سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

sfbsfbsfbsfbsfbs 800x321 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

سیستم سختی گیر آب ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله از خدمات پشتیبان به بررسی عیب یابی و راهنمای جامع 0 تا 100 سختیگیر ظرفشویی میپردازیم.

یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه که اخیراً در تمام آشپزخانه‌ها وجود دارد ماشین ظرفشویی است. همانطور که می‌دانید، این وسیله ظرف ‌های مورد استفاده توسط یک خانواده را می‌شوید و هرگونه اشکال و خطا در نحوه شستن ظرف ‌ها ممکن است کار خانم خانه را دو برابر کند.

 

به‌ طور معمول درون آب شهری یون‌هایی مانند کلسیم و منیزیم وجود دارد که این یون‌ها باعث سخت شدن آب می‌شود. استفاده از آب سخت بدون سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه‌های مختلف بر روی ظرف ‌ها و به‌ مرور زمان خراب شدن دستگاه و ظرف ‌هایتان می‌شود.

پیشنهاد ما: باز نشدن قرص لباسشویی

Untitled 3 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پیشنهاد ما به شما این است که درصورتی‌که متوجه سخت بودن آب مورد استفاده در منزلتان شده‌اید یک سیستم سختی گیر مناسب را انتخاب کنید و بر روی ماشین ظرفشویی‌ تان نصب نماید. در این مطلب قصد داریم شما را با این سیستم آشنا کنیم و نحوه کار و عوامل مؤثر در آن را برای شما شرح دهیم

آیا تمام ماشین های ظرفشویی سیستم سختی گیر دارند؟

به طور کلی سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی یکی از قابلیت هایی است که می تواند در زمینه کاهش تاثیر منفی یون های منیزیم و کلسیم موجود درون آب بسیار موثر واقع شود. از این رو می توان به تمیز شستن ظروف در ماشین ظرفشویی کمک بسیاری نماید و وجود آن در دستگاه کاملا ضروری می باشد. این سیستم در انواع مدل های ماشین ظرفشویی تعبیه شده است و روند کار آن در تمامی برندها مشابه و یکسان است.

از آنجایی که افزایش سختی آب می تواند مشکلات بسیاری را برای دستگاه به وجود آورده و برای سلامتی انسان نیز اثرات بسیار نامطلوبی به همراه دارد، برندهای تولید کننده انواع ماشین ظرفشویی این قابلیت را در دستگاه خود قرار می دهند. این امر موجب می شود تا عملکرد ماشین ظرفشویی به میزان زیادی بهبود پیدا کرده و در نتیجه شستشوی ظروف مختلف به صورت کاملا صحیح انجام گردد.

انواع مخزن ‌های سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی

 • در سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی برای گرفتن سختی آب دو مخزن شامل مخزن رزین و مخزن نمک وجود دارد.
 • این دو مخزن با یکدیگر به‌واسطه یک شیر که فشار آب آن زیاد است در ارتباط می‌باشند.
 • نحوه ارتباط این دو مخزن بدین‌صورت است که آب از قسمت پشت سپر وارد مخزن نمک می‌شود و بانمک موجود در مخزن مخلوط شده و به‌طرف شیر حرکت می‌کند.
 • آب به همراه نمک موجود در آن به شیری که مابین مخزن آب و رزین وجود دارد و به دلیل بالا بودن فشار آب باعث باز شدن شیر و سپس از درون شیر به مخزن رزین وارد می‌شود.

Untitled 4 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

 

 

Untitled 5 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی
اگر میخواهید بدانید که چگونه باید از نمک در ظرفشویی استفاده نمایید و یا طریقه ریختن نمک در این دستگاه چگونه است، کلیک نمایید.

سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی به چه منظور استفاده می‌شود؟

سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی همان طور که از اسم آن مشخص است برای گرفتن سختی آب کاربرد دارد. ممکن است با خواندن این مطب سؤالات زیادی ذهن شما را درگیر کند که اصلاً آب سخت چیست و به چه دلیلی لازم است سختی آب‌گرفته شود؟ در ابتدا بهتر است شما را با تعریف آب سخت آشنا کنیم؛

 • آب سخت به آبی گفته می‌شود که درون آن مقادیر زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، بیکربنات، منیزیم و… وجود دارد.
 • وجود این مواد معدنی در آب باعث می‌شود که در هنگام شستن ظرف در ماشین ظرفشویی ظرف ‌ها به‌ خوبی شسته نشوند و یا اینکه لکه‌های غذا بر روی آن باقی بماند.
 • اگر در ماشین ظرفشویی سیستم سختی گیر آب وجود نداشته باشد سختی آب باعث تمیز شسته نشدن ظرف ‌ها می‌ شود و حتی ممکن است خیلی از افراد فکر کنند که ماشین ظرفشویی آن‌ها خراب ‌شده است.
 • اما با وجود سختی گیر آب ماشین ظرفشویی این مشکل برطرف شده و ظرف ‌ها به ‌خوبی و بدون هیچ‌ گونه آلودگی شسته می‌شوند.

نحوه کار سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

همان طور که در بالا نیز اشاره شد سختی آب به دلیل وجود یون کلسیم و منیزیم در آن است؛ سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی با جذب یون کلسیم و منیزیم در آب باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.

 • نحوه کار سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی بدین ‌صورت است که رزین موجود ماشین ظرفشویی که میل زیادی به جذب یون کلسیم و منیزیم دارد این دو فلز را از آب جذب کرده و در عوض یون سدیم را به آب تحویل می‌دهد.

احتمالاً برای شما نیز در این قسمت سؤال پیش‌آمده است که با اضافه شدن سدیم به آب ممکن است میزان این یون در بدن افزایش پیدا کند و مشکلاتی نظیر افزایش فشارخون برای فرد ایجاد شود؟

 • در مورد این مسئله باید بدانید که سدیم جذب‌شده توسط آب هیچ نقشی در شستشوی ظرف‌ ها در ماشین ظرفشویی ندارد و هیچ‌گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

سخت بودن آب چه مشکلاتی را برای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند

سخت بودن آب علاوه بر اینکه باعث خوب شسته نشدن ظرف‌ها و برجای ماندن لکه‌های مختلف بر روی آن می‌شود مشکلات فروانی را نیز برای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • تشکیل رسوب بر روی المنت‌ ماشین ظرفشویی
 • تشکیل رسوب بر روی لوله ‌های داخلی ماشین ظرفشویی
 • افزایش مصرف انرژی توسط ماشین ظرفشویی
 • افزایش میزان مصرف شوینده توسط ماشین ظرفشویی

Untitled 6 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

تمام موارد گفته‌شده در بالا افزایش هزینه‌ های شمارا به دنبال دارد پس اگر در ماشین ظرفشویی شما سیستم سختی گیر آب وجود ندارد پس از مشورت با یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه ماشین ظرفشویی اقدام به نصب یک سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی مناسب برای دستگاه خود کنید.

مزایای سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

استفاده از سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی مزایای فراوانی برای کاربران و خود دستگاه دارد. از جمله مزایای این سیستم عبارتند از:

 • افزایش طول عمر ظرفشویی
 • کاهش تولید رسوب در لوله‌ های ماشین ظرفشویی
 • تمیز شسته شدن ظرف ‌ها، این مسئله به‌خصوص برای افرادی که به تمیزی ظرف‌ هایشان حساسی زیادی دارند بسیار حائز اهمیت هست.
 • باقی نماندن لکه ‌های سفید رنگ بر روی ظرف
 • کاهش میزان مصرف مواد شوینده

چگونه رزین ‌های موجود در سختی گیر ماشین ظرفشویی بازسازی می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در زمینۀ سختی گیر ماشین ظرفشویی و رزین ممکن است برای کاربران ایجاد شود این است که رزین‌ها تا چه زمانی قابلیت جذب یون ‌های کلسیم و منیزیم را در آب ‌دارند؟ آیا این تبادل یونی همیشگی است؟

Untitled 7 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پاسخ به این سؤال این است که:

 • رزین‌ها بعد از مدتی از یون ‌های کلسیم و منیزیم پوشیده می ‌شود و یون‌ های سدیم در آن کاهش پیدا می‌کند.
 • این مسئله کاهش عملکرد این سیستم را به دنبال دارد.

آیا می‌دانید برای حل این مشکل چه راه حلی وجود دارد؟

 • در این هنگام شما باید با استفاده از محلول آب ‌نمک رزین‌های موجود در سیستم سختی گیر آب را بشویید و این یون ‌ها را در رزین کاهش دهید.

نحوه شستن رزین‌ها

اگر به دنبال این هستید که سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی عملکرد خود را به‌ درستی انجام دهد بهتر است در هر بار شستشو ابتدا مخزن نمک موجود در دستگاه را با استفاده از آب ‌نمک بشویید و کاملاً آن را تمیز نمایید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا این محلول آب ‌نمک یون ‌های موجود در رزین‌ها را نیز شسته و آن را کاملاً پاک کند.

این مسئله به این دلیل اهمیت دارد که ممکن است رزین‌های موجود در دستگاه با یون‌های کلسیم و منیزیم اشباع ‌شده باشد و نتواند کار خود را به ‌درستی انجام دهید. با شستن رزین ها با آب نمک، مواد اضافی موجود در این سیستم را حذف کرده و به عملکرد صحیح آن کمک می کنید.

سنسور نمک

یکی از مهمترین اجزای سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی، سنسور نمک است. بهتر است بدانید با توجه به نحوه تنظیم دستگاه، پس از چندین بار استفاده از ماشین ظرفشویی که معمولا بین 15 تا 35 بار شستشو متغیر است، نمک موجود در دستگاه تمام می شود و باید دوباره مخزن نمک را شارژ کنید.

اما شما چگونه می‌توانید از تمام شدن نمک در این سیستم مطلع شوید؟

 • در داخل مخزن نمک، سنسوری طراحی شده است که با تمام شدن نمک، چراغ های LED را روشن می کند.
 • به محض روشن شدن چراغ ها باید به مقدار لازم نمک داخل مخزن بریزید.

آیا نمک مورد استفاده در ماشین ظرفشویی همان نمک خوراکی است؟

در مورد نمکی که برای شستشوی رزین ‌ها و مخزن نمک در سختی گیر آب ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود بهتر است بدانید که این نمک با نمک مورد استفاده در غذا تفاوت دارد و کمی بزرگ‌تر از نمک خوراکی است و معدنی مختلفی مانند آهن، منگنز و… نیز درون آن موجود می‌باشد.

Untitled 8 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پیشنهاد می‌کنیم به هیچ دلیلی از نمک خوراکی و سایر مواد شوینده دیگر در مخزن نمک برای شستشو استفاده نکنید؛ چون این مواد ممکن است کل سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی را دچار اشکال کند.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

برای اینکه در خدمات پشتیبان وقت کمتری برای مطالعه از شما عزیزان بگیریم، نتیجه گیری و خلاصه مقاله سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی را با تعمیرکار خدمات پشتیبان مطرح کرده ایم:

 • نمک وظیفه احیا کردن رزین و سختی گیری آب را عهده دار میباشد.
 • سختی گیر ظرفشویی، با جذب یون کلسیم و منیزیم در آب باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.
 • اگر نمک و رزین در سیستم ظرفشویی نباشد، ظروف تمیزی را بعد از شستشو در ظرفشویی نخواهید داشت.
 • سختی گیر ظرفشویی، به حفظ کیفیت دستگاه و طول عمر ظرفشویی کمک میکند.
 • سختی گیر ظرفشویی باعث کم مصرف شدن انرژی، رسوبات کم و عدم لکه روی ظروف میشود.
 • توجه داشته باشید که امروزه، با وجود قرص های فول ظرفشویی که حاوی نمک، شوینده و جلادهنده است، دیگر نیازی به نمک نیست.

آیا ماشین ظرفشویی شما به دلیل سخت بودن آب منزلتان خراب ‌شده است؟ به دنبال یک سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی هستید؟ آیا در تهران زندگی می‌کنید و به دنبال یک نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی می‌باشید؟ اگر به هر دلیلی ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شد، پیشنهاد می کنیم با خدمات پشتیبان تماس بگیرید و مشکل ماشین ظرفشویی خود را در محل حل کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *