علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی را همراه با نحوه رفع این مشکل به صورت کامل در خدمات پشتیبان شرح داده ایم تا دیگر از شر لباس های کثیف رهایی یابید.

برای اینکه لباس های کثیفی نداشته باشید به مطالعه ادامه مقاله بپردازید. ماشین لباسشویی در چند سال اخیر جزء یکی از پیشرفته ترین لوازم برقی منزل به شمار می آید. لباس ها علاوه بر قرار گرفتن در آب نیاز به یک فشار پر شدت به پارچه دارند تا کثیفی از آن ها خارج شود.

اغلب مواقع لباس ها پس از خارج شدن از ماشین لباسشویی بسیار تمیز و خوشبو خواهند بود و گاهی اوقات دیگر علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل حجم بالا لباس ها، تنظیم نکردن زمان مناسب برای شستشو لباس و یکی از اصلی ترین موارد، تخریب یکی از اجزای ماشین لباسشویی است و بسیاری از موارد دیگر که در ادامه مطلب حتما به آن ها اشاره خواهیم کرد.

خلاصه علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی میپردازیم.

علت های تمیز نشستن ماشین لباسشویی توضیحات
استفاده از پودر بی کیفیت
 • اولین علت خوب نشستن ماشین لباسشویی، مربوط به استفاده از پودر های بی کیفیت است.
 • پیشنهاد میشود از مایع لباسشویی با کیفیت و برند مطرح استفاده نمایید.
استفاده نادرست از مواد شوینده
 • استفاده بیش از اندازه مواد شوینده، باعث شستن بهتر لباس ها نمیشود.
 • اگر بیش از حد از شوینده لباسشویی استفاده کنید، دستگاه کف زیادی میکند و طبیعتا لباس ها تمیز شسته نمیشود.
استفاده بیش از حد ظرفیت مجاز لباس
 • به ظرفیت ماشین لباسشویی خود دقت نمایید.
 • اگر بیش از حد مجاز لباس لباسها به هم ساییده نشن و در جای خود ثابت قرار گیرند
رسوب گرفتن قطعات لباسشویی
 • به تمیز کردن دوره ای ماشین لباسشویی خود اهمیت دهید.
 • هر ماه یکبار، لباسشویی را جرم گیری نمایید.
 • رسوب موجود در قطعات باعث کم کردن کیفیت شستشو میشود.
گرفتگی در مسیر تخلیه
 • اگر مسیر تخلیه مسدود باشد و یا آب به درستی تخلیه نشود، در فرایند شستشو با مشکل مواجه خواهید شد.
 • البته در لباسشویی های امروزه، کد ارور، علت خطا را نمایان میکند.
 • اما اگر پمپ تخلیه با قدرت کار نکند و یا مسیر تخلیه (شیلنگ خروجی، فیلتر کف، پروانه پمپ تخلیه) گرفتگی داشته باشد، فرایند تخلیه به درستی انجام نمیشود.
انتخاب برنامه اشتباه
 • هر لباس یک جنس متفاوت دارد.
 • بنابراین انتخاب برنامه با دمای درست، برای تمیز شستن لباس ها بسیار موثر است.
مشکل آبگیری یا گرم نشدن آب در لباسشویی های قدیمی
 • مشکل آبگیری در لباسشویی های امروزه با کد خطا بر روی صفحه نمایش مشخص میشود.
 • اما در لباسشویی های قدیمی، اگر آبگیری ضعیف باشد، اروری مشخص نمیشود و شستشو تا آخر ادامه پیدا میکند.
 • آبگیری کم در لباسشویی، باعث تمیز نشستن لباس ها میشود.
 • همچنین اگر لباسشویی، آب را گرم نکند، لباس های تمیزی نخواهید داشت.

پیشنهاد ما: آموزش تعمیر لباسشویی

چرا لباسشویی تمیز نمیشوره؟ بررسی 5 دلیل

وقتیکه در رابطه با تمیز نشستن ماشین لباسشویی صحبت میکنیم، یعنی لباسشویی فرایند شستشو را تا آخر انجام داده، اما لباس‌ها خوب شسته نشده اند. کاربران گرامی خدمات پشتیبان توجه داشته باشید که مشکل آبگیری، گرم نشدن آب، چرخه خشک کن و … با نمایش خطا در صفحه نمایشگر مشخص می شود. اما در مدل های قدیمی، اروری نمایش داده نمیشد. اگر از ماشین لباسشویی قدیمی استفاده میکنید و لباس ها تمیز شسته نمیشوند، حتما به آبگیری و فرایند شستشو دقت نمایید.

تمیز نشستن ماشین لباسشویی، از گذشته تا امروزه دارای دلایل متفاوتی داشته است؛ که هر یک باعث ایجاد یک دغدغه خواهد بود. تعمیر ماشین لباسشویی جزء آن دسته از مواردی است که سپردن تعمیر آن به دست افراد نا بلد باعث به وجود آمدن خسارت های زیان آور خواهد بود.

در این بخش به 5 علت کثیف شستن ماشین لباسشویی و در ادامه به شرح کامل مشکل میپردازیم:

 1. استفاده از شوینده های بی‌کیفیت یا استفاده بیش از اندازه از شوینده‌ها
 2. انتخاب برنامه نامناسب و تایم کم برای شستشو
 3. کثیفی محفظه جاپودری، آبکش دیگ و یا رسوب گرفتن قطعات
 4. مشکل در مسیر تخلیه
 5. استفاده بیش از حد ظرفیت مجاز لباس

تاثیر استفاده نادرست از مواد شوینده در تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی

Untitled 20 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

کاربران خدمات پشتیبان توجه نمایید که اولین علت خوب نشستن ماشین لباسشویی مربوط به پودر یا مایع شستشوی بی کیفیت میباشد. بهتر است از مایع به جای پودر استفاده کنید و از خرید شوینده های متفرقه و بی کیفیت خودداری نمایید. برای تست این موضوع هم میتوانید یک قاشق شوینده را در یک لیتر آب حل کنید، اگر ته نشین شد و با آب محلول نشد، شوینده مناسبی نمیباشد.

همچنین دقت نمایید که استفاده بیش از اندازه شوینده های در لباسشویی باعث تمیز شدن لباس ها نمیشود. شاید شما هم دچار این سوء تفاهم شده باشید که اضافه کردن موادی مانند تاید و نرم کننده های لباس که برای تمیزی و خوشبو شدن لباس ها استفاده خواهد شد، هر چه مقدار آن بیشتر باشد البسه ها تمیزتر خواهند شد، اما باید بدانید که این نظریه اشتباه باعث تخریب دستگاه و تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی شما خواهد شد.

حجم بالای لباس ها و تایم کم برای شست و شو علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

Untitled 21 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

ممکن است ماشین لباسشویی شما 7 کیلویی و یا 5 کیلویی باشد و حجم لباس قرار گرفته در ماشین لباسشویی 5 کیلو باشد و درجه زمان را نیم ساعته و یا کمتر بگذارید. حجم بالای لباس ها و اندک زمان برای شستشو، لکه ها را از بین نمی برد و بنابرین متواند دلیلی بر تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی باشد.

اهمیت جرم گیری و تمیز کردن ماشین لباسشویی برای رفع مشکل کثیف شستن لباس ها

به تمیز کردن ماشین لباسشویی اهمیت دهید. سرویس دوره ای و جرم گیری ماشین لباسشویی باعث کیفیت بهتر شستشو می‌شود. تمیز بودن جاپودری، آبکش دیگ شستشو مهم میباشد. شاید تمیز نبودن لباسشویی یا جرم گرفتن قطعات ماشین لباسشویی ارتباط مستقیمی با کثیف شستن ماشین لباسشویی نداشته باشد، اما در خدمات پشتیبان به شما پیشنهاد میکنیم، به تمیزی دستگاه و جرم گیری دوره ای اهمیت دهید.

Untitled 22 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

عمده علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی شما به این دلیل است که خط منتهی از محفظه مواد شوینده به درام با پودر مسدود شده است، یعنی جای پودر ماشین لباسشویی کثیف است. این بدان معنی است که فقط مقدار کمی مواد شوینده در واقع به درام می رسد و بقیه آن در پشت محفظه گیر می کنند.

آیا می دانید که در واقع لازم نیست پودر و مایع شستشو را درون محفظه مواد شوینده قرار دهید؟ می توانید پودر را مستقیماً درون آبکش دیگ در بالای لباس خود قرار دهید، یا کپسول مایع شستشو بخرید و این ماده را قبل از روشن کردن دستگاه در درام قرار دهید. اگر این کار لباس شما را با موفقیت تمیز کرد، بهتر است با پاک کردن محفظه مواد شوینده و مسیر حرکت پودر به داخل درام، ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید. همچنین توصیه می شود در آینده از مواد شوینده کمتری استفاده کنید. مواد شوینده زیاد در داخل دستگاه باعث انسداد مسیر می شود. دستورالعمل های روی بسته بندی مواد شوینده را دنبال کنید.

نحوه تمیز کردن محفظه جاپودری برای رفع مشکل کثیف شستن ماشین لباسشویی

Untitled 23 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

اگر می خواهید نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی خود را بدانید، دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید. برخی از ضمانت های ماشین لباسشویی وقتی مالک از محصولات غیر استاندارد استفاده کند نامعتبر می گردد. پاک کننده های ماشین لباسشویی در بیشتر سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ دیگر موجود هستند. اگر دفترچه راهنمای لباسشویی تان می گوید شما می توانید از این موارد استفاده کنید، یک بسته را انتخاب کنید و دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید.

شستشو و پاک کردن لباسشویی از نیاز به تعمیر لباسشویی جلوگیری می کند. جاپودری ماشین لباسشویی را بیرون آورده و آن را در آب گرم قرار دهید. با مواد شوینده ملایم مثل صابون و به کمک یک مسواک محفظه را شستشو دهید. اگر لکه های قدیمی و سختی در محفظه وجود دارد بهتر است زمان خیساندن در آب بیشتر باشد.

ماشین لباسشویی خود را به بالاترین درجه حرارت ممکن برسانید و سرکه سفید یا تمیز کننده ماشین لباسشویی را به آن اضافه کنید و شستشو را بدون هیچ لباسی شروع کنید. پس از اتمام چرخه، درب را باز کنید، اگر هنوز تمیزی حاصل نشده، دوباره شستشو را اجرا کنید. اگر تمیز به نظر می رسد، هر نوع مهر و موم لاستیکی و سایر نواحی را با یک پارچه مرطوب تمیز پاک کنید.

کثیف بودن آبکش دیگ علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

Untitled 24 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

آخرین باری که درام ماشین لباسشویی خود را تمیز کردید را به یاد دارید؟ اگر جوابتان به این سوال این است «یادم نیست» یا «هرگز»، پس علت اصلی تمیز نشدن لباسها پس از شستشو مشخص است و دیگر نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی نخواهید داشت.

اگرچه به نظر می رسد که ماشین لباسشویی شما به دلیل تمام مواد شوینده ای که برای هر شستشو مصرف می کنید تمیز است، در اشتباهید. لباسشویی گاهی اوقات نیاز به تمیز کردن عمیق دارد تا تمام آلودگی ها و زباله هایی که به مرور زمان با شستشوی کثیفی لباستان ایجاد می شود، از بین برود.

پیشنهاد ما: آموزش تعمیر موتور لباسشویی

اگر مسیر تخلیه لباسشویی مسدود شده باشد از علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

Untitled 25 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

مسیر تخلیه ماشین لباسشویی عبارت است از:

 • شیلنگ تخلیه که خروجر پمپ میباشد.
 • پمپ تخلیه
 • فیلتر پمپ
 • فاضلاب

اگر تخلیه آب مشکل داشته باشد، لباس ها به خوبی آبکشی نمیشوند و طبیعتا علت کثیف شستن ماشین لباسشویی میباشد. البته توجه داشته باشید که احتمالا با مشکل مسدود بودن مسیر تخلیه، در لباسشویی های امروزه کد ارور نمایش داده می‌شود. اما اگر مشکل تمیز نشستن لباس در لباسشویی را داشتید و دستگاه شما قدیمی بود یا حتی اروری مشاهده نکردید، حتما مسیر تخلیه را بررسی نمایید تا مسدود نباشد و یا پمپ تخلیه با قدرت آب را تخلیه نماید.

دلیل دیگر اینکه چرا لباس‌هایتان به اندازه کافی تمیز نمی شود این است که شلنگ تخلیه لباسشویی به علت انسداد لوله به درستی تخلیه نمی‌شود. این اتفاق گاهی ممکن است زمانی رخ دهد که یک شی کوچک مسیر تخلیه آب را مسدود کرده باشد، مثل سکه ای که در جیب شلوارتان بوده یا دکمه ای که از لباستان جدا شده یا حتی جوراب های کودکتان.

برای چک کردن شلنگ لوله تخلیه، آن را جدا کنید و به دنبال هر گونه موانع باشید و در صورتی که آن‌ها را پیدا کردید بردارید. در صورتی که شلنگ فرسوده و یا آسیب‌دیده به نظر می رسد، باید آن را تعویض کنید تا لباسشویی بهتر تخلیه شود. در صورتی که به وضوح هیچ موردی یافت نشد، لوله را دوباره متصل کنید؛ حالا برای مشکل تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی، نوبت به بازرسی فیلتر تخلیه می رسد.

اگر فیلتر تخلیه پمپ مسدود شده باشد لباس های تمیزی از لباسشویی تحویل نمیگیرد

Untitled 26 - علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی

اگر علت تمیز نشدن لباسها، مشکل در تخلیه لباسشویی باشد، همانطور که ذکر شد ابتدا باید شلنگ تخلیه بررسی شود، سپس فیلتر تخلیه را چک کنید. اشیاء کوچک مانند کلید، جواهرات یا دکمه ها می توانند توسط فیلتر اسیر شوند، اما با گذشت زمان می تواند آنقدر مانع ایجاد کنند که بر عملکرد لباسشویی تأثیر بگذارد. برای پاک کردن فیلتر لباسشویی در پانل جلویی قسمت پایین درب کوچک را برداشته تا فیلتر را باز کنید. فراموش نکنید قبل از شروع هر گونه تعمیرات دوشاخه را از پریز جدا کنید؛ درب دسترسی را باز کنید و یک سطل کم عمق را در زیر آن قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. دستگیره فیلتر را به آرامی در جهت عقربه های ساعت چرخانید و اجازه دهید آب درون ظرف تخلیه شود.

فیلتر پمپ را خارج کنید و هر گونه زباله ای که گرفتار شده را از بین ببرید. فیلتر را به داخل بکشید و در جهت عقربه های ساعت چرخانید تا آن را محکم کنید. درب دسترسی را ببندید و سپس یک چرخه شستشو را آزمایش کنید تا ببینید آب به درستی تخلیه می شود یا خیر.

بارگیری بیش از حد یا انتخاب برنامه اشتباه با دمای نامناسب باعث تمیز نشستن لباسشویی میشود

استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی، باعث می شود تا شستشو در تمیز کردن لباس ها کمتر موثر باشد و می تواند باعث آسیب به اجزای آبکش دیگ شود و شما را نیازمند تعمیر لباسشویی کند. ماشین لباسشویی هرگز نباید از سه چهارم فضای درام بیشتر پر شود. وقتیکه لباس ها را داخل لباسشویی می اندازید، دقت نمایید تا به اندازه یک کف دست، با سقف آبکش فاصله داشته باشد.

در حالی که شستشوی سازگار با محیط زیست، با درجه حرارت پایین و چرخه سریع ، برای اکثر لباس ها مناسب است (و از نظر محیط زیست سازگارتر هستند) اما لباس های کثیف و یا دارای بوی بد عرق به شستشوی طولانی تری نیاز دارند. اگر مطمئن نیستید که برنامه انتخابی شما می تواند با لکه ها مقابله کند، دما را افزایش دهید. دمای نامناسب می تواند علت تمیز نشدن لباس‌ها در لباسشویی باشد.

اگر دفترچه راهنمای خود را نخوانده اید، همین حالا اقدام به مطالعه آن کنید، ممکن است این دکمه ها روی توانایی شما در تمیز کردن صحیح لباس تأثیر بگذارد و علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی همین انتخاب نادرست تنظیمات باشد.

تنظیم معمول مناسب شستشوی همه لباسهایتان نیست، وقت بگذارید تا با تمامی برنامه های لباسشویی خود آشنا شوید، لباسهایتان را به گروه های کوچک و مناسب تقسیم کنید، همانگونه که لباس های رنگ روشن و تیره را از هم جدا می کنید، این عمل نیز اهمیت دارد.

چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟

قطعا مواجه شدن با صحنه ای که لباس ها را از لباسشویی بیرون میاورید و لباس ها همچنان لک دار هستند برای شما ناخوشایند و آزار دهنده است اما چه عواملی سبب ایجاد این موضوع میشوند در ادامه این مقاله سعی داریم برای شما به بررسی این موضوع که چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟ بپردازیم:

 • ممکن است در هنگام اعمال تنظیمات بر روی ماشین لباسشویی خود این تنظیمات را به درستی انجام نداده باشید، که این موضوع سبب تمیز نشدن و لک داشتن لباس ها پس از بیرون آوردن از لباسشویی میشود.
 • ممکن است دمای آب استفاده شده در شستشو برای لباس های داخل لباسشویی مناسب نباشد که این موضوع نیز سبب ماندن لک روی لباس ها میشود.
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم همچنان لک داشته باشد میتوان حجم زیاد لباس های داخل لباسشویی باشد.
 • لک داشتن لباس ها بعد از بیرون آوردن لباس ها از لباسشویی میتواند به دنبال نامرغوب بودن پودر و ماده شوینده استفاده شده در لباسشویی باشد.
 • ممکن است بیرون آوردن لباس ها را از لباسشویی با تاخیر انجام داده باشید که این موضوع سبب میگردد وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک داشته باشد.
 • امکان دارد مخزن لباسشویی شما به دلایل مختلف کثیف و یا روغنی باشد که این امر دلیلی است برای ایجاد لک روی لباس بعد از بیرون آوردن از لباسشویی میگردد.
 • ممکن است در جیب یکی از لباس ها خودکار و یا تکه ای ماده غذایی وجود داشته باشد که در صورت بیرون نیاوردن و خیس شدن بقیه لباس ها را نیز لک دار کرده باشد.

چرا لباس ها در لباسشویی درست تمیز نمیشوند؟ نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان

چرا لباس ها در لباسشویی درست تمیز نمیشوند؟ این سوالی است که اکثر کاربران سایت خدمات پشتیبان از تعمیرکاران این مجموعه در بخش پرسش و پاسخ و مقاله “تمیز نشستن لباس در لباسشویی” میپرسند. بدین منظور در ادامه به شرح کامل این مشکل میپردازیم:

 • اگر از ماشین لباسشویی خود استفاده بهینه نداشته باشید، منجر به تمیز نشستن لباس ها میشود.
 • به میزان وزن ماشین لباسشویی خود در حین ریختن البسه برای شستشو توجه نمایید.
 • به سرویس و جرم گیری 6 ماهه لباسشویی خود اهمیت دهید.
 • جرم گرفتن قطعات داخلی لباسشویی و همینطور جا پودری میتواند از دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی باشد.
 • بعد از هر بار شستشو فیلتر کف لباسشویی را تمیز نمایید و اگر آب به درستی تخلیه نمیشود، حتما چک نمایید تا مسیر تخلیه گرفتگی نداشته باشد.
 • اگر آب به درستی در لباسشویی وارد نشود، لباس ها تمیز نخواهند شد.

مشکل آبگیری در لباسشویی را با بررسی شیلنگ ورودی آب، شیربرقی و هیدروستات چک نمایید.

 • استفاده از شوینده های بی کیفیت مثل شامپو به کیفیت میماند.
 • مهم ترین دلیل تمیز نبودن لباس ها بعد از فرایند شستشو در لباسشویی، مربوط به مشکل گرم نبودن آب میباشد.

نتیجه گیری مقاله علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

اگر لباس های کثیفی دارید و لباسشویی شما به خوبی لباس ها را نمیشوید، بدانید که تا حدی میتوانید این مشکل را رفع نمایید. ما در اینجا به نکات مهمی در این باره پرداخته ایم تا با رعایت کردن آن ها لباس های تمیزی داشته باشید.

 • اگر آب به درستی تخلیه نشود لباس های تمیزی نخواهید داشت.
 • فیلتر کف لباسشویی و پمپ تخلیه را چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد.
 • اگر دمای ماشین لباسشویی برای شستن لباس در لباسشویی نباشد ، البسه تمیزی نخواهید داشت.
 • انتخاب برنامه مناسب و دانستن ظرفیت لباسشویی به شستن لباس های تمیز کمک میکند.

فراموش نکنید ، خدمات پشتیبان طیف وسیعی از تعمیرات لوازم خانگی را پوشش می دهد تا اطمینان حاصل کند که در صورت مشاهده تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی خود اقدامات بالا را انجام دهید.

اگر موفق به برطرف کردن مشکل نشدید آرامش خاطرتان را حفظ کنید و خودتان سعی نکنید تعمیرات ماشین لباسشویی را انجام دهید، مگر اینکه واقعاً مطمئن باشید که چه کاری انجام می دهید.

اشتباهات ممکن است به برق گرفتگی، سوختن، بریدن و آتش سوزی منجر شود. جهت تعمیرات لوازم خانگی و مخصوصا ماشین لباسشویی با خدمات پشتیبان تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *