علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

Untitled 3 2 700x321 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه عیب یابی و  علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی میپردازیم.

علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی توضیحات
استفاده از شوینده نامناسب
 • استفاده از قرص های همه کاره که از کیفیت پایینی برخوردارند و یا برند معروفی نیستند، باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود.
خراب شدن جا قرصی
 • اگر درب جاقرصی باز نشود، فنر پشت درب، بوبین درب یا خود جاقرصی مشکل دارد.
 • اگر قرص یا شوینده وارد ظرفشویی نشود، ظروف تمیزی نخواهید داشت.
مشکل در گرم شدن آب
 • اگر المنت یا سنسور المنت مشکل داشته باشد، آب به درستی در ماشین ظرفشویی گرم نمیشود و ظروف تمیزی نخواهید داشت.
 • البته توجه نمایید که در ظرفشویی های امروزه با گرم نشدن آب، کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.
عدم آبگیری مناسب
 • اگر شیلنگ وردی خمیدگی داشته باشد یا سوراخ شده باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود.
 • همچنین اگر شیربرقی، آب شمار یا هیدروستات مشکل داشته باشد، آبگیری به درستی انجام نمیشود.
 • توجه داشته باشید که در ظرفشویی های امروزه، مشکل آبگیری با کد خطا نمایان میشود.
ایراد در موتور
 • اگر موتور به درستی آب را در سبدهای ظرفشویی پمپاژ نکند، ظرفشویی تمیز نمیشوید.
مشکل در تخلیه آب
 • مسدود بودن مسیر تخلیه: فیلتر، پمپ، شیلنگ فاضلاب، باعث تمیز نشستن ظروف میشود.

مسدود بودن سوراخ های آب پاش باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

 • املاح موجود در آب باعث میشود تا سوراخ های آبپاش جرم بگیرد.
 • بهتر از هر 6 ماه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنید و با یک سوزن سوراخ های آب پاش را باز نمایید.
خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 • بهتر است مخزن نمک و جلادهنده را شارژ نمایید.
اشتباه در چیدمان ظروف
 • بارگیری نادرست ماشین ظرفشویی می تواند مانع از رسیدن اسپری به همه ظروف شود و در نتیجه رسوبات مواد غذایی گیر کند.
 • همچنین قبل از بارگیری ظروف، غذاهای باقیمانده را از روی آن ها بردارید.
سختی زیاد آب منطقه
 • آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد.
 • متناسب با سختی آب منطقه درجه جلادهنده را افزایش دهید.
 • همچنین اگر سختی آب زیاد است، از فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید.
عمل نکردن مقسم آب
 • اگر مقسم آب یا موتور ساعت کار نکند، آب بین سبد بالا و پایین تقسیم نمیشود.
 • اگر ظرفشویی شما فقط بخشی از ظروف را تمیز میشوید، مشکل از مقسم آب است.

تعمیرات ماشین ظرفشویی

تمیز نشستن ماشین ظرفشویی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟ علت خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی چیست؟ قطعاً یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است در حین کار با دستگاه ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی بد این دستگاه است که علاوه بر آسیب ظروف باعث چند برابر شدن کار مصرف کنندگان می شود. شست و شوی نا مناسب ظروف در ماشین ظرفشویی باعث بروز مشکلاتی چون سفیدک زدن ظروف، ایجاد خط و خش روی ظروف، وجود لکه های غذا روی ظروف، کدر شدن ظرف ها و … می شود.

به همین جهت بهتر است در صورت بروز چنین مشکلی هر چه سریع برای رفع علت آن اقدام شود. در بخش های بعد به بررسی علت سفیدک زدن ظرف در ظرفشویی، علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

11 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

قطعاً شایع ترین مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از ماشین ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی کثیف ظروف توسط ماشین ظرفشویی است. تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی قطعاً به علت های متعددی بستگی دارد. برای مثال ممکن است علت شستن نامناسب ظرف ها در ظرفشویی به دلیل استفاده از شوینده های نامناسب یا خراب شدن برخی از قطعات ظرفشویی باشد که باید جهت رفع این مشکل هر چه سریع تر تعمیر شود. برای اینکه بتوانید مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را رفع کنید، در ابتدا باید شناخت کافی از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بپردازید. 11 علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی عبارت است از:

 1. استفاده از شوینده نامناسب
 2. خراب شدن جاقرصی ظرفشویی
 3. مشکل در المنت یا سنسور المنت
 4. مسدود شدن سوراخ های بازوی آب پاش
 5. مشکل در موتور ظرفشویی
 6. مشکل در آبگیری
 7. مسدود بودن فیلتر پمپ
 8. خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 9. چیدمان اشتباه ظروف
 10. سختی زیاد آب منطقه
 11. عمل نکردن مقسم آب

استفاده از شوینده های نامناسب باعث تمیز نشستن ماشین ظرفشویی میشود

مواد شوینده ماشین ظرفشویی حاوی ترکیبی از آنزیم ها و مواد شوینده است که با هم کار می کنند تا رسوبات مواد غذایی را حل کرده و لکه های آب سخت روی ظروف شیشه ای را کاهش دهند. برای نتایج درخشان، از مواد شوینده ماشین ظرفشویی با سابقه عالی مانند Finish Quantum استفاده کنید.

عمده ترین دلیل تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی، استفاده از شوینده های نامناسب یا بی کیفیت است. قطعاً اگر شوینده ای از کیفیت بالایی برخوردار نباشد و یا مناسب ظرفشویی نباشد، ماشین ظرفشویی نمی تواند شست و شوی ظرف ها را با کیفیت بالایی انجام دهد. شوینده های مختلفی برای شست و شوی ماشین ظرفشویی وجود دارد. انواع قرص، نمک، جلا دهنده، صابون، مایع، ژل و… برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می شوند.

Untitled 9 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

در صورتی که مواد شوینده استفاده شده در ماشین ظرفشویی پودر مخصوص ظرفشویی نباشد، از مواد بی کیفیت تشکیل شده باشد، زمان استفاده از آن گذشته باشد، از برند های نا معتبر خریداری شده باشد، ممکن است لکه آن ها روی ظروف باقی بماند و شستن ظروف با کیفیت مطلوبی انجام نشود. بنابراین همیشه برای شستن ظرف در ماشین ظرفشویی از شوینده مخصوص این دستگاه و از  شوینده برند های معتبر استفاده کنید.

خراب شدن جای مایع و قرص باعث بد شستن ماشین ظرفشویی میشود

دومین علت شسته نشدن تمیز ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است به علت خراب شدن جای مایع یا پودر در ماشین ظرفشویی باشد. در تمام ظرفشویی های موجود در بازار مخزن یا فضایی برای ریختن شوینده وجود دارد. اگر شوینده به هر علتی خراب باشد و یا به هر علتی بسته نشود، ممکن است به دلیل نفوذ آب و مواد دیگر باعث خراب شدن شوینده و شسته نشدن تمیز ظرفشویی شود. به همین جهت از سالم بودن جای مایع در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید.

Untitled 10 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

خراب شدن المنت و ترموستات باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود

در مواقعی ممکن است بعد از خارج کردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی، لکه های سفید رنگ یا سفیدک های کوچکی را روی ظرف مشاهده کنید. عوامل متعددی باعث ایجاد سفیدک روی ظرف ها می شوند اما علت مهم آن ممکن است به دلیل خراب شدن المنت و ترموستات ماشین ظرفشویی باشد. در چنین حالتی آب به درستی گرم نمی شود. گرم نشدن آب در ظرفشویی مانع حل شدن مواد شوینده به صورت کامل می شود. به همین علت مواد شوینده حل نشده به ظروف می چسبند و باعث ایجاد سفیدک در ماشین ظرفشویی می شوند.

در ماشین ظرفشویی های امروزه، مشکل گرم شدن آب با کد ارور بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.

Untitled 11 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

اختلال در عملکرد بازوهای آب پاش منجر به تمیز نشستن ظرفشویی میشود

درون ماشین ظرفشویی قطعه ای تعبیه شده است که باعث پخش شدن آب در دستگاه و شست و شوی ظروف می شود. این قطعه با نام بازوی آب پاش در ظرفشویی شناخته می شود. بازوی آب پاش با چرخش خود باعث پخش شدن آب می شود. در صورتی که بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خراب شده باشد، آب به درستی در سراسر ظروف پخش نمی شود و مواد شوینده به ظروف درون دستگاه می چسبد. بنابراین چهارمین علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی ممکن است به دلیل خراب شدن بازو باشد.

اگر سوراخ های بازوی اسپری به شدت مسدود شده است، سعی کنید آن را با دست تمیز کنید. بازوی اسپری در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و معمولاً قابل جدا شدن است یا با بازکردن درپوش آن جدا می شود. از یک خلال دندان برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده کنید و سپس بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید.

Untitled 12 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

 

اختلال در عملکرد سیستم پمپ آب باعث خوب نشستن ماشین ظرفشویی میشود

پنجمین علت کثیف شستن ظرفشویی ممکن است به اختلال در عملکرد سیستم پمپ ماشین ظرفشویی ربط پیدا کند. هر ماشین ظرفشویی از سیستمی تشکیل شده است که وظیفه آب رسانی و … را بر عهده دارند. سیستم پمپ از بخش های مختلفی چون تسمه، فن و…تشکیل شده است. اختلال در عملکرد هر یک از قطعات می تواند علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی باشد. در این وضعیت ممکن است لکه های مختلفی روی ظروف ایجاد شود. به همین علت بهتر است از تعمیر کار درخواست کنید تا به بررسی سیستم پمپ بپردازید.

Untitled 13 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

مشکل در آبگیری ماشین ظرفشویی

ششمین علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، مشکل در آبگیری است. در صورتی که به هر علتی شیر برقی ماشین ظرفشویی خراب شود، آب به اندازه کافی وارد ماشین ظرفشویی نمی شود و به همین علت شست و شوی ظروف با کیفیت بالایی انجام نمی شود. همچنین اگر شیر ورودی مشکل داشته باشد، شیلنگ ورودی خمیدگی یا پارگی داشته باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکار بخواهید تا با بررسی قطعات ذکر شده، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ظرفشویی را هر چه سریع تر حل کند.

Untitled 14 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

خراب شدن فیلتر یا مشکل در تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از علت های شایع تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن یا کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی است. درون هر ماشین ظرفشویی دو نوع فیلتر وجود دارد که خراب شدن آن ها یا کثیف شدن آن ها باعث خارج نشدن آب های کثیف از ماشین ظرفشویی می شود. وجود آب های کثیف در ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه در ظرف ها می شود. شما می توانید با تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی یا تعویض آن، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را حل کنید.

فیلتر در پایین دستگاه قرار دارد که معمولاً توسط یک کلاه چرخان یا جداشدنی پوشانده شده است. پوشش را بردارید و سپس فیلتر را بردارید. آن را یک شب در سرکه خیس کنید تا رسوبات آن از بین برود و سپس با یک مسواک قدیمی آن را بشویید. برای بهترین نتیجه، فیلتر را هر یا دو ماه یکبار تمیز کنید.

Untitled 15 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

سختی آب منطقه باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد. همچنین می تواند در داخل ماشین ظرفشویی رسوب کند و حرکت چرخش آزاد بازوی اسپری را کاهش دهد و دریچه ها را مسدود کند و در نتیجه عمر ماشین را کوتاه کند. اگر مشکوک هستید که آب شما سخت است، با یک کیت ساده، مانند کیت سختی کل Hach آزمایشی را انجام دهید. اگر نتایج نشان دهنده آب سخت است، از یک فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید. همچنین به نسبت سختی آب در منطقه سکونت، درجه مایع جلادهنده را افزایش دهید تا جلادهنده بیشتری وارد مرحله شستشو شود.

عمل نکردن مقسم آب باعث تمیز نشستن ظرفشویی میشود

مقسم آب یا موتور ساعت، آب را در بین سبد های بالا و پایین تقسیم میکند. اگر مقسم مشکل داشته باشد، آب به درستی توزیع نمیشود و معمولا یک سبد ظروف تمیز و سبد دیگر ظروف کثیف تحویل میدهند. برای رفع مشکل حرکت آب فشان های سبد بالا و پایین را بررسی نمایید.

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان درباره این مشکل

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان با آن مواجه شوند. معمولا در این مواقع افراد به دنبال علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی خود هستند. در ادامه تعمیرکار خدمات پشتیبان به بررسی این مشکل برای شما پرداخته است:

 • در صورتی که پس از اتمام فرآیند شستشوی ظروف در ظرفشویی، ظرف ها به صورت کثیف باقی مانده اند، احتمالا فیلتر تخلیه دستگاه توسط آشغال ها مسدود شده است.
 • ممکن است شیر ورودی آب دستگاه شما کارکرد درستی نداشته باشد که در این شرایط آب درون دستگاه به اندازه کافی وارد نشده و در نتیجه آبگیری ظروف به صورت کامل صورت نمی گیرد.
 • خرابی المنت ماشین ظرفشویی و ترموستات نیز می تواند موجب تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی شود و مانع از حل شدن مواد شوینده در دستگاه شما خواهد شد.
 • در بسیاری از موارد این مشکل ناشی از عدم استفاده از مواد شوینده مناسب و یا خرابی جای پودر یا صابون ظرفشویی است که می تواند موجب کثیف شده شدن ظروف شود.

چگونه مشکل کثیف شستن ظرفشویی را برطرف کنیم؟

پس از اطلاع پیدا کردن از علت کثیف شستن ظرفشویی باید به دنبال راهکارهای مناسب برای رفع مشکل دستگاه خود باشید. برای رفع این مشکل باید نکات مهمی که در ادامه آورده شده است را مدنظر قرار دهید:

 • هرگز از شوینده های بی کیفیت استفاده نمایید.
 • برای تست شوینده هم میتوانید مقداری از آن را در یک لیوان آب ولرم بریزید و هَم بزنید، اگر شوینده با آب حل نشد و ته نشین شد، کیفیت مناسبی ندارد.
 • دقت نمایید تا جای مخزن مواد شوینده سالم باشد.
 • بقایای غذا را پاک کنید و سپس ظروف را زیر آب داغ بشویید تا تکه های بزرگ قبل از بارگیری جدا شوند.
 • هر 6 ماه، ظرفشویی را جرم گیری کنید و به تمیز بودن اجزای آن اهمیت دهید.
 • یکی دیگر از اقدامات مهم در این زمینه پاک کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است.
 • برای انجام این کار می توانید از آب گرم و صابون برای شستشوی فیلتر تخلیه دستگاه خود استفاده کنید.
 • در صورتی که مشکل دستگاه شما از شیر آب ورودی به دستگاه است، باید با استفاده از یک مولتی متر قطعی مدار شیر را به دقت بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن، اقدام به تعویض شیر ورودی آب ظرفشویی خود نمایید.
 • چنانچه ایراد تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی شما به دلیل خرابی المنت و بازوهای آبپاش است، باید هریک از این بخش ها را چک کنید.
 • در صورت خرابی المنت حرارتی باید آن را تعویض نموده و در صورت انسداد بازوهای آبپاش باید آن ها را تمیز نمایید.
 • برخی از ماشین های ظرفشویی توانایی گرم کردن آب را تا دمای ایده آل دارند، میتوانید از این قابلیت هم استفاده نمایید.

نتیجه گیری از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

در مطلب فوق به بررسی علت اینکه چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره، پرداختیم. در صورتی که علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی به دلیل خراب شدن قطعات این دستگاه باشد، باید با تعویض یا تعمیر آن قطعه، به حل مشکل تمیز نشدن ظروف بپردازید. ماشین ظرفشویی دستگاهی پیشرفته و با امکانات متعدد است که بهتر است توسط افراد با تجربه تعمیر شود. خدمات پشتیبان یکی از تعمیرگاه های پیشرفته و تخصصی جهت تعمیر انواع لوازم خانگی است که شما می توانید با خیال راحت تعمیر ظرفشویی را به آن بسپارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *