جدید، از سیستم پیچیده ای شامل بورد و قطعات مکانیکی دیگری تشکیل شده اند که حتی باز کردن و جابجایی آن برای تشخیص عیب را نیز دشوار میکند.
تشخیص عیب و رفع آن در ماشین های لباسشویی امری تخصصی بوده و باید توسط متخصصین با تجربه انجام شود. و هدف ما از این مقاله صرفا افزایش آگاهی شما عزیزان در مواجه با مشکل داغ شدن ماشین لباسشویی بوده است.

۲- هیتر المنت آسیب‌دیده

هیتر المنت یک قطعه در ماشین لباسشویی است که وظیفه بالا بردن دمای آب را دارد. چنانچه این قطعه آسیب‌دیده و با مشکل مواجه شده باشد، دمای آب را بیش از حد بالا برده و می‌تواند علت داغ شدن ماشین لباسشویی نیز باشد. البته ممکن است این قطعه به طور کلی از کار افتاده و آب را اصلا گرم نکند.

قدم اول در بررسی علل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی، چک کردن المنت داخل ماشین لباسشویی است.

المنت، یکی از اصلی ترین قطعات ماشین لباسشویی که وظیفه گرم کردن آب ماشین لباسشویی هنگام تنظیم آب با دمای بالا را بر عهده دارد. در صورتی که این المنت دچار هرگونه خرابی و ایراد شود، دستگاه دیگر گرم نمی شود. همچنین احتمالاً در وسط یک چرخه متوقف می شود، LED ها ممکن است شروع به چشمک زدن کنند یا ممکن است یک کد خرابی نمایش داده شود.

ماشین لباسشویی های قدیمی با تایمر مکانیکی و یا الکتریکی کنترل می شوند، بدین معنی که اگر المنت دستگاه با مشکلی مواجه شود، ماشین لباسشویی به کار خود ادامه داده و شستشو را انجام می دهد. در این حالت با استفاده از تست های سنتی که در ادامه توضیح داده خواهد شد به بررسی المنت داخل دستگاه می پردازیم

تست سنتی المنت ماشین لباسشویی

به منظور بررسی سنتی خرابی المنت ماشین لباسشویی قدیمی، برنامه ماشین لباسشویی را روی گزبنه cotton قرار داده و درجه آب را روی 70 تا 90 تنظیم نموده و در آخر ماشین لباسشویی را روشن می کنیم. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از شروع برنامه شستشو، دمای درب دستگاه بالا تر رفته و می توان با لمس شیشه درب ماشین لباسشویی متوجه دمای داخل محفظه شد. حال اگر آب گرم باشد نتیجه می گیریم که این قطعه سالم بوده و اگر دما درب به اندازه کافی بالا نبود، احتمال بالایی برای خراب بودن المنت وجود دارد و بهتر است با یک تعمیر کار متخصص و ماهر تماس بگیرید.

به منظور بررسی سنتی خرابی المنت ماشین لباسشویی قدیمی، برنامه ماشین لباسشویی را روی گزبنه cotton قرار داده و درجه آب را روی 70 تا 90 تنظیم نموده و در آخر ماشین لباسشویی را روشن می کنیم. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از شروع برنامه شستشو، دمای درب دستگاه بالا تر رفته و می توان با لمس شیشه درب ماشین لباسشویی متوجه دمای داخل محفظه شد. حال اگر آب گرم باشد نتیجه می گیریم که این قطعه سالم بوده و اگر دما درب به اندازه کافی بالا نبود، احتمال بالایی برای خراب بودن المنت وجود دارد و بهتر است با یک تعمیر کار متخصص و ماهر تماس بگیرید.

المنت دستگاه لباسشویی قطعه ای خیلی مهم در این وسیله است که وظیفه آن گرم کردن آب می‌باشد، در کنار این قطعه یعنی المنت قطعه ای دیگر هم وجود دارد به نام سنسور المنت که در صورت رسیدن دمای آب به دمای تنظیم شده با ارسال سیگنال به برد اصلی اطلاع دهد تا از قسمت برد ماشین لباسشویی دستور متوقف شدن را به المنت ارسال شود. یکی از دلایل و علل داغ شدن بدنه ماشین لباسشویی نیز همین المنت است.

۳- ترموستات آسیب‌دیده

یکی دیگر از قطعات مهم ماشین لباسشویی که عملکردی بسیار حائز اهمیت دارد، ترموستات است. این قطعه دما ماشین لباسشویی را کنترل کرده و آن را روی دمای مورد نظر که تنظیم شده، نگه می‌دارد. در واقع با پایین آمدن دمای آب، ترموستات، هیتر المنت را وادار به کار کردن و بالا بردن دما می‌کند و زمانی که دما به میزان استاندارد برسد، با قطع برق موجب می‌شود تا هیتر المنت متوقف شود.

حال در صورتی که این قطعه دچار آسیب و خرابی شود هیتر به صورت مداوم کار کرده و علت داغ بودن ماشین لباسشویی می‌تواند باشد.
به شیشه درب بارگیری ماشین لباسشویی خود دقت کنید، در صورتی که دمای آب بیش از حد بالا باشد، این شیشه بخار گرفته و حالت مه‌آلود خواهد داشت. در این صورت دستگاه شما نیاز به رسیدگی دارد.

و تعویض ترموستات ماشین لباسشویی - علت داغ شدن موتور لباسشویی / علت داغ شدن دوشاخه برق لباسشویی

۴- ناسازگاری دوشاخه و پریز

علت داغ شدن ماشین لباسشویی می‌تواند از دوشاخه یا پریز باشد که البته این مورد کمتر اتفاق می‌افتد. بهتر است دستگاه‌های پر مصرف را به یک منبع تغذیه متصل نکنید و از اتصال کامل دوشاخه و پریز اطمینان حاصل کنید. در صورتی که اتصالات سیمی ماشین لباسشویی نیز دچار آسیب شده باشد، گرم شدن بیش از حد دستگاه را می‌تواند به دنبال داشته باشد. این نوع از افزایش دما بسیار خطرناک بوده و ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

درباره خرابی مخزن لباسشویی بیشتر بدانید

۵- تنظیم نادرست دما

ماشین لباسشویی دارای برنامه‌های مختلفی است که هرکدام از آن‌ها شرایط دمایی و میزان کارکرد خاصی دارند که برای لباس‌های مختلفی نیز مناسب هستند. چنانچه دمای آب را به درستی تنظیم نکرده و آن را استاندارد انتخاب نکرده باشید، دمای آب ممکن است بالا رفته و به دنبال آن لباسشویی نیز داغ کند.

۶- بارگیری بیش‌ از اندازه

بارگیری‌های مداوم و غیر اصولی موجب ساییدگی بلبرینگ‌ها شده و به موتور نیز فشار زیادی وارد می‌کند، لذا به دنبال فشار وارده به موتور، دستگاه بیش از حد داغ شده و حتی امکان از کار افتادن و سوختن موتور ماشین لباسشویی نیز وجود دارد. برای جلوگیری از اتفاق، لباسشویی را به طور یکنواخت بارگیری کنید.

 

بودن لباس ها - علت داغ شدن موتور لباسشویی / علت داغ شدن دوشاخه برق لباسشویی

۷-سیم کشی‌های دستگاه دچار ایراد شده است

اگر سیم کشی از بین رفته باشد یا قسمتی از آن از بین رفته باشد، می‌تواند دلیلی برای داغ شدن لباسشویی باشد. حتما باید سریعا این مشکل را برطرف کنید. به دلیل اینکه این خرابی بخش های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و خرابی های بیشتری به بار می‌آورد و از همه مهمتر ممکن است برد دستگاه را بسوزاند.

لخت بودن سیم کشی هر وسیله ای باعث پایین اومدن مقاومت آنها می‌شود. در اینگونه موارد سیم تولید حرارت می‌کند و بدنه هر قسمتی از دستگاه را داغ می‌کند. این مدل گرما بسیار خطرناک است و باید سریعا رفع شود. از علامتهای خرابی سیم کشی بوی سوختگی از دستگاه است. اگر به سرعت به این مسئله رسیدگی نشود می‌تواند باعث سوختن موتور یا حتی بروز آتش سوزی شود.

درباره علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری چه میدانید؟

علائم داغ شدن ماشین لباسشویی

اما از کجا و با توجه به چه نشانه‌هایی متوجه شویم دمای ماشین لباسشویی بیش از حد بالا است؟

  • دمای البسه: چنانچه لباس‌های شما بعد از شستشو دمای بالایی دارند که طبیعی نیست.
  • داغ شدن بدنه: بدنه لباسشویی خصوصا در قسمت بالایی با افزایش دما روبرو است.
  • شیشه درب بارگیری: بخار گرفتگی در قسمت درب بارگیری و همچنین بیرون زدگی دما و بخار، هنگامی که درب را باز می‌کنید.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید برای جلوگیری از دیگر آسیب‌ها اقدام کنید. ماشین لباسشویی یک دستگاه حساس است، لذا در صورتی که تجربه کافی ندارید از انجام اقدامات خودسرانه و تعمیر ماشین لباسشویی خودداری کنید.

چرا لباس های درون ماشین لباسشویی داغ می شوند؟

یکی از مشکلات داغ شدن درون لباسشویی چروک شدن لباس ها است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که شما هر درجه ای را برای شستشو انتخاب کنید در نهایت برای آبکشی از آب سرد استفاده می‌شود. پس اگر لباسها درون ماشین داغ هستند نیاز به عیبیابی و تعمیر است.

چک کنید که نصب به شیر آب به درستی انجام شده شده است

ممکن است آب ورودی به شیر آب گرم اشتباهی اتصال پیدا کرده باشد. در اینصورت هم در شستشو و هم در آبکشی از آب گرم استفاده می‌شود. اگر لباسشویی شما دو عدد ورودی دارد باید چک کنید که ورودی ها برعکس وصل نشده باشند.

جلوگیری از داغ شدن ماشین لباسشویی

برای اینکه دستگاه خود را از خطرات احتمالی در امان نگه دارید، اقدامات بسیاری وجود دارد. برای این منظور ماشین لباسشویی خود را به طور مرتب مورد بررسی قرار داده و آن را تمیز نگه دارید. مواردی که با لباسشویی می‌شویید را به درستی انتخاب کنید تا به موتور آن آسیب وارده نکرده و فشار بیش از حد موجب داغ شدن دستگاه نشود.

استفاده بیش از حد شوینده موجب تمیز شدن لباس‌های شما نمی‌شود و تنها به موتور و لوله‌های آب آن آسیب وارد می‌کند. بنابراین بهتر است که لباس‌های خود را در حجم کم تا مقدار به اندازه شوینده بشویید تا تمیز شوند. فیلتر را به صورت مرتب تمیز کرده و پرزها را از آن خارج کنید. یک فیلتر مسدود، جریان هوا را محدود کرده و منجربه گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی خواهد شد که این گرما لباس‌های ظریف شما را نیز با آسیب‌هایی روبرو خواهد کرد.

علت داغ شدن دوشاخه برق ماشین لباسشویی

بسیاری از ما اصطلاح سوختن در وسایل الکترونیکی را برای برد، موتور، منبع تغذیه و… شنیده ایم اما آیا دوشاخه نیز می سوزد؟ بله!

علت سوختن دوشاخه لباسشویی می تواند به موارد متفاوتی مرتبط باشد؛ در ادامه این موارد را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مگر دوشاخه هم می سوزد؟!

چیزی که در اصطلاح به عنوان دوشاخه شنیده می شود، در اصل حلقه اتصال دستگاه الکترونیکی با جریان برق است.

این وسیله حیاتی باید بار برق زیادی را گرفته و به دستگاه انقال دهد؛ پس طبیعی است که اشکالی در سیستم و تحمیل بار اضافی می تواند علت سوختن دوشاخه لباسشویی یا هر وسیله برقی دیگری باشد.

البته اصطلاح سوختن دو شاخه را می توان برای از بین رفتن فیوز آن نیز به کاربرد، هرچند که فیوز در کابل برق سه پین، یا سه شاخه ها استفاده می شود و چندان کاربردی برای استفاده در ماشین لباسشویی ندارند.

دلایل سوختن دوشاخه ماشین لباسشویی

اصلی ترین علت سوختن دوشاخه لباسشویی، گرم شدن بیش از حد سر دوشاخه است ک در صورت تداوم حتی امکان ذوب شدن یا حتی آتش سوزی وجود دارد.

دیگر مواردی که می توان برای علت سوختن دوشاخه لباسشویی در نظر گرفت شامل، متعادل نبودن بار، مصرف بیش از حد آمپر مجاز، شل بودن اتصال به پریز، اشکال در پریز برق و همچنین استفاده از تبدیل نامناسب است.

 

استفاده مداوم از دستگاه و سوختن دو شاخه برق

ماشین لباسشویی از جمله دستگاه هایی است که مدام به برق اتصال دارد، تقریبا همچون یخچال و تلویزیون. این مورد نیز دیگر دلیلی بر علت سوختن دوشاخه لباسشویی است.

در اصل به خاطر نوسان برق شهری و باری که به دوشاخه دستگاه تحمیل می شود، این قطعه آسیب خواهد دید و از بین می رود.

سوختن فیوز دو شاخه برق

برخی از ماشین لباسشویی های وارداتی از کابل های سه پین استفاده می کنند. این کابل ها که در اصل به تبدیل متصل می شوند، دارای یک عدد فیوز در میانه خود هستند.

در کابل های سه پین و در صورت ورود بیش از حد بار به دوشاخه، فیوز دچار سوختگی خواهد شد و در نتیجه آسیب کمتری به خود دو شاخه وارد خواهد آمد.

علت سوختن دوشاخه لباسشویی و تعمیرات

پس از آنکه علت سوختن دوشاخه لباسشویی مشخص شد، تعمیر آن اجتناب ناپذیر است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای تعمیر دوشاخه لباسشویی حتما باید از یک کابل مرغوب استفاده کرد.

چنانچه از کابل غیر استاندارد در تعمیر لباسشویی استفاده شود، همین موضوع می تواند مجدد به علت سوختگی دوشاخه لباسشویی تبدیل شود و چه بسا خطرات چانی و مالی بیشتری نیز داتشه باشد.

در داغ شدن موتور لباسشویی چه باید کرد؟

آنچه اهمیت دارد، جدای از علت سوختن دوشاخه لباسشویی، جلوگیری از آن است. شاید مهمترین مورد یک برنامه زمانی برای استفاده از ماشین لباسشویی باشد.

اگر در جایی زندگی می کنید که نوسان برق شدید است، حتما از محافظ های مناسب ماشین لباسشویی استفاده کنید. این وسیله ضمن تنظیم بار ورودی به دستگاه در نقش سپر دفاعی سیستم برقی وارد عمل خواهد شد.

علاوه بر این، استفاده غیر ضروری ضمن اینکه دیگر علت سوختن دوشاخه لباسشویی است، سبب بالارفتن استهلاک دستگاه نیز خواهد شد.

نکته پایانی

تعمیر ماشین لباسشویی کاری بسیار تخصصی و حرفه ای است که تعمیرکارانی مجرب را می طلبد. برای رفع مشکل سوختن دوشاخه لباسشویی باید حتما دستگاه توسط متخصص بررسی شده و سپس اقدامات لازم جهت تعمیر صورت گیرد.

ممکن است علت سوختن دوشاخه لباسشویی خرابی یکی از قطعات درونی و تحمیل بار اضافی به دوشاخه باشد. شرکت یدک تعمیر متخصص در تعمیر لوازم خانگی و ارائه دهنده خدمات با کیفیت تعمیراتی و با ضمانت ۹۰ روزه همواره رضایت مشتریان خود را طی بیش از ۳۰ سال ارائه خدمات تعمیر لوازم خانگی بدست آورده است.

تکنسین های متخصص و با سابقه شرکت خدمات پشتیبان کلیه خدمات تعمیراتی شما را با استفاده از قطعات فابریک و اصل شرکتی، به سرعت و با بهینه ترین قیمت انجام می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *