علت خرابی گیربکس لباسشویی

علت خرابی گیربکس لباسشویی

ماشین لباسشویی وسیله ای است که از انواع قطعات از جمله دیگ، موتور، تسمه موتور، سه نظام، تایمر، پمپ، شیر برقی و… تشکیل شده است که هر کدام وظیفه و کاربردی دارند که در صورت خرابی هر کدام انواع مشکلات چون عدم تخلیه آب، سر و صدا و لرزش زیاد، باز و بسته نشدن درب، نچرخیدن دیگ را به همراه دارد که در این بین به جای موتور و تسمه در لباسشویی دوقلو و درب از بالا از گیربکس  استفاده می شود و مهم تر از آن علت خرابی گیربکس لباسشویی مورد نظر ما است.

خرابی گریبکس  می تواند منجر به نچرخیدن دیگ و عدم فرآیند شستشو شود اما دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی شامل عدم استفاده درست از برنامه شستشو، عدم سرویس به موقع، ریختن زیاد لباس، داغ کردن دستگاه به خاطر استفاده زیاد است.

شما عزیزان باید نسبت به رفع و تعمیر آن اقدام کنید که اگر تهران هستید کافیه با شماره خدمات پشتیبان تماس بگیرید.

خلاصه ای از دلایل خرابی گیربکس

Untitled 56 - علت خرابی گیربکس لباسشویی

 

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای این که وقت کمتری از شما بگیریم در این قسمت خلاصه ای از مقاله علائم خرابی گیربکس ماشین لباسشویی را مطرح کرده ایم.

گیربکس ماشین لباسشویی چیست؟
 • گیربکس یکی از قطعات اصلی ماشین لباسشویی است
وظیفه گیربکس  چیست؟
 • گیربکس اصلی ترین فرآیند شستشوی ماشین لباسشویی یعنی چرخاندن مخزن را بر عهده دارد
دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی
 • استفاده از تنظیمات اشتباه شستشو
 • عدم سرویس به موقع دستگاه
 • عدم رعایت ظرفیت
 • داغی بیش از حد در طی استفاده مداوم
دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو چیست؟
 • استفاده از تنظیمات شستشوی اشتباه
 • عدم سرویس به موقع دستگاه
 • عدم رعایت ظرفیت
 • گرمای بیش از حد در طول استفاده مداوم
علت خرابی گیربکس  درب از بالا چیست؟
 • عدم رعایت ظرفیت
 • داغی بیش از حد در طی استفاده مداوم
 • استفاده از تنظیمات اشتباه شستشو
 • عدم سرویس به موقع دستگاه

آموزش تعمیر لباسشویی

گیربکس ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی با نام دیجیتال موتور اینورتر (Digital Motor Inverter) یا DMI شناخته می شود. نیز معمولاً با شنیدن نام گیربکس ناخودآگاه به یاد گیربکس خودرو می افتیم. در صورتی که ماشین لباسشویی نیز دارای گیربکس می باشد و گیربکس نقش بسیار مهمی در شستشو دارد. گیربکس یکی از مهمترین قطعات ماشین لباسشویی است. در صورت وجود ایراد در این قسمت، ماشین لباسشویی دیگر مانند قبل کار نمی کند. به همین دلیل است که گیربکس نقش بسیار مهمی در ماشین لباسشویی ایفا می کند و پس از خراب شدن باید در اسرع وقت آن را تعمیر کنید.

Untitled 53 - علت خرابی گیربکس لباسشویی

به جرات می توان گفت ماشین های لباسشویی دایرکت درایو بسیار قابل اعتمادتر از ماشین لباسشویی های تسمه ای هستند و علاوه بر خرابی کمتر، عملکرد نسبتاً بهتری نیز دارند.

 • ماشین لباسشویی در دو مدل گیربکس و تسمه ای موجود می باشد.
 • گیربکس یکی از قطعات اساسی است که معمولا در ماشین لباسشویی های دوقلو نیز استفاده می شود.
 • موتور گیربکسی قابلیت انجام شش حرکت در شستشو را دارد.
 • هنگامی که میدان الکتریکی برقرار شود، میدان مغناطیسی ایجاد خواهد شد و موتور بر این اساس می چرخد.

وظیفه گیربکس چیست؟

برای بررسی وظیفه گیربکس در ماشین لباسشویی، بهتر است ابتدا روند شستشوی ماشین لباسشویی را بررسی کنیم:

 • ابتدایی ترین فرآیند شستشوی ماشین لباسشویی مربوط به چرخش مخزن است.
 • این فرآیند در گذشته توسط موتور و تسمه امکان پذیر بود اما امروزه شاهد انجام این فعالیت توسط گیربکس ماشین لباسشویی هستیم.
 • به دلیل استفاده از آهنرباهایی که در ساخت ماشین لباسشویی های گیربکس دار استفاده می شود، میدان مغناطیسی ایجاد می شود و به واسطه آن و با تکیه بر این میدان مغناطیسی، مخزن ماشین لباسشویی می چرخد.

Untitled 54 - علت خرابی گیربکس لباسشویی

دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو چیست؟

در ماشین لباسشویی هایی که با موتور گیربکس کار می کند، معمولا نباید شاهد لرزش یا صدای بیش از حد باشیم. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث خرابی این بخش شود، از جمله:

 • استفاده از تنظیمات شستشوی اشتباه
 • عدم سرویس به موقع دستگاه
 • عدم رعایت ظرفیت
 • گرمای بیش از حد در طول استفاده مداوم

Untitled 55 - علت خرابی گیربکس لباسشویی

پیشنهاد ما: تخلیه نشدن آب لباسشویی

علت خرابی گیربکس  دوقلو سامسونگ

معمولا با سنگین شدن ماشین لباسشویی و قرار دادن لباس های زیاد داخل آن، خرابی کلاچ ماشین لباسشویی دوقلو سامسونگ رخ می دهد. زمانی که فشار زیادی به این نوع ماشین لباسشویی وارد می شود، معمولا در ماشین لباسشویی های سامسونگ مشکل گیربکس و به خصوص کلاچ را مشاهده می کنیم که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

مشکلات گیربکس در ماشین لباسشویی دوقلو ال جی

موتورهای گیربکس مورد استفاده در ماشین لباسشویی مزایا و معایب خاص خود را دارند که یکی از آن ها مصرف انرژی کمتر است و از طرفی شاهد معایبی از جمله اصطکاک زیاد هستیم. معمولا ماشین لباسشویی ال جی بیش از حد گرم می شود و در صورتی که به صورت مداوم کار کند خرابی هایی را به همراه خواهد آورد. همچنین اگر مخزن را بیش از ظرفیت تعیین شده پر کنید، به مرور زمان مشکلات زیادی ظاهر می شود. تعمیر موتور گیربکس ال جی شباهت زیادی به تعمیر دینام و شناور آب دارد.

دلایل خرابی گیربکس در لباسشویی دوقلو سونی

دلایل مختلفی می تواند باعث خرابی این قطعات شود که می توان به استفاده از تنظیمات اشتباه شستشو، سرویس نکردن به موقع دستگاه، رعایت نکردن ظرفیت و گرمای بیش از حد در هنگام استفاده مداوم اشاره کرد. یکی از نشانه های خرابی ماشین لباسشویی دوقلو سونی لرزش و صدای زیاد است. اگر با چنین مشکلاتی مواجه شدید، پیشنهاد می شود شخصا اقدام به تعمیر آن نکنید، زیرا تعمیر ماشین لباسشویی به خصوص برند سونی نیاز به تخصص بالایی دارد.

علت خرابی درب لباسشویی از بالا چیست؟

معمولاً در ماشین لباسشویی هایی که موتور گیربکس آن ها وظیفه چرخش مخزن را بر عهده دارد دارای علائم واضحی هستند که نشان دهنده خرابی آنها است. علائم خرابی گیربکس ماشین لباسشویی درب از بالا شامل لرزش و صدای بلند می شود. معمولا در صورت بروز چنین مشکلاتی احتمال خرابی در گیربکس زیاد خواهد بود. البته باید توجه داشت که ماشین لباسشویی های گیربکس دار از قدرت و مقاومت بیشتری نسبت به ماشین لباسشویی های موتوردار و تسمه ای برخوردار هستند اما اگر نکاتی را رعایت نکنید به مرور زمان باعث از کار افتادن گیربکس می شود. دلایل مختلفی می تواند باعث خرابی گیربکس در ماشین لباسشویی درب از بالا شود که در ادامه به طور خاص به دلایل خرابی ماشین لباسشویی درب از بالا برندهای مختلف می پردازیم.

خرابی ماشین لباسشویی درب از بالا سامسونگ در علت خرابی گیربکس لباسشویی

قطعه ای به نام کلاچ با اعمال نیرو بین گیربکس و محفظه وظیفه چرخاندن مخزن را بر عهده دارد. اگر در انجام این کار مشکلی وجود داشته باشد، دیگر شاهد چرخش آن نخواهیم بود. همچنین اضافه کردن لباس های زیاد، فشار آوردن به ماشین لباسشویی و انتخاب برنامه شستشوی اشتباه نیز می تواند به مرور زمان باعث از کار افتادن گیربکس شود.

علت مشکل در لباسشویی درب از بالا ال جی

اگر گیربکس ماشین لباسشویی ال جی شما مشکل دارد، توصیه می شود تا تعمیر کامل از آن استفاده نکنید. این مشکلات می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که از مهم ترین آن ها می توان به کار مداوم، گرم شدن بیش از حد دستگاه، انتخاب برنامه نامناسب شستشو و قرار دادن لباس های زیاد در ماشین لباسشویی اشاره کرد.

علل خرابی ماشین لباسشویی درب از بالا سونی

ماشین لباسشویی سونی نیز به دلایلی که قبلا معرفی شد ممکن است دچار مشکل شود.

 • معمولاً با کار مداوم و استراحت ندادن دستگاه باعث گرم شدن آن می شود و این گرمایش علاوه بر فشاری که می تواند به گیربکس دستگاه وارد کند می تواند برای سایر قطعات نیز مشکلات مختلفی ایجاد کند.
 • پیشنهاد می شود از گذاشتن لباس های زیاد در مخزن خودداری کنید و لباس های خود را به چند گروه تقسیم کنید و در مراحل مختلف در ماشین لباسشویی قرار دهید
 • معمولا ماشین لباسشویی های سونی به دلیل نداشتن تسمه برق کمتری مصرف می کنند و همچنین شاهد لرزش و صدای کمتری خواهیم بود اما از طرفی اصطکاک این ماشین ها زیاد خواهد بود.

بررسی نهایی علت خرابی گیربکس لباسشویی

در نهایت می توان گفت دلایل مختلفی می تواند باعث خرابی این قسمت از ماشین لباسشویی شود. اگر برخی از نکات ذکر شده را رعایت کنید دیگر نیازی نیست نگران خرابی های احتمالی ماشین لباسشویی خود باشید. پیشنهاد می شود به موارد ذکر شده توجه فرمایید:

 • استفاده از تنظیمات شستشوی اشتباه نه تنها می تواند به لباس های داخل ماشین لباسشویی آسیب برساند، بلکه به خود ماشین لباسشویی نیز آسیب می رساند.
 • عدم سرویس دهی به موقع دستگاه اشتباه دیگری است که اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند.
 • رعایت نکردن ظرفیت را می توان یکی از مهم ترین علل خرابی نامید، سعی کنید به اندازه کافی لباس را داخل مخزن دستگاه قرار دهید.
 • گرمای بیش از حد در هنگام استفاده مداوم از دیگر اشتباهاتی است که اغلب افراد مرتکب می شوند، اگر ماشین لباسشویی استراحت نکند باعث گرما می شود و این گرما باعث از کار افتادن قطعات مختلف خواهد شد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *