از بین بردن بوی رطوبت و نم‌ در لباس‌ ها + 6 راهکار

بعضی اوقات لباس‌هایمان حتی بعد از شستشو بوی نامطبوعی می‌دهند. علت این امر ممکن است قارچ‌ها و میکروب‌هایی باشند که در تار و پود لباس نفوذ کرده‌اند. مخصوصاً این اتفاق ممکن است بعد از نگهداری طولانی مدت در کمد و چمدان و ماندن لباس‌ها برای چند روز در لباسشویی رخ دهد.برای اطلاع از راهکار های از بین بردن بوی رطوبت و نم‌ در لباس‌ ها با ما همراه باشید.

هیچ چیز بدتر از این نیست که مجبور شوید لباس‌ های مورد علاقه تان را بخاطر بوی نا و کپک دور بیاندازید. اگر به طور مداوم از عطر و ادکلن استفاده می کنید، پس باید جای دیگر دنبال مقصر این بوهای بد بگردید. ممکن است نیاز باشد تا ماشین لباسشویی تان را بازرسی کنید. با این مراحل ساده برای همیشه از شر بوی کپک و ماندگی در لباس‌ها ی راحت شوید.

برای از بین بردن بوی بد لباس‌ها بهتر است اول راه‌های زیر را امتحان کنید:

لباس‌هایتان را در هوای آزاد خشک کنید

اگر لباس‌هایتان فقط کمی بوی رطوبت و کپک می‌دهند، بهترین و سریع‌ترین راه این است که آنها را در هوای آزاد پهن کنید. تنها یک الی دو ساعت کافی است تا از بین بردن بوی رطوبت و نم‌ در لباس‌ ها برای شما فراهم شود.

ماشین لباسشویی‌تان را چک کنید

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما ماشین لباسشویی شما می‌تواند منبع کپک و قارچ باشد! ماشین لباسشویی‌هایی که درشان از جلو باز می‌شوند، استعداد بالایی برای جذب رطوبت دارند و می‌توانند محیط رشد قارچ و کپک را فراهم کنند.

اگر لباس‌هایتان بوی بدی گرفته است، اولین کاری که باید انجام دهید، تمیز کردن ماشین لباسشویی است؛ کپک و قارچ ممکن است در داخل سوراخ‌های ماشین لباسشویی یا لاستیک آن نفوذ کرده باشد.

حتی محفظه‌ پودر ماشین لباسشویی هم ممکن است دچار آلودگی شده باشد. از آب داغ و سرکه و مواد شوینده استفاده کنید تا این آلودگی‌ها را از بین ببرید.

راه‌حل: در محفظه پودر، کمی محلول پرکربنات و در محفظه ی نرم کننده هم مقداری سرکه بریزید و ماشین لباسشویی را روشن کنید. وقتی کار ماشین لباسشویی به پایان رسید با یک پارچه ماشین را خشک کنید.

بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی درب آن را باز بذارید تا محفظه کاملا خشک شود.

از مواد شوینده بیش از حد استفاده نکنید

هنگامی که احساس می‌کنید لباس‌هایتان بوی نم می‌دهند، اولین کاری که انجام می‌دهید این است که مقدار بیشتری مواد شوینده برای شستن آنها مصرف می‌کنید. این‌کار می‌تواند در واقع بوی بد لباس‌هایتان را بدتر کند.

مواد شوینده زیاد به صورت کامل از لباس‌هایتان شسته و جدا نمی‌شوند، به لباس می‌چسبند و باعث به دام انداختن رطوبت می‌شوند. باقیمانده مواد شوینده در لباس باعث افزایش رشد قارچ‌ها می‌شوند و بوی بد لباس‌هایتان را بدتر می‌کند. بنابراین بهتر از مواد شوینده کمتر استفاده کنید.

مواد شوینده‌ بیش از حد می‌تواند کثیفی را در تار و پود لباس نگه دارد. لباس را با آب داغ و مواد شوینده‌ کمتر بشویید و در صورت امکان آن‌ را در فضای باز پهن کنید تا هوا به داخل تار و پودش نفوذ کند.این روش یکی از راه های از بین بردن بوی رطوبت و نم‌ در لباس‌ ها می باشد.

اگر نمی‌خواهید لباس را دوباره بشویید، آن را در فضای باز و زیر آفتاب پهن کنید. معمولاً ترکیب نور آفتاب و جریان هوا می‌تواند بوی بد لباس را از بین ببرد.

از کمی سرکه استفاده کنید

این ماده شگفت‌انگیز و پرکاربرد درست مانند یک ضدعفونی کننده می‌تواند هر نوع قارچی را که روی پارچه رشد می‌کند از بین ببرد و از بوی بد رطوبت و کپک خلاصتان کند.

یک لیوان سرکه را روی لباس‌هایتان در محفظه ماشین لباسشویی بریزید و ماشین لباسشویی را با طولانی‌ترین دورش روشن کنید.

هنگامی که لباسشویی به مرحله آبکشی رسید، یک لیوان دیگر سرکه به آن اضافه کنید. متوجه می‌شوید که بوی کپک به کلی از بین می‌رود.

سرکه یک ماده‌ ضد عفونی کننده است که قابلیت از بین بردن میکروب‌ها و قارچ‌ها را دارد.

جوش شیرین را امتحان کنید

یک راه حل طبیعی دیگر استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین علاوه بر اینکه می‌تواند لباس‌ها را تمیز کند می‌تواند بوی کپک را هم از بین ببرد.

یک لیوان جوش شیرین معمولی را به ماشین لباسشویی‌تان اضافه کنید و دقیقا مثل مرحله قبل ماشین لباسشویی را روشن کنید.

اگر بوی کپک لباس‌هایتان بیش از حد زیاد است، می‌توانید این مرحله را چند بار تکرار کنید. بعد از شستشو با جوش شیرین از نرم کننده لباس مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

اگر بوی بد لباس با انجام این کارها از بین نرفت، می‌توانید گزینه‌های زیر را هم امتحان کنید:

لباس‌ها را در آب خیس کنید و کمی آب اکسیژنه یا لکه بر لباس در آن بریزید. توجه کنید که بر اساس دستورالعمل آن پیش بروید.

لباس خود را با آب داغ و آب اکسیژنه بشویید. البته قبل از آن دستورالعمل روی لباس برای شستشو را با دقت بخوانید.

می‌توانید از مواد مخصوصی که برای رفع بوی بد لباس است، استفاده کنید.

احتمالاً یکی از راه‌های بالا برای از بین بردن بوی رطوبت و نم‌ در لباس‌ ها کافی است. فقط به یاد داشته باشید که حتماً دستورالعمل‌های استفاده از مواد شویند و شستشوی لباس را با دقت بخوانید که به لباس‌تان آسیبی وارد نشود.

دمای آب کافی نیست

بوی بد لباس‌ها یک دلیل ساده دارد لباس‌ها یتان بعد از شست و شو در لباسشویی کاملا تمیز نمی شوند؟ بعد از شست‌وشو بر روی لباس‌ها آثار ماده شوینده مشاهده می‌کنید؟ احتمالا آب به اندازه‌ای سرد باشد که لباس‌ها به خوبی شسته نشده یا ماده شونده به خوبی در آب حل نشده است.

آبی که داخل ماشین لباسشویی وارد می‌شود معمولا از شیر آب سرد است که نسبتا هم آب خنکی است.

دمای لباسشویی، یک فاکتور مهم است زیرا در دمای کم حتی به درستی ماده شوینده (پودر، قرص یا شامپو) در آب حل نمی‌شوند.

پس مطمئن شوید که حداقل دمای آب ۶۵ درجه باشد تا لباس‌های شما به بهترین نحو شسته شود.

حتی افزایش ماده شونده هم نمی‌تواند تاثیری در شست‌وشوی لباس‌ها داشته باشد اگر دما زیر ۶۵ درجه باشد.

برای اطمینان حاصل کردن از اینکه لباس‌ها خوب شسته شده اند و برای از بین بردن بوی رطوبت و نم‌ در لباس‌ ها، کافی است دمای آب را با استفاده از یک دماسنج مخصوص پخت و پز مثل شکل (که دماهای پایین را اندازه می‌گیرد )، آب را در دماهای سرد، گرم و داغ اندازه‌گیری کنید.

اگر دمای آب در وضعیت «سرد» زیر ۶۵ درجه بود برای شست و شوی بهتر (توجه شود) در دور اول شست و شو آن را در وضعیت گرم قرار می‌دهیم تا چرک لباس‌ها و ماده شوینده به خوبی در آب حل شود.

اگر دمای آب در حالت «گرم» زیر ۸۵ درجه بود (در زمستان امری طبیعی است) دمای آب را برای یک دور شست و شو یا برای دورهای اول و آخر شست و شو بر روی «داغ» تنظیم کنید.

یا یک راه دیگر آن است که اول ماشین لباسشویی را با استفاده از آب داغ پر کنید یا شلنگ آب داغ را به آن وصل و سپس آن را روشن کنید.

اشکالی ندارد اگر بخواهید با استفاده از پودرهای مخصوص در آب سرد لباس‌های خود را بشویید، آب سرد هم لباس‌های شما را تمیز می‌کند و حتی در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد.

ولی همیشه از آن استفاده نکنید چون معمولا چرک‌ها و ماده شوینده در آب حل نشده باقی می‌مانند و حتی این یکی از دلایلی است که بعضی اوقات بعد از خشک شدن لباس‌ها هنوز بر روی آنها آثار ماده شونده مشاهده می‌شود.

همچنین بخوانید: چند راهکار برای تمیز کردن کفش و کتونی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *