علت بوی بد ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی

هیچ چیز بدتر از این نیست که درب ماشین لباسشویی خود را باز کنید و بوی بد لباسشویی مواجه شوید. برای جلوگیری از بوی بد لباسشویی، باید منبع مشکل را بدانید. بوی بد ماشین لباسشویی شما به دلیل ترکیبی از کپک و باکتری ایجاد می شود.

وقتی لباس‌ها را در دستگاه خود می‌گذارید، روغن بدن، کثیفی، مو و زباله در لاستیک لباسشویی و مخزن مواد شوینده محبوس می‌شوند. از قضا، بوی ماشینی که قرار است لباس های شما را تمیز کند بدتر از خود لباس های شسته شده شما می شود.ما در این مقاله نکات ساده ای در مورد  چگونگی خلاص شدن از بوی بد لباسها در لباسشویی ارائه کرده ایم .

یکی از دلایل اصلی بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی، رطوبت باقی مانده از لباس های لباسشویی در محفظه ماشین لباسشویی است. حال این سوال پیش می آید که این رطوبت موذی از کجا وارد ماشین لباسشویی می شود. عوامل متعددی در ایجاد بوی نامطبوع ماشین لباسشویی نقش دارند، پس با ما همراه باشید تا شما را با این عوامل آشنا کنیم.

سوالات و جواب های مهم در ارتباط با نحوه از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

کاربران عزیز سایت آی پی امداد، به منظور صرفه جویی در زمان شما و دسترسی سریع به موضوع، برخی از مهمترین سوالات در زمینه نحوه رفع بوی بد لباسشویی در جدول زیر آورده شده اند:

سوالات در زمینه بوی بد ماشین لباسشویی پاسخ
علل بوی بد لباسشویی چیست؟
 1. ماندن لباس ها داخل آبکش برای چندین ساعت
 2. بستن درب لباسشویی بلافاصله بعد از اتمام کار
 3. خشک نکردن لاستیک دور درب بعد از اتمام شستشو
 4. عدم سرویس لباسشویی
 5. عدم تمیز کردن مسیر خروجی (فیلتر، پمپ تخلیه و شیلنگ)
 6. تمیز نکردن جاپودری
 7. باز بودن مسیر فاضلاب
چگونه میتوان از بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کرد؟
 1. استفاده از آب گرم برای شستشو
 2. استفاده از مواد شوینده مناسب
 3. بهبود تهویه هوای داخل لباسشویی
 4. تمیز کردن منظم دستگاه

7 علت بوی بد در ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی به یکباره ایجاد نمی شود. بلکه عوامل مختلف در طول زمان دست به دست هم می دهند تا جرم و رسوب در داخل دستگاه و محفظه های آن تشکیل شود و در نهایت بستر مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها و کپک ها ایجاد شود.

شاید بسیاری از این عوامل حتی برای شما قابل رویت نباشند اما در این مقاله در مورد این عوامل و تاثیرات آنها توضیح می دهیم تا پس از مطالعه این متن به رعایت نکات ذکر شده توجه بیشتری داشته باشید.در صورتی که این مشکلات در لباسشویی شما بروز کرد هر چه سریعتر برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی اقدام کنید.

علت بوی بد ماشین لباسشویی به شرح زیر است:

 1. ماندن لباس ها داخل آبکش برای چندین ساعت
 2. بستن درب لباسشویی بلافاصله بعد از اتمام کار
 3. خشک نکردن لاستیک دور درب بعد از اتمام شستشو
 4. عدم سرویس لباسشویی
 5. عدم تمیز کردن مسیر خروجی (فیلتر، پمپ تخلیه و شیلنگ)
 6. تمیز نکردن جاپودری
 7. باز بودن مسیر فاضلاب

ماندن لباس ها برای چندین ساعت داخل دستگاه

ماندن لباس در ماشین لباسشویی و باز نکردن درب ماشین باعث ایجاد رطوبت و بخار به همراه گرما در داخل ماشین می شود. علاوه بر ایجاد رسوب در داخل سوراخ های دیگ ماشین لباسشویی، محیط مساعدی را برای رشد میکروب ها و باکتری ها ایجاد کرده و باعث ایجاد بوی بد داخل ماشین لباسشویی می شود. با درآوردن لباس ها در زمان مناسب، هوای داخل دستگاه خارج می شود و این موضوع تاثیر مثبتی در مشکلات مربوط به بوی بد در لباسشویی خواهد داشت.

بستن درب بلافاصله بعد از اتمام کار

اکثر افرادی که با ماشین لباسشویی سر و کار دارند، بلافاصله پس از درآوردن لباس ها از درون آن، درب ماشین را می بندند. این یک اشتباه رایج است; زیرا به هوای داخل دستگاه اجازه تهویه به میزان لازم را داده نمی شود و به همین دلیل گرما و رطوبت تا حدودی در دستگاه باقی می ماند و این بهترین شرایط را برای ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی فراهم خواهد کرد. رفع بوی بد لباسشویی در این حالت کار سختی است و ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت افرادی که از لباس های شسته شده در این ماشین استفاده می کنند داشته باشد.

خشک نکردن لاستیک دور درب دستگاه

لاستیک درب ماشین لباسشویی در برخی قسمت ها دارای چین خوردگی است و رسوب آب و مواد شوینده در این قسمت ها باعث ایجاد بوی بد می شود. این روی کیفیت دستگاه تاثیر بدی دارد. اگر پس از اتمام کار دستگاه و درآوردن لباس ها از دستگاه، لاستیک را کاملا خشک کنید، از ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی جلوگیری می کنید و همچنین از ایجاد محیط مساعد برای رشد میکروب ها جلوگیری میشود.

Do not dry the rubber around the door of the washing machine - علت بوی بد ماشین لباسشویی

سرویس دوره ای موجب از بین رفتن این معضل می‌شود

ماشین لباسشویی مانند سایر لوازم خانگی بزرگ نیاز به نگهداری و سرویس دارد. در صورت استفاده صحیح و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی از این دستگاه باید سالانه آن را سرویس کنید. با سرویس ماشین لباسشویی از عدم وجود رسوب و کثیفی در قسمت های مختلف آن و همچنین عدم گرفتگی و مشکل در لوله های تخلیه و ورودی آب دستگاه اطمینان حاصل می شود جلوگیری می شود.

عدم تمیز کردن فیلتر و پمپ تخلیه میتواند علت بوی بد در لباسشویی باشد

فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی یکی از قطعات ماشین لباسشویی است که در طولانی مدت ممکن است در آن رسوب جمع شود. تمیز نشدن آن و ماندگاری رسوب باعث ایجاد بوی بد در دستگاه می شود و این موضوع به لباس ها نیز سرایت می کند و باعث بوی بد آن ها می شود. پس از چند بار استفاده از دستگاه می توانید با تمیز کردن آن از این مشکل جلوگیری کنید.

البته یکی از دلایل این بوی بد خالی نکردن جیب و عدم توجه به اشیاء ریز است. این وسیله ها با مسدود کردن فیلتر لباسشویی می توانند باعث ایجاد شوند. خدمات پشتیبان به کاربران توصیه می‌کند قبل از شستن لباس‌ها، وسایل را از جیب خود خارج کنند.

Failure to clean the filter and drain pump can cause bad smell in the washing machine - علت بوی بد ماشین لباسشویی

جاپودری را به موقع تمیز کنید تا از بو گرفتن آن جلوگیری کنید

ممکن است پس از چندین بار استفاده از جاپودری لباسشویی متوجه شوید که بخشی از پودر روی دیواره های آن باقی مانده و سفت شده است. در این صورت می توان با تمیزکردن این قسمت بوی بد ماشین لباسشویی را از بین برد و باید جاپوداری را بیرون آورده و تمیز کنید.

این موضوع میتواند ناشی از فاضلاب باشد

در برخی موارد ممکن است بوی بد لباسشویی ناشی مسیر فاضلاب باشد. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که سیفون در مسیر فاضلاب متصل به شیلنگ تخلیه وجود نداشته باشد و از طریق تخلیه، بو به داخل لباسشویی راه پیدا کند. برای رفع این کار بهتر است مسیر فاضلاب را با سیفون ببندید. چنانچه مشکل حل نشد، با نمایندگی تعمیرات لباسشویی در شمال، جنوب، شرق و غرب تهران تماس بگیرید.

Paying attention to the condition of the powder causes a bad smell in the washing machine - علت بوی بد ماشین لباسشویی

آموزش نحوه رفع بوی بد ماشین لباسشویی

اگر هنگام استفاده از ماشین لباسشویی متوجه بوی بدی شدید یا بوی نامطبوعی در محیط آشپزخانه احساس کردید، حتما ماشین لباسشویی خود را چک کنید. اگر مشکل از همین جاست، باید نسبت به رفع بوی بد  اقدام کنید تا از بدتر شدن این وضعیت یا ایجاد اختلال در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید. در این قسمت به ارائه راهکارهایی می پردازیم که می تواند در موثر باشد.

 1. استفاده از آب گرم
 2. استفاده از مواد شوینده مناسب
 3. بهبود تهویه هوای داخل لباسشویی
 4. تمیز کردن منظم دستگاه

 

استفاده از نرم کننده در لباسشویی

استفاده از آب گرم برای از بین بردن این مشکل

اکثر افراد معمولاً از تنظیم آب سرد دستگاه برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های خود استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که این کار ممکن است بوی بدی را در دستگاه ایجاد کند و حتماً در برخی از شستشوهای خود که نیازی به آب سرد ندارند از آب گرم استفاده کنید تا تمام مواد باقی مانده در دستگاه پاک شود.

استفاده از مواد شوینده مناسب برای اینکه بو از بین برود

استفاده از پودر و مواد شوینده لباسشویی باعث ایجاد کف مناسب در ماشین می شود و در نهایت کف صابونی کمتری ایجاد شده و در ماشین باقی می ماند. این کار کیفیت شستشو را بهبود می بخشد و به از بین بردن بو کمک می کند.

Use the right detergent to eliminate the bad smell of laundry - علت بوی بد ماشین لباسشویی

طرز استفاده از لباسشویی  چگونه است

بهبود تهویه هوای داخل ماشین لباسشویی به رفع بوی بد کمک میکند

اگر بلافاصله پس از اتمام شستشو، لباس ها را از ماشین لباسشویی خارج کنید، رطوبت و گرما در داخل ماشین لباسشویی حبس نمی شود و این امر از ایجاد شرایط مساعد برای میکروب ها و سایر میکروارگانیسم ها و در نتیجه بوی بد جلوگیری می شود.

البته باید توجه داشته باشید که پس از درآوردن لباس ها، درب دستگاه را مدتی باز بگذارید تا تهویه به درستی انجام شود و داخل دیگ به خوبی خشک شود. خشک کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی نیز یکی دیگر از عوامل موثر در این بوی بد است.

تمیز کردن ماشین لباسشویی باعث از بین رفتن بوی بد در لباسشویی میشود

همان گونه که در قسمت قبلی ذکر شد یکی از عوامل ایجاد بو در ماشین لباسشویی عدم تمیز کردن قسمت پمپ تخلیه ی دستگاه و جاپودری آن می باشد. به همین جهت لازم است تا این قسمت ها به صورت منظم تمیز شوند.

شما می توانید برای این کار از راه های مختلفی خانگی و یا مواد تولید شده در کارخانجات استفاده کنید. یکی از راه‌های خانگی برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی استفاده از مخلوط سرکه و جوش شیرین است. در ضمن شما می توانید از جرم گیر و بوگیر ماشین لباسشویی موجود در بازار نیز برای این کار استفاده کنید.

 

تخلیه نشدن آب لباسشویی را از دستگاه حتما جدی بگیریم

نتیجه گیری پایانی از برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی

اگر بخواهیم در مورد نتیجه گیری مقاله نحوه رفع بوی بد لباسشویی صحبت کنیم، باید بگوییم که پیشگیری بهتر از درمان است، قبل از اینکه بوی بد لباس شما را آزار دهد، به تمیز کردن داخل و خارج آن توجه کنید. فراموش نکنید که جرم گیری ماشین لباسشویی و سرویس دوره ای سالانه می تواند از همه این اتفاقات جلوگیری کند. این امر موجب می‌شود حتی کمتر نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی خود را داشته باشد.

اگر مشکلی برای دستگاه شما پیش آمد، خدمات پشتیبان به عنوان نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات به کاربران عزیز می باشد.

این مرکز با بهره گیری از کادری مجرب و ماهر توانسته در زمینه تعمیرات، عیب یابی و سرویس انواع ماشین لباسشویی بسیار موفق عمل کرده و رضایت تمامی مشتریان را جلب نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *