Untitled 3 2 700x321 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

کاربران گرامی خدمات پشتیبان برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه عیب یابی و  علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی میپردازیم.

علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی توضیحات
استفاده از شوینده نامناسب
 • استفاده از قرص های همه کاره که از کیفیت پایینی برخوردارند و یا برند معروفی نیستند، باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود.
خراب شدن جا قرصی
 • اگر درب جاقرصی باز نشود، فنر پشت درب، بوبین درب یا خود جاقرصی مشکل دارد.
 • اگر قرص یا شوینده وارد ظرفشویی نشود، ظروف تمیزی نخواهید داشت.
مشکل در گرم شدن آب
 • اگر المنت یا سنسور المنت مشکل داشته باشد، آب به درستی در ماشین ظرفشویی گرم نمیشود و ظروف تمیزی نخواهید داشت.
 • البته توجه نمایید که در ظرفشویی های امروزه با گرم نشدن آب، کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.
عدم آبگیری مناسب
 • اگر شیلنگ وردی خمیدگی داشته باشد یا سوراخ شده باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود.
 • همچنین اگر شیربرقی، آب شمار یا هیدروستات مشکل داشته باشد، آبگیری به درستی انجام نمیشود.
 • توجه داشته باشید که در ظرفشویی های امروزه، مشکل آبگیری با کد خطا نمایان میشود.
ایراد در موتور
 • اگر موتور به درستی آب را در سبدهای ظرفشویی پمپاژ نکند، ظرفشویی تمیز نمیشوید.
مشکل در تخلیه آب
 • مسدود بودن مسیر تخلیه: فیلتر، پمپ، شیلنگ فاضلاب، باعث تمیز نشستن ظروف میشود.

مسدود بودن سوراخ های آب پاش باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

 • املاح موجود در آب باعث میشود تا سوراخ های آبپاش جرم بگیرد.
 • بهتر از هر 6 ماه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنید و با یک سوزن سوراخ های آب پاش را باز نمایید.
خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 • بهتر است مخزن نمک و جلادهنده را شارژ نمایید.
اشتباه در چیدمان ظروف
 • بارگیری نادرست ماشین ظرفشویی می تواند مانع از رسیدن اسپری به همه ظروف شود و در نتیجه رسوبات مواد غذایی گیر کند.
 • همچنین قبل از بارگیری ظروف، غذاهای باقیمانده را از روی آن ها بردارید.
سختی زیاد آب منطقه
 • آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد.
 • متناسب با سختی آب منطقه درجه جلادهنده را افزایش دهید.
 • همچنین اگر سختی آب زیاد است، از فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید.
عمل نکردن مقسم آب
 • اگر مقسم آب یا موتور ساعت کار نکند، آب بین سبد بالا و پایین تقسیم نمیشود.
 • اگر ظرفشویی شما فقط بخشی از ظروف را تمیز میشوید، مشکل از مقسم آب است.

تعمیرات ماشین ظرفشویی

تمیز نشستن ماشین ظرفشویی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟ علت خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی چیست؟ قطعاً یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است در حین کار با دستگاه ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی بد این دستگاه است که علاوه بر آسیب ظروف باعث چند برابر شدن کار مصرف کنندگان می شود. شست و شوی نا مناسب ظروف در ماشین ظرفشویی باعث بروز مشکلاتی چون سفیدک زدن ظروف، ایجاد خط و خش روی ظروف، وجود لکه های غذا روی ظروف، کدر شدن ظرف ها و … می شود.

به همین جهت بهتر است در صورت بروز چنین مشکلی هر چه سریع برای رفع علت آن اقدام شود. در بخش های بعد به بررسی علت سفیدک زدن ظرف در ظرفشویی، علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

11 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

قطعاً شایع ترین مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از ماشین ظرفشویی اتفاق بیافتد، شست و شوی کثیف ظروف توسط ماشین ظرفشویی است. تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی قطعاً به علت های متعددی بستگی دارد. برای مثال ممکن است علت شستن نامناسب ظرف ها در ظرفشویی به دلیل استفاده از شوینده های نامناسب یا خراب شدن برخی از قطعات ظرفشویی باشد که باید جهت رفع این مشکل هر چه سریع تر تعمیر شود. برای اینکه بتوانید مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را رفع کنید، در ابتدا باید شناخت کافی از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بپردازید. 11 علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی عبارت است از:

 1. استفاده از شوینده نامناسب
 2. خراب شدن جاقرصی ظرفشویی
 3. مشکل در المنت یا سنسور المنت
 4. مسدود شدن سوراخ های بازوی آب پاش
 5. مشکل در موتور ظرفشویی
 6. مشکل در آبگیری
 7. مسدود بودن فیلتر پمپ
 8. خالی بودن مخزن جلادهنده و نمک
 9. چیدمان اشتباه ظروف
 10. سختی زیاد آب منطقه
 11. عمل نکردن مقسم آب

استفاده از شوینده های نامناسب باعث تمیز نشستن ماشین ظرفشویی میشود

مواد شوینده ماشین ظرفشویی حاوی ترکیبی از آنزیم ها و مواد شوینده است که با هم کار می کنند تا رسوبات مواد غذایی را حل کرده و لکه های آب سخت روی ظروف شیشه ای را کاهش دهند. برای نتایج درخشان، از مواد شوینده ماشین ظرفشویی با سابقه عالی مانند Finish Quantum استفاده کنید.

عمده ترین دلیل تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی، استفاده از شوینده های نامناسب یا بی کیفیت است. قطعاً اگر شوینده ای از کیفیت بالایی برخوردار نباشد و یا مناسب ظرفشویی نباشد، ماشین ظرفشویی نمی تواند شست و شوی ظرف ها را با کیفیت بالایی انجام دهد. شوینده های مختلفی برای شست و شوی ماشین ظرفشویی وجود دارد. انواع قرص، نمک، جلا دهنده، صابون، مایع، ژل و… برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می شوند.

Untitled 9 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

در صورتی که مواد شوینده استفاده شده در ماشین ظرفشویی پودر مخصوص ظرفشویی نباشد، از مواد بی کیفیت تشکیل شده باشد، زمان استفاده از آن گذشته باشد، از برند های نا معتبر خریداری شده باشد، ممکن است لکه آن ها روی ظروف باقی بماند و شستن ظروف با کیفیت مطلوبی انجام نشود. بنابراین همیشه برای شستن ظرف در ماشین ظرفشویی از شوینده مخصوص این دستگاه و از  شوینده برند های معتبر استفاده کنید.

خراب شدن جای مایع و قرص باعث بد شستن ماشین ظرفشویی میشود

دومین علت شسته نشدن تمیز ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است به علت خراب شدن جای مایع یا پودر در ماشین ظرفشویی باشد. در تمام ظرفشویی های موجود در بازار مخزن یا فضایی برای ریختن شوینده وجود دارد. اگر شوینده به هر علتی خراب باشد و یا به هر علتی بسته نشود، ممکن است به دلیل نفوذ آب و مواد دیگر باعث خراب شدن شوینده و شسته نشدن تمیز ظرفشویی شود. به همین جهت از سالم بودن جای مایع در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید.

Untitled 10 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

خراب شدن المنت و ترموستات باعث کثیف شستن ماشین ظرفشویی میشود

در مواقعی ممکن است بعد از خارج کردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی، لکه های سفید رنگ یا سفیدک های کوچکی را روی ظرف مشاهده کنید. عوامل متعددی باعث ایجاد سفیدک روی ظرف ها می شوند اما علت مهم آن ممکن است به دلیل خراب شدن المنت و ترموستات ماشین ظرفشویی باشد. در چنین حالتی آب به درستی گرم نمی شود. گرم نشدن آب در ظرفشویی مانع حل شدن مواد شوینده به صورت کامل می شود. به همین علت مواد شوینده حل نشده به ظروف می چسبند و باعث ایجاد سفیدک در ماشین ظرفشویی می شوند.

در ماشین ظرفشویی های امروزه، مشکل گرم شدن آب با کد ارور بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.

Untitled 11 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

اختلال در عملکرد بازوهای آب پاش منجر به تمیز نشستن ظرفشویی میشود

درون ماشین ظرفشویی قطعه ای تعبیه شده است که باعث پخش شدن آب در دستگاه و شست و شوی ظروف می شود. این قطعه با نام بازوی آب پاش در ظرفشویی شناخته می شود. بازوی آب پاش با چرخش خود باعث پخش شدن آب می شود. در صورتی که بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خراب شده باشد، آب به درستی در سراسر ظروف پخش نمی شود و مواد شوینده به ظروف درون دستگاه می چسبد. بنابراین چهارمین علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی ممکن است به دلیل خراب شدن بازو باشد.

اگر سوراخ های بازوی اسپری به شدت مسدود شده است، سعی کنید آن را با دست تمیز کنید. بازوی اسپری در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و معمولاً قابل جدا شدن است یا با بازکردن درپوش آن جدا می شود. از یک خلال دندان برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده کنید و سپس بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید.

Untitled 12 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

 

اختلال در عملکرد سیستم پمپ آب باعث خوب نشستن ماشین ظرفشویی میشود

پنجمین علت کثیف شستن ظرفشویی ممکن است به اختلال در عملکرد سیستم پمپ ماشین ظرفشویی ربط پیدا کند. هر ماشین ظرفشویی از سیستمی تشکیل شده است که وظیفه آب رسانی و … را بر عهده دارند. سیستم پمپ از بخش های مختلفی چون تسمه، فن و…تشکیل شده است. اختلال در عملکرد هر یک از قطعات می تواند علت تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی باشد. در این وضعیت ممکن است لکه های مختلفی روی ظروف ایجاد شود. به همین علت بهتر است از تعمیر کار درخواست کنید تا به بررسی سیستم پمپ بپردازید.

Untitled 13 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

مشکل در آبگیری ماشین ظرفشویی

ششمین علت تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، مشکل در آبگیری است. در صورتی که به هر علتی شیر برقی ماشین ظرفشویی خراب شود، آب به اندازه کافی وارد ماشین ظرفشویی نمی شود و به همین علت شست و شوی ظروف با کیفیت بالایی انجام نمی شود. همچنین اگر شیر ورودی مشکل داشته باشد، شیلنگ ورودی خمیدگی یا پارگی داشته باشد، آب به درستی وارد ظرفشویی نمیشود. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکار بخواهید تا با بررسی قطعات ذکر شده، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ظرفشویی را هر چه سریع تر حل کند.

Untitled 14 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

خراب شدن فیلتر یا مشکل در تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از علت های شایع تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن یا کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی است. درون هر ماشین ظرفشویی دو نوع فیلتر وجود دارد که خراب شدن آن ها یا کثیف شدن آن ها باعث خارج نشدن آب های کثیف از ماشین ظرفشویی می شود. وجود آب های کثیف در ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه در ظرف ها می شود. شما می توانید با تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی یا تعویض آن، مشکل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را حل کنید.

فیلتر در پایین دستگاه قرار دارد که معمولاً توسط یک کلاه چرخان یا جداشدنی پوشانده شده است. پوشش را بردارید و سپس فیلتر را بردارید. آن را یک شب در سرکه خیس کنید تا رسوبات آن از بین برود و سپس با یک مسواک قدیمی آن را بشویید. برای بهترین نتیجه، فیلتر را هر یا دو ماه یکبار تمیز کنید.

Untitled 15 - علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

سختی آب منطقه باعث کثیف شستن ظرفشویی میشود

آب سخت می‌تواند بر روی بشقاب‌ها و ظروف شیشه‌ای بقایای نامناسبی باقی بگذارد. همچنین می تواند در داخل ماشین ظرفشویی رسوب کند و حرکت چرخش آزاد بازوی اسپری را کاهش دهد و دریچه ها را مسدود کند و در نتیجه عمر ماشین را کوتاه کند. اگر مشکوک هستید که آب شما سخت است، با یک کیت ساده، مانند کیت سختی کل Hach آزمایشی را انجام دهید. اگر نتایج نشان دهنده آب سخت است، از یک فیلتر در مسیر ورودی آب استفاده نمایید. همچنین به نسبت سختی آب در منطقه سکونت، درجه مایع جلادهنده را افزایش دهید تا جلادهنده بیشتری وارد مرحله شستشو شود.

عمل نکردن مقسم آب باعث تمیز نشستن ظرفشویی میشود

مقسم آب یا موتور ساعت، آب را در بین سبد های بالا و پایین تقسیم میکند. اگر مقسم مشکل داشته باشد، آب به درستی توزیع نمیشود و معمولا یک سبد ظروف تمیز و سبد دیگر ظروف کثیف تحویل میدهند. برای رفع مشکل حرکت آب فشان های سبد بالا و پایین را بررسی نمایید.

چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره؟ نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان درباره این مشکل

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان با آن مواجه شوند. معمولا در این مواقع افراد به دنبال علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی خود هستند. در ادامه تعمیرکار خدمات پشتیبان به بررسی این مشکل برای شما پرداخته است:

 • در صورتی که پس از اتمام فرآیند شستشوی ظروف در ظرفشویی، ظرف ها به صورت کثیف باقی مانده اند، احتمالا فیلتر تخلیه دستگاه توسط آشغال ها مسدود شده است.
 • ممکن است شیر ورودی آب دستگاه شما کارکرد درستی نداشته باشد که در این شرایط آب درون دستگاه به اندازه کافی وارد نشده و در نتیجه آبگیری ظروف به صورت کامل صورت نمی گیرد.
 • خرابی المنت ماشین ظرفشویی و ترموستات نیز می تواند موجب تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی شود و مانع از حل شدن مواد شوینده در دستگاه شما خواهد شد.
 • در بسیاری از موارد این مشکل ناشی از عدم استفاده از مواد شوینده مناسب و یا خرابی جای پودر یا صابون ظرفشویی است که می تواند موجب کثیف شده شدن ظروف شود.

چگونه مشکل کثیف شستن ظرفشویی را برطرف کنیم؟

پس از اطلاع پیدا کردن از علت کثیف شستن ظرفشویی باید به دنبال راهکارهای مناسب برای رفع مشکل دستگاه خود باشید. برای رفع این مشکل باید نکات مهمی که در ادامه آورده شده است را مدنظر قرار دهید:

 • هرگز از شوینده های بی کیفیت استفاده نمایید.
 • برای تست شوینده هم میتوانید مقداری از آن را در یک لیوان آب ولرم بریزید و هَم بزنید، اگر شوینده با آب حل نشد و ته نشین شد، کیفیت مناسبی ندارد.
 • دقت نمایید تا جای مخزن مواد شوینده سالم باشد.
 • بقایای غذا را پاک کنید و سپس ظروف را زیر آب داغ بشویید تا تکه های بزرگ قبل از بارگیری جدا شوند.
 • هر 6 ماه، ظرفشویی را جرم گیری کنید و به تمیز بودن اجزای آن اهمیت دهید.
 • یکی دیگر از اقدامات مهم در این زمینه پاک کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است.
 • برای انجام این کار می توانید از آب گرم و صابون برای شستشوی فیلتر تخلیه دستگاه خود استفاده کنید.
 • در صورتی که مشکل دستگاه شما از شیر آب ورودی به دستگاه است، باید با استفاده از یک مولتی متر قطعی مدار شیر را به دقت بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن، اقدام به تعویض شیر ورودی آب ظرفشویی خود نمایید.
 • چنانچه ایراد تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی شما به دلیل خرابی المنت و بازوهای آبپاش است، باید هریک از این بخش ها را چک کنید.
 • در صورت خرابی المنت حرارتی باید آن را تعویض نموده و در صورت انسداد بازوهای آبپاش باید آن ها را تمیز نمایید.
 • برخی از ماشین های ظرفشویی توانایی گرم کردن آب را تا دمای ایده آل دارند، میتوانید از این قابلیت هم استفاده نمایید.

نتیجه گیری از علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

در مطلب فوق به بررسی علت اینکه چرا ظرفشویی تمیز نمیشوره، پرداختیم. در صورتی که علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی به دلیل خراب شدن قطعات این دستگاه باشد، باید با تعویض یا تعمیر آن قطعه، به حل مشکل تمیز نشدن ظروف بپردازید. ماشین ظرفشویی دستگاهی پیشرفته و با امکانات متعدد است که بهتر است توسط افراد با تجربه تعمیر شود. خدمات پشتیبان یکی از تعمیرگاه های پیشرفته و تخصصی جهت تعمیر انواع لوازم خانگی است که شما می توانید با خیال راحت تعمیر ظرفشویی را به آن بسپارید.

sfbsfbsfbsfbsfbs 800x321 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

سیستم سختی گیر آب ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله از خدمات پشتیبان به بررسی عیب یابی و راهنمای جامع 0 تا 100 سختیگیر ظرفشویی میپردازیم.

یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه که اخیراً در تمام آشپزخانه‌ها وجود دارد ماشین ظرفشویی است. همانطور که می‌دانید، این وسیله ظرف ‌های مورد استفاده توسط یک خانواده را می‌شوید و هرگونه اشکال و خطا در نحوه شستن ظرف ‌ها ممکن است کار خانم خانه را دو برابر کند.

 

به‌ طور معمول درون آب شهری یون‌هایی مانند کلسیم و منیزیم وجود دارد که این یون‌ها باعث سخت شدن آب می‌شود. استفاده از آب سخت بدون سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی باعث ایجاد لکه‌های مختلف بر روی ظرف ‌ها و به‌ مرور زمان خراب شدن دستگاه و ظرف ‌هایتان می‌شود.

پیشنهاد ما: باز نشدن قرص لباسشویی

Untitled 3 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پیشنهاد ما به شما این است که درصورتی‌که متوجه سخت بودن آب مورد استفاده در منزلتان شده‌اید یک سیستم سختی گیر مناسب را انتخاب کنید و بر روی ماشین ظرفشویی‌ تان نصب نماید. در این مطلب قصد داریم شما را با این سیستم آشنا کنیم و نحوه کار و عوامل مؤثر در آن را برای شما شرح دهیم

آیا تمام ماشین های ظرفشویی سیستم سختی گیر دارند؟

به طور کلی سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی یکی از قابلیت هایی است که می تواند در زمینه کاهش تاثیر منفی یون های منیزیم و کلسیم موجود درون آب بسیار موثر واقع شود. از این رو می توان به تمیز شستن ظروف در ماشین ظرفشویی کمک بسیاری نماید و وجود آن در دستگاه کاملا ضروری می باشد. این سیستم در انواع مدل های ماشین ظرفشویی تعبیه شده است و روند کار آن در تمامی برندها مشابه و یکسان است.

از آنجایی که افزایش سختی آب می تواند مشکلات بسیاری را برای دستگاه به وجود آورده و برای سلامتی انسان نیز اثرات بسیار نامطلوبی به همراه دارد، برندهای تولید کننده انواع ماشین ظرفشویی این قابلیت را در دستگاه خود قرار می دهند. این امر موجب می شود تا عملکرد ماشین ظرفشویی به میزان زیادی بهبود پیدا کرده و در نتیجه شستشوی ظروف مختلف به صورت کاملا صحیح انجام گردد.

انواع مخزن ‌های سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی

 • در سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی برای گرفتن سختی آب دو مخزن شامل مخزن رزین و مخزن نمک وجود دارد.
 • این دو مخزن با یکدیگر به‌واسطه یک شیر که فشار آب آن زیاد است در ارتباط می‌باشند.
 • نحوه ارتباط این دو مخزن بدین‌صورت است که آب از قسمت پشت سپر وارد مخزن نمک می‌شود و بانمک موجود در مخزن مخلوط شده و به‌طرف شیر حرکت می‌کند.
 • آب به همراه نمک موجود در آن به شیری که مابین مخزن آب و رزین وجود دارد و به دلیل بالا بودن فشار آب باعث باز شدن شیر و سپس از درون شیر به مخزن رزین وارد می‌شود.

Untitled 4 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

 

 

Untitled 5 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی
اگر میخواهید بدانید که چگونه باید از نمک در ظرفشویی استفاده نمایید و یا طریقه ریختن نمک در این دستگاه چگونه است، کلیک نمایید.

سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی به چه منظور استفاده می‌شود؟

سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی همان طور که از اسم آن مشخص است برای گرفتن سختی آب کاربرد دارد. ممکن است با خواندن این مطب سؤالات زیادی ذهن شما را درگیر کند که اصلاً آب سخت چیست و به چه دلیلی لازم است سختی آب‌گرفته شود؟ در ابتدا بهتر است شما را با تعریف آب سخت آشنا کنیم؛

 • آب سخت به آبی گفته می‌شود که درون آن مقادیر زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، بیکربنات، منیزیم و… وجود دارد.
 • وجود این مواد معدنی در آب باعث می‌شود که در هنگام شستن ظرف در ماشین ظرفشویی ظرف ‌ها به‌ خوبی شسته نشوند و یا اینکه لکه‌های غذا بر روی آن باقی بماند.
 • اگر در ماشین ظرفشویی سیستم سختی گیر آب وجود نداشته باشد سختی آب باعث تمیز شسته نشدن ظرف ‌ها می‌ شود و حتی ممکن است خیلی از افراد فکر کنند که ماشین ظرفشویی آن‌ها خراب ‌شده است.
 • اما با وجود سختی گیر آب ماشین ظرفشویی این مشکل برطرف شده و ظرف ‌ها به ‌خوبی و بدون هیچ‌ گونه آلودگی شسته می‌شوند.

نحوه کار سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

همان طور که در بالا نیز اشاره شد سختی آب به دلیل وجود یون کلسیم و منیزیم در آن است؛ سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی با جذب یون کلسیم و منیزیم در آب باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.

 • نحوه کار سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی بدین ‌صورت است که رزین موجود ماشین ظرفشویی که میل زیادی به جذب یون کلسیم و منیزیم دارد این دو فلز را از آب جذب کرده و در عوض یون سدیم را به آب تحویل می‌دهد.

احتمالاً برای شما نیز در این قسمت سؤال پیش‌آمده است که با اضافه شدن سدیم به آب ممکن است میزان این یون در بدن افزایش پیدا کند و مشکلاتی نظیر افزایش فشارخون برای فرد ایجاد شود؟

 • در مورد این مسئله باید بدانید که سدیم جذب‌شده توسط آب هیچ نقشی در شستشوی ظرف‌ ها در ماشین ظرفشویی ندارد و هیچ‌گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

سخت بودن آب چه مشکلاتی را برای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند

سخت بودن آب علاوه بر اینکه باعث خوب شسته نشدن ظرف‌ها و برجای ماندن لکه‌های مختلف بر روی آن می‌شود مشکلات فروانی را نیز برای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • تشکیل رسوب بر روی المنت‌ ماشین ظرفشویی
 • تشکیل رسوب بر روی لوله ‌های داخلی ماشین ظرفشویی
 • افزایش مصرف انرژی توسط ماشین ظرفشویی
 • افزایش میزان مصرف شوینده توسط ماشین ظرفشویی

Untitled 6 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

تمام موارد گفته‌شده در بالا افزایش هزینه‌ های شمارا به دنبال دارد پس اگر در ماشین ظرفشویی شما سیستم سختی گیر آب وجود ندارد پس از مشورت با یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه ماشین ظرفشویی اقدام به نصب یک سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی مناسب برای دستگاه خود کنید.

مزایای سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

استفاده از سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی مزایای فراوانی برای کاربران و خود دستگاه دارد. از جمله مزایای این سیستم عبارتند از:

 • افزایش طول عمر ظرفشویی
 • کاهش تولید رسوب در لوله‌ های ماشین ظرفشویی
 • تمیز شسته شدن ظرف ‌ها، این مسئله به‌خصوص برای افرادی که به تمیزی ظرف‌ هایشان حساسی زیادی دارند بسیار حائز اهمیت هست.
 • باقی نماندن لکه ‌های سفید رنگ بر روی ظرف
 • کاهش میزان مصرف مواد شوینده

چگونه رزین ‌های موجود در سختی گیر ماشین ظرفشویی بازسازی می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در زمینۀ سختی گیر ماشین ظرفشویی و رزین ممکن است برای کاربران ایجاد شود این است که رزین‌ها تا چه زمانی قابلیت جذب یون ‌های کلسیم و منیزیم را در آب ‌دارند؟ آیا این تبادل یونی همیشگی است؟

Untitled 7 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پاسخ به این سؤال این است که:

 • رزین‌ها بعد از مدتی از یون ‌های کلسیم و منیزیم پوشیده می ‌شود و یون‌ های سدیم در آن کاهش پیدا می‌کند.
 • این مسئله کاهش عملکرد این سیستم را به دنبال دارد.

آیا می‌دانید برای حل این مشکل چه راه حلی وجود دارد؟

 • در این هنگام شما باید با استفاده از محلول آب ‌نمک رزین‌های موجود در سیستم سختی گیر آب را بشویید و این یون ‌ها را در رزین کاهش دهید.

نحوه شستن رزین‌ها

اگر به دنبال این هستید که سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی عملکرد خود را به‌ درستی انجام دهد بهتر است در هر بار شستشو ابتدا مخزن نمک موجود در دستگاه را با استفاده از آب ‌نمک بشویید و کاملاً آن را تمیز نمایید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا این محلول آب ‌نمک یون ‌های موجود در رزین‌ها را نیز شسته و آن را کاملاً پاک کند.

این مسئله به این دلیل اهمیت دارد که ممکن است رزین‌های موجود در دستگاه با یون‌های کلسیم و منیزیم اشباع ‌شده باشد و نتواند کار خود را به ‌درستی انجام دهید. با شستن رزین ها با آب نمک، مواد اضافی موجود در این سیستم را حذف کرده و به عملکرد صحیح آن کمک می کنید.

سنسور نمک

یکی از مهمترین اجزای سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی، سنسور نمک است. بهتر است بدانید با توجه به نحوه تنظیم دستگاه، پس از چندین بار استفاده از ماشین ظرفشویی که معمولا بین 15 تا 35 بار شستشو متغیر است، نمک موجود در دستگاه تمام می شود و باید دوباره مخزن نمک را شارژ کنید.

اما شما چگونه می‌توانید از تمام شدن نمک در این سیستم مطلع شوید؟

 • در داخل مخزن نمک، سنسوری طراحی شده است که با تمام شدن نمک، چراغ های LED را روشن می کند.
 • به محض روشن شدن چراغ ها باید به مقدار لازم نمک داخل مخزن بریزید.

آیا نمک مورد استفاده در ماشین ظرفشویی همان نمک خوراکی است؟

در مورد نمکی که برای شستشوی رزین ‌ها و مخزن نمک در سختی گیر آب ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود بهتر است بدانید که این نمک با نمک مورد استفاده در غذا تفاوت دارد و کمی بزرگ‌تر از نمک خوراکی است و معدنی مختلفی مانند آهن، منگنز و… نیز درون آن موجود می‌باشد.

Untitled 8 - سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

پیشنهاد می‌کنیم به هیچ دلیلی از نمک خوراکی و سایر مواد شوینده دیگر در مخزن نمک برای شستشو استفاده نکنید؛ چون این مواد ممکن است کل سیستم سختی گیر آب در ماشین ظرفشویی را دچار اشکال کند.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

برای اینکه در خدمات پشتیبان وقت کمتری برای مطالعه از شما عزیزان بگیریم، نتیجه گیری و خلاصه مقاله سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی را با تعمیرکار خدمات پشتیبان مطرح کرده ایم:

 • نمک وظیفه احیا کردن رزین و سختی گیری آب را عهده دار میباشد.
 • سختی گیر ظرفشویی، با جذب یون کلسیم و منیزیم در آب باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.
 • اگر نمک و رزین در سیستم ظرفشویی نباشد، ظروف تمیزی را بعد از شستشو در ظرفشویی نخواهید داشت.
 • سختی گیر ظرفشویی، به حفظ کیفیت دستگاه و طول عمر ظرفشویی کمک میکند.
 • سختی گیر ظرفشویی باعث کم مصرف شدن انرژی، رسوبات کم و عدم لکه روی ظروف میشود.
 • توجه داشته باشید که امروزه، با وجود قرص های فول ظرفشویی که حاوی نمک، شوینده و جلادهنده است، دیگر نیازی به نمک نیست.

آیا ماشین ظرفشویی شما به دلیل سخت بودن آب منزلتان خراب ‌شده است؟ به دنبال یک سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی هستید؟ آیا در تهران زندگی می‌کنید و به دنبال یک نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی می‌باشید؟ اگر به هر دلیلی ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شد، پیشنهاد می کنیم با خدمات پشتیبان تماس بگیرید و مشکل ماشین ظرفشویی خود را در محل حل کنید.

456 700x321 - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

مواد شوینده ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین عواملی است که علاوه بر طول عمر ماشین ظرفشویی، کیفیت شستشو را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل برای شستن ظروف با ماشین ظرفشویی باید شوینده مناسبی را انتخاب کنید. انتخاب مناسب ترین شوینده برای ظرفشویی بسیار مهم است.

به همین دلیل در این مقاله از خدمات پشتیبان بررسی می کنیم که چه شوینده ای برای شستن ظروف مناسب است؟ 

خدمات پشتیبان در این مقاله سعی دارد شما را با انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده و بهره مندی از هر کدام آشنا کند. در پایان این مقاله می توانید بهترین مواد شوینده ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید.

آب گیری نکردن ظرفشویی

خلاصه ای از انتخاب شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی

در این قسمت به مهمترین سوالات در مورد مواد شوینده ماشین ظرفشویی پاسخ می دهیم. اگر می خواهید در وقت خود صرفه جویی کنید، خواندن جدول زیر کافی است.

سوالات در زمینه شوینده ماشین ظرفشویی پاسخ

انواع مواد شوینده ظرفشویی چیست؟

شوینده های اصلی 
 • قرص ماشین ظرفشویی
 • پودر ماشین ظرفشویی
 • مایع یا ژل ماشین ظرفشویی

شوینده های جانبی

 • جلادهنده ماشین ظرفشویی
 • نمک ماشین ظرفشویی
 • جرم گیر ظرفشویی

مقایسه انواع شوینده ماشین ظرفشویی

قرص ها: 
 • در سه نوع معمولی، کوانتومی و همه کاره وجود دارند.
 • برای هر شستشو یک قرص کافی است.
 • به مرور آب می‌شوند.
 • دارای جلادهنده و نمک می‌باشند و نیازی به اضافه کردن جداگانه نیست.
 • قرص کوانتومی انحلال پذیری بیشتری به نسبت قرص چندکاره در آب دارد.

پودر ها:

 • قیمت پایین تری به نسبت قرص های شوینده دارند.
 • به راحتی در آب حل میشوند.
 • باید از جلادهنده و جرم گیر جداگانه استفاده کرد.
 • به دلیل خاصیت سایندگی بالا، بهتر است برای ظروف شیشه ای حساس استفاده نشوند.

مایع یا ژل:

 • به نسبت قرص و پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری دارند.
 • قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • قدرت چربی زدایی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • موجب سایش و ایجاد خط و خش روی ظروف نمی‌شوند.
 • برای ظروف شیشه ای ظریف مناسب هستند.
 • برای ظروف بزرگ مانند قابلمه یا ظروف خیلی کثیف مناسب نیستند.
 • به معنای جلادهنده نیستند.

جلادهنده

 • به همراه شستشو دهنده های اصلی مثل قرص، پودر و ژل استفاده می‌شوند.
 • در خشک کردن ظروف کمک بسزایی می کند.
 • از لک افتادن ظروف جلوگیری می‌کند.
 • باعث براق شدن ظرف ها می‌شود.

نمک

 • به همراه شوینده های اصلی استفاده می‌شود.
 • موجب کاهش سختی آب می‌شود.
 • از رسوب گرفتن دستگاه جلوگیری می‌کند.

مایع جرم گیر

 • به همراه دیگر شوینده های اصلی ظرفشویی استفاده میگردد.
 • از رسوب گرفتن دستگاه توسط مواد غذایی و املاح آب جلوگیری می‌کند.

چگونه میتوان از شوینده ماشین ظرفشویی بیشترین بهره را برد؟

 • از مواد شوینده ماشین ظرفشویی جدید (اخیرا خریداری شده) استفاده کنید.
 • پر کردن دیسپنسر بر اساس حجم ظروف و سختی آب
 • قرار دادن قرص ها در دیسپنسر
 • قبل از شروع چرخه شستشو شیر آب را روشن کنید
 • ماشین ظرفشویی خود را هر ماه یکبار به صورت اساسی تمیز کنید.

آیا می توان از شوینده های معمولی برای شست و شوی ظروف در ظرفشویی استفاده کرد؟چرا؟

 • قطعاً بزرگ ترین اشتباهی که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی انجام دهند، استفاده از شوینده های معمولی در ماشین ظرفشویی است.
 • معمولاً شوینده های معمولی دارای کف بسیاری هستند و ممکن است در هنگام شستن ظروف با استفاده از این مواد شوینده، کف از دستگاه خارج شده  و باعث خراب شدن برخی از اجزای ماشین ظرفشویی شود.

در صورت نبود شوینده مخصوص چه اقدامی باید انجام داد؟

 • ابتدا مقدار بسیار کمی از شوینده معمولی را درون مخزن دستگاه ریخته و سپس به آن جوش شیرین اضافه کنید.
 • اضافه کردن جوش شیرین به مقدار بسیار کمی مایع، باعث تمیزی بیشتر ظروف می شود و از کف کردن بیش از حد مایع جلوگیری می کند.
 • ضمناً ترکیب جوش شیرین و مایع به مانند شوینده های مخصوص ماشین ظرفشویی است.

انواع شوینده های ماشین ظرفشویی و موارد استفاده آن‌ها

شوینده های ماشین ظرفشویی یکسان نیستند و معمولا در شکل و فرمول شیمیایی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. این امر موجب می‌شود تا افراد در انتخاب نوع شوینده ماشین ظرفشویی دچار سردرگمی و تردید شوند. در ادامه این مطلب به معرفی انواع شوینده های ظرفشویی و نحوه استفاده هرکدام خواهیم پرداخت.

انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی به دو دسته تقسیم میشوند که به شرح زیر هستند:

شوینده های اصلی

 • قرص ماشین ظرفشویی
 • پودر ماشین ظرفشویی
 • مایع یا ژل ماشین ظرفشویی

شوینده های جانبی

 • جلادهنده ماشین ظرفشویی
 • نمک ماشین ظرفشویی
 • جرم گیر ظرفشویی

از قرص های شوینده برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید

چه ماده شوینده ای برای ماشین ظرفشویی مناسب است؟ یکی از بهترین مواد شوینده برای ماشین ظرفشویی قرص های شوینده است. شوینده های قرصی انواع مختلفی دارند که برای همه ماشین های ظرفشویی مناسب هستند. این قرص ها به راحتی در آب حل می شوند و به تمیزی ظروف کمک می کنند.

قرص های ماشین ظرفشویی در سه نوع کوانتومی و قرص معمولی و همه کاره در بازار موجود هستند. یکی از بهترین نمونه های قرص ظرفشویی قرص کوانتومی است. قرص کوانتوم ظروف را با بهترین کیفیت شستشو می دهد. قرص های همه کاره نیز با توجه به کیفیت بالای شستشو میزان انحلال پذیری در آب کمتری نسبت قرص کوانتومی دارند.

طریقه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی:

 • قرص های ظرفشویی را میتوان به راحتی در جاپودری دستگاه قرار داد و برنامه شستشو را آغاز کرد.
 • قرص ها به آرامی در ظرفشویی آب شده و این امر باعث میشود دستگاه به یکباره از کف حاصل قرص پر نشود.
 • باید دقت کنید که اکثر قرص های ماشین ظرفشویی در ساختار خود نمک و مواد جلادهنده دارند.
 • بنابراین استفاده از این مواد به همراه قرص ظرفشویی ضرورتی ندارد.
 • قرص ها برای کل ظرفیت ماشین ظرفشویی طراحی شده اند، بنابراین ظرفشویی را تا حد استاندارد پر کنید.

 

Untitled - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

استفاده از شوینده های پودری شکل برای ماشین ظرفشویی

بهترین مواد شوینده ماشین ظرفشویی چیست؟ یکی از شوینده های مناسب برای ماشین ظرفشویی، پودر شوینده است. شوینده های پودری از گذشته تا کنون بسیار محبوب بوده و ظروف را با کیفیت بالایی می شویند. اما باید به این نکته توجه کنید که شوینده مورد نظر باید برای ماشین ظرفشویی مناسب باشد. همچنین در خرید مواد شوینده پودری به اصالت آن توجه کنید; زیرا امروزه شرکت های زیادی هستند که با تولید مواد شوینده غیر استاندارد به دستگاه آسیب می رسانند.

پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری به نسبت دیگر مواد شوینده دارند و به راحتی در آب حل می‌شوند. از آنجا که پودر های ماشین ظرفشویی ساختار پیچیده ای ندارند، بنابراین بهتر است به همراه پودر از جلادهنده و جرم گیر نیز استفاده شود. همچنین پودرهای ماشین ظرفشویی خاصیت سایندگی دارند و موجب خش افتادن ظروف حساس و ظریف شیشه ای میشوند.

نحوه استفاده از پودر ماشین ظرفشویی:

 • با توجه به حجم ظروف خود، پودر را به همراه جلادهنده و رسوب گیر در محفظه جاپودری بریزید.
 • دقت داشته باشید که استفاده زیاد از پودر، برای ظروف و سلامت دستگاه مضر است.

Untitled 1 - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

آموزش تعمیر ظرفشویی

از شوینده های مایع (یا ژلی) برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید

آیا شوینده مایع برای شستن ظروف مناسب است؟ از دیگر شوینده های محبوب موجود در بازار می توان به شوینده های مایع یا ژلی اشاره کرد. شوینده های مایع مقرون به صرفه تر از قرص های ماشین ظرفشویی و پودرهای ماشین ظرفشویی هستند. بنابراین با خرید شوینده ظرفشویی مایع می توانید هزینه مواد شوینده را تا حد زیادی کاهش دهید. مواد شوینده مایع ظرفشویی برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی بسیار مناسب است زیرا باعث رسوب و آسیب به قطعات ظرفشویی نمی شود. کاربران گرامی توجه داشته باشید که شوینده مایع به معنای پولیش و جلادهنده نیست.

قدرت پاک کنندگی شوینده های ژلی کمتر از قرص و پودرهای شوینده ماشین ظرفشویی است. شوینده های ژلی را عموما برای ظرف‌های شیشه ای ظریف استفاده می‌کنند، چرا که به آرامی روی ظروف پاشیده می‌شوند. شوینده های ژلی به نسبت دیگر شوینده های از قدرت چربی زدایی کمتری برخوردار هستند، بنابراین بهتر است برای ظروف خیلی کثیف استفاده نشوند.

روش استفاده از شوینده های مایع یا ژلی در ظرفشویی

 • با توجه به حجم ظروف خود، شوینده ژلی را در محفظه بریزید.
 • بهتر است ظروف بزرگ مانند قابلمه و ظروف خیلی کثیف را با مایع ژلی ظرفشویی نشویید.

Untitled 2 - چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

ویژگی های جلادهنده ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آن

جلادهنده ماشین ظرفشویی را معمولا به همراه دیگر شستشو دهنده های اصلی (قرص-پودر-مایع یا ژل) استفاده می‌کنند. فرمول شیمیایی جلادهنده با مواد شوینده اصلی متفاوت است و به تنهایی جهت شستشوی ظروف در ظرفشویی استفاده نمی‌گردد. جلادهنده خاصیت آب گریزی را افزایش داده و در خشک کردن ظروف نیز کمک می‌کند. این امر موجب می‌شود تا لکه ها روی ظروف باقی نمانند و براق تر شوند.

طریقه استفاده از مواد جلادهنده ماشین ظرفشویی:

 • بهتر است جلادهنده را در ده دقیقه پایانی شستشو اضافه کنید.
 • اگر مواد شوینده اصلی خود دارای جلادهنده هستند، نیازی به استفاده جلادهنده جداگانه نیست.

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی به چه منظور است؟

نمک ماشین ظرفشویی به صورت مستقیم بر روی میزان سختی آب تاثیرگذار است. این ماده موجب می‌شود تا دستگاه رسوب نگیرد و املاح موجود در آب ته نشین نشوند. عموما فیلتر ها، بازوهای آبپاش و المنت های گرمایی مستعد جرم گرفتن هستند. علاوه بر آن گرفتن سختی آب موجب جلوگیری از آسیب دیدگی ظروف می‌شود. نحوه عملکرد نمک به این شکل است که با کمک به رزین موجب گرفتن سختی آب می‌شود. رزین ها وظیفه ی گرفتن سختی آب و جداکردن املاح از آن در طی یک واکنش شیمیایی را دارند.

نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی:

 • نمک را در ابتدای فرآیند چرخه شستشو به مخزن اضافه کنید.

از مایع جرم گیر ماشین ظرفشویی استفاده کنید

از دیگر شوینده های جانبی دستگاه میتوان به جرم گیر ماشین ظرفشویی اشاره کرد. این شوینده جانبی موجب می‌شود که رسوب مواد غذایی و رسوب ناشی از املاح آب عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار ندهند.

طریقه استفاده از جرم گیر ظرفشویی:

 • ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.
 • جرم گیر را داخل جا پودری بریزید و دمای آب را روی 70 درجه تنظیم کنید.
 • برنامه شستشو را بر روی قابلمه قرار دهید و دکمه شروع را بفشارید.

مقایسه انواع شوینده‌های ماشین ظرفشویی

تا به اینجا با انواع شوینده های ماشین ظرفشویی آشنا شده و نحوه استفاده صحیح از هر کدام را مرور کردیم. در جدول زیر با مقایسه هر کدام میتوانید شوینده مناسب ماشین ظرفشویی را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید:

شوینده های ماشین ظرفشویی نکات و کاربرد شوینده
قرص شوینده ماشین ظرفشویی (اصلی)
 • در سه نوع معمولی، کوانتومی و همه کاره عرضه می‌شود.
 • به شکل قالب عرضه می شوند و برای هر شستشو یک قرص کافی است.
 • دیر آب می‌شود و بنابراین دستگاه به یکباره پر کف نمی‌شود.
 • قرص های ظرفشویی عموما دارای جلادهنده و نمک می‌باشند و نیازی به اضافه کردن جداگانه نیست.
 • قرص کوانتومی انحلال پذیری بیشتری به نسبت قرص چندکاره در آب دارد.
پودر شوینده ظرفشویی (اصلی)
 • پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری به نسبت قرص های شوینده دارند.
 • به راحتی در آب حل میشوند.
 • به همراه پودر ظرفشویی باید از جلادهنده و جرم گیر جداگانه استفاده کرد.
 • به دلیل خاصیت سایندگی بالا، بهتر است برای ظروف شیشه ای حساس استفاده نشوند.
شوینده های مایع یا ژلی ماشین ظرفشویی (اصلی)
 • به نسبت قرص و پودرهای ماشین ظرفشویی قیمت پایین تری دارند.
 • قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • قدرت چربی زدایی کمتری نسبت به قرص و پودر ظرفشویی دارند.
 • موجب سایش و ایجاد خط و خش روی ظروف نمی‌شوند.
 • برای ظروف شیشه ای ظریف مناسب هستند.
 • برای ظروف بزرگ مانند قابلمه یا ظروف خیلی کثیف مناسب نیستند.
 • به معنای جلادهنده نیستند.
جلادهنده ماشین ظرفشویی (جانبی)
 • به همراه شستشو دهنده های اصلی مثل قرص، پودر و ژل استفاده می‌شوند.
 • در خشک کردن ظروف کمک بسزایی می کند.
 • از لک افتادن ظروف جلوگیری می‌کند.
 • باعث براق شدن ظرف ها می‌شود.
نمک ماشین ظرفشویی (جانبی)
 • به همراه شوینده های اصلی استفاده می‌شود.
 • موجب کاهش سختی آب می‌شود.
 • از رسوب گرفتن دستگاه جلوگیری می‌کند.
مایع جرم گیر ظرفشویی (جانبی)
 • به همراه دیگر شوینده های اصلی ظرفشویی استفاده میگردد.
 • از رسوب گرفتن دستگاه توسط مواد غذایی و املاح آب جلوگیری می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده میتوانید به راحتی و با توجه به مورد استفاده مدنظرتان، بهترین شوینده ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید.

چگونه میتوان از مواد شوینده ظرفشویی حداکثر استفاده را برد؟

در ادامه به جواب سوالاتی مبنی بر اینکه: شوینده مناسب برای ظرفشویی چگونه است؟ نحوه استفاده مواد شوینده ظرفشویی چگونه باید باشد تا بیشترین کارایی را داشته باشد؟ بهترین شوینده برای ماشین ظرفشویی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ و …. . میپردازیم.

نکات مهمی که در این زمینه باید بدانید به شرح زیر هستند:

 1. از مواد شوینده جدید برای ظرفشویی استفاده کنید.
 2. مخزن شوینده را متناسب با کثیفی ظروف و سختی آب منطقه پُر نمایید.
 3. قرص ظرفشویی را در مخزن مخصوص خود بیندازید.
 4. دقت نمایید تا شیر آب باز باشد.
 5. به تمیز کردن ظرفشویی خود اهمیت دهید.

از مواد شوینده ماشین ظرفشویی جدید استفاده کنید

هر چه مواد شوینده ماشین ظرفشویی تازه تر باشد، کارایی بهتری خواهد داشت. خرید مواد شوینده ظرفشویی به صورت زیاد و عمده ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما بهتر است برای حداکثر دو ماه خرید کنید. رطوبت زدگی و تاریخ خرید دو فاکتور مهم در کارایی مواد ماشین ظرفشویی هستند.

پر کردن دیسپنسر (محل شوینده ظرفشویی) بر اساس حجم ظروف و سختی آب

بیشتر برچسب های توصیه کننده میزان مصرف مواد شوینده ماشین ظرفشویی، بیان می کنند که دو فنجان دیسپنسر را کاملا پر کنید. اما توصیه ما بر آن است که میزان استفاده از مواد شوینده باید بر اساس سختی آب و میزان کثیف بودن ظروف استفاده شود. برای آب هایی با سختی بالا یا ظروف خیلی کثیف از مواد شوینده بیشتر و برای آب های با سختی پایین و کم بودن میزان کثیفی، از مواد شوینده کمتر استفاده کنید.

قرار دادن قرص ها در دیسپنسر

ممکن است وسوسه شوید که آنها را به ته دستگاه بیندازید، اما این کار را نکنید. انجام این کار می تواند باعث حل شدن و شستشوی آنها پیش از شروع قسمت اصلی شستشو شود. با قرار دادن قرص ها در دیسپنسر، آن ها در زمان مناسب رها خواهند شد.

قبل از شروع چرخه شیر آب را روشن کنید

اگر آب سردی که در لوله های شما نشسته است به محض فشار دادن دکمه “START” وارد دستگاه شود، می تواند بر عملکرد ظرفشویی و میزان تمیز کردن ظروف تأثیر بگذارد. در عوض، آب گرم را در نزدیکترین سینک قرار دهید تا آب سرد از خط خارج شود و مطمئن شوید که فقط آب گرم وارد ماشین ظرفشویی می شود.

ماشین ظرفشویی خود را به صورت اساسی تمیز کنید

یک بار در ماه، ماشین ظرفشویی خود را با یک پاک کننده مناسب ماشین ظرفشویی، به طور کامل تمیز کنید. باقی مانده مواد غذایی که به دستگاه چسبیده یا رسوب کرده است را با دقت تمیز کنید. فیلتر ظرفشویی را هر هفته خارج کرده و آبکشی کنید و بعد از هر شستشو، تکه‌های مواد غذایی که در فیلتر قرار گرفته‌اند را بررسی و جدا نمایید.

آیا می توان از شوینده های معمولی برای شست و شوی ظروف در ظرفشویی استفاده کرد؟

قطعاً بزرگ ترین اشتباهی که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی انجام دهند، استفاده از شوینده های معمولی در ماشین ظرفشویی است.

چرا نمی توان از شوینده معمولی در ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

معمولا شوینده های معمولی کف زیادی دارند و هنگام شستن ظروف با استفاده از این مواد شوینده ممکن است کف از دستگاه خارج شده و به اجزای ماشین ظرفشویی آسیب برساند. بنابراین حتی اگر مواد شوینده اصلی تمام شده است، از مواد شوینده معمولی در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

در صورت نبود شوینده مخصوص چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر با مشکل تمام شدن مواد شوینده در ماشین ظرفشویی مواجه شده اید، اصلا نگران نباشید. در صورت تمام شدن ماده شوینده اصلی ابتدا مقدار بسیار کمی از مواد شوینده معمولی را داخل مخزن دستگاه بریزید و سپس جوش شیرین را به آن اضافه کنید. افزودن جوش شیرین به مقدار بسیار کمی به مایع باعث تمیزتر شدن ظروف شده و از کف کردن بیش از حد مایع جلوگیری می کند. علاوه بر این، ترکیب جوش شیرین و مایع مشابه مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی عمل می‌کند. اما به این نکته توجه داشته باشید که فقط در مواقع ضروری از این ترکیب استفاده کنید و از ریختن مایع ظرفشویی بیش از حد به داخل دستگاه بدون جوش شیرین خودداری کنید.

سخن پایانی درباره اینکه چه شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

در مطالب بالا بررسی کردیم که چه شوینده ای برای ماشین ظرفشویی مناسب است؟ . انتخاب ماده شوینده مناسب نقش زیادی در کیفیت شستشو و عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی دارد. بنابراین در خرید مواد شوینده ماشین ظرفشویی به تمامی نکات ذکر شده توجه کنید. اگر به هر دلیلی ماشین ظرفشویی شما خراب شده و نیاز به تعمیر دارد، توصیه می کنیم برای تعمیر ظرفشویی خود با هر برندی به شرکت بزرگ خدمات پشتیبان مراجعه کنید. گروه خدمات پشتیبان کارشناسان و متخصصان برتر و حرفه ای برای تعمیر لوازم خانگی استخدام می کند. این مجموعه باعث کاهش ۲۵ درصدی هزینه تعمیرات و صرفه جویی در هزینه می شود.

2 11 800x321 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

علت نچرخیدن دیگ لباسشویی یا کار نکردن آن را همراه با دلیل سفت یا بد چرخیدن به صورت کامل در خدمات پشتیبان شرح داده ایم.

چنانچه مشکلی با دیگ لباسشویی خود داشتید بدون پرداخت هزینه بتوانید به عیب یابی و تعمیر بپردازید ، خدمات پشتیبان در این مقاله به راهنمای 0 تا 100 عیب یابی دیگ لباسشویی پرداخته است.

 

خلاصه عیب یابی علت نچرخیدن ماشین لباسشویی در یک نگاه

خلاصه عیب یابی نچرخیدن ماشین لباسشویی:

سوال جواب
دیگ لباسشویی چگونه میچرخد؟
 • دیگ نمیچرخد، آبکش داخل دیگ میچرخد.
 • آبکش توسط سه نظام و شفت به دیگ متصل است.
 • شفت هم با بلبرینگ و کاسه نمد به دیگ متصل شده است.
 • فولی بزرگ هم به میل شفت متصل است.
 • فولی کوچک هم روی موتور نصب شده است.
 • تسمه هم روی جفت فولی ها قرار گرفته است.
 • برد الکترونیکی یا تایمر به موتور فرمان چپ گرد یا راست گرد را میدهد.
 • در مدل های بدون تسمه، به جای فولی یک بوبین و تاخو تعبیه شده است.
علت نچرخیدن لباسشویی قدیمی چیست؟
 • لباسشویی قدیمی دارای تسمه هستند.
 • آبکش داخل دیگ توسط موتور میچرخد.
 • خازن، برد الکترونیکی کنار موتور اینورتر یا ذغال راه انداز موتور میباشند.
 • تاخو هم وظیفه تنظیم دور موتور را بر عهده دارد.

خرابی قطعات زیر باعث نچرخیدن دیگ لباسشویی قدیمی میشود.

 • پارگی یا شل شدن تسمه
 • ساییدگی بلبرینگ
 • شکستگی شفت یا فولی
 • خرابی موتور یا اجزای داخلی آن به مانند خازن یا ذغال
 • اشکال در برد الکترونیکی یا تایمر
دلیل نچرخیدن لباسشویی جدید چیست؟
 • در لباسشویی های جدید که تسمه ندارند، به جای فولی، بوبین یا تاکو وصل میکنند.
 • همچنین تاکو وظیفه تنظیم دور موتور را برعهده دارد.
 • اگر موتور اینورتر باشد، در کنار موتور یک برد الکترونیکی تعبیه شده که وظیفه راه اندازی را برعهده دارد.

خرابی قطعات زیر باعث نچرخیدن لباسشویی جدید میشود.

 • خرابی بلبرینگ
 • شکستگی شفت
 • مشکل در برد الکترونیکی
 • خرابی تاکو یا برد الکترونیکی کنار موتور اینورتر یا دیگر قطعات موتور
چرا لباسشویی روشن میشود ولی نمیچرخد؟
 • اگر لباسشویی روشن میشود ولی نمچرخد، باید علاوه بر قطعات بالا، مجموعه قفل درب هم چک شود.
 • چنانچه درب به درستی بسته نشود و میکروسوئیچ عمل نکند، لباسشویی کار نمیکند و در نهایت آبکش دیگ نمیچرخد.
چرا لباسشویی آبگیری میکند ولی نمیچرخد؟
 • آبگیری لباسشویی ارتباطی با عملکرد موتور و دیگر قطعات برای چرخش آبکش ندارد.
 • زمانیکه مجموعه قفل درب سالم باشد و میکروسوئیچ عمل کند، شروع به آبگیری میکند.
 • اما مشکل نچرخیدن لباسشویی، همچنان پابرجا است.

دیگ لباسشویی چگونه میچرخد؟

برای اینکه بتوانید مشکل نچرخیدن لباسشویی را برطرف کنید، بهتر است با نحوه چرخیدن آبکش در دیگ آشنا شوید.

 • دیگ ماشین لباسشویی، توسط دو فنر از بالا و دو کمک از پایین (در بعضی مدل ها 3 کمک فنر تعبیه شده) به لباسشویی متصل شده است.
 • در هنگام کار کردن لباسشویی، فنرها بازی میکنند تا دیگ به بدنه برخورد نکند.
 • آبکش داخل دیگ لباسشویی، توسط سه نظام و شفت به دیگ متصل می‌شود.
 • شفت هم با دو تا بلبرینگ و کاسه نمد به دیگ چفت شده است.
 • فولی بزرگ به میل شفت متصل است.
 • فولی کوچک هم به موتور متصل است.
 • تسمه هم روی جفت فولی ها سوار شده است.
 • برد الکترونیکی یا تایمر به موتور فرمان میدهد تا چپگرد و راستگرد کند تا توسط تسمه و اجزایی که توضیح داده ایم، آبکش داخل دیگ بچرخد.
 • در مدل های جدید که تسمه وجود ندارد، موتور DC وصل شده تا توسط تاخو و برد الکترونیکی موتور، چرخش آبکش انجام شود. به این مدل ها دایرکت درایو میگویند.

علت نچرخیدن دیگ لباسشویی

یکی از مشکلاتی که در استفاده از ماشین لباسشوی با آن مواجه میشوید نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. ما در خدمات پشتیبان  برای راحتی شما علت این مسئله را توضیح دادیم تا اگر از تعمیرات سر رشته دارید، خودتان اقدام به تعمیر آن کنید. در غیر این صورت درباره مشکل پیش آمده آگاهی داشته باشید تا بتوانید از آن پیشگیری کنید.

برای اینکه متوجه شوید علت نچرخیدن لباسشویی چیست، در ابتدا باید مدل دستگاه شما مشخص شود. لباسشویی شما با یا بدون تسمه است.

علت نچرخیدن لباسشویی قدیمی و تسمه دار

لباسشویی‌هایی که تسمه دارند، فولی هم دارند و موتور آنها AC است که برای راه اندازی ذغال یا خازن دارند.

اگر لباسشویی شما تسمه دارد، دلیل نچرخیدن آن مربوط به مشکلات زیر است:

 1. اگر تسمه پاره شود و یا شل باشه، دیگ لباسشویی نمیچرخد.
 2. اگر موتور و یا اجزای داخلی آن به مانند، تاخو یا ذغال مشکل داشته باشد، دیگ نمیچرخد.
 3. اگر بلبرینگ آسیب ببیند یا ساییدگی داشته باشد، دیگ ماشین لباسشویی نمیچرخد.
 4. چنانچه شفت شکسته باشد، دیگ قفل میکند و نمیچرخد.
 5. اگر فولی بشکند، تسمه روی فولی قرار نمیگیرد.
 6. برد الکترونیکی یا تایمر، فرمان دهنده به موتور میباشند و با خرابی آن ها، موتور کار نمیکند و دیگ نمیچرخد.
 7. استفاده بیش از حد ظرفیت لباس در ماشین لباسشویی، در بلند مدت باعث مشکل در چرخیدن دیگ و آسیب به دستگاه میشود.

دلیل نچرخیدن لباسشویی جدید و بدون تسمه

در تکنولوژی امروزه، لباسشویی های بدون تسمه با بازار آمده است. در این مدل ها تسمه حذف شده و به جای فولی، بوبین و تاخو قرار گرفته است. این مدل‌ها دایرکت درایو نامیده می‌شوند که دارای موتور DC هستند که تاخو (تاکو) وظیفه راه اندازی موتور را برعهده دارد. همچنین در بعضی از مدل های بدون تسمه، موتور آن‌ها از نوع اینورتر میباشند که در کنار موتور یک برد الکترونیکی قرار گرفته و راه انداز موتور میباشد.

اگر لباسشویی شما بدون تسمه است، علت نچرخیدن آن مربوط به مشکلات زیر است:

 1. ساییدگی یا خرابی بلبرینگ
 2. شکستگی شفت
 3. ایراد در برد الکترونیکی
 4. مشکل در موتور DC / AC یا اجزای داخلی آن به مانند: تاخو (تاکو)، خازن، ذغال، سیم پیچ، روتور، …
 5. اگر موتور اینورتر باشد، به جای تاخو یک برد کنار موتور تعبیه شده است، که وظیفه راه اندازی را دارد و در صورت نچرخیدن دیگ، برد هم باید بررسی شود.
 6. استفاده بیش از حد ظرفیت لباس در ماشین لباسشویی، در بلند مدت باعث مشکل در چرخیدن دیگ و آسیب به دستگاه میشود.

توجه: اگرا برای تعمیر ماشین لباسشویی نیاز به تعویض بلبرینگ، کاسه نمد، سه نظام، دیگ و یا هر خدمات دیگری داشتید حتما جهت استفاده از قطعات فابریک و ضمانتنامه با تعمیرگاه مجاز خدمات پشتیبان تماس حاصل نمایید.

خرابی در متصل کننده مستیم موتور درایو یکی از علت های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی درب از بالا می باشد

اولین چیزی که باید در تعمیر دیگ ماشین لباسشویی بررسی شود همین قطعه ی متصل کننده مستقیم موتور و درایو است. در طراحی برخی لباسشویی ها از یک موتور دوتایی و یک درایو مستقیم برای انتقال برق از موتور استفاده می کنند. سوکتی درایو موتور را به انتقال متصل می کند که شامل دو چنگال پلاستیکی با اتصال لاستیکی بین آنها است. یکی از چنگال های درایو به شفت موتور درایو متصل است و دیگری به شفت ورودی انتقال متصل است. همانطور که شفت موتور چرخش می یابد، اتصال لاستیکی بین دیسک های درایو گشتاور را جذب می کند تا از شکسته شدن جلوگیری کند.

استفاده نادرست از لباسشویی موجب آسیب دیدگی در اتصال لاستیکی بین دیسک های درایو میشود در نهایت لغزش بیش از حد دیگ و به دنبال آن صدای دیگ ماشین لباسشویی و پس از مدت کوتاهی همین مسئله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شود. برای سترسی به درایو باید اطراف لباسشویی را آزاد کنید اما توجه داشته باشید قبل از هر کاری برق دستگاه را قطع کنید.

دلیل نچرخیدن ماشین لباسشویی سطلی

دلیل نچرخیدن ماشین لباسشویی سطلی، مربوط به خرابی در یکی از قطعات زیر است:

 • تسمه
 • موتور و اجزای آن

اگر تسمه مشکل داشته باشد دیگ لباسشویی بد یا سفت میچرخه یا اصلا نمیچرخه

Untitled 31 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

فولی توسط تسمه به موتور متصل شده است. تسمه ماشین لباسشویی علت رایج نچرخیدن دیگ میباشد، اگر تسمه به کل پاره شده باشد دیگ لباسشویی نمیچرخد و اگر از حالت خود خارج شده باشد دیگ لباسشویی بد میچرخد، بنابراین با چک کردن تسمه میتوانید مشکل چرخش دیگ در لباسشویی را برطرف کنید.

 • دقت نمایید که اگر پولی گیر کرده باشد باعث پاره شدن تسمه می شود.
 • اگر تسمه را جایگزین کنید ولی قرقره را درست نکنید باز هم این مشکل تکرار می شود.
 • همچنین چرخه تسمه که به طبلک شستشو متصل است را چک نمایید.

خرابی موتور یکی از دلایل نچرخیدن دیگ لباسشویی می باشد

Untitled 32 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

وظیفه چرخاندن آبکش داخل دیگ لباسشویی بر عهده موتور میباشد. در مدل‌هایی که تسمه وجود دارد، تسمه توسط فولی به موتور متصل است و طبق زمانبندی و برنامه تایمر یا برد الکترونیکی، موتور چپگرد یا راستگرد میکند و تسمه، آبکش داخل دیگ را میچرخاند.

موتور توسط ذغال، خازن یا تاکو راه اندازی میشود.

 • در مدل های قدیمی خازن
 • در مدل های یونیورسال (AC) ذغال
 • مدل های DC یا دایرکت درایو که بدون تسمه هستند، تاکو یا برد الکترونیکی کنار موتور اینورتر، وظیفه راه اندازی را برعهده دارند.

همچنین از قطعات موتور لباسشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیم پیچ
 • ثانویه / اولیه
 • روتور
 • ذغال / تاکو / خازن

خرابی بلبرینگ دیگ یکی دیگر از علت های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می باشد

Untitled 33 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی شما اگر مشکلی داشته باشد دیگ نمی چرخد، در اینجا به شرح کامل این مشکل میپردازیم.

 • بلبرینگ برای اتصال موتور درایو به سبد شستشو در بسیاری از ماشین لباسشوی های درب از جلو استفاده می شود.
 • اگر دیگ ماشین لباسشویی شما نمی چرخد، باید بلبرینگ دیگ را بررسی کنید که بیش ازحد داغ نشود و یا دچار سایش نشده باشد.
 • قبل از تعمیر دیگ لباسشویی در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که تسمه های لباسشویی به درستی عمل و آزادانه حرکت میکنند.
 • در ماشین لباسشویی های درب از جلو باید بررسی کنید که گیره انتقال آزادانه در هر دو جهت چرخشی و کششی حرکت میکند و هیچ چیز مانع از حرکت همزن یا سبد شستشو نمی شود که در کار بلبرینگ دیگ لباسشویی نیز اختلال ایجاد شود.
 • نکته ی اخر که باید قبل از تعمیر بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی به آن دقت کنید این است که دیگ را با دست بچرخانید و از حرکت بدون مانع و راحت آن مطمئن شود.

چرا ماشین لباسشویی روشن میشه ولی نمیچرخه؟

چرا ماشین لباسشویی روشن میشه ولی نمیچرخه؟

 • اگر ماشین لباسشویی روشن میشود ولی نمیچرخه، مشکل از میکروسوئیچ، موتور، تسمه، برد الکترونیکی، خازن، تاکو یا تمام شدن ذغال موتور میباشد.
 • روشن شدن ارتباطی به نچرخیدن دیگ لباسشویی ندارد.
 • اگر لباسشویی تسمه دار شما روشن میشود ولی نمیچرخد، به بررسی: مجموعه قفل درب، میکروسوئیچ، تسمه، شفت، فولی، موتور و قطعات آن، بلبرینگ و برد الکترونیکی بپردازید.
 • چنانچه ماشین لباسشویی بدون تسمه شما روشن میشود ولی نمیچرخد، به بررسی مجموعه قفل درب، شفت، موتور و قطعات آن، بلبرینگ و برد الکترونیکی بپردازید.

اگر قطعات زیر (مجموعه قفل درب ماشین لباسشویی) کار نکند دستگاه شما عملیات فرایند شستشو را انجام نمیدهد و باعث کار نکردن دیگ لباسشویی می شود، بنابراین در اینجا به خلاصه این موارد و در ادامه به شرح بیشتر میپردازیم:

 • قفل درب لباسشویی تا موقعی که درب را چفت نکند عملیات شستشو آغاز نمیشود و به همین منظور دیگ لباسشویی کار نمیکند.
 • میکروسوئیچ درب اولین فرمان دهنده شستشو در دستگاه است که اگر کار نکند عملیات شستشو آغاز نمیشود و طبیعتا دیگ لباسشویی نمیچرخد یا به عبارتی کار نمیکند.

خرابی قفل درب علت کار نکردن دیگ ماشین لباسشویی می باشد

Untitled 34 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

در مقاله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به خرابی قفل درب در این دستگاه میپردازیم تا بداید که اگر قفل درب به درستی درب لباسشویی را چفت نکند، کلا دستگاه کار نمیکند و این موضوع هم باعث کار نکردن دیگ لباسشویی می شود.

 • قفل درب با مکانیسم ایمنی نصب شده بر روی ماشین های شستشوی مستقیما در ارتباط است.
 • این سیستم به درست قفل شدن و بسته شدن درب لباسشویی حساس است.
 • مکانیزم قفل شامل یک سوئیچ است که به کنترل پنل یا تایمر هنگامی که درب قفل شده است فرمان میدهد و اجازه می دهد عملیات چرخیدن دیگ لباسشویی آغاز شود.
 • هنگامی که قفل درب به درستی کار نکند، مکانیزم قفل نمیتواند فرمان را صادر کند و اجازه نمیدهد دیگ ماشین لباسشویی شروع به چرخش کند.
 • ماشین لباسشویی های مدرن با صفحه نمایش دیجیتال یک کد خطا را نشان میدهند که دقیقا به شما میگوید مشکل از قفل است و باید در را مجددا باز و بسته کنید.
 • اگر با این کار مشکل حل نشد قفل درب لباسشویی مشکل پیدا کرده است و باید تعویض گردد.

مشکل در موتور محرک دلیل نچرخیدن دیگ لباسشویی می باشد

Untitled 35 - علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

برخی از لباسشویی های درب از جلو، موتورهای محرک را برای عملکرد قفل درب استفاده می کنند.

 • هنگامی که یک چرخه شروع می شود، یک جریان الکتریکی به موتور محرک عرضه می شود، یک پین به سمت جلو حرکت می کند و درب را قفل می کند.
 • هنگامی که موتور محرک آسیب دیده باشد، درب به درستی قفل نخواهد شد و به ماشین اجازه چرخش نخواهد داد.

برای بررسی مشکل موتور محرک ماشین لباسشویی :

 •  قبل از باز کردن لباسشویی با استفاده از یک اهم سنج دستگاه را آزمایش کنید.
 • اگر مقاومت حدود 1500 تا 1900 را داشته باشد موتور محرک سالم است در غیر این صورت باید دستگاه را باز کرده و به تعمیر بپردازید.

خرابی در کلید سوئیچ درب میتواند دلیل کار نکردن دیگ لباسشویی باشد

در مقاله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به خرابی در کلید سوئیچ درب میپرردازیم و بدانید که اگر این قطعه کار نکند لباسشویی اجازه شستشو ندارد و در نهایت دیگ لباسشویی کار نمیکند.

 • کلید سوئیچ درب ماشین لباسشویی درب از جلو به عنوان یک وسیله ایمنی برای جلوگیری از کارکرد مدار موتور در هنگام باز شدن درب در حین عملکرد استفاده می شود.
 • اگر سوئیچ درب نتواند به درستی عمل کند ،باعث کارنکردن موتور و به دنبال آن نچرخیدن دیگ لباسشویی میشود.
 • سوئیچ درب به طور معمول در زیر صفحه اصلی قرار دارد.
 • یک پین متصل به درب است که سوئیچ را هنگامی که درب بسته است ، فعال می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که این سوئیچ مکانیکی فعال شده و هر اهرم یا آرگومانی که در آن جا نشی دارد آسیب ندیده باشند.
 • اگر سوئیچ فعال شده باشد ، اما هیچ نیرویی برای شروع عملکرد موتور ایجاد نشده باشد ، سوئیچ معیوب است.
 • برق را از دستگاه جدا کنید همچنین سیم های متل به سوئیچ را از آن جدا کنید.
 • سپس سوئیچ را بایک اهم سنج بررسی کنید.
 • به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ درب را دور نریزید و آن را به درستی در سر جای خود قرار دهید زیرا سوئیچ درب لباسشویی یک ویژگی ایمنی مهم به حساب ی آید اگر نباشد و آسیب جدی می تواند به لباسشویی وارد شود.

علت سفت یا بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

اگر دیگ لباسشویی شما سفت میچرخد یا به عبارتی بد کار میکند باید موارد زیر را برای رفع این مشکل چک نمایید :

 • بلبرینگ لباسشویی

در بالا توضیح دادیم که خرابی در بلبرینگ میتواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد، اما لازم است بدانید که بلبرینگ از ابتدا یک شبه خراب نمیشود و به مرور زمان کارکرد خود را از دست میدهد. بنابراین در حین اینکه کارکرد خود را کم کم دارد از دست میدهد شما با مشکل سفت چرخیدن دیگ لباسشویی مواجه خواهید شد.

 • تسمه لباسشویی

اگر تسمه به صورت کامل پاره شود، دیگ لباسشویی نمیچرخد. اما اگر تسمه پارگی یا ترگ داشته باشد یا از حالت خود خارج شده باشد میتواند علت بد چرخیدن دیگ لباسشویی باشد.

 • موتور لباسشویی

از کار افتادن موتور باعث عدم چرخش دیگ لباسشویی می شود، اما باید در نظر داشته باشید که اگر ذغال ها، بالشتک، بلبرینگ، آرمیچر موتور آسیب ببینید و هنوز موتور به صورت کامل از کار نیفتاده باشد میتواند دلیل سفت چرخیدن دیگ لباسشویی باشد.

همچنین در هنگام نچرخیدن دیگ لباسشویی، خازن یا تاخو موتور را بررسی نمایید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

 • استفاده از مقدار بیش از حد لباس در لباسشویی

اسفاده بیش از حد لباس در لباسشویی باعث عدم تعادل دستگاه می شود و موتور نمیتواند درام دیگ لباسشویی را به خوبی بچرخاند و همین امر باعث علت بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می شود.

نتیجه گیری مطالعه مقاله علت نچرخیدن دیگ لباسشویی از زبان تعمیرکار خدمات پشتیبان و آموزش محافظت از دیگ

با مطالعه مقاله بالا متوجه شدید که اگر دیگ لباسشویی شما نمیچرخد، موتور، تسمه یا بلبرینگ را باید چک نمایید. لازم به ذکر است که نحوه رفع مشکل نچرخیدن دیگ در لباسشویی نیازمند تخصص است و حتما باید توسط تعمیرکار آموزش دیده عیب یابی شود و در حین رفع مشکل موارد ایمنی رعایت شود.

در این قسمت قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که با رعایت کردن آن ها دیگر به دیگ لباسشویی خود آسیب نرسانید.

 • به مقدار لباس در لباسشویی طبق استاندارد دفترچه راهنما دقت نمایید.
 • هر از گاهی مقداری صابون به تسمه لباسشویی خود بزنید تا از حالت خشکی خارج شود.
 • استفاده مکرر و پشت سر هم از لباسشویی به دستگاه شما آسیب میرساند و در نهایت منجر به مشکل در دیگ میشود.
 • بنابراین بعد از یک بار فرایند شستشو به لباسشویی خود استراحت دهید.

برای تعمیر دیگ ماشین لباسشویی به کجا مراجعه کنیم؟

تعمیر دیگ لباسشویی شامل، بررسی شفت، کاسه نمد و بلبرینگ میباشد. شفت رابط بین کاسه نمد و بلبرینگ به دیگ است. اگر دیگ لباسشویی نمیچرخد، باید تسمه، موتور، بلبرینگ بررسی شود. اما اگر دیگ لباسشویی نیاز به تعمیر داشته باشد، باید کاسه نمد، شفت و بلبرینگ عیب یابی شود. توجه داشته باشید که برای تعمیر دیگ ماشین لباسشویی، باید بلبرینگ ها و کاسه نمد لباسشویی تعویض شوند و شفت تراش بخورد. مجموعه خدمات پشتیبان با رعایت اصول فنی به تعمیر دیگ لباسشویی در محل میپردازد.

تعمیر دیگ ماشین لباسشویی در محل بدین منظور نیست که تراشکاری شفت، یا تعویض کاسه نمد و بلبرینگ در منزل شما انجام شود. دیگ لباسشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان در محل شما باز میشود و به کارگاه جهت عیب یابی و رفع مشکل منتقل میشود.

عیب یابی آکواستاپ ظرفشویی

در این مقاله از خدمات پشتیبان  به بررسی عیب یابی آکواستاپ ظرفشویی پرداخته ایم تا با شناخت بیشتر به تعمیر دستگاه خود بپردازید. در این مقاله سعی کرده ایم تا ابتدا شما را با این قطعه در ماشین ظرفشویی آشنا نموده و نحوه کارکرد و عملکرد آن را توضیح دهیم.

سپس محل دقیق آن را مشخص نماییم تا در صورت نیاز به دسترسی به این قطعه محل دقیق آن در ماشین ظرفشویی را بدانید. در انتها مشکلات و ایرادات رایجماشین ظرفشویی را نیز بررسی کرده ایم تا کاربران از این طریق زمان دقیق خرابی این قطعه را بدانند.

در صورت نیاز به بررسی این قطعه و علاقمندی به مسائل فنی می توانید از نکات بیان شده در مقاله حاضر برای عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی استفاده نمایید.

خلاصه عیب یابی مشکلات آکو استاپ ماشین ظرفشویی

کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در ابتدا به خلاصه عیب یابی مشکلات آکواستاپ ماشین ظرفشویی میپردازیم.

آکواستاپ ماشین ظرفشویی چیست؟
 • آکواستاپ همان شیربرقی میباشد.
 • در مدل های جدید، از آکواستاپ استفاده میشود.
 • آکواستاپ وظیفه آبگیری در ظرفشویی را بر عهده دارد.
 • همچنین به دلیل ایمنی در ظرفشویی و رفع مشکل نشتی آب، آکواستاپ تعبیه شده است.
آکواستاپ ظرفشویی چگونه عمل میکند؟
 • برد الکترونکی، آکواستاپ را در مدار قرار میدهد.
 • آبگیری شروع میشود.
 • وقتی که شیر آکواستاپ از برد فرمان ورود آب را می‌گیرد آب از طریق آن وارد ایرگاد یا همان مخزن کنار ماشین ظرفشویی می‌شود.
 • وقتی که آب شمار میزان آب را، کافی تشخیص داد برق از آکواستاپ قطع می‌شود و عمل آبگیری به اتمام می‌رسد.
 • در زمان اتمام کار ماشین مقدار آبی که در مخزن کنار ذخیره شده وارد مخزن نمک و سپس مخزن رزین شده و آن را احیا می‌کند.
 • سپس آب وارد ظرفشویی میشود تا چاهک پُر شود.
 • در نهایت موتور، آب را در سبدها پمپاژ میکند.
نشانه های خرابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی چیست؟
 • عدم آبگیری ظرفشویی، از نشانه های خرابی آکواستاپ میباشد.
 • جمع شدن آب تمیز در ظرفشویی که خاموش است.
 • آبریزی در پشت دستگاه به دلیل مشکل در اتصالات ورودی آب.
علت خرابی آکواستاپ ظرفشویی چیست؟
 • وصل کردن آب ورودی به شیر آب گرم، باعث خرابی آکواستاپ میشود.
 • وجود املاح در آکواستاپ از دیگر علت های خرابی آن است.
 • نوسان برق
 • ریختن آب روی سیم های برق آکواستاپ هم باعث خرابی این قطعه میشود.
نحوه تست آکواستاپ ظرفشویی چگونه است؟
 • آکواستاپ ماشین ظرفشویی را با برق مستقیم یا اهم متر تست نمایید.
 • همچنین میتوانید آکواستاپ را از دستگاه جدا کنید.
 • فیش ها را جدا نمایید و با سیم تست امتحان نمایید.
 • به شیر آب وصل کنید.
 • اگر آب آمد یعنی سالمه.

پیشنهاد ما: شستن ظروف در ماشین ظرفشویی

آکو استاپ ظرفشویی چیست؟

به عبارت ساده، آکو استاپ همان شیر برقی ماشین ظرفشویی است که در بعضی از مدلهای ظرفشویی به جای شیربرقی از این قطعه استفاده میکنند. آکواستاپ یک قطعه در ماشین ظرفشویی میباشد که وظیفه آن آبگیری برای شستشو در دستگاه است. معمولا دستگاه هایی که قطع کننده هیدروستات ندارند و آب شمار دارند، از آکواستاپ استفاده میکنند. توجه داشته باشید که شیربرقی با فشار، آب را وارد دستگاه میکند و با فشار هوا، هیدروستات قطع میشود. اما آکواستاپ آب را به آرامی وارد ظرفشویی میکند تا توسط آب شمار میزان ورود آب سنجیده شود.

 • توجه داشته باشید که در ماشین ظرفشویی های قدیمی که فرمان قطع آب توسط هیدروستات انجام میشد، از شیر برقی استفاده میکردند و امروزه آکواستاپ از برد الکترونیکی فرمان میگیرد و جایگزین شیر برقی در ظرفشویی های جدید شده است.
 • AQUA STOP قطعه‌ای است که اگر در هر نقطه‌ای در ماشین ظرفشویی از مسیر عبور آب با نشتی روبرو شود بلافاصله آب ورودی را قطع می‌کند و سریعا پمپ تخلیه شروع به کار میکند.
 • اگر هم ظرفشویی را خاموش کنید باز هم پمپ تخلیه کار میکند.
 • باید دستگاه را خاموش کنید و به دنبال نشتی آب بگردید تا مشکل برطرف شود.

اما چرا این اتفاق می افتد؟

 • در کف ظرفشویی یک سوئیچ تعبیه شده است که به آکواستاپ متصل است.
 • زمانیکه نشتی آب رخ دهد، به دلیل ایمن بودن ظرفشویی های جدید، دستگاه از کار می افتد و فقط پمپ تخلیه کار میکند تا آب حاصل از نشتی تخلیه شود.
 • فن‌آوری AQUA STOP باعث می شود ماشین ظرفشویی و خانه خود را در برابر خسارت‌های ناشی از نشتی آب ایمن کنید.
اگر میخواهید بدانید که چرا آب به ظرفشویی شما وارد نمیشود و یا برای رفع مشکل چیکار باید کنید، کلیک نمایید.

آکو استاپ چگونه آب را وارد ظرفشویی میکند؟

آکواستاپ چگونه آب را وارد ظرفشویی میکند؟ مراحل ورود آب در ظرفشویی توسط آکواستاپ چگونه است؟

 • شیر ورودی آب با یک شیلنگ به آکواستاپ متصل شده است.
 • قسمت دیگر آکواستاپ به ایر گاد (واتر گاد) یا همان مخزن کنار ظرفشویی وصل است.
 • برد الکترونیکی، آکواستاپ را در مدار قرار میدهد تا آبگیری شروع شود.
 • آکواستاپ برعکس شیربرقی آب را به آرامی وارد ظرفشویی میکند. به عبارتی آکواستاپ فشار شکن میباشد.
 • آب وارد مخزن کنار ظرفشویی و سپس مخزن نمک و رزین (گرفتن سختی آب) میشود.
 • در نهایت آب وارد کف ظرفشویی میشود تا چاهک پُر شود.
 • و موتور؛ آب را داخل سبد ها پمپاژ میکند.
 • توجه نمایید که سنسور آبشمار تشخیص میدهد که چه میزان آب برای ظرفشویی کافی است.
 • در برندهای مختلف ظرفشویی، میزان آبگیری را 4، 5 لیتر یا … در نظر میگیرند. یعنی طبق برنامه تعیین شده در برد الکترونیکی، یک میزان مشخص آبگیری انجام میشود.
 • سنسور آبشمار پایان آبگیری را به برد الکترونکی اطلاع میدهد و در نهایت بُرد، آکواستاپ را از مدار خارج میکند.

سیستم ایمنی اکوا استاپ ماشین ظرفشویی چگونه عمل میکند؟

سیستم ایمنی اکوا استاپ، برای پیشگیری از نشت آب اختراع شده است، سوپاپ ایمنی دوگانه به طور مستقیم به سوپاپ آب متصل است، سنسور کف ظرفشویی، در صورت نشت آب، فورا نشت را در چند ثانیه کوتاه تشخیص می دهد و به طور خودکار آب را قطع می کند و ماشین ظرفشویی را خاموش می کند و پمپ تخلیه شروع به کار کردن میکند.

آکوا استاپ که به شیلنگ تامین آب متصل شده و به طور خودکار آبگیری را قطع میکند.  هنگامی که شلنگ آسیب دیده است و همچنین نشانگر هشدار دهنده را نمایش می دهد عمل می کند. اگر نشانگر هشدار دهنده به طور دائم نشان داده شود یا تغییر نکند، باید کف ظرفشویی را خشک نمایید و دنبال نشتی بگردید.

جایگاه شیلنگ آکو استاپ ظرفشویی Aqua-stop

اکوا استاپ به یک شیلنگ که داخل شیر ورودی است، متصل میشود. شیلنگ بیرونی از پلاستیکی ساخته شده است که برای انقال آب از شیر ورودی استفاده می شود. اگر شیلنگ آکواستاپ دچار نشت آب شود، سنسور کف ظرفشویی قادر به شناسایی حادثه و جلوگیری از ورود بیشتر آب به آن است. اگر این اتفاق بیفتد، آبگیری قطع میشود. در صورت خرابی آکوا استاپ و شیلنگ آن تعمیر بی فایده است و باید تعویض گردد.

Untitled 19 - عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی

نشانه های خرابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی چیست؟

بررسی نشانه های خرابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی:

 • اگر آکواستاپ آسیب ببیند، بر روی صفحه نمایش ظرفشویی شما کد خطای مربوطه نمایان میشود.
 • با خرابی آکواستاپ، آب وارد ظرفشویی نمیشود.
 • اگر آکواستاپ معیوب شود، ظرفشویی قادر به شستشوی ظروف نمیباشد.
 • اگر مشکلی برای آکواستاپ ظرفشویی به وجود بیاید، هنگام خاموشی دستگاه آب وارد مخزن میشود.
 • نشتی آب از ظرفشویی، دیگر دلایل خرابی آکواستاپ است.
 • اگر آکواستاپ خراب شود، سنسور آب به درستی عمل نمیکند.

علت خرابی آکواستاپ ظرفشویی چیست؟

علت خرابی آکواستاپ ظرفشویی چیست؟ چرا آکواستاپ خراب میشود؟

 • وصل کردن شیر ورودی به گرم باعث خرابی آکواستاپ میشود.
 • نوسان برق هم این قطعه را خراب میکند.
 • وجود املاح، شن و ماسه در آب هم از دیگر دلایل خرابی آکواستاپ است. پیشنهاد میشود در مسیر ورودی آب فیلتر نصب نمایید.
 • ریختن آب روی سیم های آکواستاپ هم باعث خرابی شیربرقی میشود.

آیا شلنگ اکوا استاپ ظرفشویی را می توان با یک شلنگ معمولی جایگزین کرد؟

بسیاری از شیلنگ های آبی، فقط آب را متوقف می کنند و هیچ کاری برایشان انجام نمی دهند، مگر اینکه خود را از یک مکانیسم متوقف کردن؛ توسط آب، درون شیلنگ محافظت کنند.. با این حال، برخی از شیلنگ های اکوا استاپ در واقع دارای یک دریچه الکتریکی در داخل آنها هستند، سیم ها از طریق شستشو از ماشین ظرفشویی عبور می کنند، در این حالت شیلنگ اکوا استاپ مانند یک سوپاپ عمل می کند. توجه نمایید که شیلنگ آکواستاپ ماشین ظرفشویی به دلیل مکانیزمی که دارد و پرسی هست، قابل تعویض با شیلنگ معمولی نیست.

نحوه تعویض آکواستاپ ماشین ظرفشویی

نحوه تعویض آکواستاپ ماشین ظرفشویی به شرح زیر ایت:

 • ابتدا جهت ایمنی ظرفشویی را از برق بکشید.
 • آب شیر را ببندید.
 • آکواستاپ ظرفشویی دارای دو سر میباشد.
 • یک سر آن را به شیر ورودی آب وصل نمایید.
 • سر دیگر آکواستاپ را به شیر ورودی آب در پشت ظرفشویی وصل نمایید.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله آموزش عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان

برای اینکه وقت کمتری جهت مطالعه از شما عزیزان گرفته شود، به نتیجه گیری و خلاصه مقاله آموزش عیب یابی آکواستاپ ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار خدمات پشتیبان پرداخته ایم:

 • آکواستاپ به مانند شیربرقی در دیگر مدل های ظرفشویی عمل میکند.
 • آکو استاپ ماشین ظرفشویی دارای فشار شکن میباشد که تفاوت آن با دیگر شیربرقی ها در این است که؛ تنظیم آب و آبشمار دارد.
 • شیربرقی های معمولی آب را با فشار داخل دستگاه میدهند، اما آکواستاپ از فشار آب جلوگیری میکند.
 • اگر آکواستاپ خراب شود، مشکل نشتی آب و پرشدن دستگاه از آب برای ظرفشویی به وجود می آید.
 • شیلنگ آکواستاپ یک شیلنگ معمولی نیست.
 • آکواستاپ قابل تعمیر نمیباشد و برای رفع مشکل باید آن را تعویض نمود.
ظرفشویی 775x321 - علت سوختن و خراب شدن موتور ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی راحتی زیادی در زندگی‌ به وجود آورده‌اند. فرآیند خسته کننده و طولانی شستن ظرف‌ها از صبر و حوصلۀ عدۀ زیادی خارج است. شهرنشینان و به خصوص آنان که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند به خوبی از اهمیت این وسیله آگاه هستند. در این مقاله از خدمات پشتیبان به علت خراب شدن موتور ظرفشویی می پردازیم.

برای افراد شاغل، جدا از ساعات کاری، زمان زیادی که در مسیر تردد به محل کار و برعکس آن صرف می‌شود، خستگی زیادی را به دنبال دارد. تصویر کوهی انباشته از ظرف‌ها در پیشخوان آشپزخانه واقعاً صحنۀ رنج آوری خواهد بود.

همین‌طور زمانی که مهمانی تمام شده و ظرف‌های کثیف زیادی به جای مانده‌اند. در این حالت هم شستن ظرف‌ها با دست و با خستگی بعد از مهمانی کار سختی خواهد بود. اینجاست که یک ماشین ظرفشویی می‌تواند کار را بسیار ساده کند. بنابراین، سوختن ماشین ظرفشویی اتفاقی آزاردهنده است. در صورت تجربه چنین مواردی می بایست از تعمیر ماشین ظرفشویی تعمیرسرا استفاده نمایید زیرا این مشکل باید به صورت ریشه ایی حل شود.

سوختن موتور ظرفشویی با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

چگونه تشخیص دهیم موتور ظرفشویی سوخته است؟ نشانه ها و علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی چیست؟ قطعاً خراب شدن هر قطعه در لوازم برقی با علائم و نشانه هایی همراه است که نشان می دهد قطعه از دستگاه دچار آسیب شده است. دانستن این علائم کمک می کند تا شما بتوانید طی زمان کوتاه تری به تشخیص علت خراب شدن موتور ظرفشویی بپردازید.

Untitled 16 - علت سوختن و خراب شدن موتور ظرفشویی

پیشنهاد ما: خرابی پمپ تخلیه ظرفشویی

چند نشانه سوختن موتور ظرفشویی عبارتند از:

 • دستگاه بلافاصله بعد از روشن شدن خاموش می شود.
 • ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند.
 • قدرت و عملکرد ماشین ظرفشویی به شدت کاهش پیدا می کند.
 • صدای ماشین ظرفشویی در حین کار زیاد است.
 • ممکن است بوی ناخوشایند سوختگی از دستگاه خارج شود.
 • بازوهای آب پاش توانایی خود را برای اسپری کردن آب در ظرفشویی از دست می دهند.

روش تعویض موتور ماشین ظرفشویی چگونه است؟

در مواقعی ممکن است عیب موتور ظرفشویی به گونه ای باشد که با تعمیر درست نشود. در واقع تنها را برای راه اندازی مجدد ظرفشویی، تعویض کردن موتور ظرفشویی است. برای تعویض موتور ظرفشویی ابتدا باید موتور اصل و با کیفیت را مطابق با نوع برند و مارک خریداری کنید‌. بعد از خرید موتور ظرفشویی، باید سقف و دیواره این دستگاه را جدا کنید تا بتوانید قطعات آن را از هم جدا کرده و به موتور دسترسی پیدا کنید.

Untitled 17 - علت سوختن و خراب شدن موتور ظرفشویی

در ابتدا پتو یا حوله ای که مقداری ضخامت دارند را در کف زمین پهن کنید که تا صدمه به سایر اجزای ماشین ظرفشویی وارد نشود. برای تعویض موتور ماشین ظرفشویی، برد و منبع ظرفشویی را از آن جدا کنید و در گوشه ای قرار دهید.  در ادامه پیچ های متصل به کف دستگاه را باز کنید و لوله ها را جدا کنید. محافظ، قرقره و فنر را با کمک خارهای محافظ جدا کنید. حال تمام پیچ ها و اتصالاتی که باعث اتصال موتور به کف ظرفشویی می شوند را جدا کنید. در ادامه موتور آسیب دیده را از دستگاه خارج کرده و با موتور جدیدی جایگزین کنید.

بعد از قرار دادن موتور جدید در جایگاهش تمام اتصالات، سوکت ها و سایر اجزای ظرفشویی را در جای اصلی قرار دهید. در ادامه دستگاه را به پریز وصل کرده و دستگاه را روشن کنید. تعویض موتور ظرفشویی مانند تعمیرات موتور ماشین ظرفشویی به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد و توسط افراد عادی امکان پذیر نمی باشد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن موتور، از تکنسین های حرفه ای برای تعمیر موتور ظرفشویی استفاده کنید.

نحوه تعمیر موتور ماشین ظرفشویی

در صورتی که موتور ظرفشویی خراب شده باشد، باید برای راه اندازی مجدد ظرفشویی آن را تعویض یا تعمیر کرد. تعمیر کردن موتور ظرفشویی تنها زمانی امکان پذیر است که بتوانید بعد از باز کردن دستگاه، عیب یابی موتور ماشین ظرفشویی را انجام دهید. قطعاً می دانید که علت های متعددی موجب خراب شدن موتور ظرفشویی می شوند. برای تشخیص این موضوع و بررسی اینکه کدام قطعه از موتور دچار خرابی شده است، در ابتدا باید موتور را باز کنید.

برای تعمیر موتور ماشین ظرفشویی توصیه می شود ابتدا پنل های ظرفشویی را از دستگاه جدا کنید. سپس فیلتر ظرفشویی را باز کنید و آب درون آن را خارج کنید. در ادامه پیچ هایی که در پنل زیری هستند را باز کرده و آن را از دستگاه جدا کنید. برای تعمیر یا دسترسی به موتور ظرفشویی بهتر است سنسور آنتی فلور را جدا کنید. شلنگ ها و پمپ ها و سایر اجزایی که مانع دسترسی به موتور ظرفشویی می شوند را از دستگاه جدا کنید.

 • اگر سیم پیچ موتور ماشین ظرفشویی سوخته، بهتر است آن را تعویض کنید.
 • چنانچه سیم پیچ نسوخته است، میتوانید به بررسی قطعات داخلی موتور بپردازید و در صورت خرابی، هر کدام را تعویض کنید.
 • اگر پروانه موتور شکسته، میتوانید آن را تعویض کنید.
 • بلبرینگ های موتور ظرفشویی قابل تعویض است.
 • کاسه نمد، مرز بین خشکی و آب در موتور ظرفشویی میباشد، آن را چک نمایید و در صورت خرابی تعویض کنید.
 • روتور هم قابل تعویض میباشد.

نحوه تست موتور آب ماشین ظرفشویی

قبل از تست موتور آب ماشین ظرفشویی، بررسی کنید که آیا ماشین ظرفشویی شما کد خطای موتور پمپ را ارسال می کند یا خیر. اگر نه، علائم خرابی موتور پمپ را بررسی کنید. اگر هنوز به شواهد بیشتری از خرابی موتور نیاز دارید، از یک مولتی متر برای خواندن مقاومت موتور استفاده کنید. یک موتور خوب فقط مقاومت 30-40 اهم خواهد داشت.

 • اگر موتور ظرفشویی شما از نوع خازنی است، میتوانید با برق مستقیم تست نمایید.
 • موتورهای دایرکت را با اهم متر تست نمایید.
 • اگر موتور ظرفشویی شما اینورتر است، در ابتدا برد الکترونیکی آن را تست نمایید.

نظر تعمیرکار خدمات پشتیبان درباره عیب یابی مشکلات موتور ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی یکی از اصلی ترین اجزایی است که در صورت خرابی و معیوب شدن، دیگر دستگاه روشن نخواهد شد. از این رو باید در سریع ترین زمان اقدام به بررسی و عیب یابی مشکلات موتور ظرفشویی و رفع آن ها نمایید. البته لازم به ذکر است که عیب یابی موتور ماشین ظرفشویی و رفع مشکلات مربوط به آن نیازمند برخورداری از دانش تخصصی در رابطه با نحوه عملکرد موتور و کارکرد و وظایف آن می باشد. در نتیجه بهتر است برای عیب یابی تخصصی دستگاه خود از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

 • در صورتی که موتور ماشین ظرفشویی دچار خرابی شود، هر زمانی که ظرفشویی را روشن می کنید، آبی وارد دستگاه نخواهد شد و ورودی آب ماشین ظرفشویی متوقف می گردد.
 • همچنین وجود صداهای غیرعادی و بلند مانند صدایی وزوز و سوت در ماشین ظرفشویی نشان دهنده سوختن موتور است که این مشکل ممکن است در اثر کاهش عمر مفید دستگاه رخ داده باشد.
 • در برخی موارد از بازوی آبپاش ظرفشویی هیچگونه آبی اسپری نمی شود؛ زیرا موتور دچار خرابی شده و با معیوب شدن آن آبی وارد بازوی آبپاش نمی گردد.
 • در این موارد باید نشتی شیلنگ آب و شیر برقی ورودی آب را نیز بررسی نمایید تا از خرابی موتور ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل نمایید.
 • چنانچه بوی بد ظرفشویی به مشام می رسد، از علائم سوختن موتور دستگاه بوده و باید سریعا ظرفشویی را خاموش نمایید.
 • به طور کلی عوامل مختلفی می تواند موجب خراب شدن موتور ظرفشویی شود که از میان آن ها می توان به استفاده بیش از حد، ساییدگی دنده موتور، نوسانات برق و عدم سرویس به مواقع موتور اشاره نمود.
 • در صورت مواجهه با هریک از این موارد و برای عیب یابی مشکلات موتور ظرفشویی و برطرف کردن آن ها می توانید از تعمیرکار ظرفشویی متخصص خدمات پشتیبان کمک بگیرید.

نتیجه گیری از علت خراب شدن موتور ظرفشویی

در مطالب بالا به بررسی اینکه چه عواملی باعث خراب شدن موتور ظرفشویی می شوند؟ نشانه های خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی و روش هایی که جهت تعمیر موتور ظرفشویی کاربرد دارد، می پردازیم. در صورتی که ظرفشویی شما کار نمی کند، باید در صورت خراب شدن موتور آن را تعویض یا تعمیر کنید. تعمیر و تعویض موتور ماشین ظرفشویی باید توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود.

ظرفشویی دستگاه بسیار حساسی است که تعمیرات آن باید با دقت بالایی انجام شود. بنابراین اگر دانش کافی برای تعمیر و تعویض موتور ظرفشویی را ندارید، می توانید جهت تعمیرات به مجموعه بزرگ خدمات پشتیبان مراجعه کنید.

این مجموعه نیروهای خود را در کمتر از یک ساعت بعد از تماس و ثبت درخواست شما به محل می فرستد. همچنین مجموعه خدمات پشتیبان از اعتبار بالایی برخوردار است و هزینه تعمیرات ماشین ظرفشویی را تا ۷۵ درصد کاهش می دهد. شما می توانید با خیال راحت به این مجموعه مراجعه کنید.

718x321 - علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی

احتمالا برای عموم مردم مشکل لرزش شدید ماشین لباسشویی در حین شستشوی البسه به خصوص در مراحل پایانی کار پدید آمده است. اما لرزش و تکان خوردن لباسشویی چیست؟

لرزش شدید لباسشویی به طرفین در زمان کار کردن و در شرایطی که منجر به سروصدای زیادی شود طبیعتا می‌تواند برای هرکسی نگران‌کننده باشد و طبیعتا هر فردی مایل است به دلیل لرزش ماشین لباسشویی پی ببرد اما باید بدانید که علت لرزش ماشین لباسشویی موقع خشک کن در عموم موارد مربوط به عدم استفاده درست از دستگاه است. البته این بدان معنا نیست که علت لرزش لباسشویی نمی‌تواند به دلایل فنی یا مشکل قطعات و ابرازهای داخلی باشد.

از قضا خرابی برخی قطعات اساسی لباسشویی نیز می‌تواند در شمار دلایل لرزش ماشین لباسشویی باشد که در این شرایط باید نسبت به تعمیر لباسشویی اقدام کنید. در این مقاله و ضمن بحث علت لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن قصد داریم به همه دلایل لرزش ماشین لباسشویی اعم از دلایل مربوط به استفاده نادرست و دلایل مربوط به ایراد قطعات فنی بپردازیم. با ما همراه باشید.

پیشنهاد ما: بروز رسانی سیستم لباسشویی

خلاصه عیب یابی مشکل لرزش، حرکت یا تکان خوردن لباسشویی، هنگام خشک کن

کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در این بخش به خلاصه عیب یابی مشکل لرزش، حرکت و تکان خوردن لباسشویی در هنگام خشک کن پرداخته ایم.

علت لرزش، حرکت یا تکان وردن ماشین لباسشویی توضیحات
تراز نبودن
 • تراز نبودن، لباسشویی را در یک شیب نا ملایم قرار میدهد.
 • دو پایه عقب لباسشویی را محکم ببندید.
 • دو پایه جلو هم متناسب با شیب محیط، تراز نمایید.
مشکل در پایه ها
 • اگر لاستیک‌های زیر پایه جلویی، از بین بروند و یا خاصیت چسبندگی آن‌ها از بین برود، تراز بودن بهم میخورد.
 • همچنین به جنس کفپوش داخل محیطی که لباسشویی را قرار میدهید، دقت نمایید که خیلی سُر نباشد.
خرابی کمک های دیگ
 • در هنگام لرزش لباسشویی، کمک‌های نگهدارنده دیگ از بالا و کمک فنر‌های پایین دیگ را بررسی نمایید.
مقدار کم یا زیاد لباس
 • اگر لباس‌ها در لباسشویی کم باشد، تقسیم وزن داخل آبکش به خوبی انجام نمیشود و باعث لرزش دیگ میشود.
 • چنانچه حجم لباس ها زیاد باشد، به کمک فنر آسیب میرساند و به مرور زمان، باعث لرزش لباسشویی میشود.
 • داخل آبکش به اندازه ای لباس بریزید تا یک وجب با سقف فاصله داشته باشد.
استفاده از پتو یا حوله تن پوش
 • استفاده از حوله تن پوش یا پتو به تنهایی باعث میشود تا در زمان آبگیری سنگین شود و به یک طرف آبکش برود که در هنگام خشک کردن با لرزش و تکان مواجه خواهید شد.
 • پتو یا حوله را با چند تکه لباس دیگر بشویید.
 • حتما به میزان استاندارد لباس در مدل لباسشویی خود توجه نمایید.
وزنه تعادل
 • برای حفظ تعادل دیگ لباسشویی در زمان خشک کن، یک یا تعدادی وزنه بِتُنی به بدنه دیگ متصل شده است.
 • اگر وزنه تعادل، تَرَک بخورد یا شُل شود، باعث لرزش و تکان شدید میشود.
بسته بودن پیچ حمل و نقل پشت لباسشویی
 • پیچ های پشت لباسشویی برای محافظت از دیگ در زمان حمل و نقل تعبیه شده است و بعد از نصب، باید آن ها را با آچار مخصوصی که در کارتن تعبیه شده است، باز نمایید.

8 دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

کاربران گرامی آی‌پی امداد، در این بخش به معرفی 8 علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی میپردازیم و در ادامه تمام این دلایل را توضیح داده ایم.

 1. تراز نبودن لباسشویی
 2. تنظیم نبودن پایه ها
 3. خرابی کمک لباسشویی
 4. مقدار لباس خیلی زیاد یا خیلی کم
 5. متعادل نبودن بار مخزن لباسشویی
 6. شل شدن وزنه‌های تعادل لباسشویی
 7. جنس بد پایه های لباسشویی یا جنس خیلی ضعیف سرامیک آشپزخانه
 8. بسته بودن پیچ حمل و نقل لباسشویی (ترنسفر)

علت تکان خوردن ماشین لباسشویی نو که به تازگی نصب کرده اید

در ابتدا علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی نو را به شما آموزش میدهیم. اگر به ‌تازگی ماشین لباسشویی خود را خریده‌اید و بعد از روشن کردن دچار لرزش شده است باید:

 • قرار گرفتن صحیح لباس‌ها را در لباسشویی چک کنید.
 • از قرار دادن لباس‌ها به‌ صورت گلوله در لباسشویی خودداری نمایید.
 • نسبت به تراز بودن لباسشویی خود مطمئن شوید و درصورت تراز نبودن آن را تراز کنید.
 • از قرار دادن لباس بیش ‌از حد ظرفیت ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 • به استاندارد وزن لباس در ماشین لباسشویی طبق دفترچه راهنما دقت نمایید.
 • در پشت ماشین لباسشویی پیج هایی تعبیه شده است، که به آن پیچ حمل و نقل (ترنسفر) میگویند.
 • این پیچ ها برای محافظت از دیگ لباسشویی در حین حمل و نقل میباشد.
 • حتما بعد از نصب لباسشویی نو، پیچ ها را باز نمایید.

دلیل لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

علت لرزش ماشین لباسشویی موقع خشک کن به شرح زیر میباشد:

 • کمک‌ فنر ماشین لباسشویی که برای جلوگیری از لرزش آن تعبیه‌ شده است را چک کنید.
 • کمک های نگهدارنده از بالای دیگ به وزنه تعادل و کمک های زیر دیگ به کف لباسشویی متصل شده است.
 • اگر کمک های نگهدارنده و زیر دیگ لباسشویی مشکل داشته باشند، در حین خشک کن با صدا و لرزش مواجه خواهید شد.
 • وزنه تعادل که در بالای دیگ قرار گرفته است، به عنوان نگهدارنده دیگ محسوب می‌شود.
 • اگر وزنه تعادل روی دیگ، حتی یک تَرَک کوچک هم داشته باشد، لباسشویی در موقع خشک کن صدا و لرزش بسیاری دارد.
 • پایه لباسشویی را بررسی کنید؛ چون در برخی از موارد ممکن است تراز نبودن ماشین لباسشویی باعث ایجاد این مشکل شده باشد.
 • در صورت تراز نبودن می‌توانید با تنظیم پایه‌های ماشین لباسشویی آن را تراز کنید.
 • همچنین اگر لاستیک پایه های زیر لباسشویی از جلو، دفرمه شده باشند، موقع خشک کن لباسشویی تکان میخورد.
 • باز نبودن پیچ ترنسفر پشت لباسشویی (پیچ های حمل و نقل که برای محافظت از لباسشویی تعبیه شده)، باعث لرزش و تکان در زمان خشک کردن میشود.
 • انداختن پتو به تنهایی، لباس های کم یا لباس های زیاد از دیگر دلایل لرزش لباسشویی در موقع خشک کن می‌باشد.

مشکل در پایه ها یا تراز نبودن در لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی تاثیرگذار است

Untitled 6 - علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی

تراز نبودن یا مشکل در پایه های زیر لباسشویی باعث لرزش و تکان خوردن در حین خشک کن می‌شود.

پیشنهاد ما : پریدن فیوز ماشین لباسشویی

بررسی مشکل تراز نبودن لباسشویی و لرزش آن:

 • تراز نبودن یعنی لباسشویی در یک شیب نامناسب نصب شده است و سر لباسشویی به سمت بیرون شیب دارد.
 • این شیب باعث لرزش دستگاه و حرکت به سمت آشپزخانه، هنگام دور خشک کن میشود.
 • هنگام نصب ماشین لباسشویی، پایه ها باید تنظیم شوند.
 • در صورت تراز نبودن ماشین لباسشویی، پایه ها را محکم کنید و با کمک دستگاه تراز، لباسشویی را تراز نمایید.
 • دو پایه عقب را تا انتها ببندید و پس از قرار دادن ماشین لباسشویی در جای خود، دو پایه جلویی را طوری تنظیم کنید که هنگام خاموش شدن یا شیب زیاد لرزش نداشته باشد.
 • در غیر این صورت ماشین لباسشویی را بر روی یک‌ تخته سه لایه قرار دهید.

بررسی مشکل پایه های لباسشویی و تکان خوردن آن:

 • بعضی از پایه های لباسشویی بعد از استفاده، خاصیت چسبندگی خود به سطح زمین را از دست میدهند و باید بعد از چند سال استفاده تعویض شوند.
 • جنس بعضی از سرامیک ها هم بسیار سُر میباشد که باعث لرزش لباسشویی در دور خشک کن می‌شود.

خراب شدن کمک‌ فنر نگهدارنده و زیر دیگ می‌تواند علت حرکت کردن ماشین لباسشویی باشد

Untitled 7 - علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی

هر چند کمک وسیله مصرفی هست و بعد از بازه زمانی مشخص نیاز به تعویض دارد. در تمام ماشین‌های لباسشویی که دارای درب جلو هستند، قطعه‌ای به نام کمک‌ فنر وجود دارد که حرکات دیگ در ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد. خراب شدن و ضعیف شدن این قطعه در ماشین لباسشویی نیز باعث ایجاد لرزش در ماشین لباسشویی می‌شود. شما در هنگام بروز مشکل در این قطعه باید سریعاً آن را بررسی کرده و مشکل آن را رفع نمایید؛ چون در صورت بی‌توجهی به این مسئله ممکن است قطعات دیگری در ماشین لباسشویی نیز دچار مشکل شود.

خراب شدن فنرهای نگهدارنده دیگ می‌تواند دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد.

Untitled 8 - علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی

دیگ ماشین لباسشویی به ‌وسیله فنرهایی در جایگاه خود معلق و ثابت ‌شده است. باید بدانید که این فنرها علاوه بر نگهداری دیگ ماشین لباسشویی از لرزش و تکان خوردن آن نیز جلوگیری میکنند. در صورت بروز مشکلات مختلف مانند آسیب دیدن، جدا شدن فنرهای دیگ و … ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد و سر و صدای زیادی را نیز تولید می‌کند. در این هنگام باید فنرهای دیگ دستگاه به‌ وسیله تعمیرکار متخصص در زمینه‌ی تعمیرات لباسشویی بررسی شود و در صورت نیاز تعویض شود.

انداختن پتو، مقدار لباس زیاد یا کم باعث لرزش در لباسشویی می‌شود

انداختن پتو، حوله بزرگ، لباس کم یا زیاد چگونه باعث لرزش در لباسشویی می‌شود؟

 • توجه داشته باشید که بار داخل مخزن لباسشویی باید متعادل باشد. نه کم نه زیاد.
 • حالت مدور آبکش به گونه‌ایی هست که لباس در زمان خشک کردن تمام دایره را پوشش دهد.
 • زمانی که لباس آنقدر کم باشد که تقسیم وزن داخل آبکش به خوبی صورت نگیرد باز هم تولید صدا و لرزش میکند.
 • بارگیری بیش از حد لباس هم باعث فشار بیش از اندازه به کمک و پرت شدن دیگ لباسشویی داخل بدنه میشود.
 • توجه داشته باشید که حوله بزرگ، پتو، کفش کتانی، کیف و… را به‌ تنهایی نباید داخل مخزن لباسشویی قرار دهیم.
 • به عنوان مثال: وقتی حوله حمامی (تنپوش) را داخل مخزن لباسشویی قرار می دهیم، باید مقداری لباس مانند تی شرت یا پیراهن اضافه کنیم تا زمان خشک شدن در داخل آبکش متعادل شود.
 • زمانیکه فقط یک حوله حمام داخل لباسشویی قرار میدهیم، حوله به تنهایی قادر به پوشش کل آبکش نمیشود و مقداری از آبکش خالی میماند که باعث لنگر انداختن دیگ و صدای شدید میشود.

تَرَک خوردن یا شُل شدن وزنه تعادل روی دیگ باعث حرکت کردن لباسشویی می‌شود

برای حفظ تعادل دیگ و لباسشویی علاوه بر کمک های پایین و فنر های بالا، یک یا تعدادی وزنه بتنی به بدنه دیگ بسته میشود. در بعضی اوقات حتی تَرَک خوردن کوچک وزنه بِتُنی یا شل شدن پیچ و مهره این وزنه ها هم باعث تولید صدا و لرزش در لباسشویی می‌شود. تنها راه حل رفع مشکل تعویض وزنه بِتُنی است.

بسته بودن پیچ های حمل و نقل در پشت لباسشویی از علت‌های لرزش میباشد

پیچ ترنسفر همان پیچ های پشت ماشین لباسشویی میباشند که برای محافظت از دستگاه در زمان حمل و نقل تعبیه شده است. اگر پیچ ترنسلیت لباسشویی باز نشده باشد، در حین کار کردن باعث تکان و لرزش های شدید می‌شود.

چرا لباسشویی میلرزد یا تکان میخورد؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد

تعمیرکار آی پی امداد برای رفع مشکل این سوال که “چرا لباسشویی میلرزد یا تکان میخورد؟” به شرح عیب یابی آن در ادامه پرداخته است.

 • تراز نبودن پایه های لباسشویی، اولین دلیل لرزش یا تکان خوردن میباشد.
 • خرابی کمک های زیر دیگ لباسشویی، دومین علت لرزش لباسشویی است.
 • سومین دلیل مشکل لرزش یا تکون خوردن لباسشویی مربوط به خرابی فنرهای نگهدارنده دیگ از بالا میباشد.
 • اگر وزنه روی دیگ به هر دلیلی ترک بخورد، لباسشویی شما میلرزد یا تکان میخورد.

چگونه مشکل تکان خوردن یا لرزش در لباسشویی را حل کنیم؟

 • توجه نمایید که بعد از نصب اولیه لباسشویی، تراز کردن آن بسیار حائز اهمیت است.
 • پایه های لباسشویی را با آچار مخصوص خود لباسشویی که در کارتن موجود است، محکم کنید.
 • حتما در حین نصب لباسشوییف پیچ های نگهدارنده که در پشت دستگاه تعبیه شده است را باز نمایید.
 • اگر مشکل لرزش یا تکان در لباسشویی شما مربوط به کمک ها است، حتما تعویض نمایید و بدانید که قابل تعمیر نمیباشند.
 • توجه داشته باشید که باید از کمک های اصل یا مرغوب استفاده نمایید تا مجدد لباسشویی شما نلرزد یا تکان نخورد.
 • فنرهایی که از بالا دیگ لباسشویی را نگه داشته اند، به مرور زمان دفرمه میشوند و حالت خود را از دست میدهند، در این صورت سریعا اقدام به تعویض آن ها نمایید.
 • اگر هم وزنه روی دیگ (وزنه بتنی که وظیفه تعادل دادن به دیگ لباسشویی را برعهده دارد) ترک بخورد، باید سریعا اقدام به تعویض نمایید.

نتیجه گیری از علت های لرزش و تکان خوردن های ماشین لباسشویی

اگر از لرزش و تکان‌های شدید ماشین لباسشویی خود خسته شده‌اید و با دانش و اطلاعاتی که در زمینه‌ی تعمیرات ماشین لباسشویی دارید، نتوانستید علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی را شناسایی و مشکل آن را برطرف کنید، می‌توانید با یکی از بهترین نمایندگی‌های مجاز تعمیرات ماشین لباسشویی در تهران، خدمات پشتیبان تماس بگیرید و حل مشکلات دستگاه خود را به تعمیرکاران آن بسپارید. نمایندگی آی پی امداد دارای تعمیرکاران متخصص و متبحر در زمینه‌ی تعمیر لباسشویی برندهای مختلف است که علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی شما را سریعاً شناسایی می‌کنند و در کوتاه‌ترین زمان آن را رفع می‌نمایند.

85052 610x321 - تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی

در این مقاله آموزش نحوه تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد تا بتوانید مشکل دستگاه خود را برطرف نمایید.

هیدروستات از جمله قطعات اصلی و مهم در ماشین لباسشویی است که دستگاه بدون آن کارکرد مناسبی نخواهد داشت. وظیفه هیدروستات در لباسشویی مانند یک سنسور است که میزان آب درون دیگ دستگاه را کنترل می نماید.

در صورتی که در زمینه آبگیری دستگاه ایراداتی را مشاهده کردید، مشکل مربوط به هیدروستات است که باید تنظیم شود. اگر از تخصص لازم برخوردار هستید، می توانید خودتان اقدام به تنظیم هیدروستات نمایید.

خلاصه عیب یابی مشکلات هیدروستات لباسشویی

کاربران گرامی آی‌پی امداد برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود، در این بخش به خلاصه عیب یابی مشکلات هیدروستات لباسشویی میپردازیم.

هیدروستات لباسشویی چیست و چه وظیفه ای دارد؟
 • هیدروستات لباسشویی، سنسور آب میباشد که میزان آب در فرایند آبگیری را تشخیص میدهد.
 • برد الکترونیکی، شیربرقی را در مدار قرار میدهد تا آبگیری انجام شود.
 • هیدروستات،میزان آب را تشخیص و به بُرد اطلاع میدهد.
 • در زمان آبگیری، آب وارد شیلنگ هیدروستات میشود.
 • هوای داخل شلنگ فشرده و به هیدروستات فشار وارد میشود، که پلاتین ها عمل کرده و آب قطع میشود.
 • با اطلاع هیدروستات، در نهایت بُرد الکترونیکی، شیربرقی را از مدار خارج میکند و آبگیری قطع میشود.
محل قرار گرفتن هیدروستات لباسشویی کجاست؟
 • معمولا در بالاترین قسمت لباسشویی زیر سقف قرار میگیرد.
 • هیدروستات از طریق شیلنگ به قسمت زیرین دیگ لباسشویی متصل است.
انواع هیدروستات
 • هیدروستات ها از نظر ساختاری کاملا مشابه هم هستند ولی از نظر ظاهر و تعداد فیش های ورودی متفاوت هستند.
 • هیدروستات معمولا 3 فیش یا 6 فیش است.
 • هیدروستات های امروزه، دیجیتالی میباشند.
علت خرابی هیدروستات لباسشویی چیست؟
 1. نوسان برقی
 2. پارگی دیافراگم (یک صفحه نازکی که به محض وارد شدن فشار هوا باز و بسته میشود)
 3. نفوذ آب
علائم خرابی هیدروستات چیست؟
 • یکسره آبگیری کردن لباسشویی
 • سَر ریز شدن آب از لباسشویی
 •  اگر تخلیه آب انجام شد، اما دور خشک کن نزد هم باید هیدروستات چک شود.
 • امکان گرفتگی جریان هوا یا گرفتگی دیاگرام هیدروستات نیز است.
نحوه تست هیدروستات لباسشویی چگونه است؟
 • شیلنگی به مشابه شلنگ اصلی هیدروستات جایگزین نمایید.
 • دستگاه را روشن نمایی.
 • از سمت آزاد شلنگ جدید که تهیه کردید به آرامی بدمی(فوت کنید.)
 • اگر آبگیری قطع شد هیدروستات سالم میباشد.
طریقه تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی چگونه است؟
 • هیدروستات های جدید پیچ تنظیم ندارند و کاملا ست شده با برنامه دستگاه هستند.
 • در مدل های قدیمی، یک پیچ در قسمت فوقانی هیدروستات تعبیه شده بود.
 • این پیچ برای مصرف آب کمتر یا بیشتر قابل تنظیم است.
 • درجه + یا – دارد.

هیدروستات ماشین لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

هیدروستات یکی از کاربردی ترین بخش های لباسشویی است و نقش مهمی را در لباسشویی ایفا می کند. وظیفه‌ی آن کنترل کردن سطح آب ورودی به دیگ ماشین لباسشویی می باشد. بدنه ی هیدروستات دارای یک پیچ مخصوص است که این پیچ مقدار آب وارد شده به ماشین لباسشویی را کنترل می کند. در واقع با تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی می توانید مقدار آب ورودی را به دیگ ماشین لباسشویی تنظیم کنید.

محل قرار گرفتن هیدروستات لباسشویی کجاست؟

 • هیدروستات ها از طریق شلنگ به قسمت زیرین دیگ لباسشویی وصل است
 • معمولا در بالاترین قسمت لباسشویی زیر سقف قرار میگیرد.

نحوه کار هیدروستات لباسشویی:

 • زمانیکه آب داخل لباسشویی می‌آید و وارد شلنگ هیدروستات میشود، هوای داخل شیلنگ فشرده شده و به هیدروستات فشار وارد میشود که پلاتین ها عمل کرده و آب قطع میشود.

انواع هیدروستات در ماشین لباسشویی

در ماشین های لباسشویی از 3 نوع هیدروستات استفاده می شود:

 1. هیدروستات 3 فیش
 2. 6 فیش
 3. دیجیتالی
 • در قدیم از هیدروستارت های معمولی و با مکانیزم دیافراگم تحت فشار هوا استفاده میشد.
 • هیدروستات‌های قدیمی از ۳ فیش تا ۸ سیم وجود داشت و از نظر ظاهری درشت تر و پیچیده تر بودند.
 • سه فیش، پنج فیش و ۶ فیش بیشتر موجود هستند.
 • تعداد سیم هایی که به هیدروستات وصل میشود به کارایی یا خاص بودن آن مرتبط نیست و دلیل آن سیم کشی شرکت سازنده میباشد.
 • امروزه و با پیشرفت علم هیدروستات ها هم حساستر و هم ظریفتر ساخته میشوند.
 • هیدروستات های جدید دیجیتالی و خیلی کوچک هستند.

اجزای هیدروستات لباسشویی

Untitled 5 - تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات یک شلنگ دارد که به محفظه فشار در قسمت پایین دیگ متصل می شود. هنگامی که سطح آب در داخل دیگ بالا آمد، هوای داخل شلنگ فشرده و با فشار روى دیافراگم داخل هیدروستات، فرمان قطع آب را به شیربرقی ماشین لباسشویی می دهد و به همین ترتیب آب ورودی به ماشین لباسشویی شما قطع می شود. بعد از ساخت، قسمت تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی را متخصصین اغلب روی آن لاک می ریزند تا به این ترتیب اهمیت موضوع را نشان دهند. در صورتی که شما پیچ مخصوص روی بدنه آن را به چپ یا راست بچرخانید، مقدار آب ورودی به دیگ ماشین لباسشویی تغییر خواهد کرد.

در صورتی که هیدروستات از تنظیم درآمده باشد، مشکلات زیادی را برای شما رقم می زند که در این صورت هیدروستات ماشین لباسشویی نیازمند تنظیمات صحیح می باشد. این تنظیمات بر اساس ارتفاع محل مسکونی شما و فشار آب در آنجا صورت می گیرد.

نحوه تست هیدروستات لباسشویی

نحوه تست هیدروستات لباسشویی به شرح زیر میباشد:

 • شیلنگی به مشابه شلنگ اصلی هیدروستات تهیه نمایید.
 • شیلنگ جدید را در جای خود تعبیه و جایگزین نمایید.
 • لباسشویی را روشن نمایید.
 • از سمت آزاد شلنگ جدید که تهیه کردید به آرامی بدمید(فوت کنید.)
 • اگر آب ورودی لباسشویی قطع شد، هیدروستات سالم میباشد

3 علت خرابی هیدروستات لباسشویی چیست؟

علت خرابی هیدروستات لباسشویی چیست؟

 1. نوسان برقی باعث خراب شدن هیدروستات میشود.
 2. پارگی دیافراگم
 3. نفوذ آب

علائم خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی چیست؟ (چه مشکلاتی در لباسشویی مربوط به خرابی هیدروستات است؟)

علائم خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی چیست؟

 • اگر آبگیری در لباسشویی انجام میشود و از آن طرف تخلیه میشود، احتمالا هیدروستات مشکل دارد.
 • سَر ریز شدن آب از لباسشویی هم یکی از نشانه های خرابی هیدروستات است.
 • اگر ماشین لباسشویی کار خود را تمام کرد و آب نیز به خوبی تخلیه شد، اما دور خشک کن نرفت، هم باید مدار هیدروستات و متعلقات آن چک شود.
 • امکان گرفتگی جریان هوا یا گرفتگی دیاگرام هیدروستات نیز هست.

نحوه تنظیم هیدروستات برای آبگیری استاندارد ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما بیش از اندازه آب می گیرد یا خیلی کم آب می گیرد، نیاز به تنظیم هیدروستات دارد که به وسیله ی یک پیچ گوشتی می توانید تنظیم کنید که ماشین لباسشویی چقدر آب بگیرد یا به عبارت دیگر مقدار آب ورودی به لباسشویی چقدر باشد.

 • اگر می خواهید مقدار آب ورودی به ماشین لباسشویی زیاد باشد، باید پیچ آن را باز کنید.
 • اگر می خواهید کمتر آب بگیرد یا مقدار کمی از آب به ماشین لباسشویی وارد شود، باید پیچ آن را ببندید.

طریقه تنظیم هیدروستات برای بعد از آبگیری ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج که در اثر خرابی هیدروستات ممکن است به وجود آمده باشد این است که:

 • ماشین لباسشویی مرحله آبگیری را به خوبی انجام می دهد و به خوبی آب می گیرد ولی در عملیات بعدی آن متوقف می شود. زمانی که هیدروستات شما خراب باشد چنین مشکلاتی پیش می آید.

در این صورت مشکل از پلاتین ها است که پلاتین های مربوط به تغذیه موتور تایمر در هیدروستات وصل نمی شود. می توانید با دمیدن در لوله ورودی هیدرواستات عملکرد پلاتین های هیدروستات را مورد بررسی قرار دهید و اگر این روش جوابگوی راه حل شما نبود و مشکل شما حل نشد، در این صورت هیدروستات ماشین لباسشویی باید تعویض شود.

نحوه تنظیم هیدروستات برای حین آبگیری ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است ماشین لباسشویی شما در حالی که روشن است، دائما آب بگیرد و آب داخل مخزن لباسشویی در یک سطح معینی نباشد. یکی دیگر از مشکلاتی که بر اثر خرابی هیدروستات به وجود می آید، علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی است که باید بررسی شود. برای بررسی این وضعیت:

 • شلنگ ورودی به هیدروستات را نظارت کنید.
 • در این شلنگ نباید هیچگونه سوراخ و چاک خوردگی ایجاد شود.
 • در صورتی که این شلنگ دارای عیب و ایراداتی بود، آن را تعویض کنید.

تنظیم هیدروستات برای عملکرد صحیح موتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج مربوط به خرابی هیدروستات که در کارکرد ماشین لباسشویی شما تاثیر به سزایی می گذارد، این است که ماشین لباسشویی کاملا آبگیری می‌ کند اما موتور شستشو به کار نمی افتد. در این صورت هیدروستات پلاتین مربوط به موتور تایمر را به کار نمی‌اندازد که باید آن را تعویض کنید. همچنین سیم رابط هیدروستات به موتور تایمر قطع است. بنابراین این سیم رابط را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

مشکل رایج ناشی از عدم تنظیم هیدروستات لباسشویی

مشکلات رایجی که در لباسشویی ها به وجود می آید و شما با تنظیم هیدروستات لباسشویی می توانید آن مشکل را حل کنید، به شرح زیر است:

نتیجه گیری از تنظیم و تعمیر هیدروستات ماشین لباسشویی توسط تعمیرکار آی پی امداد

وظیفه هیدروستات تنظیم کردن آب لباسشویی می باشد. اگر این قطعه دچار خرابی شود، مشکلات زیر در دستگاه شما به وجود می آید و نیازمند تعمیر یا تنظیم هیدروستات می شوید:

 • آب بدون هیچ اصول و منطقی وارد لباسشویی شما می شود.
 • خرابی هیدروستات باعث بیرون ریختن آب از دیگ لباسشویی می شود.
 • باعث ایجاد اختلال در چرخه شستشو می شود.

دو مدل هیدروستات در لباسشویی موجود است:

 1. الکترونیکی
 2. مکانیکی

در هر بخشی از مشکلات رایج مربوط به لباسشویی از جمله تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی می توانید بر روی آی پی امداد به عنوان نمایندگی مجاز تعمیرات ماشین های لباسشویی حساب کنید و مشکل خود را به خوبی برطرف نمایید. برای تعمیر ماشین لباسشویی با آی پی امداد در تماس باشید..

خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

خشک نشدن ظروف در ظرفشویی ، دلایل مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا می شوید. گاهی این مشکل مربوط به یک عامل ساده، مثل تنظیمات اشتباه بوده و گاهی هم خرابی قطعات داخلی دستگاه را نشان می دهد. در هر صورت وقتی ماشین ظرفشویی ظروف را خشک نمی کند، باید هرچه زودتر دستگاه را عیب یابی کرده و اقدامات تعمیراتی لازم را انجام دهید. در ادامه این مقاله، دلایل و راهکارهای خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی را معرفی می کنیم.

اگر با اجرای راه حل های معرفی شده موفق به حل مشکل نشدید، می توانید با تیم تعمیر ماشین ظرفشویی در مرکز خدمات پشتیبان تماس بگیرید.

تکنسین های مجرب این مرکز به آدرس شما آمده و اقدامات لازم را برای تعمیر ماشین ظرفشویی در محل  انجام می دهند.

dishes are not drained in dishwasher - علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

از جمله مهم ترین دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خارج کردن ظروف قبل از اتمام کار دستگاه علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

یکی از کارهایی که بسیاری از کاربران به اشتباه انجام می دهند و منجر به خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود، خارج کردن ظروف زودتر از به اتمام رسیدن چرخه شستشو است. مشخصا در این شرایط، ظروف کاملا خشک نشده و رطوبت روی آنها باقی می ماند.

خرابی دریچه هوای ماشین ظرفشویی علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

بسیاری از مدل های ماشین ظرفشویی دارای یک دریچه هوا هستند که هوای گرم و مرطوب تولید شده در چرخه آبکشی را تخلیه می کند. گاهی خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی ناشی از خرابی این دریچه است. اگر دریچه هوا به درستی باز نشود، رطوبت بر روی ظروف باقی می ماند و برای حل مشکل، باید این بخش را تمیز کرده و در صورت نیاز، تعویض نمود.

خرابی موتور فن دریچه هوای ماشین ظرفشویی علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

حتی خرابی فن دریچه هوا هم باعث خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود. البته این قطعه هم مثل خود دریچه هوا تنها در برخی از مدل ها وجود دارد. در هر صورت با تعمیر یا تعویض این موتور می توان مشکل خشک نشدن ظروف را برطرف کرد.

مایع جلا دهنده علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

یکی از مسائلی که منجر به خشک نشدن ظروف در انوع مدل های ماشین ظرفشویی می شود، به مایع جلا دهنده مربوط است. ممکن است مقدار کافی از این مایع داخل دستگاه نباشد و یا بنا به دلایلی، مایع به بخش مورد نظر نرسیده باشد.

برای بهبود فرایند شست و شو استفاده از پودرهای مکمل توصیه میشه، یکی از ویژگی های فیزیکی مولکول آب کشش سطحی هست، استفاده از جلا دهنده‌ها خاصیت کشش سطحی آب رو که باعث ایجاد قطرات کروی روی سطح ظروف میشه کم می کنه و بر خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی کاملا موثر هست، وقتی از جلا دهنده استفاده می کنید، آب روی ظروف سُر میخوره و باقی نمیمونه، بنابراین استفاده به اندازه کافی از جلا دهنده می‌تونه بر خشک کردن ظروف اثر گذار باشه.

اشتباه چیدن ظروف علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

شکل چیدن ظروف تاثیر بسیاری در عملکرد ماشین ظرفشویی دارد. یکی از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی ، چینش نادرست و غیر استاندارد آنها در ظروف است. این مساله باعث می شود که عمل شستشو و خشک کردن به طور دقیق و درست انجام نگردد.

dishes are not drained in dishwasher3 - علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

یکی از مواردی که در بررسی علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی بوش کمتر به آن توجه می‌شود، نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی است. نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی بر خشک شدن یا خشک نشدن آن‌ها تاثیر بسزایی دارد. در واقع چینش غیراستاندارد و نادرست ظروف باعث انجام نشدن درست عمل شستشو و خشک کردن می‌شود.

به همین دلیل بسیار مهم است که بین ظرف‌ها حتما در دستگاه فاصله بگذارید. همچنین نباید ظروف را به دیواره‌های ماشین ظرفشویی بچسبانید و به‌خصوص بیش‌از‌حد نیز دستگاه را پر نکنید. با این اقدامات گردش آب ‌و هوا بین ظروف بهبود می‌یابد که منجر به خشک شدن بهتر ظروف می‌شود. با تجدید نظر در چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی، دیگر نیازی به تعمیر ظرفشویی ال جی یا سایر برندها نخواهد بود.

به هم ریختن تنظیمات برنامه شستشو علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی بخشی تحت عنوان تنظیمات دارند که عملکرد های مختلف دستگاه در آنها تنظیم می گردد. اگر این بخش روی گزینه های QuicK و PreWash تنظیم شده باشد، ظروف به صورت کامل خشک نخواهند شد. بنابراین برای رفع مشکل خشک نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی ، اول این بخش را بررسی کرده و در صورت نیاز اصلاح کنید.

برای شروع به کار ماشین ظرفشویی تنظیم یک برنامه‌ی شست و شوی مناسب ضروریه، معمولا بعضی برنامه ها شامل مرحله‌ی خشک کردن ظروف نیستن، پس برای خشک کردن ظروف حتما یادتون باشه که این مرحله رو تنظیم کنین، عموما دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی می‌تونه به شما تو این زمینه کمک خوبی ارائه بده.

البته در صورتی که به دفترچه راهنما دسترسی ندارید یا به هر دلیلی نمیتونید از دفرچه استفاده کنید، حتما از مشاوران دکتر تعمیر کمک بگیرید تا شما رو در روند و استفاده‌ی اصولی از ماشین ظرفشویی راهنمایی کنیم.

از تعمیران ماشین ظرفشویی بیشتر بدانید

خرابی المنت علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

یکی از اصلی ترین دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی ، خرابی قطعات داخلی این دستگاه از جمله المنت ظرفشویی  است. برای بررسی این مورد، اول ماشین ظرفشویی را از برق جدا کرده و سپس با استفاده از یک مولتیمتر، رسانندگی المنت را بررسی کنید. اگر برای بررسی و ترمیم این قطعه مهارت کافی ندارید، بهتر است که انجام این کار را بر عهده متخصصن تعمیر لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران بگذارید.

dishes are not drained in dishwasher2 - علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

المنت ماشین ظرفشویی، قطعه‌ای است که تنظیم درجه حرارت دستگاه را بر عهده دارد. اگر المنت ماشین ظرفشویی بوش سوخته باشد، ظروف با آب سرد شسته شده و به همین دلیل در انتهای برنامه، عمل خشک کردن ظروف در دستگاه انجام نمی‌شود.

خراب بودن المنت گرمایی یکی از علت‌های اصلی تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ، بوش، ال جی و سایر برندها است. المنت گرمایی در زیر مخزن ظرفشویی قرار دارد. با باز کردن پنل پایینی دستگاه می‌توانید آن را چک کنید. باید وضعیت ترمینال‌ها و سیم‌هایی که مدار الکتریکی را به آن متصل می‌کند، موردبررسی قرار دهید. در صورت نیاز حتماً با یک تکنسین تماس بگیرید تا عیب‌یابی را دقیق انجام دهد و اگر لازم بود قطعات را تعویض کند.

خرابی ترموستات علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

خرابی ترموستات دیگر موردی است که می تواند منجر به خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی شود. این قطعه وظیفه تامین ایمنی دستگاه در مقابل افزایش بیش از حد دما را بر عهده دارد. خرابی ترموستات و عدم عملکرد درست این قطعه، باعث می شود که المنت پیش از خشک شدن ظروف خاموش شود.

به این ترتیب، چرخه خشک کن با اختلال مواجه شده و ظروف به صورت کامل خشک نخواهند شد. برای رفع مشکل در این شرایط، باید ترموستات تعویض شده و یا در صورت نیاز، ترمیم گردد. برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، بهتر است که تعمیر و تعویض این قطعه حساس را به تکنسین های مجرب نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی بسپارید.

یکی دیگر از مواردی که به عنوان علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی بوش می‌توانیم به آن اشاره کنیم، خرابی ترموستات است. ترموستات ظرفشویی وظیفه تامین ایمنی دستگاه در برابر افزایش بیش‌ازحد دما را بر عهده دارد.

عملکرد نادرست ترموستات در ظرفشویی باعث می‌شود که المنت دستگاه قبل از خشک کردن ظروف خاموش و متوقف شود. به همین دلیل، چرخه خشک کن ظرفشویی بوش با اختلال مواجه می‌شود و ظروف کامل خشک نمی‌شوند. برای رفع این مشکل دستگاه، باید از تکنسین حرفه‌ای تعمیر ظرفشویی آاگ، بوش، سامسونگ و سایر برندها کمک بگیرید.

از دلایل آبگیری نکردن ظرف شویی چه میدانید؟

مایع کمک آبکشی علت خشک نشدن ظروف در ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی ، مایع کمک آبکشی یا مخزن کمک آبکشی است. بدون وجود این مایع، آب از روی ظروف به راحتی سرازیر نمی شود و در نتیجه ظروف خوب خشک نمی شوند. از وجود این مایع و بسته بودن کامل درپوش آن اطمینان حاصل نموده و به این ترتیب، مشکل را برطرف کنید.

راهکارهای حل مشکل خشک نکردن ماشین ظرفشویی

برای حل مشکل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، راهکارهای مختلفی وجود دارد. بسته به دلیل بروز این مشکل، می توان آن را به شکل های مختلفی حل کرد. چنانچه ایراد از مواردی همچون به هم ریختن تنظیمات، نحوه چینش ظروف، مایع جلادهنده و … باشد، کافی است این موارد را اصلاح کنید.

اما در صورتی که قطعات آسیب دیده باشند، برای تعمیر یا تعویض آنها باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید. به هیچ عنوان خودتان برای باز و بسته کردن ظرفشویی اقدام نکنید؛ تعمیر ماشین ظرفشویی نیاز به ابزار مخصوص دارد و هرگونه خطا یا اشتباه می تواند به کلی دستگاه را از کار بیندازد.

تعمیرات ظرفشویی

نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در مرکز سخت افزار ایران، جمعی از زبده ترین تکنسین های تعمیرات لوازم خانگی را استخدام کرده و پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا را نیز در اختیار آنها قرار داده است. به همین دلیل تعمیر ماشین ظرفشویی در این مرکز، در سطح کیفی و تخصصی بالایی انجام شده و کاربران می توانند از ترمیم محصول شان اطمینان کامل داشته باشند.

مشکلاتی همچون:  بروز صداهای ناهنجار، سفید یا برفکی شدن ظروف شیشه ای، باقی ماندن لکه در ظرف های داخل ظرفشویی، تخلیه نشدن آب دستگاه، چفت نشدن درب ظرفشویی، چکه کردن دستگاه، بروز بوی نا مطبوع از ظرفشویی، توقف ناگهانی ورود آب به دستگاه، خشک نشدن ظروف، روشن نشدن دستگاه، طولانی شدن بیش از حد چرخه شستشو، بیرون نیامدن قفسه ی ظروف و ترک برداشتن دستگاه، مهم ترین مواردی هستند که در نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بررسی و تعمیر می گردند. گفتنی است این مرکز در جهت راحتی هرچه بیشتر کاربران، خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی در محل را نیز به آنها ارائه می دهد.

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش  و چرا لباسشویی خاموش آب را وارد مخزن می کند ؟ در اینجا علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش ال جی سامسونگ دوو اسنوا پاکشوما بکو کندی زیرووات ایندزیت آگ و … را توضیح می دهیم . امروزه ماشین‌های لباسشویی نقش بسیار مهمی در زندگی ما پیدا کرده‌اند. این ماشین‌ها می‌توانند با صرفه‌جویی در زمان و مواد شوینده استفاده شده در مدت زمان اندکی حجم زیادی از لباس‌ها را شستشو و حتی خشک نمایند. ماشین‌های لباسشویی به علت داشتن تنوع زیاد دارای ویژگی و مزیت‌های گوناگونی می‌باشند البته تعدادی از این ویژگی‌ها به صورت عمومی در همه آنها وجود دارد.

برای استفاده درست و صحیح از این ماشین‌ها می‌بایست نکات زیادی را رعایت کرد. ولی گاهی اوقات بعضی از قطعات بر اثر فرسایش و طول عمر یا خرابی مکانیکی یا نوسانات برق خراب می‌شوند. در اینجا به علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی که خاموش است می‌پردازیم. مهم نیست برند لباسشویی شما چیست این مطلب برای تمامی ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک یکسان می‌باشد.

چرا لباسشویی خاموش است ولی آب داخل دیگ جمع می‌شود؟

مکانیزم لباسشویی به طوری طراحی شده که هنگام نصب لباسشویی شیر آب ورودی به لباسشویی وصل می‌شود و شیر آب را باز می‌کنید ولی آب وارد لباسشویی نمی‌شود تا زمانی که شما برنامه را انتخاب کنید و کلید شروع را فشار دهید بعد از آن لباسشویی شروع به آبگیری و شستشو می‌کند.

حالا شاید زمانی متوجه شوید با اینکه ماشین لباسشویی در حالت خاموش یا استند بای است آب وارد لباسشویی شده، همانطور که در بالا توضیح دادیم نحوه عملکرد لباسشویی به گونه است که با وصل کردن لباسشویی به آب و باز بودن شیر آب، آبی وارد دستگاه نمی‌شود تا زمان استارت بعد از استارت کردن لباسشویی برد یا تایمر لباسشویی با قطعه‌ای به نام شیر الکتریکی فرمان می‌دهد و مگنت آن دریچه ورودی را باز می‌کند و آب وارد دستگاه می‌شود و بعد از پر شدن حد مجاز دوباره برد یا تایمر دستور قطع آب را می‌دهد.

حالا با گذشت زمان ممکن است این قطعه (شیر الکتریکی) دچار ایراد شود و در حالت خاموش آب از آن عبور کند و داخل لباسشویی آب جمع شود در این حالت حتما باید شیر برقی را کامل تعویض کنید.

Untitled 2 - جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم آشپزخانه هاست. برای تعمیر ماشین لباسشویی یا باید یک فرد متخصص باشیم یا آموزش تعمیر ماشین لباسشویی را گذارنده باشیم. یکی از بزرگترین مشکلات متعدد عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی است.

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی  و عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی

عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی در حالی که برنامه شستشوی به اتمام رسیده یکی از مشکلات ماشین لباس شویی است. که این مشکل به دو حالت کلی تقسیم بندی می شود.

۱- آب داخل دیگ ماشین لباسشویی تمیز است

اگر آبی که داخل دیگ ماشین لباسشویی بود، تمیز است مشکل از شیر الکترویکی ماشین لباسشویی است که باید نسبت به تعویض یا تعمیر شیر برقی لباسشویی اقدام نمایید.

۲- آب داخل دیگ ماشین لباسشویی کثیف است

اگر آبی که داخل دیگ ماشین لباسشویی بود، کثیف است مشکل عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی بخاطر انصداد فاضلاب می باشد که باید بررسی شود.

علت های دیگر ماندن آب داخل ماشین لباسشویی

در حالتی که ماشین لباسشویی در انتهای برنامه یا در اواسط برنامه قرار دارد و آب در ماشین لباسشویی باقی می ماند به چند علت بستگی دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم

۱- فیلتر ماشین لباسشویی چک شود

ممکن است به علت گیر کردن نخالات در فیلتر ماشین لباسشویی ، دیگر عملکرد مناسبی نداشته باشید و باعث شود آبد داخل ماشین لباسشویی بماند. برای تعویض فیلتر ماشین لباسشویی میتوانید از قسمت پایین لباس شویی اقدام به تعویض فیلتر نمایید.

 

۲- خرطومی زیر دیگ ماشین لباسشویی چک شود

باید همیشه به این نکته دقت داشته باشید که ممکن است نخلاتی که همراه با لباسهای خود داخل ماشین لباسشویی قرار میدهد در خرطومی دیگ ماشین لباسشویی قرار گیرند که بعد از مدتی از خروج آب جلوگیری خواهد کرد.

برای اطمینان از اینکه خرطومی لباسشویی شما هیچ گونه رسوب و نخلاتی داخلش قرار نگرفته با دست باید خرطومی را فشار دهید و آن را بررسی نمایید.

 

۳- پروانه پمپ ماشین لباسشویی بررسی شود

همانطور که اشاره کردیم وجود هرگونه شی دیگر در بین لباس ها باعث انسداد و عدم کار کردن پروانه پمپ ماشین لباسشویی خواهد شد مثل : پوست پسته، دکمه ها، کش پول و ..

 

۴- پمپ تخلیه  ماشین لباسشویی را بررسی کنید

بعد از اینکه تمام مراحل بالا را امتحان کردید و بازهم مشکل پابرجا بود باید پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را بررسی کنید.که میتواند پمپ تخلیه ماشین لباسشویی خراب باشد. که باید اقدام به تعویض آن نمایید.

 

۵- فضلاب داخلی منزل را چک کنید

راه آب فاضلاب منزل مسدود شده است و اجازه تخلیه آب را نمیدهد. که باید نسبت به رفع انسداد اقدام نمایید.