علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی چیست  و شاید گاهی ممکن است ماشین ظرفشویی شما آب را تخیه نکند و همین امر موجب مشکلات بیشتر در دستگاه شود، باید بدانید در این مواقع چه اقداماتی انجام دهید تا مشکل در اولین فرصت حل شود و اگر با اقداماتی که برای شما توضیح میدهیم نتوانستید مشکل را رفع کنید باید با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی در مجموعه خدمات و پشتیبان تماس بگیرید.

اما قبل انجام هرکاری در صورت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی پس از پایان عملکرد دستگاه دکمه لغو عملکرد را فشار دهید، برخی ماشین ظرفشویی ها در این صورت عملیات تخلیه را انجام میدهند، اگر با این کار مشکل رفع نشد مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

شاید شما نیز تجربه جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی، پس از اتمام شستشو را داشته باشید. جمع شدن کف و آب در ماشین ظرفشویی نشان‌دهنده شستشوی ناقص ظروف است. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی دلایل متعددی دارد. تشخیص سریع آن نیز بسیار اهمیت خواهد داشت. زیرا با خالی نشدن آب ماشین ظرفشویی ظروف نیز کثیف باقی مانده و عملاً استفاده از دستگاه بی‌فایده خواهد بود. ۴ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را می‌توان مربوط به فیلتر ماشین ظرفشویی، پمپ و شلنگ تخلیه و مسدود بودن فاضلاب دانست. ما در این مقاله به بررسی این مشکلات و راه‌حل آن می‌پردازیم.

درباره انتخاب ماشین ظرفشویی بیشتر بدانید

1- مسدود شدن فیلتر؛از علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

کثیف بودن بیش از حد فیلتر کف دستگاه، یکی از رایج‌ترین علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی است. این فیلتر در ابتدای مسیر خروجی آب قرار گرفته و جلوی ورود آشغال‌های ریز و درشت در آب گرفته تا موجب مسدود شدن مسیر تخلیه نشود. در صورتی که فیلتر بیش از حد کثیف شود، امکان خروج آب از میان آن وجود نخواهد داشت و آب در داخل دستگاه باقی می‌ماند. برخی از مشکلات، مانند گرفتگی فیلتر نیازی به حضور تکنسین و مراجعه‌به تعمیرات لوازم خانگی نخواهید داشت. شما می‌توانید با طی مراحل زیر این مشکل را رفع کنید:

۱- همه ظروف داخل دستگاه را خالی کنید و طبقه پایینی ماشین ظرفشویی را از جای خود در آورید.

۲- دهانه فیلتر موجود در کف ظرفشویی را محکم بگیرید و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود.

۳- فیلتر و صافی آن را بیرون بیاورید. با مسواک نرم و مایع ظرفشویی آن را کاملا تمیز کنید و آبکشی کنید.

پس از تمیز کردن فیلتر، آن را به جای خود بازگردانید و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا محکم در جای خود قرار بگیرد.

فیلتر تخلیه برای جلوگیری از ورود قطعات غذا و خرده ریزه‌ها به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه تعبیه شده و مانع از مسدود شدن آنها و آسیب به پمپ می‌شود.

اما گاهی ورود باقیمانده‌های غذا به داخل خود فیلتر و بلوکه کردن آن، علت جمع شدن آب، کف ماشین ظرفشویی است.

برای شستشوی فیلتر ماشین ظرفشویی به صورت زیر عمل کنید:

  • فیلتر ظرفشویی به صورت یک سیلندر پلاستیکی در کف دستگاه و در زیر بازوی آبپاش قرار دارد.
  • برخلاف عقربه‌های ساعت فیلتر را چرخانده و سپس به سمت بالا بکشید تا آن را خارج کنید.
  • در برخی مدل‌ها در زیر فیلتر استوانه‌ای، یک فیلتر صفحه‌ای درشت نیز قرار داده شده تا مواد غذایی درشت‌تر را بگیرد.
  • فیلتر را به خوبی بشورید.
  • سپس جایی که فیلتر در آن قرار می‌گیرد و به شیلنگ یا لوله تخلیه منتهی می شود را تمیز کنید.

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی2 - علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

2- خرابی پمپ تخلیه؛از علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

پمپ تخلیه قطعه‌ای است که آب داخل مخزن را به سمت فاضلاب پمپاژ می‌کند. این قطعه پیش از آنکه خشک‌کن ظرفشویی شروع به خشک کردن ظروف کند، روشن می‌شود. در این حین ممکن است توسط تکه‌های مواد غذایی مسدود شود. در این‌صورت امکان پمپاژ آب وجود نداشته و آب در کف دستگاه باقی خواهد ماند. در‌صورت خارج نکردن آشغال‌های گیر‌کرده در پمپ، امکان سوختن این قطعه مهم بالا می‌رود و راه‌حلی جز تعمیر ظرفشویی و تعویض پمپ نخواهد داشت.

پمپ تخلیه در زیر ظرفشویی و پشت پنل قرار گرفته و به همراه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی مجموعه ای را با هدف تخلیه آب از دستگاه تشکیل می‌دهد. در صورتی که مسیر تخلیه آب از دستگاه به سینک فاضلاب باز باشد، می‌توان مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی را از پمپ تخلیه ظرفشویی دانست

Check the dishwasher drain pump - علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

3- مسدود شدن شلنگ از علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

مسدود شدن شلنگ تخلیه از علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی محسوب می‌شود. زمانی که آب توسط پمپ به بیرون دستگاه هدایت شود وارد شلنگ تخلیه می‌شود که در پشت دستگاه قرار دارد. در‌صورتی‌که این شلنگ توسط مواد غذایی و چربی مسدود شده باشد، امکان خروج آب نخواهد بود. برای رفع این مشکل لازم است که پس از جدا کردن شلنگ از دستگاه داخل آن را با آب ولرم نسبتاً داغ بریزید تا چربی‌ها جمع‌شده خارج شود.

البته در برخی از مواقع دیده شده که علت مسدود شدن شلنگ به وجود مواد غذایی در داخل آن باز نمی‌گردد و دلیل اصلی آن خم شدن شلنگ است. برای رفع این مشکل باید دستگاه را به جلو کشیده و خم شلنگ را باز کنید. به‌طور‌کلی توصیه می‌شود که برای جلوگیری از خم شدن شلنگ تخلیه و عملکرد بهتر دستگاه، فاصله مناسبی بین دیوار و ماشین ظرفشویی ایجاد کنید. این مشکل فارغ از برند ماشین ظرفشویی برای انواع دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد. با‌این‌حال، تجربه تعمیر ظرفشویی بوش نشان داده است که خرابی پمپ تخلیه، اصلی‌ترین علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی محسوب می‌شود.

شیلنگ یا لوله تخلیه ماشین ظرفشویی در پشت دستگاه قرار داشته و از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب خانه شما متصل است. یکی از مواردی که می‌تواند علت عدم تخلیه آب ظرفشویی باشد، ایراد در لوله تخلیه است. مواردی که می‌بایست چک شوند عبارتند از:

  • رفع هرگونه تاخوردگی و خمیدگی در شیلنگ تخلیه.
  • نصب صحیح شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه و رعایت ارتفاع، حلقه یا پیچ جهت کمک به پمپ و بازنگشتن فاضلاب، قرارگیری صحیح در داخل لوله فاضلاب، اتصال صحیح به بدنه و…
  • اطمینان از مسدود نبودن و بلوکه نشدن جریان آب داخل شیلنگ.
  • تعویض شیلنگ تخلیه در صورت فرسودگی

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی3 1 - علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

4- مسدود بودن فاضلاب؛ علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، مسدود بودن فاضلاب خانه است. در برخی از مواقع ورود مو، مواد غذایی و اجسام بزرگ در مسیر فاضلاب باعث جلوگیری از روان شدن آب می‌شود. در صورتی که پمپ تخلیه، شلنگ و فیلتر ظرفشویی سالم و تمیز بودند، احتمالاً، گرفتگی فاضلاب خانه دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی خواهد بود.

برای اطمینان از وجود مشکل در مسیر فاضلاب باید شیر سینک ماشین ظرفشویی را باز کنید. در صورتی که آب به سرعت و بدون مشکل وارد شد، به این معناست که فاضلاب ساختمان مسدود نیست. اما اگر آب به آرامی و کندی از سینک خارج شود، یا اصلا آبی خارج نمی‌شود، علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما به مسدود بودن فاضلاب مربوط است. اگر عیب‌یابی مشکل خالی نشدن کامل آب ظرفشویی، کار دشواری برای شما محسوب می‌شود، به‌راحتی با تکنسین‌های تعمیر آنلاین تماس گرفته و مشکل خود را با آن‌ها در میان بگذارید. تعمیر آنلاین تیم‌های آموزش‌دیده و با‌تجربه‌ای برای تعمیر ظرفشویی آاگ، ال جی، بوش، سامسونگ و سایر برند‌ها را به خانه شما اعزام خواهد کرد.

در این مقاله از تعمیرات ماشین ظرفشویی  اطلاعات زیادی کسب کنید

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی4 - علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی

راهنمایی جهت خرید ماشین ظرفشویی در مجموعه خدمات پشتیبان

روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی در‌صورت خالی نشدن به‌صورت خودکار

به‌طور‌کل، دکمه‌ای به منظور تخلیه سریع آب جمع‌شده در دستگاه وجود ندارد. به‌همین دلیل، اگر قصد تخلیه آب ماشین ظرفشویی را دارید باید درپوش فیلتر را باز کنید. برای جلوگیری از ریختن آب کثیف روی فرش یا کف آشپزخانه، ابتدا ظرفی را زیر فیلتر نگه دارید. پس از خالی کردن آب جمع‌شده در دستگاه، فیلتر را تمیز کرده و دوباره سر جای خود قرار دهید.

در خدمات پشتیبان می‌توانید سایر آموزش‌های مربوط به ماشین ظرفشویی، را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *