علت آبگیری نکردن ظرفشویی

علت آبگیری نکردن ظرفشویی
یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی، آبگیری نکردن آن است که به دلایلی از جمله وجود مشکل در برد اصلی، خرابی میکروسوئیچ، معیوب بودن شیر برقی و … رخ می‌دهد. اگر ماشین ظرفشویی فرآیند آبگیری را انجام ندهد، عملا نمی‌توان از آن استفاده کرد. در این مقاله علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی مورد بررسی قرار گرفته است.
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم تخصصی خدمات پشتیبان 

اطلاعات این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام اساسی، با متخصصین مشورت نمایید.

چرا ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند؟

گاهی ممکن است علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی ساده باشد و خودتان بتوانید با بررسی مواردی مانند شیر آب و شیلنگ ظرفشویی مشکل را برطرف کنید. اما برخی مواقع علت بروز این مشکل، خرابی شیر برقی، میکروسوئیچ درب و برد اصلی ظرفشویی است. در اینصورت باید عیب یابی ظرفشویی و رفع مشکل را به تکنسین متخصص بسپارید.

1. وجود مشکل در شیلنگ و شیر تامین آب ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی‌کند، اولین کاری که باید انجام شود، اطمینان از درستی سیستم تامین آب به دستگاه است. معمولا در زیر سینک یا اطراف آن، یک لوله یا شیلنگ آب وجود دارد که به بخشی از پایین ماشین ظرفشویی متصل شده است و با یک شیر کنترل می‌شود.

این شیر و شیلنگ وظیفه تامین آب از لوله کشی خانه تا ظرفشویی را برعهده دارند.

  • از مسدود نبودن شیلنگ، نبود پیچ و خم و هرگونه پارگی و شکاف در آن اطمینان حاصل کنید.
  • سپس از باز بودن شیر مطمئن شوید.
  • پس از آن بررسی کنید که فشار آب خیلی کم نباشد، زیرا شیر برقی ظرفشویی برای عملکرد صحیح خود به یک حداقل فشار آب نیاز دارد.

ممکن است هنگام نصب ماشین ظرفشویی، تکنسین مربوطه شیر و شیلنگ اشاره شده را به طریق دیگری یا در جای دیگری غیر از زیر سینک سر هم بندی کرده باشد. در این صورت باید از محل ورود شیلنگ به پایین دستگاه شروع کرده و آن را تا مبدا دنبال کنید.

درباره تعمیر ظرف شویی بیشتر بدانید…

2. ایراد در شیر ورودی آب یا شیر برقی ظرفشویی

مهم‌ترین قطعه‌ای که می‌بایست توسط تکنسین مجرب بررسی شود، شیر ورودی آب یا همان شیر برقی ظرفشویی است که آبگیری دستگاه توسط آن انجام می‌شود.

شیر ورودی آب، پایین ماشین ظرفشویی و پشت پنلی قرار دارد که در پایین درب دستگاه دیده می‌شود. برای دسترسی به آن، باید ابتدا پنل جلویی که روی درب سوار می‌شود را باز کرده و سپس پنل پایین آن را باز کنید تا قادر به مشاهده شیر برقی باشید.

شیر ورودی آب دارای دو سیم برق و دو شیلنگ متصل شده به آن است که یکی از آنها آب را از خانه تا شیر برقی منتقل می‌کند و دیگری از شیر به داخل محفظه شستشوی ظرفشویی هدایت می‌کند. این شیر توسط شناور و تایمر یا برد الکترونیکی ظرفشویی کنترل می‌شود.

  • ابتدا باید رسیدن برق به شیر و فعال بودن آن را بررسی کنید.
  • به کمک مولتی متر سلنویدهای روی شیر را برای وجود جریان اندازه بگیرید.
  • اگر حین مرحله آبگیری، جریان آب به شیر برقرار بوده و سیم کشی آن هم مشکلی نداشت، اما همچنان ماشین ظرفشویی آبگیری نمی‌کند، پس ایراد از شیر برقی است و باید تعویض شود.
  • اگر شیر ورودی آب جریان ندارد و برق به آن نمی‌رسد، به کمک مولتی متر بررسی کنید که قطعی جریان در شناور اتفاق افتاده یا در تایمر/ برد الکترونیکی ظرفشویی یا ایراد سوئیچ قفل درب ظرفشویی است.
شیر یا دریچه ورودی آب به منظور پر کردن مقدار مناسب آب گرم استفاده می‌شود. این شیر توسط یک تایمر یا یک بد الکترونیکی کنترل می‌شود. این شیر در پشت و زیر ماشین ظرفشویی قرار دارد، یک شلنگ خروجی به محفظه و یک عدد شلنگ ورودی به لوله کشی آب منزل وصل است.

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی‌کند ابتدا از ورودی و میزان فشار آب مطمئن شوید، سپس ببینید که آیا هنگام آبگیری برق به این شیر برقی میرسد خیر؟ اگر از درست بودن این دو مورد اطمینان حاصل کردید، یعنی خود شیر مشکل دارد و تعمیر آن ممکن نیست پس باید شیر را سریعاً تعویض کنید. در ضمن از مسدود نبودن شلنگ، عدم وجود پیچ و تاب در شلنگ و یا هرگونه پارگی یا شکاف در آن اطمینان حاصل کنید.

3. خرابی شناور و سوئیچ شناور علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

Dishwasher float switch 1 - علت آبگیری نکردن ظرفشویی

شناور که قطعه‌ای پلاستیکی در کف ماشین ظرفشویی و شبیه به گنبد است، وظیفه تعیین سطح آب مناسب برای ظرفشویی را بر عهده دارد.

هنگامی که ماشین ظرفشویی از آب پر می‌شود، شناور به همرا آب بالا آمده و زمانی که به مقدار تعیین شده طراحی رسید، با درگیر کردن سوئیچ شناور که در زیر آن قرار گرفته است به شیر ورودی آب دستور قطع شدن و توقف آبگیری را ارسال می‌کند.

  • شناور ظرفشویی را بررسی کنید.
  • ممکن است که توسط زباله، باقیمانده موادغذایییا املاح سخت شده آب در وضعیت بالا گیر کرده باشد و نتواند پایین بیاید.
  • همچنین سوئیچ شناور باید بررسی شده و وضعیت سلامت سوئیچ و سیم کشی آن مشخص شود.

4. ایراد در سوئیچ قفل درب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی برای تشخیص باز بودن درب دارای یک سوئیچ قفل است. بر طبق اصول ایمنی، هنگامی که درب دستگاه باز است فعالیت‌ها و عملکردهای دستگاه شروع نشده یا متوقف می‌شوند.

پر شدن ظرفشویی از آب نیز همین گونه است و لذا در صورتی که سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی معیوب باشد، ممکن است در حالی که درب بسته است آن را باز بداند و از شروع آبگیری دستگاه جلوگیری کند.

سوئیچ قفل درب، پشت پنل داخلی درب قرار دارد و به کمک یک مولتی‌تر می‌توان رسیدن جریان به آن را بررسی کرد. در صورتی که ایراد از این سوئیچ باشد، با تعویض آن می‌توان به راحتی مشکل را برطرف کرد.

5. خراب شدن تایمر یا برد الکترونیکی ظرفشویی

Damaged dishwasher board - علت آبگیری نکردن ظرفشویی

تایمر در مدل‌های قدیمی‌تر ظرفشویی و برد الکترونیکی در مدل‌های جدیدتر ماشین‌های ظرفشویی وظیفه ارتباط بین بخش‌های مختلف دستگاه و ارسال فرمان شروع به کار هر بخش را برعهده دارد.

اگر تایمر/ برد ایراد داشته باشد، ممکن است برخی قطعات همچون شیر برقی، سوئیچ شناور یا سوئیچ قفل درب از کار بیوفتند و جریان برق به آنها نرسد.

احتمال معیوب بودن برد کمتر از موارد دیگریست که به آنها اشاره کردیم. بنابراین ابتدا موارد گفته شده را بررسی کنید و اگر مشکل همچنان برقرار بود، نهایتا به سراغ برد الکترونیکی بروید. اگر علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، معیوب بودن برد باشد، باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

در مدل های جدیدتر ماشین ظرفشویی برد الکترونیکی جایگزین تایمر شده است. این بخش وظیفه ارتباط بین بخش های مختلف دستگاه و ارسال دستور شروع به کار هر قسمت را بر عهده دارد اگر این بخش یعنی برد الکترونیکی یا تایمر مشکل داشته باشد، ممکن است برخی قطعات مانند شیر برقی، سوییچ شناور و یا سوییچ قفل درب از کار بایستند و جریان برق به آنها نرسد در نتیجه ماشین ظرفشویی آبگیری نخواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *